Ważne dla mnie pytania

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
KamilWiara
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 17 cze 2022

Ważne dla mnie pytania

Post autor: KamilWiara » 2022-06-18, 19:24

Mam do was 4 pytania.


1) Co to dokładnie znaczy miłość do Boga, bo codziennie zadaję sobie pytania czy ja go naprawdę kocham

2) Cit o znaczy bluźnierstwo np. przeciw Boga i czy zawsze jest ono grzechem

3) Jak zmienić nastawienie do Boga jeśli ma się właśnie takie wątpliwości

4) proszę możecie mi wytłumaczyć warunki grzechu ciężkiego bo ich dokładnie nie rozmie

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Ważne dla mnie pytania

Post autor: sądzony » 2022-06-19, 09:35

KamilWiara pisze: 2022-06-18, 19:24 Mam do was 4 pytania.
1) Co to dokładnie znaczy miłość do Boga, bo codziennie zadaję sobie pytania czy ja go naprawdę kocham
2) Cit o znaczy bluźnierstwo np. przeciw Boga i czy zawsze jest ono grzechem
3) Jak zmienić nastawienie do Boga jeśli ma się właśnie takie wątpliwości
4) proszę możecie mi wytłumaczyć warunki grzechu ciężkiego bo ich dokładnie nie rozmie
1) Moim zdaniem, najkrócej pisząc, miłość do Boga jest nieustanną modlitwą, a co za tym idzie stawianiem Go na pierwszym miejscu.
2) Nie wiem.
3) Moim zdaniem poprzez nieustanną modlitwę i stawienie Go na pierwszym miejscu.
4) Nie wiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Ważne dla mnie pytania

Post autor: Viridiana » 2022-06-19, 10:14

KamilWiara pisze: 2022-06-18, 19:24 1) Co to dokładnie znaczy miłość do Boga, bo codziennie zadaję sobie pytania czy ja go naprawdę kocham
Myślę, że odpowiedzi na to pytanie każdy poszukuje przez całe życie. ;)
KamilWiara pisze: 2022-06-18, 19:24 2) Cit o znaczy bluźnierstwo np. przeciw Boga i czy zawsze jest ono grzechem
Najlepiej byłoby zajrzeć do Katechizmu, bo definicja tam podana pewnie będzie najbardziej bezpieczna, ale z racji tego, że trochę brakuje mi czasu, spróbuję to zdefiniować własnymi słowami.
Bluźnierstwo to w pełni świadome i dobrowolne obrażanie Boga.
Uwaga! Nie należy mylić bluźnierstwa z myślami automatycznymi, które pojawiają się u skrupulantów oraz z myślami wynikającymi z kryzysu wiary, czyli np. wątpliwościami dotyczącymi Boga.
KamilWiara pisze: 2022-06-18, 19:24 3) Jak zmienić nastawienie do Boga jeśli ma się właśnie takie wątpliwości
Myślę, że trzeba pamiętać o tym, że Bóg jest Twoim przyjacielem.
KamilWiara pisze: 2022-06-18, 19:24 4) proszę możecie mi wytłumaczyć warunki grzechu ciężkiego bo ich dokładnie nie rozmie
Warunki są trzy:
- świadomość, czyli wiesz, co robisz (dlatego jeżeli znajdujesz się w stanie np. półsnu albo nie wiesz, że dany czyn jest grzechem, nie popełniasz grzechu ciężkiego)
- dobrowolność, czyli nie działasz pod przymusem
- czyn ma ciężką materię (sporo informacji w kwestii materii danego czynu można wyciągnąć z KKK)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ważne dla mnie pytania

Post autor: Andej » 2022-06-19, 10:31

1) Co to dokładnie znaczy miłość do Boga, bo codziennie zadaję sobie pytania czy ja go naprawdę kocham
A co to jest miłość? Miłość jest to podjęcie decyzji, zobowiązania o działaniu na rzecz czyjegoś dobra.
Jakie dobro można dać Bogu? Czyli jak okazać miłość Bogu? Pytanie =tożsama. Odpowiedź jedna: Wypełniając Jego wolę. Teraz schody, bo aby wypełnić, trzeba ją najpierw odczytać. Te ogólną wolę przekazuje Kościół. Ale te skierowana do konkretnej osoby trzeba samemu odczytać. I wypełnić. Tak jak Maryja. Rozpoznała Wysłannika, zrozumiała wyrażona przez Niego wole i ja wypełniła do samego końca. Całe zycie trzeba starać się rozpoznawać wolę Boga i ja wypełniać. Na tym polega miłość.
A czy na prawdę kochasz? Jeśli starasz się odczytywać i wypełniać, to tak. Mniej ważne na ile się to udaje. Najważniejsze postanowienie i wypełnianie.

2) Cit o znaczy bluźnierstwo np. przeciw Boga i czy zawsze jest ono grzechem
Zawsze jest grzechem obrażania kogokolwiek, a w szczególności Boga. Bluźnierstwo jest obrażaniem, deprecjonowaniem, lekceważeniem.

3) Jak zmienić nastawienie do Boga jeśli ma się właśnie takie wątpliwości
Nie zmieniać. Szukać. Każdy myślący człowiek ma wątpliwości. Zagłębiać się w miłości. Szukać Boga w czasie, miejscu, człowieku, zdarzeniu. Zawsze. Im częściej, tym lepiej.

4) proszę możecie mi wytłumaczyć warunki grzechu ciężkiego bo ich dokładnie nie rozmie
Spytaj dokładnie, czego nie rozumiesz. Jakiego warunku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