Pytania o grzech- Człowiek123

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Wzywanie imienia Bożego

Post autor: Drwal » 2022-07-08, 22:37

W takich momentach bardzo dobrze robisz , że wzywasz imienia Boga. Na takie sytuacje , jak złe myśli , które nas atakują najlepsze są krótkie akty , np "Panie Jezu zabierz to ode mnie"
A wzywanie imienia Bożego byłoby grzechem ciężkim , kiedy byś świadomie znieważał jego imię np.w żartach , ale jakby się "wymknęło" to nie jest to grzechem ciężkim , ale trzeba nad tym popracować
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Zapytania

Post autor: czlowiek123 » 2022-07-19, 09:07

Witam,
1. Czy na spowiedzi powinno się wyznawać grzechy z przeszłości, ale popełnione bez świadomości grzechu? Np.
ktoś w przeszłości coś zrobił, potem po paru latach uświadomił sobie że to grzech i przypomniał sobie, że to kiedyś zrobił. Czy powinien to wyznać na spowiedzi?
2. Czy walka pod kościołem w grach jest grzechem? Jest wiele gier np. o II wojnie światowej, w których się zdobywa terytoria albo walczy z wrogiem i czasami walki są prowadzone w okolicach kościoła. Czy takie coś jest grzechem? (Zakładamy że takie walki nie wpływają w negatywny sposób na gracza, ani celowo nie próbuje zniszczyć on budynku. )

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zapytania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-19, 09:45

czlowiek123 pisze: 2022-07-19, 09:07 Witam,
1. Czy na spowiedzi powinno się wyznawać grzechy z przeszłości, ale popełnione bez świadomości grzechu? Np.
ktoś w przeszłości coś zrobił, potem po paru latach uświadomił sobie że to grzech i przypomniał sobie, że to kiedyś zrobił. Czy powinien to wyznać na spowiedzi?
Nie jestem pewien, czy to konieczne (jak nie ma wiedzy, że coś jest grzechem, nie ma też grzechu), ale dla spokoju bym powiedział (o ile to nie jakiś skrupulantyzm
2. Czy walka pod kościołem w grach jest grzechem? Jest wiele gier np. o II wojnie światowej, w których się zdobywa terytoria albo walczy z wrogiem i czasami walki są prowadzone w okolicach kościoła. Czy takie coś jest grzechem? (Zakładamy że takie walki nie wpływają w negatywny sposób na gracza, ani celowo nie próbuje zniszczyć on budynku. )
Wątpię

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zapytania

Post autor: Andej » 2022-07-19, 21:00

czlowiek123 pisze: 2022-07-19, 09:07 1. Czy na spowiedzi powinno się wyznawać grzechy z przeszłości, ale popełnione bez świadomości grzechu?
2. Czy walka pod kościołem w grach jest grzechem?
1. Tylko spowiednik odpowie wiążąco. A to zależy od wielu okoliczności. Często człowiek wiel, ale jakby nie wiedział. Odsuwa od siebie jak najdalej. A nawet wynajduje tłumaczenia zagłuszające sumienie. Taka okoliczność ma decydujące znaczenie.
Zdarzyło mi się, że gdzieś wyczytałem o pewnym grzechu. I to uznanym za ciężki. Tąpnęło mną. Następnego ranka pobiegłem do spowiedzi. Aby się nie zadręczać. I w konfesjonale usłyszałem: Grzechu nie było. Kamień spadł z serca. Zatem, zamiast kombinować jak koń pod górę, lepiej zrzucić ciężar z siebie i żyć w stanie łaski.

1. W czasie Powstania Warszawskiego walki realnie toczone był także w kościołach. Wine ponosi agresor, a nie broniący się.
A w grach? Ne sądzę, aby umiejscowienia akcji miało znaczenie. To zależy, jaki jest stosunek kreowanych postaci do zobrazowanych przedmiotów kultu. Jaka jest rola gracza.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Piosenka

Post autor: czlowiek123 » 2022-07-20, 16:06

Witam,
czy śpiewanie piosenki "Personal Jesus" Depeche Mode to grzech?
Czy tekst tej piosenki jest sprzeczny z wiarą?

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Czy śpiewanie bądź słuchanie może być grzechem

Post autor: czlowiek123 » 2022-07-20, 23:05

Witam,
często słucham piosenek po angielsku. Ostatnio jednak uświadomiłem sobie, że jedna z piosenek, którą słuchałem i śpiewałem może uderzać w chrześcijaństwo. Trochę mnie to zszokowało. Teraz mam w sobie lęk, że jeśli będę słuchał albo nucił angielską piosenkę, której tekstu nie znam, to zgrzeszę, jeśli ona będzie sprzeczna z wiarą. Co z tym zrobić? Czy słuchanie i nucenie angielskich piosenek, bez znajomości tekstu, jest grzechem.
Proszę o prostą i precyzyjną odpowiedź. Z góry dziękuję

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czy śpiewanie bądź słuchanie może być grzechem

Post autor: Tek de Cart » 2022-07-21, 00:18

jeśli nie znasz tekstu to nie może być mowy o grzechu, grzech zakłada świadomość czynu, a tu nie ma świadomości treści tekstu.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy śpiewanie bądź słuchanie może być grzechem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-21, 08:16

Tek de Cart pisze: 2022-07-21, 00:18 jeśli nie znasz tekstu to nie może być mowy o grzechu, grzech zakłada świadomość czynu, a tu nie ma świadomości treści tekstu.
No tak, ale jeśli słyszysz w tekście (lub widzisz w tytule) "Jezus" to jednak warto sprawdzić.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Piosenka

Post autor: AdamS. » 2022-07-21, 09:09

Piosenka może być wyrazem ducha i emocji. W tym pierwszym wymiarze musi uwzględniać treść, w tym drugim wystarczy brzmienie. Nasza cywilizacja, mimo racjonalnych aspiracji, coraz bardziej brnie w stronę emocjonalności. Dlatego też częściej słuchamy piosenek nie zwracając uwagi na to, co one wyrażają.

