Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Rafał » 2022-06-13, 13:32

Link do artykułu: https://www.google.pl/amp/s/wiadomosci. ... p=1?espv=1

Obawiam się, że Kościół - na własne życzenie - po aferach, które miały miejsce w ostatnich latach i najnowszym skandalu z Domu Opieki Społecznej z udziałem sióstr zakonnych, może już się nie podnieść. Dobrze wiemy, jak niekorzystny wizerunek Kościoła jest ukazywany w mediach. Nie mówię, że niesłusznie. Trzeba natomiast liczyć się z konsekwencjami - a te, przy bardzo złych nastrojach Polaków spowodowanych horrendalną inflacją, mogą jeszcze zaognić niechęć do Kościoła.
Sama sytuacja jaka miała miejsce w Jordanowie jest godna potępienia. Przyznam, że mnie jako osobę przyjmującą Komunię regularnie, to wydarzenie napawa ogromnym obrzydzeniem i narusza i tak już nadszarpniętą wiarę w dobro w ludziach.
Ostatnio zmieniony 2022-06-13, 13:32 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: sądzony » 2022-06-13, 14:05

Masakra :(
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Andej » 2022-06-13, 15:46

Rafał pisze: 2022-06-13, 13:32 mnie jako osobę przyjmującą Komunię regularnie, to wydarzenie napawa ogromnym obrzydzeniem i narusza i tak już nadszarpniętą wiarę w dobro w ludziach.
A mnie smutkiem. Przenika mnie ból tych dzieci.
Smutne tym bardziej, że osoby powołane do niesienia miłości, tak ja pojmują.
Smuci też to, że zamiast naprawić krzywdy, robi się aferę, nagonkę. Jak zawsze. Bo wciąż powstają materiały o DPSach, Domach Dziecka, Domach Poprawczych czy szpitalach psychiatrycznych. Na szczęście, nie wszędzie. i innych placówkach opiekuńczych, gdzie tak się dzieje. Są judymi i sadyści.

Ale nie wiem, czy największym złem nie jest zwalanie winy na instytucje, zamiast na osoby winne takim sytuacjom. Powinny być izolowane od innych osób.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Rafał » 2022-06-13, 16:21

Andej pisze: 2022-06-13, 15:46
Rafał pisze: 2022-06-13, 13:32 mnie jako osobę przyjmującą Komunię regularnie, to wydarzenie napawa ogromnym obrzydzeniem i narusza i tak już nadszarpniętą wiarę w dobro w ludziach.

Ale nie wiem, czy największym złem nie jest zwalanie winy na instytucje, zamiast na osoby winne takim sytuacjom. Powinny być izolowane od innych osób.
Zgoda, że nie powinniśmy winić instytucji za zło jednostek. Jednak gdy takie przypadki nie są pojedyńcze, głupotą jest nie wyciąganie wniosków i wprowadzenie zmian.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19056
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2623 times
Been thanked: 4635 times
Kontakt:

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-13, 16:35

Szybcy jesteście. Ja - po doświadczeniach kłamstw w raporcie Ryana, po turbokłamstwie (film "Siostry Magdalenki") i innych podobnych, zaczekam na orzeczenie śledztwa. Zwłaszcza biorąc pod uwagę portal, który podał te rewelacje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Andej » 2022-06-13, 17:14

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-13, 16:35 Szybcy jesteście.
Może tak. Jednak jestem dość zaniepokojony relacjami opiekun - pacjent, podopieczny, gdy ten drugi jest uzależniony od opieki. Niestety, ale zbyt często w szpitalach widziałem stosunek personelu. A o zakładach zamkniętych słyszałem od osób innych.
Wiem, że zło jest głośniejsze, że wzbudza większe emocje.

Przyznaję, że dość pochopnie uwierzyłem w krzywdę i jej sprawców. Niestety, wydaje mi się dość prawdopodobne, w zestawieniu z informacjami dopływającymi z innych stron.

Nie wiem też, jak sam bym się zachował, gdyby oddany mojej opiece pacjent zagrażał innym pacjentom, albo uniemożliwiał wykonywanie pracy.

