Pogo

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-20, 15:31

To ja polecam 2 pozycje:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/89576/c ... sychiatrzy
https://tantis.pl/psychologia-i-szamani ... jwQAvD_BwE

Oczywiście z dystansem. Co do pozycji nr 2 z bardzo dużym dystansem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Pogo

Post autor: Hildegarda » 2022-06-20, 15:49

sądzony pisze: 2022-06-20, 15:31 To ja polecam 2 pozycje:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/89576/c ... sychiatrzy
https://tantis.pl/psychologia-i-szamani ... jwQAvD_BwE

Oczywiście z dystansem. Co do pozycji nr 2 z bardzo dużym dystansem.

Dzięki, a w skrócie to co mówią książki?
Przyznam się, że ogólnie mało czytam, bo mi się za bardzo "musk" męczy przy czytaniu :ymblushing: :p
zdecydowanie wolę słuchać jakieś wykłady czy coś w tym stylu

Na grupach biblijnych gadałam z antropologiem, który jest wykładowcą na studiach, ale też dużo jeździ po świecie i jest przewodnikiem wycieczek, sporo czasu spędził w takich miejscach jak np. Jakucja, gdzie są szamani, poznawał tamtejsze zwyczaje i praktyki, nawet napisał książkę o szamaniźmie. O tu znalazłam: http://www.scriptorium.net.pl/?sekcja=a ... tor&id=129

Jaki on mi "dym" robił o to, że wierzę w te demony i opętania, ileż to musiał mi tłuc do głowy, że nie ma żadnych demonów, strasznie go to wkurzało, no ale nie pomogło, dalej wierzę w opętania :p. A jak mu powiedziałam, że słucham Roberta Tekielego (tego od zagrożeń duchowych), to dopiero była jazda, bo się okazało, że nie lubi gościa i nawet artykuł o nim zrobił: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,870 ... ie.duchowe

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-20, 16:36

Hildegarda pisze: 2022-06-20, 15:49 Dięki, a w skrócie to co mówią książki?
W zasadzie to nie pamiętam. Czytałem je jakiś spory czas temu. Z tego co pamiętam pierwsza traktowała o podobieństwach w tym na czym polega psychoterapia, a szamanizm. Jakby nie patrzeć medycyna wywodzi się z szamanizmu i ma z nim nadal wiele wspólnego. Gdzieś czytałem, że około 80% leków działa jako placebo.

Druga książka jest dość "niuejdżowa" (o ile rozumiem to pojęcie, bo nigdy w nie nie wnikałem). Polecił mi je pewien "szaman" po tym jak przesiedziałem z nim 3 godziny nad "O naśladowaniu Chrystusa". Książka jest mniej naukowa, a bardziej "odjechana".

A ja to czytać nie znoszę. Nie lubię procesu czytania. Męczy mnie.
Jednakże wiedza zawarta w książkach (w przeciwieństwie do wszechistniejących informacji) jest dla mnie swego rodzaju "pokarmem".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Pogo

Post autor: Hildegarda » 2022-06-20, 16:55

sądzony pisze: 2022-06-20, 16:36 A ja to czytać nie znoszę. Nie lubię procesu czytania. Męczy mnie.
Jednakże wiedza zawarta w książkach (w przeciwieństwie do wszechistniejących informacji) jest dla mnie swego rodzaju "pokarmem".
ja nie jestem w stanie się do tego zmusić, temu tak chętnie piszę na różnych forach, bo korzystam z wiedzy tych, którzy czytają dużo książek :p

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-20, 20:08

Hildegarda pisze: 2022-06-20, 16:55 ja nie jestem w stanie się do tego zmusić, temu tak chętnie piszę na różnych forach, bo korzystam z wiedzy tych, którzy czytają dużo książek :p
Nie sądzę, że czytam dużo. Mam takie okresy gdy czytam sporo i do tego wiele pozycji jednocześnie (obecnie 6 bo przygotowuję się do remontu i reszta już spakowana w piwnicy), a następnie potrafię nie czytać parę miesięcy i pozwolić by "muzk" to przepracował. W sumie wydaje mi się, że jest to 10-15 pozycji rocznie. Moja siostra np. czyta rocznie około 60 książek.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 781 times

Re: Pogo

Post autor: AdamS. » 2022-06-23, 09:15

Hildegarda pisze: 2022-06-20, 12:41 Kiedyś rozmawiałam z księdzem egzorcystą, który był misjonarzem w Afryce i mówił, że tam opętania występują na dużą skalę
Generalnie wprawianie się w trans jest świadomym wchodzeniem w sferę podświadomości (czy też, jak niektórzy to ujmują: nieświadomości). Wtedy może wychodzić z człowieka wszystko co ukryte, ale też sami otwieramy w ten sposób na oścież drzwi przed światem ducha - jeśli więc nie jest to poprzedzone świadomym ukierunkowaniem na Ducha Świętego, mogą zapewne wleźć w człowieka różne paskudztwa. Tylko obecność samego Boga jest tutaj skutecznym "parasolem" przed siłami demonicznymi.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-23, 09:42

AdamS. pisze: 2022-06-23, 09:15 Generalnie wprawianie się w trans jest świadomym wchodzeniem w sferę podświadomości (czy też, jak niektórzy to ujmują: nieświadomości). Wtedy może wychodzić z człowieka wszystko co ukryte, ale też sami otwieramy w ten sposób na oścież drzwi przed światem ducha - jeśli więc nie jest to poprzedzone świadomym ukierunkowaniem na Ducha Świętego, mogą zapewne wleźć w człowieka różne paskudztwa. Tylko obecność samego Boga jest tutaj skutecznym "parasolem" przed siłami demonicznymi.
Zgadzam się. Uważam jednak, że wiele narzędzi psychoterapeutycznych opartych jest na luzowaniu kontroli świadomości, by dotrzeć do tego co ukryte w celu skontaktowania się np. z traumą. Jest to konieczne do wyleczenia. Oczywiście nie jest to trans lecz inne zbliżone mechanizmy. Jeżeli więc ma to na celu poprawę stanu człowieka i przepracowania przyczyn problemu, a dalej rozwój psychologiczny, duchowi i nierzadko fizyczny i jest prowadzone pod kontrolą fachowca uważam to za pozytywne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 781 times

