Idea Trójcy

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-08, 21:33

Ponoć jezuici byli posądzani o manipulacje i oszustwa w imię walki z heretykami.
Nigdy tego nie sprawdzałem, ale faktycznie, funkcjonuje chyba przymiotnik "jezuicki" jako synonim "nieszczery".
Słyszeliście o tym?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2165
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Arek » 2022-12-08, 21:36

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-08, 21:33 Ponoć jezuici byli posądzani o manipulacje i oszustwa w imię walki z heretykami.
Nigdy tego nie sprawdzałem, ale faktycznie, funkcjonuje chyba przymiotnik "jezuicki" jako synonim "nieszczery".
Słyszeliście o tym?
Nie
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-08, 21:39

Faktycznie, jest coś takiego https://synonim.net/synonim/jezuicki
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Albertus » 2022-12-08, 22:02

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-08, 21:39 Faktycznie, jest coś takiego https://synonim.net/synonim/jezuicki
Nigdy się z tym nie spotkałem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Idea Trójcy

Post autor: Dezerter » 2022-12-08, 23:03

Pete.... pisze: 2022-06-09, 14:53 Myślę że przeczytal pan Biblję? Jezus byl Żydem chodzil do synagogi . ( nie bylo " nowego "test ) W torze nie ma zycia po śmierci I duszy niesmiertelnej ( żydzi tak wierza do dzis) Duch "ruach " w rozumieniu starożytnych semitòw to byl " oddech tchnienie" . Bòg w ks rodzaju daje tchnienie czlowiekowi oddech - ruah.
Powtarzasz jakieś niesprawdzone i niebiblijne bzdury Bóg w opisie stworzenia daje człowiekowi tchnienie własnego życia [neszama] a nie ruach] i staje się człowiek duszą żyjącą. Rdz 2, 7
Uwspółcześniona Biblia Gdańska protestancka

Wtedy PAN Bóg ukształtował człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia. I człowiek stał się żywą duszą.
Przekład Nowego Świata 1997 przekład Świadków Jehowych

Jehowa Bóg przystąpił do kształtowania człowieka z prochu ziemi, i tchnął w jego nozdrza dech życia, i człowiek stał się duszą żyjącą.
Czlowiek umiera traci oddech I koniec! Idzie do szeolu- grobu . "Nie możesz czcic yahve w szeolu. Yahve o tobie nie pamięta "( dla czego ? Bo nie żyjesz!) Idea zmartwychstania byla puzniejsza. " Yahve odrodzi calego izraela po wiekach klesk wojen choròb glodu.Ale odrodzi biologicznie TU NA ZIEMI JAKO NARÒD.Dopiero w ks Daniela pojawia sie idea wskrzeszenia indywidualnych cial na sąd Pana. Ale cial! ( nie zadnej duszy ) Oni nie wierzyli w dualizm ciala I duszy . Byla jednosc.To że czlowiek sklada sie z 2 pierwiastkòw : ciala I nie materjalnej niesmiertelnej duszy to Idea gnostycka platońska wzięta do chrzescijanstwa
Bzdury opowiadasz jak byś nigdy Biblii nie czytał w której i to w ST masz czarno na białym, że
człowiek = ciało + dusza + duch czyli sars +nefesz + ruach
Poczytaj moje biblijne opracowanie i nie żyj w nieświadomości
viewtopic.php?t=52
Niebo bylo u Żydow ale to miejsce w ktorym mieszka tylko Bòg a nie czlowiek)
Rozbawiasz mnie swoją niewiedzą, a anioły to gdzie były, a Henoch i Eliasz to według Biblii gdzie się udali?
A duch człowieka to gdzie po śmierci ciała powraca?, a Jezus na krzyży to co powiedział w chwili śmierci?
Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mego (Łk 23,46).
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 08:52 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Idea Trójcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-08, 23:31

Albertus pisze: 2022-12-08, 22:02
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-08, 21:39 Faktycznie, jest coś takiego https://synonim.net/synonim/jezuicki
Nigdy się z tym nie spotkałem.
To pochodzi z XIX wiecznej nagonki na Kościół, w której w roli głównego zła osadzono właśnie jezuitów.
Wypisywano niesamowite androny w licznych wydawnictwach. I się utrwaliło (głównie w krajach anglosaskich, gdzie prowadzono tę oszczerczą kampanię).
Dziś to już tylko małe miki, ale nadal bywają podobne paszkwile (np. o tym, że rzekomo Jezuici mają teleskop o nazwie Lucyfer itp androny).

