Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Dezerter » 2022-06-12, 23:19

Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem? w sensie "odnowowym"
Takie pytanie mi się zrodziło po wysłuchaniu tego filmu


Argumenty
- mówi, że każdy z nas może modlić się o uzdrowienie na mocy sakramentu chrztu
- mąż prosił go o modlitwę o uzdrowienia swojej zony, a Dominik kazał mu położyć dłoń na chorym miejscy zony i się samemu modlić o uzdrowienie słowami " Nakazuj, by ten rak zniknął", "niech dzieci nakazują w Imieniu Jezusa by rak zniknął"
"aby Krew i Ciało Jezusa uzdrawiało każą komórkę twojej żony", "diabeł zaatakował twoją żonę tą chorobą"
... nastąpiło kompletne uzdrowienie po 4 tygodniach, duży guz zniknął
- prowadzi Msze z późniejszym nabożeństwem z modlitwą o uzdrowienie
- jest wielokrotnie proszony o modlitwę o uzdrowienie, by się pomodlił nad kimś (czyli posługuje chryzmatem uzdrowienia jak np Marcin Zieliński)
- Jezus tutaj na krzyżu (wskazuje w kościele) "będzie brał do swojego ciała wszystkie twoje choroby ducha, duszy i ciała, kiedy będę trzymał Jezusa, będę modlił się aby każda choroba, którą włożysz w jego rany (robi gest wkładania) w swojej wyobraźni, oczami swojego serca podejdź pod krzyż i po prostu włóż tą chorobę w ranę Jezusa
(rawie identyczny gest robiłem na Nowym Życiu u Nowej Ewangelizacji z charyzmatykami)
- krew Chrystusa w wyobraźni obmywająca ciebie
(typowy tekst charyzmatyków, podobnie jak dalszy tekst)
reasumując
rasowy charyzmatyk odnowowy z o. Dominika Chmielewskiego , a ja myślałem, że to konserwatywny, Maryjny trads z szabelką jakiś ;)
Ostatnio zmieniony 2022-06-12, 23:21 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Logan » 2022-06-13, 08:12

Przepraszam za drobny wtręt ale jest on księdzem nie ojcem.
rasowy charyzmatyk odnowowy z o. Dominika Chmielewskiego , a ja myślałem, że to konserwatywny, Maryjny trads z szabelką jakiś
Oglądałeś kiedyś ten film Mikołaja?


Załączam również dokument z analizą teologiczną jednej z książki ks. Dominika. W konkluzjach mamy napisane:
Od znaków czasu do czasu znaków.
Teologiczne mankamenty nauczania ks. Dominika Chmielewskiego w Kecharitomene


