Idea Trójcy

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: konserwa » 2022-06-09, 10:15

Moze nalezy do kolka wolnomyslicieli ( jeszcze nie zdazyli pomyslec co mysla ).

Pete....
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 7 cze 2022

Re: Idea Trójcy

Post autor: Pete.... » 2022-06-09, 14:16

Myślę że przeczytal pan Biblję? Jezus byl Żydem chodzil do synagogi . ( nie bylo " nowego "test ) W torze nie ma zycia po śmierci I duszy niesmiertelnej ( żydzi tak wierza do dzis) Duch "ruach " w rozumieniu starożytnych semitòw to byl " oddech tchnienie" . Bòg w ks rodzaju daje tchnienie czlowiekowi oddech - ruah. Czlowiek umiera traci oddech I koniec! Idzie do szeolu- grobu . "Nie możesz czcic yahve w szeolu. Yahve o tobie nie pamięta "( dla czego ? Bo nie żyjesz!) Idea zmartwychstania byla puzniejsza. " Yahve odrodzi calego izraela po wiekach klesk wojen choròb glodu.Ale odrodzi biologicznie TU NA ZIEMI JAKO NARÒD.Dopiero w ks Daniela pojawia sie idea wskrzeszenia indywidualnych cial na sąd Pana. Ale cial! ( nie zadnej duszy ) Oni nie wierzyli w dualizm ciala I duszy . Byla jednosc.To że czlowiek sklada sie z 2 pierwiastkòw : ciala I nie materjalnej niesmiertelnej duszy to Idea gnostycka platońska wzięta do chrzescijanstwa I zaporzyczona przez Pawla z Tarsu na etapie tworzenia nowej religi.Pierwsi neofici ( oprucz żydòw Ebionitòw) słuchacze Pawla - to byli grecy znawcy filozofi Platona I przesiaknieci duchem greckiej platońskiej antycznej filozofi. To dla nich " wkleil" do chrzescijanskiej religi dusze jej niesmiertelnosc piekło niebo. To byla myśl Platona. ( Jezus mowil o Gehennie a nie piekle. To co innego. Niebo bylo u Żydow ale to miejsce w ktorym mieszka tylko Bòg a nie czlowiek)

Dodano po 10 minutach 6 sekundach:
https://images.app.goo.gl/cTQrxFvcuJ14PXbu5 W linku wyprzedzające kilka tysiecy lat przedstawienie Biblijnego " drzewa życia" . Obok skrzydlaci aniolowie strzegący jego dostępu do czlowieka ( bo niewolnik do pracy mial żyć tylko 120 lat ) . Nad drzewem ptaszek gołąbek ? ( potencjalnie pòźniejszy duch sw ktory objawial sie jako golębica) . Wszystko starożytny sumer

Dodano po 27 minutach 14 sekundach:
Ciekawy jest też motyw baranka przewijający się w bibli. Krew baranka , baranek ktory gladzi grzechy swiata itd... Otòrz w starozytnym Sumerze jednym z bòst Annunaki byl Bòg wojny z glową barana - Marduk..Abraham ( przyjmując że byl postacia historyczną) nalerzał w Sumeryjskim Ur do zamożnej kasty kaplańskiej panteonu bòstw sumeryjskich.( W tym Marduka) .. Co jeszcze ciekawsze; ofiary calopalne I z krwi dla Yahveh w swiatyni Jerozolimskiej byly identyczne z tymi skladanymi w Sumerze bòstwom Annunaki. Czyżby przeniòsł tradycję?W bibli jest też że " Bòg Cyrusa ( Marduk) to bòg Hebrajczykòw "

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: konserwa » 2022-06-09, 15:08

Dosyc zenujacy poziom wiedzy o zydowskiej wykladni i wiedzy religijnej. Niestety.