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Albertus » 2022-12-09, 08:48

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-08, 23:31
Albertus pisze: 2022-12-08, 22:02
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-08, 21:39 Faktycznie, jest coś takiego https://synonim.net/synonim/jezuicki
Nigdy się z tym nie spotkałem.
To pochodzi z XIX wiecznej nagonki na Kościół, w której w roli głównego zła osadzono właśnie jezuitów.
Wypisywano niesamowite androny w licznych wydawnictwach. I się utrwaliło (głównie w krajach anglosaskich, gdzie prowadzono tę oszczerczą kampanię).
Dziś to już tylko małe miki, ale nadal bywają podobne paszkwile (np. o tym, że rzekomo Jezuici mają teleskop o nazwie Lucyfer itp androny).
Z różnymi tekstami demonizującymi jezuitów się spotkałem ale naprawdę we współczesnej polskiej mowie potocznej nie spotkałem się z tym aby określenie "jezuicki" miało jakieś pejoratywne znaczenie.
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 09:05 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-09, 10:33

Albertus pisze: 2022-12-09, 08:48
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-08, 23:31
Albertus pisze: 2022-12-08, 22:02
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-08, 21:39 Faktycznie, jest coś takiego https://synonim.net/synonim/jezuicki
Nigdy się z tym nie spotkałem.
To pochodzi z XIX wiecznej nagonki na Kościół, w której w roli głównego zła osadzono właśnie jezuitów.
Wypisywano niesamowite androny w licznych wydawnictwach. I się utrwaliło (głównie w krajach anglosaskich, gdzie prowadzono tę oszczerczą kampanię).
Dziś to już tylko małe miki, ale nadal bywają podobne paszkwile (np. o tym, że rzekomo Jezuici mają teleskop o nazwie Lucyfer itp androny).
Z różnymi tekstami demonizującymi jezuitów się spotkałem ale naprawdę we współczesnej polskiej mowie potocznej nie spotkałem się z tym aby określenie "jezuicki" miało jakieś pejoratywne znaczenie.
Zapewne różnie to jest w różnych częściach Polski. Ja zdziwiłem się, że na Górnym Śląsku popularne jest okreslenie "cyganić" oznaczające kłamać. Albo "żydzić" oznaczające skąpić.
Słowo "jezuicki" wydaje mi się, że jest faktycznie raczej staromodnym słowem. Trudniej je usłyszeć we współczensej rozmowie.
Nie wiem czy słowo "jezuicki" ma polskie pochodzenie? Możliwe, że dla protestantów w Polsce jezuici byli/są solą w oku. To jezuici jako bardzo dobrze zorganizowana, bardzo dobrze wykształcona, bardzo dobrze dofinansowana formacja "walcząca" (w sensie walki teologicznej) z protestantyzmem (i np. Braćmi Polskimi) doprowadziła do porażki reformacji w Polsce. Zachowały się informacje o licznych polemikach np. Fausta Socyna z jezuitami w Poznaniu. Jezuici brali udział w licznych dysputach teologicznych. Nie przypadkiem Jakub Wujek wybitny tłumacz Biblii był jezuitą.
Na pewno też dla amerykańskich protestantów jezuici to coś w rodzaju masonów, nwo, AnonQ itd itp. Jack Chick wydał nawet kimksowe paszkwile na podstawie rewelacji (moim zdaniem albo wymyslonych albo będących wynikiem choroby psychicznej) rzekomego byłego jezuity Alberto Rivery. Wśród zwykłych ludzi niekatolików (nazwijmy ich bardzo umownie fundamentalistycznymi protestantami) w Polsce spotkałem się np. z nieufnością wobec Fabiana Błaszkiewicza jako byłego jezuity. Przypisywano mu - nawet po tych kilku latach od odejscia z KRK - ukryte działanie na rzecz Kościoła Katolickiego. Paranoja na całego ;)
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: sądzony » 2022-12-09, 11:02