Wątpliwości doktrynalne, które budzi lektura książki ks. Dominika Chmielewskiego, są  rezultatem m.in. nierespektowania przez autora „porządku czy ‘hierarchii’ prawd w  nauce katolickiej” (który to  porządek podkreślił soborowy Dekret o  ekumenizmie, nr  11), które należy rozróżniać co  do zasady „ciężar i  porządek” (pondus et  ordo). Salezjanin reprezentuje dość luźne podejście do  topiki teologicznej, przedkładając subiektywne doświadczenia wybranych przez siebie osób (nie zawsze świętych) nad główne miejsca teologicznego poznania Boga (Pismo Święte, Tradycję, Magisterium). Autor książki wie jednak, gdzie należy szukać źródeł, dlatego przypomina, że  np. „źródłem podstawowym do  poznania tajemnicy Maryi jest Pismo Święte. Inne ważne źródła to: adhortacja papieża Pawła VI  z  1974 roku Marialis cultus […]; encyklika św.  Jana Pawła II  z  1987 roku Redemptoris Mater […]”. Przywoławszy jednak te  źródła, zbyt rzadko do  nich nawiązuje. W  nauczaniu Chmielewskiego SDB ważniejsze od  źródeł zobiektywizowanych są  prywatne wizje i  odczucia osób, które on  sam postrzega jako autorytety. W  ten sposób źródła niezobiektywizowane stają się jej źródłami podstawowymi tego nauczania. Warto zauważyć, że  dla autora Kecharitomene autorytetami są  nie tylko święci, ale też takie postaci jak: Maria z  Agredy, Marta Robin czy brat Efraim, o  którym Chmielewski SDB pisze, że  należy do  Wspólnoty Błogosławieństw, chociaż w  rzeczywistości już od  2008 roku jest on  poza tą  wspólnotą, a  od 2010 roku nie jest już także diakonem stałym. Został wydalony ze  stanu duchownego z powodu nadużyć seksualnych. Niepokoić może przywoływanie wypowiedzi demonów, których stwierdzenia zdają się tworzyć nowe locus theologicus. Z  predylekcją autor wprowadza także kategorię „świętych maryjnych”, którzy w  domyśle są  lepsi, bardziej uduchowieni od  innych świętych, choć i  wśród świętych maryjnych niektórzy są więksi od pozostałych. Przedstawione zagadnienia pojawiają się także we  współczesnym kaznodziejstwie apokaliptycznym, w  którym wiele uwagi poświęca się odczytywaniu nowych „znaków czasu”. Ich obfitość pozwala na  użycie określenia, że  żyjemy w  „czasie znaków”, które mają wskazywać na  szybki koniec tego świata. Niewątpliwie warto byłoby dokonać analizy także innych koncepcji teologicznych prezentowanych na  stronicach książki Kecharitomene, jak chociażby zagadnienia mariologiczne czy egzegetyczne. Cenna byłaby również analiza jej treści w  kontekście koncepcji dotyczących praktyki chrześcijańskiej modlitwy.

Sebastian Wiśniewski OMI
3985-3820.pdf
Od znaków czasu do czasu znaków.
Teologiczne mankamenty nauczania ks. Dominika Chmielewskiego w  Kecharitomene
(259.78 KiB) Pobrany 25 razy
Ostatnio zmieniony 2022-06-13, 09:25 przez Logan, łącznie zmieniany 4 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-13, 08:28

Nie mam nic do modlenia się o uzdrowienie. Tylko powyższy ksiądz poza tym głosi naukę KK w kluczowych jej punktach, często gorliwiej niż to na ogół spotykane. Moje podejrzenia budzi Zieliński, bo jeździł po jakichś sektach i powtarza ludziom to co one myślą. Dlatego też np prosiłem o dowody uzdrowień.

Co do ks. Chmielewskiego "czy jest charyzmatykiem" to nie przypisywał sobie chyba jakichś szczególnych mocy, wskazywał na zwyczajne środki łaski w Kościele.
Ostatnio zmieniony 2022-06-13, 08:32 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Logan » 2022-06-13, 08:59

Modlitwa o uzdrowienie typu: modlitwa w autorytecie, nakazywanie chorobom, wiara w uzdrowienie, przyjmowanie uzdrowienia - to z doktryny protestanckiej tzw. uzdrawianie wiarą. U zielonoświątkowców jest ona dość dobrze opisana, katolickie środowiska charyzmatyczne implementowały tę zwodniczą naukę.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-13, 09:10

Logan pisze: 2022-06-13, 08:59 Modlitwa o uzdrowienie typu: modlitwa w autorytecie, nakazywanie chorobom, wiara w uzdrowienie, przyjmowanie uzdrowienia - to z doktryny protestanckiej tzw. uzdrawianie wiarą. U zielonoświątkowców jest ona dość dobrze opisana, katolickie środowiska charyzmatyczne implementowały tę zwodniczą naukę.
Niby ludzie od zawsze oczekiwali cudów. Jak katolicy jeżdżą do różnych miejsc objawień Matki Bożej, gdzie ponoć dzieją się jakieś cuda i uzdrowienia, to też sami tego oczekują, tu się zmieniło na "uzdrawiane wiarą". W tym wszystkim mnie zastanawia jedno, czy bardziej chodzi tu o wiarę (uzdrowienie duchowe) czy o uzdrowienie fizyczne/psychiczne? Wydaje mi się, że celem uzdrawiania przez Jezusa było raczej nawrócenie, wzmocnienie wiary niż uzdrawianie samo w sobie, to samo gdy jakiegoś cudowengo uzdrowienia np. z nałogu doświadcza osoba, która tak ogólnie była daleko od Boga i poprzez takie uzdrowienie doświadczyła nawrócenia, więc istotą jest tu wiara/nawrócenie, a nie samo tylko uzdrowienie. Sama nie wiem jak podejść do tego tematu charyzmatyków, bo mam wrażenie, że tu wszystko się kręci wokół "znaków, cudów, uzdrowień, błogosławieństw w codziennym życiu", ale może temu tak mam, że wcześniej ruchy charyzmatyczne nie były tak rozpowszechnione i włącza mi się mój wewnętrzny sceptyk.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-14, 20:15

