Pogo

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Pogo

Post autor: Hildegarda » 2022-06-24, 06:00

sądzony pisze: 2022-06-23, 15:43 Stary Testament zawiera odniesienia do doświadczeń ekstatycznych. Wizje ekstatyczne były udziałem wielkich proroków, np. Ezechiela (zob. Ez. 1). Apokaliptyka starotestamentowa w znacznej mierze odwołuje się do opisów doświadczenia ekstatycznego (zob. Księga Daniela). Stary Testament prezentuje spektakularny opis wizji otwartego nieba, która stała się udziałem patriarchy Jakuba podczas ucieczki przez Ezawem.
Ciekawy temat, muszę się bardziej tym zainteresować. Stanislav Grof właśnie też nawiązuje do takich doświadczeń mistyków z wszystkich religii, jego badania w dużej mierze dotyczą właśnie doświadczeń mistycznych i tzw. "neuroteologii".
Być może tak właśnie jest, jak pisał Adam, że przy wchodzeniu w odmienne stany świadomości bardziej istotne jest ukierunkowanie, dlatego u niektórych jest to autentyczne doświadczanie Boga, a u innych może się stać powodem różnych duchowych zniewoleń.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 07:45

Hildegarda pisze: 2022-06-24, 06:00 Ciekawy temat, muszę się bardziej tym zainteresować. Stanislav Grof właśnie też nawiązuje do takich doświadczeń mistyków z wszystkich religii, jego badania w dużej mierze dotyczą właśnie doświadczeń mistycznych i tzw. "neuroteologii".
Być może tak właśnie jest, jak pisał Adam, że przy wchodzeniu w odmienne stany świadomości bardziej istotne jest ukierunkowanie, dlatego u niektórych jest to autentyczne doświadczanie Boga, a u innych może się stać powodem różnych duchowych zniewoleń.
Zgadzam się. To ciekawe. Może, ale nie musi. Trza być uważnym i ostrożnym, by nie "rozmydlać" Istoty. Jaki Adam?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pogo

Post autor: Andej » 2022-06-24, 07:51

Hildegarda pisze: 2022-06-24, 06:00 przy wchodzeniu w odmienne stany świadomości bardziej istotne jest ukierunkowanie, dlatego u niektórych jest to autentyczne doświadczanie Boga, a u innych może się stać powodem różnych duchowych zniewoleń.
Z pewnością ludzka świadomość ma wpływ na podświadomość i te wszystkie stany odmienne, którymi się zachwycacie. Ale co z tego, że mają wpływ? Czy to cokolwiek zmienia?
Czy sprawia, że narkotyczne wizje wywołane środkami halucynogennymi czy wchodzeniem w transy albo stany hipnotyczne ma cokolwiek wspólnego z przesłaniem od Boga? Wierzę, że Bóg może posłużyć się takimi metodami. Ale nie wierzę, że tak czyni.

Jestem przekonany, ze te odmienne stany świadomości nie są "autentycznymi doświadczeniami Boga". I niewiele mają wspólnego z ekstazą wywołaną miłością do Boga. Ani wizjami. Bóg w modlitwie, oddaniu się Mu może zsyłać wybranym szczególne rozumienie. Także w formie plastycznej. W formie dającej złudzenie stanu fizycznego. Jednak głęboko wierzę w to, że działanie Boga jest zawsze celowe. Że zawsze coś konkretnego przekazuje. Nie samo przeżycie, doznanie. Ale wskazówkę, radę, polecenie. Przekazuje tym, którzy wiedza jak to wykorzystać i czynią to. Nie wierzę, aby Bóg ingerował w ludzkie życie, ot tak, ino dla zabawy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 07:54

Andej pisze: 2022-06-24, 07:51 Z pewnością ludzka świadomość ma wpływ na podświadomość ....
Zapewniam Cię, że zwykle jest właśnie odwrotnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Pogo

Post autor: Hildegarda » 2022-06-24, 08:15

sądzony pisze: 2022-06-24, 07:45 Zgadzam się. To ciekawe. Może, ale nie musi. Trza być uważnym i ostrożnym, by nie "rozmydlać" Istoty. Jaki Adam?
@sądzony o ten wpis mi chodzi, że istotne jest ukierunkowanie
AdamS. pisze: 2022-06-23, 09:15 Generalnie wprawianie się w trans jest świadomym wchodzeniem w sferę podświadomości (czy też, jak niektórzy to ujmują: nieświadomości). Wtedy może wychodzić z człowieka wszystko co ukryte, ale też sami otwieramy w ten sposób na oścież drzwi przed światem ducha - jeśli więc nie jest to poprzedzone świadomym ukierunkowaniem na Ducha Świętego, mogą zapewne wleźć w człowieka różne paskudztwa. Tylko obecność samego Boga jest tutaj skutecznym "parasolem" przed siłami demonicznymi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Pogo

Post autor: Andej » 2022-06-24, 08:56

sądzony pisze: 2022-06-24, 07:54 Zapewniam Cię, że zwykle jest właśnie odwrotnie.
Ale tylko u osób, którymi rządzi podświadomość.

