Katolicy i związki

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Hildegarda » 2022-06-23, 17:31

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-23, 17:24 Ty na przykład je odrzucasz, na korzyść wartości definiowanych przez siebie.
Nie interesują mnie Twoje fantazje na mój temat

Pozdrawiam :-h

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18948
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Katolicy i związki

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-23, 17:54

Fantazje? Przecież dałaś temu dobitny wyraz w tym wątku - kierujesz się tym, co uważasz, a nie np. Biblią.
Tak czy nie?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Hildegarda » 2022-06-23, 18:21

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-23, 17:54 Fantazje? Przecież dałaś temu dobitny wyraz w tym wątku - kierujesz się tym, co uważasz, a nie np. Biblią.
Tak czy nie?
Nie będę dyskutować z agresywnymi, niemiłymi i gburowatymi obrońcami wiary, ponieważ wpływa to niekorzystnie na mój wrażliwy mózg


Obrazek

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18948
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Katolicy i związki

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-23, 18:26

Wygodna odpowiedź na niewygodne pytanie ;)
No cóż, możesz nie dyskutować w imię swojej rzekomej "nieagresywnej i miłej" postawy, która wyraża się w stosowaniu epitetów wobec nielubianych adwersarzy (taka postawa nazywa się bodajże przewrotnością, albo bardziej swojsko: "obracaniem kota ogonem").
Ale to nie powstrzyma adwersarzy od komentowania tego co piszesz.
A napisałaś co napisałaś: że normy moralne wybierasz sobie według własnego widzimisię.
Ostatnio zmieniony 2022-06-23, 18:27 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Hildegarda » 2022-06-23, 18:29

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-23, 18:26 No cóż, możesz nie dyskutować w imię swojej rzekomej "nieagresywnej i miłej" postawy, która wyraża się w stosowaniu epitetów wobec nielubianych adwersarzy (taka postawa nazywa się bodajże przewrotnością, albo bardziej swojsko: "obracaniem kota ogonem").
To Ty chyba nie czytasz siebie na tym forum ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18948
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Katolicy i związki

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-23, 18:35

I znowu: na temat odpowiedzieć nie chcesz (bo "nie będziesz dyskutować") ale jakoś nie przeszkadza Ci to w próbach sprzedania "miłych i nieagresywnych" złośliwostek... i-)

Wracając do tematu: dla człowieka o nieodkupionej naturze (a zatem także i żyda) bezwarunkowa nierozerwalność małżeństwa jest równie niemożliwa do udźwignięcia jak np. miłość nieprzyjaciół.
Niezgoda co do rozerwalność małżeństwa chrześcijan, skoro otrzymali "nowe serce i nowego ducha". Ponadto dla katolików małżeństwo jest znakiem nierozerwalnego związku Chrystusa z Kościołem (por. Ef 5,32).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18948
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Katolicy i związki

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-24, 07:08

Andej pisze: 2022-06-22, 09:12 Ale czy jeden na 100 ślubów udzielanych obecnie spełniałby te kryteria? Siostrzenica prowadzi, m.in, kursy przedmałżeńskie, udziela porad. Pod Warszawą. To tragedia. Niemal nie zdarzają się ludzie dojrzali do małżeństwa. Nie znają podstaw wiary. I nie chodzi mi to o recytowanie jakich prawd wiary, ale całkowity brak poczucia tego co Boskie.
To jest efekt tego, że więcej ludzi odchodzi od wiary niż zrzeka się "ślubu w kościele, z - ach - białym welonem i organami".
Obrazek

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Andej » 2022-06-24, 07:34

Nie lubię ślubów. Ani pogrzebów. Bo przeszkadzają mi ludzie. Ludzie, którzy są obecni w kościele, ale nie wiedzą, jak się tam zachować. Na szczęście, część z nich wchodzi tylko na chwilkę. Na początku i pod koniec. A resztę czasu spędza przed kościołem. Z papieroskiem. Na pogaduszkach.
W kościele, wiem, nie powinienem, ale patrzę i widzę. Zachowanie. A właściwie zakłopotanie lub ignorancję. Niektórzy wstają, klękają inni po prostu siedzą i się gapią. Jak ostatnio pani wpatrzona w córeczkę. Siedziała, gdy inni klękali. Może chore kolana? Ale niesprawności w poruszaniu się nie zauważyłem. Rozkojarza mnie to. Przeszkadza.
Ale najważniejsza eucharystia. Gdy jeno wyjątki przystępują do Stołu Pańskiego. Kim są młodzi, weselnicy czy żałobnicy, skoro nie są w stanie ofiarować swojej komunii świętej temu, dla kogo przyszli do kościoła. I nie ma tu na myśli Chrystusa, bo na pewno nie przyszli dla Niego.
Czy nie można robić kościelnych cywilnych ślubów? To znaczy w kościele, z cała kościelną oprawą, ale bez księdza, bez sakramentu, bez Boga. Teatrzyk. Marionetki.