@Logan nie podpisalbym sie pod tą krytyką, bo ona wcale nie mówi, skąd ks. Chmielewski głównie bierze swoje treści. Duża część jego tonu i treści pochodzi z pism Św. Ludwika de Montfort. W zasadzie dla JP2 te same pisma były podstawa pobożności maryjnej i on też to dużo cytuje tylko ewentualnie bardziej politpoprawne i mniej radykalne fragmenty. To, że ks Chmielewski cytuje jakiegoś brata Efraima czy treści z egzorcyzmów to pewnie źle, ale takie treści to raczej margines u niego.

co do de Montforta to parę przykładów co on pisze, z "Traktatu o Prawdziwym Nabożeństwie do Najświętszej Maryji Panny".
"Podobnie jak w porządku naturalnym i cielesnym dziecko ma ojca i matkę, tak w porządku
nadprzyrodzonym i duchowym mamy Ojca - Boga i Matkę - Maryję. Wszystkie prawdziwe dzieci Boże i
wybrani mają Boga za Ojca, a Maryję za Matkę, a kto nie ma Maryi za Matkę, ten nie ma Boga za Ojca."

"Tobie się oddaję święta Dziewico, bo jesteś puklerzem zbawienia, jaki Bóg daje tym, których chce
zbawić11 (św. Jan Damasceński)"

"Powiedzmy więc śmiało za św. Bernardem, że u samego Pośrednika potrzebujemy pośrednika i że
jedynie Najświętsza Panna może spełnić to miłościwe posłannictwo. Przez Maryję Chrystus przyszedł do nas,
przez Maryję też mamy pójść do Niego."

Niemniej, to właśnie jest katolickie nauczanie o Najświętszej Maryji Pannie w oparciu o Ojców i Doktorów - autorytety takie jak Św. Ignacy z Antiochii, Jan Damasceński, Anzelm, Bonawentura, Antoni Padewski, i przynoszące z resztą błogosławione owoce wielu pokoleniom katolików. http://www.franciszkankiniepokalanej.pl ... ma-niebios

W zasadzie można tam znaleźć też radykalniejsze opinie, ale już nie będę tym epatował, nadmienię tylko, że nie na darmo protestanci wielokrotnie usiłowali go zabić.
Ostatnio zmieniony 2022-06-14, 20:22 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 4 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Logan » 2022-06-16, 08:49

Pozwól mi się z Tobą nie zgodzić.

Tak oceniono niektóre poglądy i nauczania ks. Dominika. Informacje te zawarto w dokumencie KEP:
Wielkie oddziaływanie na wiernych ma również nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego SDB, który reprezentuje mariologię maksymalistyczną, co widać w  dyskusjach, oraz w  niektórych punktach mija się z  nauczaniem Kościoła. Niemały zamęt wywołała także jego wypowiedź podważająca istnienie pandemii, medialne wywoływanie strachu wokół koronawirusa oraz uznanie ogłoszenia epidemii jako formy ataku na Kościół przez oddzielenie ludzi od Eucharystii.


