Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: Nenderen » 2022-05-31, 13:52

Spotkałem się z opinią, że Diabeł w windzie a także melogibsonowskie Znaki to horrory z chrześcijańskim przesłaniem. Nie miałem dotychczas okazji obejrzeć tych filmów ale czy waszym zdaniem istnieje taki gatunek jak chrześcijański horror? Myślę, że warunkami jakie musiałby spełniać byłyby brak afirmacji zła do jakiej dochodzi w licznych horrorach oraz wyraźne opowiedzenie się po stronie wartości chrześcijańskich.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: Dezerter » 2022-06-01, 21:16

Znaki oglądałem, ale nie skojarzyłem go z chrześcijaństwem, poza głównym bohaterem i z tego co pamietam, to stracił wiarę.
Podobały mi się horrory z apokaliptyczną treścią - o antychryście i tam zawsze zło przegrywało
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2538
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 153 times
Been thanked: 411 times

Re: Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: Abstract » 2022-06-01, 21:30

Dla mnie genialny film, thriller/dramat/czarna komedia "Jabłka Adama". Oglądałem kilka razy i będę pewnie wracał. Mówi o niezbadanych ścieżkach Pana. Czasami polecałem go ludziom którym wykoleiło się życie...
https://www.filmweb.pl/film/Jab%C5%82ka+Adama-2005-4313
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Siostra

Re: Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: Siostra » 2022-06-03, 16:34

Sam tytuł wątku brzmi jak oksymoron.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-06-03, 18:00

Horroru z chrześcijańskim przesłaniem nie znam, ale science fiction już tak- Matrix zdecydowanie.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: Albertus » 2022-06-03, 20:52

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-06-03, 18:00 Horroru z chrześcijańskim przesłaniem nie znam, ale science fiction już tak- Matrix zdecydowanie.
A jakie chrześcijańskie przesłanie widzisz w Matrixie?

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4450
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-06-04, 00:47

Albertus pisze: 2022-06-03, 20:52
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-06-03, 18:00 Horroru z chrześcijańskim przesłaniem nie znam, ale science fiction już tak- Matrix zdecydowanie.
A jakie chrześcijańskie przesłanie widzisz w Matrixie?
Już nie do końca pamiętam, ale np. poszczególne dialogi, które czasem były wprost genialne. Na przykład świetny był tekst jednej maszyny mniej więcej taki:
"Co jest celem życia człowieka? Celem życia człowieka jest śmierć"
To takie fragmenty, które jednocześnie wydają się mocno odjechane, ale mają sporo sensu.
No i sama idea (np. zagadnienie wolności, człowieczeństwa w świecie, gdzie jest się zniewolonym przez maszyny. Oraz wybawienia. To wszystko jest jednocześnie metaforyczne, bardzo przemyślane.)
I nawet nazwy własne, które odnoszą się do Biblii. Chociaż nie tylko do Biblii, do innych wierzeń i motywów też, to takie celowe i mistrzowskie poplątanie tego, co do siebie nie pasuje, w taki sposób, że zaczyna pasować. Nie jest to więc może w zamyśle chrześcijański film, ale symbole takie zawiera i to sporo.
Ostatnio zmieniony 2022-06-04, 01:09 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: Albertus » 2022-06-04, 08:57

Co do nazw to masz rację.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: sądzony » 2022-06-04, 09:25

Dla mnie w Matrixie najbardziej chrześcijańskim przekazem jest fakt, że śpimy mając wrażenie, że żyjemy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

John Wick

Re: Horror z chrześcijańskim przesłaniem

Post autor: John Wick » 2023-09-30, 13:04

Aa seria Egzorcysta to nie był film o walce dobra ze złem? Mocny trzymający w napięciu? Nie było tam pokazane jak straszna jest moc szatana jak bardzo może być niebezpieczny? Mnie trzymał w napięciu jak kiedyś ściągnąłem z Cda trzy części tej serii. Była tam pokusa zła przecież i walka z tym i demon który za nic ma to że ktoś się mu przeciwstawia. Może to było takie też jak Fantasy albo trochę przerysowane. Ale ta seria myślę że ukazała zło jakim kieruje się szatan jak bardzo może być niebezpieczny. Dla mnie dobre ukazanie walki księży ze złem i to jak muszą stawić czoła najgorszej sytuacji gdzie muszą zmierzyć się z samym diabłem. Do tego ten demon kpi sobie z nich robi wszystko by oni dali sobie spokój. Nie traktuje ich poważnie. Widać to na filmie jak śmieszy tego demona ich postawa że chcą ratować opętaną osobę. Na pewno też ciekawy film kultowy Hororr który trzyma w napięciu. Mnie dał obraz tego jak wygląda zło i jak bardzo jest mocny diabeł i nie da za wygraną będzie walczył by zdobyć to co pragnie.

ODPOWIEDZ