Uważam, że słusznie zwróciłeś uwagę na zbyt pochopne zajmowanie stanowiska. Przepraszam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: sądzony » 2022-06-13, 20:12

Jak dla mnie nadal "Masakra :("
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Jozek » 2022-06-13, 20:52

Andej, w takich osrodkach nie ma czegos takiego ze jeden pacjent zagraza innym, lub uniemozliwia obsludze prace. To po prostu jest wlasnie ta praca i stala opieka nad podopiecznymi. Za to idzie spora kasa z ubezpieczen spolecznych.
Problem jest w tym ze nieodpowiedni ludzie tam pracuja, a czesto nisko oplacany kompletnie niewykwalifikowany personel ktory nie ma pojecia co robi na codzien i co robic w trudnych sytuacjach.
Z drugiej strony to wiele metod powstrzymywania agresji pacjentow jest nie tylko legalnych, ale i zalecanych, tak jak np kaftan bezpieczenstwa pokazany na niektorych zdjeciach w linku.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19056
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2623 times
Been thanked: 4635 times
Kontakt:

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-13, 22:20

Nie wiemy jaka jest prawda. Dla nas - przy ocenie - jednak uczciwie jest poczekać na wyniki śledztwa.
Oczywiscie sytuacja śledczych jest inna - oni mają obowiązek podejrzewać przestępstwo i - co ważniejsze - jeśli jest jakiekolwiek podejrzenie nieprawidłowości, natychmiast zabezpieczyć sytuację osób potencjalnie zagrożonych.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Rafał » 2022-06-16, 12:17

Kontrola się jeszcze toczy. Przypomnę tylko, że w tym samym DPS-ie w Jordanowie jako mała dziewczynka - Kora również była gnębiona psychicznie i fizycznie przez siostry zakonne.
Zresztą oto co do powiedzenia ma mąż Kory:
Kamil Sipowicz uważa, że za zaniedbania w kontrolowaniu katolickich ośrodków, w których dochodzi do tak rażących nadużyć, winny jest kościół. – Kościół kompletnie nie liczy się z tym, co tam się wydarzyło. Nadal jest tak samo, mają miejsce te same zachowania. Tym razem wobec dzieci niepełnosprawnych. Kościół nie wyciąga żadnej lekcji, bo jest aż tak potwornie arogancki. Ośrodki prowadzą nadal te same siostry, zupełnie nikt ich nie kontroluje. A nawet jeśli, to możemy sobie tylko wyobrażać, jak takie kontrole wyglądają. Przerażające jest to, że w takich ośrodkach opiekunowie i siostry zakonne mogą robić, co chcą. Trzymać ludzi w klatkach, głodzić, bić, ubliżać. I to wszystko pod płaszczykiem świętości Kościoła – grzmi Sipowicz.

Mąż Kory zdradził również, że w jej wspomnieniach wiecznie przewijały się konflikty pomiędzy samymi siostrami. Te w efekcie miały wpływ również na ich podopiecznych. – Z relacji Kory wynikało, że potworne napięcia były też między zakonnicami. Najczęściej, to były dziewczyny z małych miejscowości, siłą zapędzone do klasztoru. Tam było dużo relacji lesbijskich i krzywdząca hierarchia. Siostry pochodzące z dobrych domów były ważniejsze, te z biednych wiejskich gospodarstw, traktowano znacznie gorzej. Kora wspominała, że jedna siostra, która pracowała w kuchni, była dobrym człowiekiem. Lubiła Korę i jej pomagała – opowiada Sipowicz.
Ostatnio zmieniony 2022-06-16, 12:18 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Jozek » 2022-06-16, 12:40

Instytucjonalna odpowiedzialnosc spoczywa na opiece spolecznej, a nie na Kosciele.
Poza tym, pewnie ty jak i autorzy tych artykulow nie maja pojecia jak opieka wyglada w panstwowych oddzialach psychiatrycznych.
Wiekszosc pacjentow chciala by stamtad uciec.
Z domow Dziecka takze.
Tak samo jak kazdy wiezien, bo nawet czesciowe ograniczenie wolnosci skutkuje bunten i wszystko nabiera czarnych barw.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Rafał » 2022-06-16, 12:54