ks. dr. Przemysław Sawa Instytut Nauk Teologicznych Uniwersytet Śląski Duszpasterstwo w  Polsce w czasie epidemii: mocne i słabe strony, wyzwania, nadzieje.
Do ks. Chmielewskiego mamy dość znaczący i potwierdzający tezę mariologii masymalistycznej przypis:
Błędne jest stwierdzenie, że w Eucharystii wierni, przyjmując Ciało i Krew Chrystusa, przyjmują niejako ciało i krew Maryi, co ma wypływać z realizmu Wcielenia Słowa.
Ostatnio zmieniony 2022-06-16, 09:13 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Logan » 2022-06-16, 11:45

Ewangelikalna doktryna Uzdrawianie Wiarą jaka niewątpliwie przeniknęła do katolickich środowisk ewangelizacyjnych w mniejszym lub większym stopniu stoi często w opozycji do nauki(tak jakby Bóg nie dawał światła rozumu).

Jak wykażą doświadczeni specjaliści od psychoterapii Monika i Marcin Gajdowie w filmie poniżej nauczanie tego księdza w niektórych miejscach jest szkodliwe, a dla osób mających problemy psychiczne nawet dla zdrowia i życia(odkładania leków, przerywanie terapii, nieufność wobec lekarzy)

Film powstał w odpowiedzi na szkodliwe nauczanie ks. Dominika Chmielewskiego, wypowiedzi odnośnie psychologii, psychoterapii. Mimo wystosowania zaproszeń na rozmowę z księdzem, nie było odzewu. W każdym razie odpowiedź księdza Dominika na zamieszczony film nie była wystarczająco merytoryczna aby był sens ją zamieszczać w tym poście.


Tutaj poniżej dość luźny komentarz na temat jednego z kazań ks. Dominika Chmielewskiego i jego technik manipulacyjnych:


Na końcu przedstawię założenia doktryny uzdrawiania wiarą.

Wolą Bożą jest uzdrowienie ze wszystkich chorób.

1. Grzechy i choroby spowodowały, że Bóg Ojciec posłał Jezusa, aby umarł za nas na krzyżu.

2. Bóg nienawidzi grzechu i chorób, ponieważ choroba i grzech pochodzą od diabła. Dlatego, kiedy zdamy sobie z tego sprawę, nasza wiara wzrośnie, aby otrzymać uzdrowienie.

3. Na krzyżu Jezus nie tylko odkupił nas ze swoich chorób ale również z grzechów.
Z krzyża popłynęła Łaska Odkupienia i Uzdrowienia.

4. Uzdrowienie należy nam się zgodnie z prawem: Mt 8, 17: Tak oto spełniło się słowo proroka Izajasza: On przyjął nasze słabości i dźwigał choroby.

5. Prawnie zostaliśmy uzdrowieni że wszystkich chorób 2 tys. lat temu.
1 P 2, 24: On sam w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości - [krwią] Jego ran zostaliście uzdrowieni.

Nie musimy więc prosić Boga, aby nas uzdrowił, ale przyjąć uzdrowienie, które już nam dał przez wiarę.

6. Jezus nie tylko uzdrawiał chorych, ale uzdrawiał wszystkich, którzy przyszli do Niego po uzdrowienie! Dlatego powinno to być dzisiaj naszym standardem! każdy, kto jest chory, może być uzdrowiony!
J 20, 21: A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».

7. Standard ustanowiony przez wczesny kościół w Dziejach Apostolskich jest standardem, według którego mamy żyć dzisiaj. To ma być normalne chrześcijańskie życie! [Literalne odczytywanie Dziejów, znane we współczesnych sektach chrześcijańskich]

