Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2956 times
Kontakt:

Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-06-20, 23:52

Ponieważ Józek ma watpliwości i sugeruje, że Kościół tym tematem się nie zajmuje (co wcale nie jest prawdą ;) ) wyjaśnijmy temat i zbadajmy jak sprawy się mają. Proszę jednak o podawanie pewnych i sprawdzonych, poważnych źródeł a nie jakieś wiejskie bajania
Na początek św. Hieronim
Hieronim ze Strydonu, (ur. między 331 a 347 w Strydonie, zm. 30 września 420[1] w Betlejem[2]) – święty Kościoła katolickiego, doktor Kościoła[3], apologeta chrześcijaństwa; święty Kościoła prawosławnego i koptyjskiego, wyznawca[4]. Jego największym dokonaniem jest tłumaczenie tekstu Pisma Świętego z języków oryginalnych, greckiego i hebrajskiego, na łacinę. Przekład ten, znany jako Wulgata,
opisał praktycznie jako swoje prace innego wybitnego a właściwie najwybitniejszego przez Soborowego autora chrzescijańskiego Orygenesa
Orygenes ; ur. ok. 185, zm. 254) – jeden z najbardziej płodnych komentatorów Pisma Świętego w epoce patrystycznej. Zajmował się, podobnie jak później Hieronim ze Strydonu (330–420), egzegezą krytyczną oraz literalną; egzegezę alegoryczną doprowadził do szczytu rozwoju[1]. W zasadniczy sposób przyczynił się do ukształtowania tradycji teologicznej Szkoły Aleksandryjskiej. (...)Jest zaliczany do pisarzy starochrześcijańskich, a także, mimo że niektóre jego teorie uznano za błędne, do Ojców Kościoła. Święty Kościoła Koptyjskiego[3] i błogosławiony w Kościołach tradycji mariawickiej.

Spłodzili dzieło Homilie o Księdze Psalmów gdzie jasno, precyzyjnie i wyraźnie stwierdzają, że złe duchy to upadłe anioły zwane diabłami lub demonami kilka przykładów:
1. Tajemnica złych duchów i ich imiona. Uwagę koncentruję na określeniu, kim w tekście Orygenesa-Hieronima jest diabeł i jakie są jego dzieje. Homilie o Księdze Psalmów pozwalają określić imiona szatana i poznać dramat tych
aniołów, którzy po buncie skierowanym przeciw Bogu zostali strąceni z nieba
i stali się złymi duchami – szatanami i demonami.
Orygenes-Hieronim wyraźnie podkreślał, że stwórcą zarówno szatana, jak
anioła, jest jeden i ten sam Bóg Stwórca.
Zobaczył aniołów, którzy schodzili na dół: diabła i demony, i ich wojsko strącone z nieba”10.
Dla ogromnej liczby złych duchów diabeł jest głową, księciem demonów,
a demony są jego sługami. Diabeł mając demoniczną władzę określany jest
jako Ð Da…mwn14. Diabeł i demony dysponują wojskiem strąconym z nieba15.
Tomasz Kaczmarek uważa, że w tekście Nowego Testamentu zły duch
określany jest terminem diabeł albo szatan.
To taki krótki wybór, by nie mieć wątpliwości, bo ja nie mam
ale chętnie poczytam co napiszecie byle w temacie!

A jak sobie wyjaśnimy, to wówczas napiszę o jednej wypowiedzi ważnej postaci dla mnie i ważnej w KK współczesnym, która mi nieco inne zdanie, ale to na koniec jako ciekawostka.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-21, 06:00

ja mogę podać serię 10 artykułów ze strony Testimonia "Kim jest Diabeł w Biblii", są to opracowania naukowe, oni mają raczej sceptyczne podejście do istnienia prawdziwych demonów, co mnie niekoniecznie przekonuje (tu się Marek ucieszy :p ), niemniej myślę, że warto się zapoznać, bo omawiają jak opisywano diabła na kartach Biblii, można też porównać swoje poglądy i tradycyjne nauczanie w tym temacie z ich opinią

https://testimonia.pl/?s=Kim+jest+Diabe%C5%82+w+Biblii

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-21, 15:45

Myślę, że tu jest nieporozumienie. Stwórcą OSOBY która została szatanem jest oczywiście Bóg. Ale to nie oznacza ani trochę, że stworzył szatana.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Zuben Ninja » 2022-06-21, 20:35

Ja zawsze uważałem, że słowo "szatan" to synonim słowa "diabeł", "demon", "upadły anioł" i "zły duch".

