Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: sądzony » 2022-06-17, 22:43

krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 11:36 Autorem jest Jung. cytat jest z "Psychology of Unconscious" Carla Gustava Junga, 1991, s. 74.
Ok. Moja pomyłka, ale nie dostrzegam jakiegoś szczególnego antychrześcijaństwa w przywołanym cytacie.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 11:36 Autorem uczynków jest Jung.
Ale to już ktoś o kimś.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 11:36 Oczywiście, że kościelni autorzy mają wiele mądrych rzeczy do powiedzenia na te tematy, a najbardziej ci używający rozumu jak Św. Tomasz i jego następcy. Tylko jakoś ww psychologowie niekoniecznie to przyznają.
Nie wiem. Nie studiowałem Tomasza. A co takiego Twoim zdaniem ciekawego powiedział co psychologowie powinni przyznać?
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 11:36 Taki pewien jesteś?
To nie jest żadna pewność. To tylko wiara.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 11:36 Taki pewien jesteś? A co z innymi ludźmi, do których się odnosiła moja wypowiedź.
Niech każdy z nas odnajdzie drogę do Boga i pomoże odnaleźć ją w życiu choćby dwóm osobą.
To wystarczy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re:

Post autor: Dezerter » 2022-06-17, 22:47

Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Jozek » 2022-06-17, 22:59

Nie wypowiem sie bo ani go nie znam, ani nie sluchalem jego nauk.
A tak w ogole to na odleglosc czy przez filmiki nie da sie dobrze poznac czy rozeznac.
Przyslij go do mnie na tydzien, to pozniej ci powiem czy jest charyzmatykiem.
Przy okazji we Francji przyda sie dodatkowy ksiadz choc na tydzien. Zakwaterowanie na plebanii moge mu zapewnic. :D
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Dezerter » 2022-06-17, 23:43

A jak przyjedzie z Wojownikami Maryi z szabelkami?
Zamieściłem film i go zrelacjonowałem z cytatami,
więc ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Jozek » 2022-06-18, 00:00

Niech przyjezdza. Na plebanii jest 7lozek i jeden hamak na ogrodzie., ;) wiec moze zabrac 5-6 wojownikow z szabelkami, ale beda musieli je zlozyc w zbrojowni zamku. ;)
Pomoga zbierac poziomki, bo sam nie dam rady, choc ostatnio nazbieralem 1,5litra i zrobilem lody poziomkowe. #:-s

Wiesz, filmikow to raczej nie ogladam, no chyba ze uda mi sie dorwac do WFi.
Mam kody dostepu, ale 300m to za daleko dla WFi-ja. :(
Ostatnio zmieniony 2022-06-18, 00:46 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-18, 22:27

@sądzony
Ok. Moja pomyłka, ale nie dostrzegam jakiegoś szczególnego antychrześcijaństwa w przywołanym cytacie.
Ja dostrzegam:
1. Załóżmy, że chrześcijaństwo znaczy KK i ewentualnie inne grupy uważające Biblię i Credo za poprawny opis pozamaterialnej rzeczywistości.
2. Chrystus i Apostołowie w Biblii przestrzegają jak najsrożej przed grzechem i wzywają do nawrócenia i pokuty.
3. Jung para się okultyzmem i poliamorią i w międzyczasie wymyśla se "duchowość" według której taki tryb życia jest dopuszczalny. Poleca to też innym, by mogli robić to samo co on.

A co takiego Twoim zdaniem ciekawego powiedział co psychologowie powinni przyznać?
O skłonności człowieka do zła (grzech pierworodny), cnotach kardynalnych, potrzebie i sposobach ich wyrabiania.


@Dezerter Można stwierdzić u ks Chmielewskiego część poglądów typowych dla ruchu odnowy charyzmatycznej.
Ostatnio zmieniony 2022-06-18, 22:27 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-18, 22:34

Niestety, ks.Chmielewski zabrnął w niebezpieczne rejony. W tej sytuacji to, czy sklasyfikujemy Go jako "charyzmatyka" czy nie, wydaje mi się sprawą umowną.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Jozek » 2022-06-19, 04:48

