Pytania o grzech- Człowiek123

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Niepewność dotycząca gier

Post autor: czlowiek123 » 2022-01-30, 19:06

Witam,
jestem 14-latkiem i mam skrupulanckie sumienie, od pewnego czasu nachodzą mnie wątpliwości czy jak gram
w gry typu GTA 5, w których występują sceny/obrazki erotyczne, nie po to aby się nimi podniecać itd, ale żeby poprostu pograć to popełniam grzech ciężki? Czy w czasie gry gdy natafię na tego typu scenę/obrazek ale nie zwrócę na nią/niego szczególnej uwagi, tym bardziej nie będę miał intencji żeby się podniecać i nie będę tego robił, to czy popełnię jakikolwiek grzech? Kocham Pana Boga i nie chcę Go zasmucać.

Proszę o jasną odpowiedź, z góry dziękuję!

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Niepewność dotycząca gier

Post autor: Morkej » 2022-01-30, 19:58

Zadaj sobie pytanie - czy występujące takie sceny w grach mają na Ciebie wpływ? Jesteś w takim wieku, gdzie kwestie związane z seksualnością się nasilają, to jest normalne, ale nawet tego typu rzeczy mogą mieć wystarczający wpływ na daną osobę, aby ulec pokusom. Tym samym kierując się na niewłaściwą drogę swojej seksualności. Nie chcę jakkolwiek demonizować tego rodzaju treści w grach (chociaż takie w GTA mają wiadomy charakter), bo podobne mają miejsce przecież choćby w zwykłych filmach, ale warto abyś się zastanowił nad powyższym postawionym pytaniem.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Re: Niepewność dotycząca gier

Post autor: czlowiek123 » 2022-01-30, 21:02

Morkej, dziękuję Ci za odpowiedź.
Odpowiadając, zawsze gdy zobaczę tego typu scenę czy to w filmie czy grze zostawiam ją za sobą i nie myślę o niej.
Jeśli przychodzą jakieś złe myśli lub pokusy zawsze staram się je odrzucać.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Niepewność dotycząca gier

Post autor: Morkej » 2022-01-30, 21:15

W takim razie masz bardzo dobre i właściwe podejście. Pamiętajmy, że sam fakt przetoczenia się przez czyjeś oczy takich scen nie musi być zagrożeniem duchowym. Kwestia zawsze leży w tym, co my z tym zrobimy.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Kordian

Re: Niepewność dotycząca gier

Post autor: Kordian » 2022-01-30, 21:40

Hej :)
Fajnie, że do nas zajrzałeś i zadałeś to pytanie.
Wiesz, to jest tak, że to, z czym na co dzień mamy do czynienia, w jakimś stopniu zaczyna na nas wpływać, nawet jeśli nam się na początku wydaje, że jesteśmy na tyle silni, by się do tego zdystansować.

Jeśli czytasz jakąś książkę, która nie jest z założenia literaturą erotyczną, albo jeśli oglądasz jakiś ciekawy film (dramat, komedia itd.), ale trafisz w nich na taką scenę, to książkę możesz przekartkować, film możesz przewinąć. Być może ta książka lub ten film mają inne zalety, dla których warto czytać lub oglądać dalej.
Nie zawsze jednak tak jest.
Każdy też ma inną wrażliwość, jest bardziej lub mniej dojrzały.
To często trzeba rozeznać w sumieniu.

A Ty jesteś jeszcze bardzo młody i Twoje sumienie nie jest jeszcze ukształtowane.

Nie grałem w GTA, ale o ile wiem, w tej grze są też wulgaryzmy. Piszesz o scenach erotycznych.
Czy ta gra ma jakieś konkretne zalety?
Tylko, proszę Cię, nie pisz, że uczy Cię zręczności albo czegoś w tym rodzaju.
Po prostu grasz, bo to dla Ciebie rozrywka.

Zastanów się.
Czy warto?
Bądź szczery ze sobą.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Niepewność dotycząca gier

Post autor: AdamS. » 2022-01-31, 17:50

czlowiek123 pisze: 2022-01-30, 19:06 Kocham Pana Boga i nie chcę Go zasmucać.
Wchodząc w takie gry zasmucasz nie tylko Boga, ale i samego siebie wpychasz w smutek, który kiedyś może ujawnić się ze zdwojoną mocą. Współczesne gry komputerowe zwierają dziś najwięcej paskudztw działających na podświadomość. Trzeba tu bardzo uważać. Mój syn miał spore problemy, gdy jako nastolatek wszedł w posiadanie całej serii mrocznych gier. Nie byłem tego świadomy, jak bardzo one potrafią negatywnie działać na psychikę - bo myślałem, że to tylko takie niewinne walki zręcznościowe. Lepiej więc rozstać się z grami, w których pojawia się erotyka, ezoteryka czy przemoc i krew. Cieszę się, że w porę włączyła Ci się lampka ostrzegawcza. Życzę odkrycia radości z twórczego spędzania czasu!