Spotkałem się również z opinią, że "demon" to niższej rangi "szatan" mający od szatana mniejszą moc i będący pod jego rozkazami. Podobnie spotkałem się z twierdzeniem, że pod termin "zły duch" można podciągnąć zarówno "szatana" jak i "duszę potępioną".
Ostatnio zmieniony 2022-06-21, 20:41 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 3 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Logan » 2022-06-21, 20:47

Jeszcze są takie określenia biblijne jak: Belzebub, Antychryst, Smok, Abaddon, Apollyon.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-21, 20:51

Mianem demona - oprócz szatana - określa się w Piśmie także skutki jego działania.
Istnieje pewna biblijna formuła retoryczna, określająca objawy działania szatana jako „ducha” tego działania- np. „duch niemy” (Mk 9,17), „duch niemocy” (Łk 13,11), „duch wieszczy” (Dz 16,16), „duch niewoli” (Rz 8:15 ), „duch odurzenia” (Rz 11,8), „duch bojaźni” (2 Tm 1,7), „duch fałszu” (1 J 4,6).
Analogicznie określane są objawy działania Ducha Świętego - „duch wiary” (2 Kor 4,13), „duch mądrości i objawienia” (Ef 1,17) , „mocy i miłości i trzeźwego myślenia” (2 Tm 1,7), „łaski” (Hbr 10,29), „prawdy” (1 J 4,6).
Dało to pretekst to stworzenia całego arsenału wszelakich „duchów”, które należy „wyrzucać”. Najczęściej ich nazwy odzwierciedlają zjawiska, którym liderzy chcą się przeciwstawić. Czasem odnosi się to do grzechów (np. „duch rozpusty”), ale niekiedy owo przypisanie czynności do (w domyśle złego) „ducha” jest po prostu manipulacją, mającą na celu zdyskredytować jakieś działanie.
Na przykład „duch buntu” może być nagle wykryty u kogoś, kto zauważa nieprawidłowości w działaniach lidera wspólnoty; ktoś kto ośmieli się nimi podzielić z innym jej członkiem zostanie „rozeznany” jako ktoś, kto ma „ducha szemrania”

Wychowany wśród zielonoświątkowców, ale dość krytyczny autor Chuck Smith, tak pisał o owych „demonach”:
„(…) popularną rozrywką wielu charyzmatycznych grup jest wykrywanie i wypędzanie z siebie nawzajem demonów. (…) Jeden z ewangelistów, szczególnie zaangażowany w tego rodzaju służbę, zaczął podobno w czasie swych nabożeństw rozdawać ludziom chusteczki jednorazowe, żeby w nie mogli wydmuchnąć demony!
Jeżeli na spotkaniu ktoś w grupie zaczynał ziewać, był to znak, że jest opanowany przez demona letargu. Głośne czknięcie było zaproszeniem do egzorcyzmów demona obżarstwa, który zaatakował, gdy ktoś zjadł trochę za dużo. Ta zgubna nauka wyrządziła wiele szkody ludziom wrażliwym — wiele jest rozsianych po świecie tragicznych ofiar takich praktyk.”

"Nie mówienie źle" i "nie plotkowanie" - to dobre zasady. Niestety często stanowią one narzędzie do tłumienia wszelkich wątpliwości.
Technika ta może też służyć do pominięcia rozstrzygnięć i ustaleń Kościoła zawartych w oficjalnym nauczaniu (teksty soborowe, encykliki papieskie itd.) – odwołujący się do nich członek wspólnoty może usłyszeć, że ma „ducha legalizmu”.
„Członkowie Wspólnoty zaczynają wchodzić na ten tak niebezpieczny teren.[...] Już w tej chwili istnieją sygnały że wszędzie widzą Diabła. Uważają, że Diabeł przeciwstawia się realizowanemu (…) dziełu Boga.
Wyrzucają różne rodzaje demona, jak na przykład:
- Spirito di religio sita, fuori (duch religijności)
- Spirito di Gerarchia della Chiesa, fuori (duch hierarchii). Ten punkt wydaje mi się bardzo niebezpieczny, bo oznacza, jakby hierarchia jest według nich duchem diabolicznym który powinien zostać wyrzucony, egzorcyzowany.”

We wspólnotach bardziej radykalnych protestancko można także usłyszeć (jako o czymś negatywnym) o „duchu maryjności”.

Owa manipulacja nie występuje wyłącznie w ruchu charyzmatycznym. Na przykład fałszywa prorokini przedstawiająca się jako "Maria od Bożego Miłosierdzia" , aby zdyskredytować osoby wskazujące na błędy w jej rzekomych „objawieniach” włożyła w usta Pana Jezusa fragment nawiązujący do „ducha Jezabel”:
„Zobaczycie, jak Jezabel atakuje tę Misję ze złośliwą rozkoszą. Jej oddani zwolennicy są uparci, apodyktyczni, pełni pychy i głęboko oddani temu Mojemu przeciwnikowi, który przechwycił ich dusze pod jej silnym wpływem.”

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2956 times
Kontakt:

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-06-22, 16:20

Logan pisze: 2022-06-21, 20:47 Jeszcze są takie określenia biblijne jak: Belzebub, Antychryst, Smok, Abaddon, Apollyon.
Mi się wydaje, że to raczej imiona własne niż określenia aniołów upadłych ( bo moim zdaniem to z nich wywodzi się 100% diabłów).