W młodości słuchałem The Beatles, czując przy ich muzyce emocjonalną ekstazę. Dopiero gdy zacząłem sobie tłumaczyć ich piosenki, zacząłem do nich czuć narastającą niechęć. Oczywiście jest wiele piosenek lekkich czy w swej wymowie uniwersalnych. Jednak już teraz bez ogólnego kontekstu muzyki nie słucham. Warto łączyć emocje z aspektem duchowym, bo inaczej otwieramy furtki do naszego wnętrza.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Zapytania

Post autor: Viridiana » 2022-07-21, 10:06

czlowiek123 pisze: 2022-07-19, 09:07 1. Czy na spowiedzi powinno się wyznawać grzechy z przeszłości, ale popełnione bez świadomości grzechu? Np.
ktoś w przeszłości coś zrobił, potem po paru latach uświadomił sobie że to grzech i przypomniał sobie, że to kiedyś zrobił. Czy powinien to wyznać na spowiedzi?
Grzechy, które koniecznie trzeba na spowiedzi wyznać, to grzechy ciężkie, które wymagają pełnej świadomości. Jeżeli takiej świadomości nie było, jest to grzech powszedni (tzw. "lekki'), a więc z racji tego, że zmazuje go także Komunia czy modlitwa przebłagalna na początku Mszy, teoretycznie nie trzeba go wyznawać w spowiedzi. Uwzględnij jednak to, o czym pisali moi przedmówcy - tj. spokój sumienia oraz to, że ostateczna odpowiedź należy do spowiednika.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry

Post autor: czlowiek123 » 2022-08-12, 10:50

Witam,
pytanie skierowane do osób, które znają grę Minecraft. Na minecraftowych światach generują się struktury zwane piramidami, inaczej pustynni świątyniami. Na ścianach można tam zauważyć obrazy przedstawiające krzyż egipski.
Czy chodzenie do tych struktur można rozpatrywać jako grzech? Nie wydaje mi sie, to tylko narysowany symbol i tyle, brak jakiegokolwiek złego wpływu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Gry

Post autor: Andej » 2022-08-12, 13:24

Grzechem jest marnowanie czasu. Gdy zbyt wiele się na granie poświęca.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Gry

Post autor: sądzony » 2022-08-14, 15:52

czlowiek123 pisze: 2022-08-12, 10:50 Witam,
pytanie skierowane do osób, które znają grę Minecraft. Na minecraftowych światach generują się struktury zwane piramidami, inaczej pustynni świątyniami. Na ścianach można tam zauważyć obrazy przedstawiające krzyż egipski.
Czy chodzenie do tych struktur można rozpatrywać jako grzech? Nie wydaje mi sie, to tylko narysowany symbol i tyle, brak jakiegokolwiek złego wpływu.
Nie. A minecraft to, moim zdaniem, nie najgłupsza gra. Bywa, że gram w nią z córką.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Re: Pytania o grzech- Człowiek123

Post autor: czlowiek123 » 2022-08-27, 13:14

Witam,
bardzo interesuję się naukami ścisłymi, konkretnie matematyką i fizyką. Wiele razy zdarzało mi się tłumaczyć innym osobom różne zagadnienia z tych tematów. Czasami jednak wyobrażam sobie, jak tłumaczę np. swojej klasie w szkole czy jakiejś grupie osób, różne matematyczne czy fizyczne rzeczy, zdarza się, że wyobrażam sobie reakcję tych osób na to co mówię, na wiedzę jaką posiadam. Problem polega na tym, że nie wiem czy takie myśli aby nie są grzeszne. Rozum mi mówi, że grzeszne by były, gdybym przez te myśli czuł się ważniejszy od innych i ich nie szanował itd., a takie coś nie ma miejsca. Wątpliwości u mnie budzą szczególnie wyobrażenia reakcji poszczególnych osób. Nie wiem czy to co mi mówi rozum jest słuszne, obawa, że takie myślenie nie jest prawdziwe napędza wątpliwości. Nie za bardzo wiem jak to ocenić, prosiłbym o pomoc.
Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytania o grzech- Człowiek123

Post autor: Andej » 2022-08-27, 14:27

Wyobrażanie sobie reakcji, czyli rozumienia, jest doskonałą cechą osoby, która przekazuje wiedzę. Pozwala to jej na dostosowanie metody przekazywania treści do percepcji osób uczonych. Świadomość tego, że posiada się większą wiedzę, zdolności czy możliwości nie jest wywyższaniem się, ale ukierunkowywaniem na dzielenie się tymże.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