Kroki na drodze uzdrowienia według doktryny Uzdrowienia Wiarą

1. Modlitwa z nałożeniem rąk. Mk 16:17-18; Jk 5:14-15

2. Wiara w uzdrowienie. Mt 9:22; Mk 10:52; Mk 5:28; Łk 17:14; Mt 12:13;

3. Modlitwa w autorytecie. Mk 11:23; Dz 14:10; Dz 3:6;

4. Medytacje wersetów biblijnych o uzdrowieniu i przyjęcie ich z wiarą.
Rz 10:17; Wj 15:16; 3 J 1:2;...itd.

5. Egzorcyzmy nad chorobą.
Mk 1:34; Łk 13:11-13;
Często widywałem ludzi uzdrowionych po tym, jak nakazałem odejść demonowi stojącemu za chorobą. Smith Wigglesworth powiedział, że większość nowotworów jest wywoływana przez demony i musimy nakazać im odejście, jeśli chcemy, aby dana osoba została uzdrowiona.
6. Otwarcie na inspiracje Ducha Świętego:
Mt 8:2 J 9:11;
Ważne jest, aby nie tylko spieszyć się i modlić za ludzi, ale czekać i być wrażliwym na Ducha Świętego. Być prowadzonym przez Ducha Świętego jest jednym z najważniejszych kluczy do uzdrowienia. Kilka lat temu ktoś, kogo znałem, poszedł modlić się za chorą kobietę w Rosji. Poprosił Ducha Świętego, aby pokazał Mu, co ma robić. Poczuł, że Duch Święty każe wypić kobiecie szklankę słonej wody. Gdy wypiła wodę, została natychmiast uzdrowiona. Dlatego ważne jest nie tylko to, abyśmy uzdrawiali chorych, ale także to, jak uzdrawiamy chorych.
7. Pokuta i przebaczenie[Znane nam spowiedzi furtkowe i pseudo-psychoterapie]
Jk 5:16; Jn 5:14
W nabożeństwie był młody człowiek, który był pełen goryczy wobec grupy chuliganów, którzy go pobili i uszkodzili mu plecy. Kiedy im wybaczył, jego plecy zostały natychmiast uzdrowione. Dlatego grzech nieprzebaczenia może często blokować ludzi w uzyskaniu uzdrowienia. Kiedyś modliliśmy się za dziewczynę, która straciła wzrok z powodu cukrzycy na południu Kirgistanu. Uwikłała się w niemoralne relacje seksualne i dopiero po pokucie za grzech, odzyskała wzrok
8. Przebywanie w Bożej Chwale, w Duchu Świętym, w Obecności Bożej[tzw. Uzdrowienie w Bożej Chwale, Duchu Świętym, wspominał o tym Marcin Zieliński]
Łk 5:17; Rdz 1:2-3;
Możemy budować obecność Boga poprzez uwielbienie, a następnie oczekiwać, że wydarzą się cuda. Tak działała Kathryn Kuhlman. Wzmacniała obecność Ducha Świętego na swoich spotkaniach poprzez uwielbienie, a następnie obserwowała, jak dzieją się cuda. Zauważyłem, że łatwiej jest modlić się za chorych, gdy ma się świadomość obecności Ducha Świętego w kontekście spotkania kościelnego.
9. Potęga myśli. Pozytywne myślenie. Prz 17:22;
Ważne jest, abyśmy rozwijali dobre, radosne emocje emocjonalne. Słyszałem kiedyś o słynnym pisarzu, który miał nieuleczalną chorobę. Przez dwa tygodnie oglądał śmieszne filmy, które go rozśmieszały. Po tym został całkowicie uzdrowiony.
10. Zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Wj 23:5;
Choroba jest często wynikiem złych nawyków, takich jak jedzenie niezdrowej żywności, niewystarczająca ilość ćwiczeń i snu. Dzięki temu, że zdrowo się odżywiamy, pijemy wystarczającą ilość wody, wystarczająco dużo snu i ćwiczeń, możemy naturalnie leczyć się. Nie ma sensu wierzyć, że Bóg nas uzdrowił i nadal mieć złe nawyki fizyczne.
Dodano po 12 minutach 4 sekundach:
Szczerze mówiąc ja bym szukał za przewodnika w wierze innego kapłana niż ten. Waga błędów jest poważna. Osobiście bym odradzał.
Ostatnio zmieniony 2022-06-16, 11:50 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-16, 17:00

@Logan i co ks. Chmielewski głosił powszechne uzdrowienie z raka i tak dalej? Możesz wskazać gdzie?
Z krwią oczywiście błąd, ale trudno się odnieść bez całego cytatu - bo to może być jakaś figura retoryczna z kazania. Nie zauważyłem, żeby systematycznie coś takiego rozgłaszał. Raczej odnoszę po nim pozytywne wrażenie właśnie przez sięganie do de Montforta, na tle tego co można znaleźć na co dzień po ambonach. Część budzi jednak moje wątpliwości (np Medziugorie).