Ja pochodzę z okolic dolnego śląska i jest jeszcze "kozaczyć" czyli popisywać się :)

Dodano po 13 minutach 25 sekundach:
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-09, 10:33 Nie wiem czy słowo "jezuicki" ma polskie pochodzenie?
Jezuita -> niemieckie "Jesuit" -> "Jezu" + "it" przetłumaczyłbym jako "oto Jezus"
a bardziej po mojemu - niemieckie "it" to Freudowskie "id" czyli "jezuita" to związany z "głębią Jezusa" :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-09, 11:20

Paradoksalnie, dzisiaj jezuici to raczej liderzy ekumenizmu ;) (choć chyba kult serca Jezusowego w Polsce to też jezuici a on jest raczej mało protestancki) I te stereotypy wydają się naprawdę dalekie od rzeczywistości. :-bd
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 11:20 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Idea Trójcy

Post autor: Dezerter » 2022-12-09, 19:09

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-09, 10:33
Albertus pisze: 2022-12-09, 08:48
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-08, 23:31
Albertus pisze: 2022-12-08, 22:02
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-08, 21:39 Faktycznie, jest coś takiego https://synonim.net/synonim/jezuicki
Nigdy się z tym nie spotkałem.
To pochodzi z XIX wiecznej nagonki na Kościół, w której w roli głównego zła osadzono właśnie jezuitów.
Wypisywano niesamowite androny w licznych wydawnictwach. I się utrwaliło (głównie w krajach anglosaskich, gdzie prowadzono tę oszczerczą kampanię).
Dziś to już tylko małe miki, ale nadal bywają podobne paszkwile (np. o tym, że rzekomo Jezuici mają teleskop o nazwie Lucyfer itp androny).
Z różnymi tekstami demonizującymi jezuitów się spotkałem ale naprawdę we współczesnej polskiej mowie potocznej nie spotkałem się z tym aby określenie "jezuicki" miało jakieś pejoratywne znaczenie.
Zapewne różnie to jest w różnych częściach Polski. Ja zdziwiłem się, że na Górnym Śląsku popularne jest okreslenie "cyganić" oznaczające kłamać. Albo "żydzić" oznaczające skąpić.
I cyganić i żydzić spotkałem wielokrotnie i na Kujawach i w lubelskim, natomiast "jezuicki" pierwsze słyszę, a pisałem na kilku forach protestanckich i jednym wczesnochrześcijańskim o zabarwieniu ŚJ
ale wujek google rzeczywiście zna
Synonimy do słowa kłamliwy
1. np. człowiek nieszczery, fałszywy, obłudny, zakłamany, załgany, dwulicowy
2. np. wypowiedź nieprawdziwy, blagierski, łgarski, oszukańczy, przekłamany, wykrętny, pokrętny, kręty, bałamutny, krętacki, matacki, kuglarski, szachrajski, szalbierski, szalbierczy, szarlatański, zdradziecki, krzywoprzysięski, mistyfikacyjny, mistyfikatorski, sofistyczny, lisi, żmijowaty, wężowy, jaszczurczy, faryzeuszowski, faryzejski, jezuicki, judaszowski, judaszowy
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 19:11 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 567
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Pytający » 2022-12-17, 12:33

Najdziwniejsze jest to, że idea ta powstała jako przeciwwaga "monarchianizmowi", gdzie utożsamiano tzn. stawiano znak równości pomiędzy dwiema osobami theos. Uznawano ich za to samo, nie rozróżniano.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-17, 13:09