Re: Pogo

Post autor: AdamS. » 2022-06-23, 09:45

sądzony pisze: 2022-06-23, 09:42 Uważam jednak, że wiele narzędzi psychoterapeutycznych opartych jest na luzowaniu kontroli świadomości, by dotrzeć do tego co ukryte w celu skontaktowania się np. z traumą. Jest to konieczne do wyleczenia. Oczywiście nie jest to trans lecz inne zbliżone mechanizmy. Jeżeli więc ma to na celu poprawę stanu człowieka i przepracowania przyczyn problemu, a dalej rozwój psychologiczny, duchowi i nierzadko fizyczny i jest prowadzone pod kontrolą fachowca uważam to za pozytywne.
Zakładając, że mamy do czynienia z odpowiedzialnym terapeutą, takie praktyki być może nie wyrządzą nam szkody, jednak osobiście trzymałbym się z dala od hipnozy, bo to jednak majstrowanie na żywym "organizmie" w najgłębszych pokładach naszej duszy. Nie wiemy, co w takich sytuacjach może zostać w nas "zasiane".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Pogo

Post autor: Dezerter » 2022-06-23, 09:50

Albertus pisze: 2022-06-12, 23:18 A jest w ogóle ktoś w stanie w ten sposób "tańczyć " na trzeźwo i bez narkotyków?
Ja i to wielokrotnie :!: "
A raz na Festiwalu muzyki chrześcijańskiej w Toruniu tańczyłem z zakonnicą i dwoma braciszkami franciszkanami "brązowymi"
na scenie do tego pogo poderwał nas zespół chrześćijański śpiewający teksty Biblijne - Tymoteusz

To oczywiście żaden grzech - skąd ten pomysł w ogóle, przecież tańcem wielbi się Boga


Dodano po 13 minutach 30 sekundach:
sądzony pisze: 2022-06-14, 21:45 (...)

Życie bez "transu" jest tańcem do muzyki disco polo ze śmierdzącą, depczącą nam po nogach ciotką na wiejskim weselu w remizie, w sierpniowym upale u kuzyna, który wyśmiewał cię przez całe dzieciństwo.
:-o ...a to to albo bardzo słabe intelektualnie i niegodne sądzonego jakiego znam :-\ ,
albo jakieś traumatyczne wspomnienie =)) ;)
Ostatnio zmieniony 2022-06-23, 10:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pogo

Post autor: Andy72 » 2022-06-23, 10:09

Zycie bez transu? A co to jest ten trans?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pogo

Post autor: Andej » 2022-06-23, 10:51

Andy72 pisze: 2022-06-23, 10:09 Zycie bez transu? A co to jest ten trans?
Trans, wg mnie, to rodzaj autohipnozy. Gdy rozum przestaje działać. Może być trans pijacki, gdy człowiek pragnie tylko dalej pić, niezależnie od ceny, jaka za to płaci (zwykle nie zdaje siebie sprawy z tej ceny).
Wydaje mi się, że w transie człowiek traci swoja osobowość, a może nawet człowieczeństwo. Bardziej upodabnia się do jakiegoś mechanizmu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1918
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pogo

Post autor: Andy72 » 2022-06-23, 11:04

Chyba nie o taki trans chodzilo Sądzonemu
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-23, 11:55

AdamS. pisze: 2022-06-23, 09:45 Zakładając, że mamy do czynienia z odpowiedzialnym terapeutą, takie praktyki być może nie wyrządzą nam szkody, jednak osobiście trzymałbym się z dala od hipnozy, bo to jednak majstrowanie na żywym "organizmie" w najgłębszych pokładach naszej duszy. Nie wiemy, co w takich sytuacjach może zostać w nas "zasiane".
Oczywiście. Zakładając, że mamy do czynienia z odpowiedzialnym terapeutą. Ja osobiście poddałbym się hipnozie gdybym np. spróbował wszystkiego w rzuceniu palenia i nie osiągnął skutku. Nie polecałbym tego jednak nikomu, kto ma nieznaczny kontakt ze swą nieświadomością lub chce to zrobić dla zabawy. Fakt, nie wiemy do końca co może zostać "zasiane" z pewnością nie jest to "metoda" dla wszystkich.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pogo

Post autor: Andej » 2022-06-23, 12:02

Andy72 pisze: 2022-06-23, 11:04 Chyba nie o taki trans chodzilo Sądzonemu
O cóż innego mogło chodzić? Przecież zna znaczenie tego słowa. Na wszelki wypadek przytoczę to, co w słowniku:
1. «stan podobny do niepełnego snu, charakteryzujący się obniżoną świadomością»
2. «stan braku kontaktu z otoczeniem, połączony z zatraceniem się w jakiejś czynności»
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-23, 12:10

Andy72 pisze: 2022-06-23, 11:04 Chyba nie o taki trans chodzilo Sądzonemu
Trans – jeden z rodzajów odmiennych stanów świadomości.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trans

Wydaje mi się, że bliska relacja z Bogiem jest swego rodzaju "odmiennym stanem świadomości". Mistyk jest jakby nieco "jedną nogą ducha" w Królestwie Bożym.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