Beef z Gajdami obił mi się o uszy i muszę tu zaznaczyć dwie rzeczy co do nauk psychologicznych.
a) one nie mają podstaw empirycznych na równi z naukami ścisłymi i stosowanie naukowej metodologii przez nich często pozostawia wiele do życzenia (np https://en.wikipedia.org/wiki/Replicati ... psychology)
b) duża ich część ma na pieńku z KK, np pomysły Freuda, Junga, Skinnera, ostatnio gender. Zarówno głosząc gorszące doktryny, jak i traktując
z pogardą to, co o ludzkiej duszy mówi Objawienie.
Czy katolik ma to bezkrytycznie przyjmować bo "nauka"? Wątpię czy w ogóle może.

Więc nie dziwię się, że on sie piekli, że jego penitentom psychologiści powiedzieli na "terapii", że ich problemem jest wiara w Boga . Ani temu, że powiedzieli, ani temu, że on się na to piekli. Ja oczywiście poniekąd rozumiem tych ludzi, bo katolicka rzeczywistość nadprzyrodzona jest czymś przerażającym. Ale roszcząc sobie pretensje do nauki należy oddać sprawiedliwość faktom. Ta babka którą wkleiłeś w komentarzu drwi z Faustyny, Fatimy, JP2. No dobra, a te wszystkie cuda, to co, "sugestia"?
Ostatnio zmieniony 2022-06-16, 17:09 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 3 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Logan » 2022-06-16, 20:24

Dzięki za uwagi odnośnie nauk psychologicznych.

Co do uzdrowienia wiarą, to chyba nie taki poziom jak u stadionowych uzdrowicieli, bo tamci to praktykują ten tylko głosi.

Podzielam uwagi Gajdów, aby nie udzielać porad w dziedzinie na której się ten kapłan kompletnie nie zna bo szkodzi tym ludziom. Chorób psychicznych nie leczy się wiarą, ani adoracją NS. W tym kapłan się grubo myli.
Gdy ludzie idą do psychiatry/ psychologa nie mają problemów z Bogiem ale z psychiką. To powoduje, że wiara ich może być przez nich przeżywana w sposób niewłaściwy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: sądzony » 2022-06-16, 20:50

krystian.zawistowski pisze: 2022-06-16, 17:00 one nie mają podstaw empirycznych na równi z naukami ścisłymi i stosowanie naukowej metodologii przez nich często pozostawia wiele do życzenia
Tak samo jak np teologia.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-16, 17:00 b) duża ich część ma na pieńku z KK, np pomysły ... Junga ...
A który konkretnie pomysł masz na myśli?
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-16, 17:00 Więc nie dziwię się, że on sie piekli, że jego penitentom psychologiści powiedzieli na "terapii", że ich problemem jest wiara w Boga .
Kto to "psychologista"?
Nie bardzo chyba rozumiesz. To nie "wiara w Boga" stanowi problem lecz brak narzędzi i zrozumienia dla zrealizowania potencjału rozwoju duchowego.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-16, 17:00 Ja oczywiście poniekąd rozumiem tych ludzi, bo katolicka rzeczywistość nadprzyrodzona jest czymś przerażającym.
Przeraża Cię Bóg, mistyka, transcendencja?
:-?

Dodano po 10 minutach 39 sekundach:
Logan pisze: 2022-06-16, 20:24 Chorób psychicznych nie leczy się wiarą, ani adoracją NS. W tym kapłan się grubo myli.
Zgadzam się w 100%. Chorób psychicznych nie leczy się wiarą. Jednakże zaburzenia psychiczne mogą być (co żadną miarą nie oznacza, że zawsze są) wynikiem niemożliwości rozwoju duchowego jednostki. Tak samo jak zaburzenia psychiczne np. neurotyczne mogą powodować objawy somatyczne, tak samo "zaburzenia duchowe" (brak możliwości rozwoju człowieka na płaszczyźnie duchowej) mogą powodować objawy psychiczne/psychologiczne. Oczywiste to dość skomplikowane lecz moim zdaniem wysoce prawdopodobne.