Pytający pisze: 2022-12-17, 12:33 Najdziwniejsze jest to, że idea ta powstała jako przeciwwaga "monarchianizmowi", gdzie utożsamiano tzn. stawiano znak równości pomiędzy dwiema osobami theos. Uznawano ich za to samo, nie rozróżniano.
Napisz proszę coś więcej o tym, bo brzmi to ciekawie.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Idea Trójcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-17, 13:32

Pytający pisze: 2022-12-17, 12:33 Najdziwniejsze jest to, że idea ta powstała jako przeciwwaga "monarchianizmowi", gdzie utożsamiano tzn. stawiano znak równości pomiędzy dwiema osobami theos. Uznawano ich za to samo, nie rozróżniano.
Nie. Monarchianizm to po prostu jedna z herezji antytrynitarnych. To herezja jest wtórna, a nie prawda, której herezja zaprzecza.

I jeszcze cos: generalnie (przynajmniej w wersji podstawowej) monarchianizm nie stawia Osób Boskich na równi w majestacie, lecz przeciwnie - zaprzecza tej prawdzie. A właściwie klasycznie twierdzi, że Bóg Ojciec się wcielił w Jezusa, umarł i zmartwychwstał, a następnie zstąpił jako Duch Święty (zatem Słowo nie jest samodzielnym bytem).
Bliska podstawowemu monarchiazmowi jest jego odmiana, zwana modalizmem, który (w uproszczeniu) zakłada, że Ojciec, Syn Boży i Duch Święty są jedną i tą samą osobą. Z kolei szczególną odmianą modalizmu jest sabelianizm, którego entuzjaści twierdzą, że istnieje jedna osoba boska, której Ojciec, Syn i Duch Święty są jedynie manifestacjami.
Inną odmianą monarchianizmu jest adopcjanizm (spotykany dziś wśród charyzmatycznych "ewangelistów telewizyjnych")* który zakłada, że Jezus nie jest Bogiem, ale po chrzcie w Jordanie został "adoptowany" i mógł czynić cuda. Jest też odmiana adopcjanizmu twirdząca, że po chrzcie w Jordanie Jezus stał się Bogiem.
Inne najczęstsze herezje antytrynitarne to arianizm (twierdzenie, że Jezus jest jedynie stworzeniem (nie jest Bogiem). Pierwotnie pogląd ten zakładał podobną rolę dla Ducha Świętego, później jednak arianie odrzucili całkowicie Jego osobowe istnienie) oraz damianityzm , czyli twierdzenie, że każda z osób nie jest Bogiem, lecz dopiero wszystkie trzy tworzą Boga (każda z osób jest „częścią” Boga) (czyli, dla informatyków, w tej herezji Bóg jest kompozycją :) ).

------------------------------
* podobne twierdzenie (że Chrystus otrzymał moc czynienia cudów podczas chrztu w Jordanie) - jeśli dobrze pamiętam - słyszałem podczas jednej z konferencji p. Marcina Zielińskiego, jednak p. Marcin nie twierdził, że wcześniej Jezus nie było Bogiem. Więc, chociaż jest to teza absurdalna, nie jest to herezja adopcjanizmu.
Ostatnio zmieniony 2022-12-17, 13:36 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 567
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Pytający » 2022-12-17, 15:35