Na wstepie musze zaznaczyc ze ten wpis nie jest odniesieniem do dzialalnosci o. Dominika, ani jego ocena, choc ma z tematem pewien zwiazek, ale w zasadzie odnosi sie do popularnych dzis swieckich uzdrawiaczy hurtowych.
Ostatnio po rozmowie z Dezem zwrocilem uwage na fakt mieszania uzdrowienia bezposredniego tzn. takiego jakich dokonywal Jezus, Apostolowie i Prorocy, z uzdrowieniami opartymi na obietnicy "gdy dwoje lub troje zgodnie o cos prosza, Ojciec im to da".
To sa dwa kompletnie rozne uzdrowienia i rozne kwestie.
Z tego wzgledu nie mozna ich mieszac chocby dlatego ze to drugie bedzie rozumiane jako pierwsze w stosunku do osoby prowadzacej modlitwy o uzdrowienie, co bedzie falszem, a po drugie, to takie uzdrowienie nie wymaga osoby prowadzacej modlitwy.
Takie mieszanie roznych jak wyzej uzdrowien daje sie zauwazyc w samej podstawie zbiorowych spotkan u wielu tzw. charyzmatykow.
To nie jest charyzmatyzm, tylko celowe dzialanie i mieszanie tych 2 rodzaji uzdrowien by osiagnac frekwencje i sztucznie kreowac wiare w charyzmat uzdrowiciela.
Poza tym takie mieszanie 2 roznych uzdrawian swiadczy o nierozumieniu Pism, a nawet pewnego rodzaju manipulacji tresciami Pism.
Czasami mam wrazenie ze w dzisiejszych czasach charyzmat rozumiany jest w totalnie swieckim, wrecz ateistycznym znaczeniu slowa charyzma, ktore nawet w znaczeniu ateistycznym jest blednie pojmowane.

Dodano po 1 godzinie 22 minutach 9 sekundach:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Charyzma
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Przyw%C ... yzmatyczny
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Demagogia

Dodano po 23 minutach 38 sekundach:
Wypadalo by zastanowic sie nad realnymi cechami jakimi powinien sie wykazywac, charakteryzowac chrzescijanski charyzmatyk, w odroznieniu od swieckiego i od demagoga.
Bardzo latwo tych trzech roznych wrecz przeciwstawnych pomylic, gdyz sposob ich dzialania i wplywu na innych jest niemal identyczny
Ostatnio zmieniony 2022-06-19, 06:39 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Logan » 2022-06-19, 07:55

Ukazał się krytyczny artykuł na temat głoszonych nauk ks. Chmielewskiego na Opoce:
W jednym z najnowszych wystąpień, ks. Chmielewski demaskuje „nowy porządek świata”, wiążąc go w przedziwny sposób z objawieniami fatimskimi, wyrwanymi z kontekstu wypowiedziami Papieża Franciszka, objawieniami Rozalii Celakówny – wszystko to zaś prowadzi do tezy, że Polska jest obecnie jednym z niewielu krajem na świecie, który może mieć nadzieję na ocalenie przez Boga pod warunkiem, że ogłosi Chrystusa swym królem, a prawo Boże stanie się prawem państwowym.
https://opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/savonarola2022
Ostatnio zmieniony 2022-06-19, 07:56 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-19, 09:29

@Logan

Zaraz, moment. Objawienia fatimskie podkreślają jasno, że Bóg zsyła kary na nieposłuszne narody, ku nawróceniu, z resztą w zgodzie z Pismem Św I tradycją Kościoła (o czym autor nie wspomina). W Kazaniach Skargi są przykłady z odnośnikami (np papieża Mikołaja V): https://literat.ug.edu.pl/skarga/0008.htm, z resztą to czym on tam straszy wypełniło się. Taką karą była też II Wojna Światowa, przewidziana z wyprzedzeniem podobnie jak cud Słońca (informacja od Łucji nie wyszła poza Kościelne kręgi przed wybuchem zob. "Whole Truth About Fatima" 2.10). No a teraz mamy wojnę za granicą, niedawno mieliśmy zarazę (co prawda w wersji light), rozminięcie się światopoglądowe całego zachodniego świata z chrześcijaństwem jest oczywiste jak nigdy dotąd - wzywanie do pokuty i narócenia jest jak najbardziej na miejscu.

To, że był ww Savonarola i jakieś lokalne ekscesy to kompletnie drugorzędna sprawa, trzeba nie mieć pojęcia o historii, by nie wspomnieć, że w ciągu 20 lat od śmierci jego na Kościół spadły najcięższe klęski od wielu setek lat (rewolucja protestancka, sacco di Roma itd) i cała Europa pogrążyła się w zamęcie na długo.

