Idea Trójcy

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Pete....
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 7 cze 2022

Idea Trójcy

Post autor: Pete.... » 2022-06-08, 14:16

Oczywiście Trójca Święta to wymysł Kościoła. Liczbę mnogą w księdze rodzaju " Elohim" czyli Bogowie ( a nie Bòg) kościòl zinterpretowal jako 3ce św. Nalerzało by wròcić do księgi rodzaju . Księga rodzaju zostala napisana w czasie niewoli babilonskiej gdy Hebrajczycy zapoznali sie z wczesniejszymi chaldejskimi eposami stworzenia ( głòwnie: Atrachasis , Enumma Elisz , Eridu Genesis , eposem o Gilgameszu , asyryjską listą krulòw z biblioteki kròla Assurbanipala itd etc). Wystepowaly tam znacznie wczesniej postacie archetypy ktore znamy z Bibli. Np : Ziassudra to puźniejszy Noe , wystepowal też potop I arka, byl Eden I drzewo życia strzegący go archonci ciecie ( puźniejsi Anchelos - aniolowie ) . W pierwotnych wersjach ( do biblijnych) nie bylo jednak tak rużowo ; Czlowiek stworzony zostal jako niewolnik do pracy na roli w ogrodzie Edin I kopniach zlota przez " Bogòw" Ojcòw" świetlistych" tych którzy przybyli z nieba . Inna nazwa " Annunaki " . Stworzony wg tych podań z prochu ziemi lub ( 2 wersja) z mieszanki genetycznej tych bogòw I napotkanej tu małpy stepowej jako hybryda. Niestety bez żadnej " duszy" ale z terminem przydatnosci do urzycia do 120 lat. By niewolnik nie zagrozil swoim stwòrcom I nie żyl wiecznie jak oni - postawili w edenie straże przy drzewie życia gdyz skosztowanie owocu z niego zrobilo by czlowieka niesmiertelnym. Potwierdzil to nawet papierz Jp2 po seri zamkniętych dla dziennikarzy I publiki konferencji w Watykanie " nauka - wiara" w liście do szefa obserwatorjum watykańskiego kś Prof Coyna. Cyt " Księga rodzaju to sumeryjskie przekazy kosmologia chaldejska oczyszczona z politeizmu na potrzeby utworzenia nowej religi " Polecam wyklad kś Prof Hellera na you tube" Nauka wiara wielkie pytania" Tak po 50 minucie jest o tym.

Dodano po 5 minutach 15 sekundach:
Zachęcam do interesowania się historją starożytnej mezopotani państw miast sumero- akadu ,czytaniem Bibli I poròwnywaniem do wcześniejszych dokumentòw. Dzisiaj są dostępne w formie elektronicznej. Trzeba jednak uczyć się do tego sumeryjskiego starohebrajskiego starogreki . ( kto ma tyle zacięcia ?) Hobbyści I pasjonaci chyba tylko.
Ostatnio zmieniony 2022-06-08, 16:01 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Idea trujcy

Post autor: sądzony » 2022-06-08, 14:46

Trójca pisze się z dużej "T" i przez "ó".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Idea trujcy

Post autor: Hildegarda » 2022-06-08, 15:00

@Pete.... tu masz wszystko o Trójcy pisane przez historyka

https://testimonia.pl/skad-trojca/

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Idea trujcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-08, 15:33


Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Idea trujcy

Post autor: Hildegarda » 2022-06-08, 15:58

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-08, 15:33 Na odtrutkę zapraszam http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf
A co sądzisz o Trójcach i Triadach w innych religiach np. hinduskim Trimutri?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Idea trujcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-08, 16:14

Hildegarda pisze: 2022-06-08, 15:58
Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-08, 15:33 Na odtrutkę zapraszam http://analizy.biz/marek1962/trojca.pdf
A co sądzisz o Trójcach i Triadach w innych religiach np. hinduskim Trimutri?
Nie ma trójc w innych religiach, choć są triady. Tę kwestię także opisałem w artykule, do którego link umieściłem w poprzednim poście (strony 17-20).