Jozek pisze: 2022-06-16, 12:40 Instytucjonalna odpowiedzialnosc spoczywa na opiece spolecznej, a nie na Kosciele..
Dom Opieki prowadozny jest przez siostry zakonne, a nie urząd świecki. Jeżeli kościół nie jest w stanie wywiązać się z tej funkcji, niech zostawi tę sprawę Państwu.
Jozek pisze: 2022-06-16, 12:40 Poza tym, pewnie ty jak i autorzy tych artykulow nie maja pojecia jak opieka wyglada w panstwowych oddzialach psychiatrycznych.
Wiekszosc pacjentow chciala by stamtad uciec.
Z domow Dziecka takze.
Tak samo jak kazdy wiezien, bo nawet czesciowe ograniczenie wolnosci skutkuje bunten i wszystko nabiera czarnych barw.
Co mnie obchodzi szpital psychiatryczny? Jeżeli wybije takie szambo i jeśli opiekunami pokrzywdzonych będą osoby duchowne z formacji kościoła, to chętnie się temu przyjrzę. Póki co nie wiemy na ten temat nic poza twoimi bajkami.
Twój post jest przykładem, dlaczego tylu ludzi opuszcza kościół. Brakuje pokory i przyznania się do winy. Zamiast tego chowasz trupa pod dywan i zmieniasz temat na "u sąsiada biją murzynów".

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: lambda » 2022-06-16, 13:45

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-13, 16:35 Szybcy jesteście. Ja - po doświadczeniach kłamstw w raporcie Ryana, po turbokłamstwie (film "Siostry Magdalenki") i innych podobnych, zaczekam na orzeczenie śledztwa. Zwłaszcza biorąc pod uwagę portal, który podał te rewelacje.
Co było nieprawda w Raporcie Rayana?
A film siostry Magdalenki to chyba to chyba normalne że może być wymyślony.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2535
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 408 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Abstract » 2022-06-16, 14:21

Czyli ludzie którzy mają przez to odchodzić od Kościoła żyli w przekonaniu że takie sytuacje nie mogą się dziać w takich miejscach? Były też Polkami, można zmienić obywatelstwo, kobietami, zmienić płeć. Jeśli to wszystko jest prawdą mam rozumieć że szatan nie może atakować, kusić osób duchownych? Że szatan omija te miejsca szerokim łukiem? A ewentualne przypadki zamiatania pod dywan jeśli występowały nie były również owocem jego działania w człowieku? Osoba odchodząca jest bez grzechu?

Jaka świadomość udziału w Kościele to takie decyzje później.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Siostry zakonne latami znęcały się nad niepełnosprawnymi podopiecznymi w DPS w Jordanie

Post autor: Jozek » 2022-06-16, 14:30

Rafal, ale swiecki urzad opieki spolecznej jest wlasnie ta instytucja kontrolna, a nie Kosciol.
Jak pisales ze nie bylo kontroli, to wlasnie urzad opieki spolecznej zawiodl, albo wszystko bylo i jest wedlug zalecen w tej dziedzinie.
Wszystkie domy opieki i szpitale powinny cie obchodzic, bo wtedy mozesz zrobic jakiekolwiek porownanie dajace prawdziwy obraz sprawy.
Tylko ze ciebie nie interesuje rzeczywistosc, tylko nagonka na Kosciol.
Wiesz, takie domy opieki mozna roznie prowadzic, np. szprycujac wszystkich jak leci srodkami uspokajajacymi jak to wiele takich domow opieki robi i wszyscy sa potulni jak baranki i spia calymi dziami, albo stanac wobec roznych zachcianek podopiecznych z ktorych niektore wymagaja silowego rozwiazania.

Ja np. nie chcial bym na starosc trafic do jakiegokolwiek domu opieki, a juz tym bardziej do takiego w ktorym szprycuja wszystkich srodkami uspokajajacymi, bo to juz wtedy nie zycie, tylko wegetacja.
Ostatnio zmieniony 2022-06-16, 14:38 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