Grafika, którą wrzucił Marek świadczy o podejściu do wyższych wartości. Do uniwersalnych wartości otrzymanych przez Boga. Poważne podejście do wiary współgra z poważnym podejściem do życia. Szacunek do Boga odbija się w szacunku do człowieka. Miłość do Boga, wpływa na miłość do człowieka. Tak samo z odpowiedzialnością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 08:43

Andej pisze: 2022-06-24, 07:34 Szacunek do Boga odbija się w szacunku do człowieka. Miłość do Boga, wpływa na miłość do człowieka. Tak samo z odpowiedzialnością.
Ja widzę to nieco inaczej. "Doświadczenie", uświadomienie sobie czy otwarcie na Bożą miłość, szacunek i odpowiedzialność skierowane do nas inicjuje stan, w którym dzielimy się tym co darmo otrzymujemy, ze wszystkimi. Najbliższych mamy najbliżej, siłą rzeczy otrzymują dzięki nam "najwięcej".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Jozek » 2022-06-24, 10:43

Nie dzieki nam, tylko dzieki Bogu w naszym i ich zyciu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 10:45

Jozek pisze: 2022-06-24, 10:43 Nie dzieki nam, tylko dzieki Bogu w naszym i ich zyciu.
Zgadza się. Dzięki Bogu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: bei » 2022-06-24, 16:08

Andej pisze: 2022-06-24, 07:34 Czy nie można robić kościelnych cywilnych ślubów? To znaczy w kościele, z cała kościelną oprawą, ale bez księdza, bez sakramentu, bez Boga. Teatrzyk.
Chcialbys żeby organizowano takie sluby? Kościół co prawda zarobiłby na udostępnianiu budynku , ale czy to by było moralnie poprawne? W sumie nie wiem, czy byłoby wielu chętnych na takie śluby. W plenerze albo czy w budynku (zamki, dworki) też mozna zorganizować bardzo ładny slub z oprawa muzyczna. Jak ktoś idzie do kościoła to raczej ma w tym jakiś inny cel poza sama oprawą. Najczęściej według mnie ludzie biora slub cywilny albo z potrzeby serca albo z tradycji, wpływu otoczenia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Andej » 2022-06-24, 17:59

bei pisze: 2022-06-24, 16:08Najczęściej według mnie ludzie biora slub cywilny albo z potrzeby serca albo z tradycji, wpływu otoczenia.
No właśnie. A jak powinni?
Czy motywem nie powinna być wiara? I miłość do Boga i małżonka wzgl. małżonki i ludzi? Czy to nie wiara powinna skłaniać do przyjęcia sakramentu małżeństwa? A nie potrzeba serca, tradycja czy nacisk otoczenia.
A mi się wydaje, że głównym motywem są świece, organy, chęć pokazania się. To, że tak trzeba. Taki zwyczaj. Wydmuszka. Bez głębszej treści. Bez świadomości, czym jest sakrament.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: bei » 2022-06-24, 18:37

Andej pisze: 2022-06-24, 17:59
bei pisze: 2022-06-24, 16:08Najczęściej według mnie ludzie biora slub cywilny albo z potrzeby serca albo z tradycji, wpływu otoczenia.
No właśnie. A jak powinni?
Czy motywem nie powinna być wiara? I miłość do Boga i małżonka wzgl. małżonki i ludzi? Czy to nie wiara powinna skłaniać do przyjęcia sakramentu małżeństwa? A nie potrzeba serca, tradycja czy nacisk otoczenia.
A mi się wydaje, że głównym motywem są świece, organy, chęć pokazania się. To, że tak trzeba. Taki zwyczaj. Wydmuszka. Bez głębszej treści. Bez świadomości, czym jest sakrament.
Oczywiście chodziło mi o slub kościelny, nie cywilny. Przez potrzebę serca rozumiałam właśnie wiarę. A na to że ludzie biorą ślub z innych pobudek nie wiem czy mamy duzy wplyw. Rodzice często nalegają na ślub w kościele, a mlodzi tego nie czują ale dla świętego spokoju biorą, albo żeby się babcia cieszyła. To jak, juz lepiej żeby rodzice mówili, że jak mlodzi nie żyją wiarą wzięli slub cywilny albo żyli na kocią łapę?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Andej » 2022-06-24, 19:16

Nie wiem.
Wiem, że ślub bez wiary nie ma sensu. A w razie rozpadu oddala od Kościoła.

Bardzo nie lubię udawania, stwarzania pozorów. To oszustwo. Oszukują samych siebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”