Pete....
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 7 cze 2022

Re: Idea Trójcy

Post autor: Pete.... » 2022-06-09, 15:17

To co pani Hildegarda pisze o " rozwoju duchowym czlowieka" to...( zastanowila sie pani nad swoimi slowami ? Brakuje na koncu słowa " przebòstwienie" To teozofia ) Jakby słowa wyjęte z ust Rudolfa Sztajnera
.( Brakuje tylko szkòł Waldorfskich)

Dodano po 15 minutach 55 sekundach:
Konserwa: proszę podać merytorycznie żeczowe argumenty a nie krytykować. Myślę że jeżeli ktoś decyduje się na WIARĘ, warto by bylo by wiedział w CO wierzy I wtedy się zastanowił czy jego wiara jest poparta jakąś wiedzą faktami czy jest wiarygodna ( czy np nie jest klamstem) Bo bez refleksji uwierzyć można dosłownie we wszystko co ci podsuną na tacy. Nie nalerzy mylić " dziecięctwa bożego , czystości serca , zaufania, zawierzenia " z naiwnością i poddaniem się manipulacji gdyż na ślepo " z serca " uwierzyć można we wszystko.

Dodano po 3 minutach 51 sekundach:
Konserwa: zalerzy jakiej wiedzy żydowskiej i ktorej wiary z obrębu mozaizmu. Mòwimy tu o bibli . ( Bo w kabale zoharze znajdziemy nawet UFO I rużnych " obcych " też jeżeli poszukamy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18878
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Idea Trójcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-09, 15:46

Myślę, że @konserwa znakomicie wie, w co wierzy. Niestety, @Pete.... poziom Twoich listów fatalny: podajesz setki bzdurnych tez: nie powinieneś mieć pretensji so @konserwy, że nie chce mu się szczegółowo omawiać podobnych andronów (byłoby to jak żądanie od zawodowego astronoma, by "merytorycznie dyskutował" z tezą, iż Księżyc zbudowano z zielonego sera).
A przy okazji - rozumiem, że ktoś może mieć problem z ortografią, ale interfejs naszego forum podkreśla błędy ortograficzne. Wystarczy odrobina szacunku do rozmówców, by zdobyć się na poprawienie podkreślonych na czerwono słów.
Nie podnosiłem tego początkowo, by nie sprawiać wrażenia, że chcę Cię zdyskredytować pozamerytorycznie, ale naprawdę tych wszystkich "zalerzy jakiej" czy "żeczowych argumentów" nie da sie po prostu czytać.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Hildegarda » 2022-06-09, 16:22

Pete.... pisze: 2022-06-09, 15:37 To co pani Hildegarda pisze o " rozwoju duchowym czlowieka" to...( zastanowila sie pani nad swoimi slowami ? Brakuje na koncu słowa " przebòstwienie" To teozofia ) Jakby słowa wyjęte z ust Rudolfa Sztajnera
.( Brakuje tylko szkòł Waldorfskich)
Nie wiem o którą wypowiedź Ci chodzi, tutaj pisałam o Trójcy.
Przecież sam chyba w innym temacie pisałeś o rozwoju moralnym jaki nastąpił dziś w stosunku do czasów starożytnych, więc w czym problem?

Pete....
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 7 cze 2022

Re: Idea Trójcy

Post autor: Pete.... » 2022-06-09, 20:05

Marek Piotrowski . To że księga rodzaju to sumeryjskie przekazy,kosmologia, podania , oczyszczone z wielobòstwa dla utworzenia nowej religi judaistycznej to znany powszechnie fakt od dawna przez
teologòw i historykòw .Nie piszę nic nowego. Podpieram się nawet autorytetem papieża Jana Pawła 2 ktòry to stwierdził po seri konferencji nauka - wiara w Watykanie w latch 90 .Napisal to w liście do kś.prof Coyna szefa obserwatorjum Watykańskiego . Polecam wyklad Prof Hellera " Nauka wiara wielkie pytania " dostępny na you tube ( tak ok powyrzej 53 minuty). Pozdrawiam . Interesuję się tym trochę. Pierwotne chaldejskie wersje były mniej optymistyczne I rużowe.: Czlowiek stworzony zostal jako niewolnik do pracy na roli w ogrodzie Edin I kopalniach zlota bez żadnej tam duszy z terminem przydatnosci do lat 120, przez byty jakieś nadludzkie podobne do ludzi : " Świetlistych , Ojcòw, Annunaki " Taka była pierwotna wersja.Bylo drzewo życia strażnicy przy nim by niewolnik nie doròwnał długościom życia Bogom. Byl Ziassudra - puźniejszy Noe...itd etc