Pete....
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 7 cze 2022

Re: Idea trujcy

Post autor: Pete.... » 2022-06-08, 16:24

Trójca się kształtowała jak wiemy na soborach. Greccy Neofici - nowi wyznawcy religi stworzonej przez Pawła z Tarsu ( judaizmu dla gojòw)mieli rozterki I dysonans poznawczy : Jak mamy wierzyć w Jezusa skoro nie jest Bogiem , a obok jest Bòg żydowski? Wierzy się przecież w Boga. Kim zatem jest Jezus że mamy wierzyc w niego skoro nie jest żydowskim Bogiem? Nalerzało zatem przebòstwić Jezusa. Dyskusje trwały.Doszło do tgzw uni hipostatycznej " :od teraz Jezus z Ojcem żądzą razem wszechświatem .Potem dołączył do nich Duch św. Trójca to gnoza ; zamiana bytu z osobą w zalerzności od kontekstu I potrzeby chwili. Możemy to przyjąc w kategorjach eonòw plejromy itd( jeżeli ktos tak chce). Ale coś co jest cegłą nie może być jednocześnie kotem- zaprzeczenie logiki.( nowa apologetyka prubuje to nawet tlumaczyc fizyką kwantową). A co na to Jezus ? Za kogo sie uwarzał? " Ja bylem juz przed Abrahamem " Kto widzial mnie widzial ojca " To syn muj umilowany w nim znajduje upodobanie " .Jak wiemy bylo kilka opini na ten temat od Ebionitòw do gnostykòw adopcjonistòw itd etc. Kupy się jednak ta Tròjca nie trzyma . Dochodzimy do paradoxòw absurdòw w ktòrych Jezus czlowiek jest stworzycielem wszechswiata czyli Logosem i Pneumą.Skoro Jezus mial byc Bogiem - nie mògl sie narodzic ale wcielić gdyż Bòg nie ma początku I konca istnieje od zawsze I niesmończenie. Niestety jako wątpiący katolik stwierdzam że wiekszość dogmatòw Koscioła , kanonòw to wymysl ludzkich głòw na zasadzie że zebrało się kilku biskupòw teologòw I powiedzieli sobie "A TO CO NAM STUKNĘŁO DO GŁOWY TO JEST Z DUCHA ŚW" ( Zwyklych ludzi takich jak ja I ty) - bo oni mieli infolinię do pana Boga Ducha sw I wiedzieli co myśli . Gratuluję nam wierzącym takiej naiwności....Ani Jezus tak nie myślał mòwil ani nie mòwi tego Biblia

Napominam o przestrzeganie poprawnej pisowni religijnej. Zachęcam do zapoznania się z tym wątkiem: viewtopic.php?t=9304 - Morkej
Ostatnio zmieniony 2022-06-08, 16:28 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Idea trujcy

Post autor: Hildegarda » 2022-06-08, 16:50

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-08, 16:14 Nie ma trójc w innych religiach, choć są triady. Tę kwestię także opisałem w artykule, do którego link umieściłem w poprzednim poście (strony 17-20).
No przecież Trimutri to jest Trójca, tu pisze: https://pl.wikipedia.org/wiki/Trimurti

Nie wydaje Ci się to dziwne, że było tyle potrójnych bóstw w historii nawet w postaci triad?
Czy mogło dojść już wcześniej do objawienia Trójcy i na tej podstawie bazowały inne religie przedstawiające trzy bóstwa tak jak to ludzie wówczas rozumieli?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Idea trujcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-08, 17:06

Hildegarda pisze: 2022-06-08, 16:50
Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-08, 16:14 Nie ma trójc w innych religiach, choć są triady. Tę kwestię także opisałem w artykule, do którego link umieściłem w poprzednim poście (strony 17-20).
No przecież Trimutri to jest Trójca, tu pisze: https://pl.wikipedia.org/wiki/Trimurti
Nie jest. Niestety, Wikipedia bywa niedouczona.
Nie wydaje Ci się to dziwne, że było tyle potrójnych bóstw w historii nawet w postaci triad?
Ani trochę. Choćby dlatego, ze było wiele pojedynczych, podwójnych i z inną liczbą,
Czy mogło dojść już wcześniej do objawienia Trójcy i na tej podstawie bazowały inne religie przedstawiające trzy bóstwa tak jak to ludzie wówczas rozumieli?
Wątpię.