Natomiast nie wykluczam tak jak Zuben Ninja napisał, że osoby mocno złe i zdemonizowane, mogę po śmierci stać się demonami, czy raczej sługami, pomocnikami, dręczącymi ludzi, bo to samo robili przecież za życia, stąd Neron, Hitler itp imiona na egzorcyzmach .

Reasumując
generalnie wszyscy się zgadzamy, że
1. (z poprawką Marka) wszystkie demony zostały stworzone przez Boga i były kiedyś aniołami lecz się zbuntowały i upadły
2. Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - to to samo.
Ktoś wotum separatum z uzasadnieniem najlepiej?
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 16:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-22, 16:44

Natomiast nie wykluczam tak jak Zuben Ninja napisał, że osoby mocno złe i zdemonizowane, mogę po śmierci stać się demonami, czy raczej sługami, pomocnikami, dręczącymi ludzi, bo to samo robili przecież za życia, stąd Neron, Hitler itp imiona na egzorcyzmach
Nie sądzę, by była taka możliwość.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-22, 17:34

Dezerter pisze: 2022-06-22, 16:20 Natomiast nie wykluczam tak jak Zuben Ninja napisał, że osoby mocno złe i zdemonizowane, mogę po śmierci stać się demonami, czy raczej sługami, pomocnikami, dręczącymi ludzi, bo to samo robili przecież za życia, stąd Neron, Hitler itp imiona na egzorcyzmach .
Słuchałam w jakimś filmie wypowiedzi egzorcystów, gdzie naiązywali do tego tematu (chodziło bodajże o egzorcyzmy Annellise Michael) i tam ksiądz mówił, że z tymi duchami Hitlera, Nerona, chodzi o to, że są to te same duchy, które ich opętały.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Zuben Ninja » 2022-06-22, 18:16

Dezerter pisze: 2022-06-22, 16:20 Natomiast nie wykluczam tak jak Zuben Ninja napisał, że osoby mocno złe i zdemonizowane, mogę po śmierci stać się demonami, czy raczej sługami, pomocnikami, dręczącymi ludzi, bo to samo robili przecież za życia, stąd Neron, Hitler itp imiona na egzorcyzmach .
Dusza potępiona nigdy nie może ewoluować w demona - są to dwa inne rodzaje stworzeń, mają inne natury. Dusza potępiona nie może stać się demonem a demon nie może stać się duszą potępioną. Ale za to spotkałem się z opinią jednego z bardziej znanych egzorcystów, że demony posiadają władzę aby nasyłać na ludzi dusze potępione aby te opętywały ich w "słabszych" przypadkach. Fulla Horak twierdzi, że dusze potępione zwane "marnymi" lub "bardzo marnymi" mogą być wysyłane przez demony aby kusić i osłabiać wolę ludzi (także w "słabszych" przypadkach).

Źródło:
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 18:36 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 3 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-06-22, 18:57

Problem jest taki ze upadle Anioly nie maja ani wiedzy, ani doswiadczenia bycia w ciele.
Natomiast demony tak, choc nie bede tlumaczyl w jaki sposob, bo to ponoc herezja.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-06-22, 20:52

Dezerter pisze: 2022-06-22, 16:20 Ktoś wotum separatum z uzasadnieniem najlepiej?
Masz coś chciał:
Jozek pisze: 2022-06-22, 18:57 Problem jest taki ze upadle Anioly nie maja ani wiedzy, ani doswiadczenia bycia w ciele.
Natomiast demony tak, choc nie bede tlumaczyl w jaki sposob, bo to ponoc herezja.
Uzasadnić można jedynie herezją :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Zuben Ninja » 2022-06-22, 21:26

Jozek pisze: 2022-06-22, 18:57 Problem jest taki ze upadle Anioly nie maja ani wiedzy, ani doswiadczenia bycia w ciele.
Natomiast demony tak, choc nie bede tlumaczyl w jaki sposob, bo to ponoc herezja.
"Upadły anioł" jest tym samym co "demon" więc to co napisałeś samo sobie zaprzecza.
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 21:42 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Logan » 2022-06-22, 21:29

Hildegarda pisze: 2022-06-22, 17:34 Słuchałam w jakimś filmie wypowiedzi egzorcystów, gdzie naiązywali do tego tematu (chodziło bodajże o egzorcyzmy Annellise Michael) i tam ksiądz mówił, że z tymi duchami Hitlera, Nerona, chodzi o to, że są to te same duchy, które ich opętały.
Nie wierzę, że Hitler był opętany. Pełnił jednak wolę szatana, był jego wiernym odbiciem.
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 21:31 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Zuben Ninja » 2022-06-22, 21:38

Logan pisze: 2022-06-22, 21:29 Nie wierzę, że Hitler był opętany. Pełnił jednak wolę szatana, był jego wiernym odbiciem.
Brian Melvin potwierdza, że Adolf Hitler został potępiony:

Źródło:
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 21:39 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

ODPOWIEDZ