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18878
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Idea Trójcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-09, 20:18

Nie odróżniasz wykorzystania historii do przekazania zupełnie nowego przesłania od kontynuacji. Pisałem o tym tutaj: viewtopic.php?p=273278#p273278
To zupełne podstawy, które powinieneś znać, jeśli - jak twierdzisz - interesujesz się sprawą.

Pete....
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 7 cze 2022

Re: Idea Trójcy

Post autor: Pete.... » 2022-06-09, 21:04

Co tu do odrużniania? To prosta falsyfikacja. Żydzi w niewoli babilonskiej zapoznali się z przekazami Sumeryjskimi eposami o stworzeniu ( głòwnie Atrahasis ) I wstawili tam swojego jedynego Boga Yahveh kontynujac dalej ksiege rodzaju i mojrzeszowe . Więc albo był cud I Bòg jedyny objawil sie Abrahamowi albo to wszystko wymyślona bajka na poczet nowej religi. W oryginale hebrajskim tory ( co powie ci każdy żyd ) są Elohim - Bogowie liczba mnoga.Elohim to niekoniecznie Bòg Bogowie. To byly byty nadrzędne człowiekowi demoniczne sprawcze anielskie itd....

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: konserwa » 2022-06-09, 23:11

Doprawdy?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18878
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Idea Trójcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-10, 08:51

No właśnie, @Pete.... , z Twojego uproszczonego mniemania o tym, jak powstają Księgi Pisma Świętego powstają takie uproszczone (żeby nie powiedzieć: prostackie), ale za to bardzo radykalne "wnioski".

Pete....
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 7 cze 2022

Re: Idea Trójcy

Post autor: Pete.... » 2022-06-12, 02:10

"Wykorzystania histori do przekazania całkiem nowego przekazania do kontynuacji" ( mam się śmiać czy płakać?) To brzmi jak " Kreatywna księgowość"

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Jozek » 2022-06-12, 02:21

Chyba w twoim wydaniu. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: AdamS. » 2022-11-04, 20:29

Pete.... pisze: 2022-06-09, 21:04 Co tu do odrużniania? To prosta falsyfikacja. Żydzi w niewoli babilonskiej zapoznali się z przekazami Sumeryjskimi eposami o stworzeniu
Takie kulturowe odniesienia mogą być bardzo wciągające i błyskotliwe - zwłaszcza dla młodych osób, którym się wydaje, że odkryli coś, czego dotąd nikt nie dostrzegał. Istotą wiary nie jest jednak próba nawlekania kulturowych koralików z różnych stron świata i różnych okresów historii na jeden sznurek, lecz poszukiwanie w ciszy serca głębszego sensu - i cierpliwe rozważanie tajemnicy, w nadziei jej otwarcia na relację do OSOBY, a nie w poszukiwaniu OŚWIECENIA w jakiejś nowej gnozie.

Tajemnicę Trójcy nieustannie staram się zgłębiać, ale nie przez intelekt, lecz w modlitwie na Różańcu - wtedy myśli przestają być moje, płynąc przeze mnie jak woda pochodząca z ukrytego Źródła i nigdy niedająca się posiąść. Dlatego nawet wtedy, gdy już mi się wydaje, że wiem, przypominam sobie słowa św. Pawła, że jeszcze nie wiem tak, jak wiedzieć powinienem. Za każdym razem będzie to tylko jakiś aspekt Prawdy. Podam przykład, ale w tym celu może otworzę nowy wątek, bo jestem ciekaw Waszych myśli na ten temat.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-22, 20:07

Kto był pierwszym trynitarianinem?

ODPOWIEDZ