Co do aktów poświęcenia jeszcze - mało znanym faktem apropo Fatimy jest to, że te narody które przed wojną albo w trakcie jej poświęciły się Niepokalanemu Sercu Maryi (Portugalia, Francja, Holandia) niewiele na tej wojnie straciły w porównaniu do Polski. Polska, którą kard. Hlond poświęcił w 1946 zachowała przynajmniej jako tako działający Kościół, w przeciwieństwie do innych satelit radzieckich.
Łudzenie się, że kiedykolwiek uda się stworzyć państwo i społeczeństwo, w którym władza nie będzie miała skłonności do korupcji i będzie wiernie przestrzegać norm ewangelicznych, jest utopią. Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata – o tej prawdzie nigdy nie można zapomnieć.
Owszem było trochę władców którzy przestrzegali norm ewangelicznych np Św królowa Jadwiga. A nawet było sporo pogan którzy nie mieli skłonności do korupcji.

Sądzę, że atakuje się tutaj ks. Chmielewskiego o jakieś drugorzędne sprawy właśnie dlatego, że w ogóle o takich rzeczach śmie wspominać.
Ostatnio zmieniony 2022-06-19, 10:44 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Jozek » 2022-06-19, 13:26

Mamy za duzo swieckich specjalistow od rozpoznawania falszywych proroctw i prorokow.
A tak w ogole to chyba nikogo i tak nikt nie poslucha, bo kazdy wszystko wie lepiej od innych, bez czytania, a tym bardziej bez zastanawiania sie nad czytana trescia. ;)
Ogolnie rzecz biorac wszyscy wiedza ze jest zle, ale nikt nikogo nie chce sluchac. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-19, 14:35

Świeckich?
"Wielkie oddziaływanie na wiernych ma również nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego SDB, który reprezentuje mariologię maksymalistyczną, co widać w dyskusjach, oraz w niektórych punktach mija się z nauczaniem Kościoła. Niemały zamęt wywołała także jego wypowiedź podważająca istnienie pandemii, medialne wywoływanie strachu wokół koronawirusa oraz uznanie ogłoszenia epidemii jako formy ataku na Kościół przez oddzielenie ludzi od Eucharystii.” . /Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski/

Nie jest jasne czy Ks. Dominik Chmielewski dostał zakaz głoszenia i działalności duszpasterskiej na terenie archidiecezji katowickiej i białostockiej.
Krytykę przedstawiło wielu księży.
Również takich, z którymi zwykle trudno się zgodzić - np. za bardzo trafny uważam tym razem tekst o.Piórkowskiego https://deon.pl/kosciol/piorkowski-sj-o ... niu,521808 (inna rzecz, że niektóre zarzuty, jakie stawia o.Piórkowski ks.Chmielewskiemu mógłby spokojnie postawić także sobie...)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Jozek » 2022-06-19, 14:55

Czyli w kazdej innej archidiecezji wszystko w jego nauczaniach jest OK? ;)

Dodano po 14 minutach 3 sekundach:
Marku, jesli chodzi o to co w roznych prorokowaniach jest podawane, to wiekszosc sie ciagle powtarza, a poza tym, kary za grzechy ludzkosci byly i beda, tak samo jak i koniec tego swiata i ponowne Przyjscie Chrystusa.
Nie wiadomo tylko kiedy co nastapi.
Twierdzenie ze niczego takiego nie bedzie jest nie tylko herezja, ale tez zaprzeczaniem Pismom, czyli Slowu Boga. Chocby na takiej podstawie mozna wiele wypowiedzi podciagnac pod proroctwa.
Glowny problem jaki ludzie maja to niemozliwosc zaakceptowania kogokolwiek jako proroka, zanim oficjalnie Kosciol uzna za swietego. A zwyczajne nauki przypominajace o proroctwach traktowane sa jak falszywe prorokowanie.
To taka mentalna blokada u wiekszosci ludzi, no bo jak to taki glupi Kowalski ktory ledwie podstawowke skonczyl moglby byc prorokiem. ;)
Ale juz gdyby chodzilo o biskupa, a to juz insza inszosc. Nawet falszywe proroctwa latwo byly by zaakceptowane i nawet biskup jako prorok. ;)

Wsrod dzisiejszych pogladow ludzi jest po prostu zbyt duzo skrajnosci, ktore jedynie robia zamieszanie, nie pozwalajac w ten sposob zauwazyc ziarna wsrod plewow.
Ostatnio zmieniony 2022-06-19, 15:16 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-19, 15:56

Jozek pisze: 2022-06-19, 15:09 Czyli w kazdej innej archidiecezji wszystko w jego nauczaniach jest OK? ;)
Komisja EPiskopatu Polski to jedna diecezja?
Reszty nie skomentuję, żeby nie zaostrzać.
Ostatnio zmieniony 2022-06-19, 15:57 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Jozek » 2022-06-19, 16:01

Wiec dlaczego wyszczegolniono zakaz tylko w dwuch?

Czyzby do innych nie mial dostepu, albo do internetu?
Ostatnio zmieniony 2022-06-19, 16:02 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”