W przypadku homo sapiens świadomość pełni funkcję nadrzędną.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pogo

Post autor: Jozek » 2022-06-24, 09:53

sądzony pisze: 2022-06-24, 07:54
Andej pisze: 2022-06-24, 07:51 Z pewnością ludzka świadomość ma wpływ na podświadomość ....
Zapewniam Cię, że zwykle jest właśnie odwrotnie.
Sadzony, mistyka nie polega na jakimkolwiek pobudzaniu swiadomosci czy podswiadomosci, bo to nie ma nic do rzeczy, chyba ze w transach, czy jakichs szamanizmach.
Kiedys myslalem ze to umysl kreuje rozne wizje, albo cos jest przedstawiane jakby bezposrednio do mozgu.
Otoz nic bardziej blednego bo rzeczywiste widzenia sa realna i namacalna rzeczywistoscia i nie dieje sie to w jakichs odrebnych swiadomosciach tylko realnie i namacalnie.
Po prostu mam zdjecia niektorych rzeczy ktore widzialem, a wyobrazenia w mozgu nie utrwali aparat fotograficzny.
Tak ze nie kombinuj z ta podswiadomoscia bo to na pewno nie bedzie ani realne, ani tez nie bedzie to mistyka.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 09:53

Andej pisze: 2022-06-24, 08:56
sądzony pisze: 2022-06-24, 07:54
Zapewniam Cię, że zwykle jest właśnie odwrotnie.
Ale tylko u osób, którymi rządzi podświadomość.
W przypadku homo sapiens świadomość pełni funkcję nadrzędną.
Świadomość pełni funkcję nadrzędną na tyle na ile pozostajesz w procesie "kontaktu" z nieświadomym, a co za tym idzie w procesie rozwoju psycho-duchowego. Na ile dostrzegasz i "rozbrajasz" mechanizmy obronne, na ile nad sobą pracujesz, na ile "złazisz" do swego wnętrza.
W przeciwnym wypadku, jeżeli jesteś całkowicie odcięty to bywa tragicznie.

Dodano po 7 minutach 56 sekundach:
Jozek pisze: 2022-06-24, 09:53
sądzony pisze: 2022-06-24, 07:54
Andej pisze: 2022-06-24, 07:51 Z pewnością ludzka świadomość ma wpływ na podświadomość ....
Zapewniam Cię, że zwykle jest właśnie odwrotnie.
Sadzony, mistyka nie polega na jakimkolwiek pobudzaniu swiadomosci czy podswiadomosci, bo to nie ma nic do rzeczy, chyba ze w transach, czy jakichs szamanizmach.
1. Nasza rozmowa mówi o relacji świadomego z nieświadomym. Nie dotyczy w tym aspekcie mistyki, a konstrukcji osobowości człowieka.
2. Mistyka w ogóle nie "polega" bo to dość delikatne pojęcie.
3. A jak już tak pijesz do tej mistyki to na czym "polega" twoim zdaniem mistyka?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pogo

Post autor: Jozek » 2022-06-24, 10:04

Mistyka to po prostu wiara, mocna i gleboka wiara.
A nie jakies cwiczenia mozgu i na mozgu. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 10:14

Jozek pisze: 2022-06-24, 10:04 Mistyka to po prostu wiara, mocna i gleboka wiara.
A nie jakies cwiczenia mozgu i na mozgu. ;)
To np: św Teresa z Avili i św Jan od Krzyża w swej "Twierdzy wewnętrznej"/"Drodze na Górze Karmel" błądzili?
To co ta skrupulatnie opisywali to nie jest formą drogi ku zjednoczeniu z Bogiem?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pogo

Post autor: Jozek » 2022-06-24, 10:19

To jest pochodna mistyki i jest obrazowym tlumaczeniem drogi do Boga.
Do zrozumienia tego nie potrzebna nikomu psychologia i jakies rozbieranie czlowieka na atomy. ;)
Dla kazdego wierzacego wystarcza Pisma i Nauki w nich zawarte. Mieszanie do tego psychologii i wprowadzanie przeroznych coraz to nowszych terminow z psychologii wprowadza jedynie coraz wieksze zamieszanie.
To tak jakbys do nauki gotowania potrzebowal znac fizyke kwantowa. =))
Ostatnio zmieniony 2022-06-24, 10:25 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 10:24

Jozek pisze: 2022-06-24, 10:19 To jest pochodna mistyki i jest obrazowym tlumaczeniem drogi do Boga.
Do zrozumienia tego nie potrzebna nikomu psychologia i jakies rozbieranie czlowieka na atomy. ;)
Jozek, Tobie widzę to już nic nie potrzeba.

Mistyka w chrześcijaństwie – droga duchowa człowieka do osiągnięcia, poprzez wiarę, bezpośredniego spotkania z Bogiem już w życiu doczesnym oraz samo spotkanie z Bogiem, jako zwieńczenie tej drogi (...)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mistyka_c ... a%C5%84ska
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pogo

Post autor: Jozek » 2022-06-24, 10:27

No wlasnie "poprzez wiare" jak to potwierdza twoj cytat. ;)
Nie ma tam nic o psychologii czy fizyce kwantowej. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Pogo

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 10:29

Jozek pisze: 2022-06-24, 10:27 No wlasnie "poprzez wiare" jak to potwierdza twoj cytat. ;)
Nie ma tam nic o psychologii czy fizyce kwantowej. ;)
Tak. Posiłkowe.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Pogo

Post autor: Andy72 » 2022-06-24, 10:29

W usenecie kiedys na forum religia czy psychologia grasowal jeden wielbiciel Hitlera i Lenina. Twierdzil ze jest mistykiem 😀
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