@Pete.... dziękuję za przedstawienie swoich mniemań na ten temat. Ponieważ jednak mocno odbiegają one od rzeczywistości, radzę przeczytać coś innego niż zborowe broszurki.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Idea trujcy

Post autor: Hildegarda » 2022-06-08, 17:16

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-08, 17:06 Nie jest. Niestety, Wikipedia bywa niedouczona.
Triada to też nie jest
Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-08, 17:06 Wątpię
No to skąd nawiązania do Trójcy w ST, chyba w Twoim artykule pisze o takich nawiązaniach?
Przecież ST był spisywany na podstawie ustnych przekazów, więc ludzie musieli skądś to wziąć

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Idea trujcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-08, 17:20

Hildegarda pisze: 2022-06-08, 17:16
Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-08, 17:06 Nie jest. Niestety, Wikipedia bywa niedouczona.
Triada to też nie jest
Nie jest. To jest przykład 3 manifestacji jednego bóstwa. Odpowiednik tego, co w wierze chrześcijańskiej byłoby herezją modalizmu.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-08, 17:06 Wątpię
No to skąd nawiązania do Trójcy w ST, chyba w Twoim artykule pisze o takich nawiązaniach?
Pytałaś o religie pogańskie.
Zresztą są to bardzo delikatne nawiązania, wówczas ludzie mieli problem z przyjęciem idei Jednego Boga, co dopiero mówić o tym, ze jest On w trzech osobach.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Idea trujcy

Post autor: Hildegarda » 2022-06-08, 17:30

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-08, 17:20 Pytałaś o religie pogańskie.
Zresztą są to bardzo delikatne nawiązania, wówczas ludzie mieli problem z przyjęciem idei Jednego Boga, co dopiero mówić o tym, ze jest On w trzech osobach.
Skoro Izraelici czerpali skądś swoją wiedzę, to czemu nie miałoby to przejść do innych religii w tamtych czasach? Przecież oni nie byli odizolowani od całego świata, a ST też nie spadł z nieba, tylko był ich późniejszą twórczością

Mam jeszcze pytanie, co wiemy o Melchizedeku? Mógł on dokonać objawienia Boga, zapoczątkować taką pierwotną religię?

Pete....
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 7 cze 2022

Re: Idea Trójcy

Post autor: Pete.... » 2022-06-09, 01:30

Nie bez powodu napisałem że 3ca to gnoza ( tylko nie każdy to zauwarza) Ja oczywiście gnozę odrzucam . Nie wierzę w reinkarnacje I jako katolik nie mam obowiązku wierzyc w " duszę" gdyż to zaadoptowany z gnozy platońskiej koncept. Moja antropologia jest czysto biblijna . Człowiek to jedność to żyjące ciało ktòre umiera I koniec. Bòg na sąd wskrzesi to cialo a zbawieni żyjã na ziemi w Edenie w " odmienionych cialach" ( wg Pawła z Tarsu)

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Idea Trójcy

Post autor: Hildegarda » 2022-06-09, 05:13

Pete.... pisze: 2022-06-09, 01:30 I jako katolik nie mam obowiązku wierzyc w " duszę" gdyż to zaadoptowany z gnozy platońskiej koncept.
Jako katolik to masz chyba obowiązek wierzyć w takie nauki jak podaje Kościół katolicki ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Idea Trójcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-09, 10:00

Pete.... pisze: 2022-06-09, 01:30 Moja antropologia jest czysto biblijna . Człowiek to jedność to żyjące ciało ktòre umiera I koniec.
Jaaasne. Antropologia biblijna to teza, że jesteśmy tylko ciałem :))
Pete... skąd Ty bierzesz te bzdurki?

ODPOWIEDZ