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Niepewność dotycząca gier

Post autor: Skaza » 2022-01-31, 20:26

Pewnie lubisz grać i nie dziwie się temu bo sam grałem w GTA Vice City i San Andreas w przeszłości ... sceny tam zawarte o których wspominasz pojawiały się i tam choć grafika była wtedy mniej zaawansowana i pewnie było trochę łatwiej niż obecnie to przetrzymać. W skrócie jeśli Cię to nie rusza to przeżyjesz, obejrzyj raz by wiedzieć o co kaman w danym momencie fabuły i móc grać dalej a w razie powtórek przewijaj/omijaj gorszące sceny a po wyłączeniu gry o tym zapomnij bo to bzdury na resorach. Sam tak robiłem w tamtym czasie. Pozdrawiam i szacunek, że takie sprawy Cię "ruszają" a nie wciągasz je jak odkurzacz bez zastanowienia. To dobrze wróży na przyszłość.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Obmowa - skrupuły

Post autor: czlowiek123 » 2022-03-23, 20:03

Witam,
od około roku mam problemy ze skrupulanckim sumieniem, raz jest lepiej a raz gorzej, ale staram się walczyć z tą wadą.
Ostatnio jednak wyjątkowo męczy mnie jedna rzecz, mianowicie kiedy rozmawiam z kimś o zachowaniu, postępowaniu drugiego człowieka (chodzi tu o złe zachowanie/postępowanie) mam ciągle wrażenie, że obmawiam tą osobę, że grzeszę. Od razu powiem, że nie mam intencji żeby zaszkodzić tej osobie, po prostu mówię żeby mówić. Próbuję sobie to tłumaczyć ale zawsze to jeszcze bardziej potęguje skrupuły. Bardzo chciałbym się tego wyzbyć, ale dość trudno mi to przychodzi.
Jakie macie rady w tym zakresie?

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Obmowa - skrupuły

Post autor: Susanna » 2022-03-23, 20:53

Ja nie pomoge bo mam ten sam problem :(
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Obmowa - skrupuły

Post autor: Viridiana » 2022-03-24, 19:00

Hmm... Fakt jest faktem, że ciężko wyznaczyć sztywną granicę pomiędzy obmową a zwykłym przekazywaniem informacji. To, co przychodzi mi na myśl, to to, że obmowa często wiąże się z wyolbrzymianiem wad drugiej strony, pomijaniem jej pozytywnych cech. Człowiek, który nie obgaduje, zawsze ma w sobie miłość i szacunek do człowieka o którym mówi, nawet jeżeli czasami zdarza mu się wspominać o wadach innych.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Obmowa - skrupuły

Post autor: Skaza » 2022-03-24, 20:01

Życzliwość i obiektywizm to chyba słowa klucz. Tylko, że w ferworze dyskusji wiadomo często łatwo coś palnąć i potem ma się wyrzuty.
Językiem jak mieczem można kogoś zranić i wyzwaniem prawdziwie wielkim zapanować nad nim.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Gry zakazane?

Post autor: czlowiek123 » 2022-04-12, 22:00

Witam,
przebywając w czeluściach internetu natknąłem się na artykuł o grach zakazanych przez Kościół. Czy we współczesnym Kościele katolickim istnieje
w ogóle coś takiego jak lista gier zakazanych?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Gry zakazane?

Post autor: sądzony » 2022-04-12, 22:03

Ja nie wiem, ale pograłbym se w Quake II.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Gry zakazane?

Post autor: Andej » 2022-04-12, 22:34

Nie można grać na ludzkich uczuciach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Gry zakazane?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-12, 22:41

czlowiek123 pisze: 2022-04-12, 22:00 Witam,
przebywając w czeluściach internetu natknąłem się na artykuł o grach zakazanych przez Kościół. Czy we współczesnym Kościele katolickim istnieje
w ogóle coś takiego jak lista gier zakazanych?
Kościół nie kodyfikuje konkretnych gier. Ani książek.
Ale to nie znaczy że dobrze jest grać we wszystko i czytać wszystko.

ODPOWIEDZ