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-17, 13:09
Pytający pisze: 2022-12-17, 12:33 Najdziwniejsze jest to, że idea ta powstała jako przeciwwaga "monarchianizmowi", gdzie utożsamiano tzn. stawiano znak równości pomiędzy dwiema osobami theos. Uznawano ich za to samo, nie rozróżniano.
Napisz proszę coś więcej o tym, bo brzmi to ciekawie.
Powyżej p. Marek Piotrowski podał ci dane z internetowej encyklopedii.
W przypadku podanego systemu, który przybrał jak wszystko w chrześcijaństwie, odmienne oblicza, poszło początkowo o stanowisko, że to sam JHWH, w osobie yios, przyszedł do nas jako wyzwoliciel. Nie wysłał swego Syna, jako oddzielną osobę, tylko sam "w" Synu, przyszedł do nas. Nie "poprzez", tylko "w". Tzn. jako yios.
Nie traktowano ich jako dwie o odmienne osoby, tylko przejawy jednej osoby [elohim], pojawiającej się raz jako, innym razem jako.
Niedawno rozmawiałem na ten temat z pastorem adwentystów Zenonem K.
I on jako dowód na rzecz trynitarnego ujęcia theos,podał mi werset z Izaj.63:9Nie posłaniec i nie anioł, lecz jego oblicze wybawiło ich. On sam ich odkupił w swojej miłości i w swoim miłosierdziu. Podźwignął ich i nosił ich przez wszystkie dni prawieków
Tylko, że trynitaryzm powstał jako opozycja do takiego poglądu.
Niektórzy twierdzili, ze to sam JHWH "zstąpił na dziewicę, sam się z niej narodził, sam został umęczony, jednym słowem; on sam jest Jezusem Chrystusem".
I wersetami wykorzystywanymi przez monarchian były wer. z ks. Barucha 3:36-38On jest Bogiem naszym i żaden nie może się z nim równać. Zbadał wszystkie drogi mądrości i dał ją swemu słudze Jakubowi Izraelowi, umiłowanemu swemu. Potem na ziemi był widziany i zaczął przebywać wśród ludzi
I to to utożsamianie jednego z drugim. Stawianie między nimi znaku równości, ich nierozróżnianie, wywołało wybuch sprzeciwu i powstanie prac typu: "Przeciw Prakseszowi".
I tak staranie wykazania, ze to nie sam JHWH"w" osobie yios, tylko "poprzez" niego okazał się "wybawicielem", wywołało obronę stanowiska odrębności osób.
Jedni utrzymywali, że ze stwierdzenia "zrodził Syna" "se", wynika, ze"stał się Synem".
I tak trynitaryzm powstał jako skutek odzewu na monarchijny obraz theos. Na podkreślenie, że nie jeden i ten sam w osobie .... Tylko odrębna osoba, jako posłana stała się narzędziem naszego zbawienia.
I pierwsze wyjaśnienia, wykazywały odrębność osób, jak i ich odmienność, inność, i nie identyczną pozycję.
Jednak nie podtrzymano wiary, ze to sam ...w osobie...przyszedł dla naszego zbawienia.
I nawet Quintus Tertulianus w wyjaśnianiu stwierdzenia z J 10:30 ukazuje jedność obu, jak i ich odrębność.

"Jeśliby bowiem powiedział: "jeden jesteśmy", można by popierać ich mniemanie, ponieważ "jeden" jest używane na oznaczenie liczby pojedynczej. Ale gdy o dwóch będących rodzaju męskiego mówi przy pomocy słowa rodzaju nijakiego, ze stanowią "jedno" ( co nie dotyczy pojedynczości, lecz jedności, podobieństwa, łączności, miłości Ojca,który miłuje Syna oraz posłuszeństwa syna, który jest posłuszny woli Ojca), mówiąc Jedno jesteśmy, ja i Ojciec,pokazuje, że to dwie osoby, które traktuje na równi i łączy".
Tylko, że pod takim "jedno jesteśmy" podpisałby się, każdy "świadek", każdy antytrynitarian. Tzn, że to jedno, które traktuje ich na równi i ich łączy = ich jedność, podobieństwo, łączność, miłość jednego do drugiego.
Zupełnie inaczej tzn. za pomocą pojęć istoty i hipostazji, czyli pojęć metafizycznych i filozoficznych ,pojmuje się obecnie "ja i ojciec jedno jesteśmy".
Ostatnio zmieniony 2022-12-17, 15:48 przez Pytający, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