Ludzie z zaburzeniami psychicznymi czy chorobami zwykle są bardziej "uduchowieni" (o ile można to zbadać) niż człowiek "zdrowy".

Dodano po 1 minucie 37 sekundach:
Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?
A co do ojca, księdza czy kim tam jest ja osobiście go nie lubię. Nie wzbudza mojego zaufania.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: Dezerter » 2022-06-16, 22:04

krystian.zawistowski pisze: 2022-06-13, 08:28 Nie mam nic do modlenia się o uzdrowienie. Tylko powyższy ksiądz poza tym głosi naukę KK w kluczowych jej punktach, często gorliwiej niż to na ogół spotykane. (...)

Co do ks. Chmielewskiego "czy jest charyzmatykiem" to nie przypisywał sobie chyba jakichś szczególnych mocy, wskazywał na zwyczajne środki łaski w Kościele.
To chyba nie czytałeś mojego postu i nie oglądałeś filmu :-\

Logan
Znam film Mikołaja - sam go linkowałem, ale z 5 lat temu - całkowicie się z nim zgadzam.
Zgadzam się z tą analizą
ale ja o jego zacięciu charyzmatycznym chcę rozmawiać

Dodano po 24 minutach 17 sekundach:
Z wybranymi wychowankami założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego.

W 1876 ta nowa wspólnota zakonna liczyła już 330 członków. W 1887 (tzn. na rok przed śmiercią ks. Bosko) zgromadzenie liczyło 1049 salezjanów.
Salezjanie to zakon, wiec niby czemu o. Dominik nie może być tak nazywany- wyjaśnicie mi?


Krystian
w KK jest bardzo wielu ks psychologów i psychoterapeutów, jest również stowarzyszenie psychologów katolickich, Marcin Gajda jest Diakonem, więc dziwne rzeczy piszesz

Skupmy się na jego zacięciu charyzmatycznym, bo jest ono tematem tego wątku i jest dla mnie zaskoczeniem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-17, 09:40

@Dezerter puściłem se ten film, obejrzałem ponad połowę i gada w większości to co zwykle.
Część budzi moje wątpliwości m.i. naleciałości medziugorskie i faktycznie można to zaliczyć do ruchu charyzmatycznego, masz więc rację.
Nie jest to więc koniecznie ksiądz którego bym polecił, zwłaszcza, że w objawienia medziugorskie nie wierzę.

Ja nie sprzeciwiam się ruchowi charyzmatycznemu w ogólności, tylko pewnym konkretnym jego reprezentantom.

w KK jest bardzo wielu ks psychologów i psychoterapeutów, jest również stowarzyszenie psychologów katolickich, Marcin Gajda jest Diakonem, więc dziwne rzeczy piszesz
A jaki to ma związek z tym co napisałem? Ks. Chmielewski dobrze zauważył, że są poważne zagrożenia duchowe we współczesnej psychologii, a Gajdowie usiłują się utrzymywać że nauki psychologiczne są w ogólności dobre i naukowe. Ja zaś się nie zgadzam z tymi drugimi poglądami.

Te techniki psychologiczne mogą być pomocne, czemu nie, pod warunkiem, że naprawdę mamy do czynienia z katolickim psychologiem, który najpierw jest posłuszny Bogu.

@sądzony
Kto to "psychologista"?
Psychologizm jest to kierunek filozoficzny przywiązujący główną wagę do zjawisk psychologicznych w opisie otaczającej rzeczywistości.
A który konkretnie pomysł masz na myśli?
Przykład z "Psychologia Nieświadomości" (emfazy moje):
"Religia chrześcijańska, jak sądzimy, spełniła już chyba swoje wielkie biologiczne zadanie. . Powiodła ludzką myśl ku niezależności i dlatego utraciła znaczenie w dotąd niespotykanym zakresie., jej dogmaty stały się bliskie mitraizmowi(...) z jej rodzaju myślenia wciąż możemy zrobić jakiś użytek, zwłaszcza zaś z jej wielkiej życiowej mądrości, która od 2000 lat udowadnia swoją skuteczność. Przeszkodą jest nieszczęśliwe połączenie religii i moralności. Trzeba ją przezwyciężyć."

W książce "Zdeprawowani Moderniści" Jonesa jest dłuższy argument, że grzeszący przeciw 6 przykazaniu Jung wyinżynierował poglądy wg których jego postępowanie jest dopuszczalne (nie on jeden z resztą), a ponadto parał się gnozą. Efektem jest "mistycyzm" "oderwany od moralności", z katolickiego punktu widzenia będący niedorzecznością, bo jeden grzech cieżki zrywa więź z Bogiem. Oczywiście jak komuś to nie przeszkadza, to zły duch chętnie będzie dawał jakieś doświadczenia, jeśli trafi się okazja by kogoś doprowadzić do upadku i innych zarazem pociągnąć (Św. Jan od Krzyża: " pożądanie tych objawień otwiera drogę szatanowi, by mógł duszę oszukiwać innymi widziadłami, które umie on bardzo naśladować i przedstawić je duszy jako dobre. Mówi bowiem Apostoł, (s.219) że diabeł może się przemienić w anioła światłości").
Przeraża Cię Bóg, mistyka, transcendencja?
...sąd, czyściec, piekło
Ostatnio zmieniony 2022-06-17, 09:46 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 4 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: sądzony » 2022-06-17, 09:59

krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 09:40 Psychologizm jest to kierunek filozoficzny przywiązujący główną wagę do zjawisk psychologicznych w opisie otaczającej rzeczywistości.
Dziękuję. Więc w dużej mierze jestem psychologistą. :)
[/quote]
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 09:40 Przykład z "Psychologia Nieświadomości"
Autorem jest Freud. Pytałem o Junga.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 09:40 W książce "Zdeprawowani Moderniści" Jonesa ...
Autorem jest Jones. Pytałem o Junga.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 09:40 Św. Jan od Krzyża: " pożądanie tych objawień otwiera drogę szatanowi, by mógł duszę oszukiwać innymi widziadłami, które umie on bardzo naśladować i przedstawić je duszy jako dobre. Mówi bowiem Apostoł, (s.219) że diabeł może się przemienić w anioła światłości".
Jak wiesz znam nieco św. Jana od Krzyża. Moim zdaniem on również zajmował się pedagogią psychologii w kontekście rozwoju duchowości.
krystian.zawistowski pisze: 2022-06-17, 09:40 ...sąd, czyściec, piekło
Rozumiem. Ja wierzę, że będę z Bogiem.
Sądu, czyśćca, piekła doświadczam poniekąd na ziemi.
Może to "szalona", ale nie lękam się Miłości.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy o. Dominik Chmielewski jest charyzmatykiem?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-17, 11:36

@sądzony
Autorem jest Freud. Pytałem o Junga.
Autorem jest Jung. cytat jest z "Psychology of Unconscious" Carla Gustava Junga, 1991, s. 74.
Autorem jest Jones. Pytałem o Junga.
Autorem uczynków jest Jung.
Jak wiesz znam nieco św. Jana od Krzyża. Moim zdaniem on również zajmował się pedagogią psychologii w kontekście rozwoju duchowości.
Oczywiście, że kościelni autorzy mają wiele mądrych rzeczy do powiedzenia na te tematy, a najbardziej ci używający rozumu jak Św. Tomasz i jego następcy. Tylko jakoś ww psychologowie niekoniecznie to przyznają.
Rozumiem. Ja wierzę, że będę z Bogiem.
Sądu, czyśćca, piekła doświadczam poniekąd na ziemi.
Taki pewien jesteś? A co z innymi ludźmi, do których się odnosiła moja wypowiedź.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”