Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-06-22, 21:57

Czyzby z piekla mozna bylo wrocic?;)
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 21:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-22, 21:59

Zuben Ninja pisze: 2022-06-22, 21:38 Brian Melvin potwierdza, że Adolf Hitler został potępiony
A Ciocia ZOsia potwierdza, że był zdrowy ;)
Litości.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-06-22, 22:01

I za mordowanie narodow poszedl do nieba. ;)
Niektorzy mysla ze ot tak sobie z samego nawrocenia, bez niczego szczegoknego, czy zalu za grzechy mozna czworkami isc do nieba
A co ze skutkami tych grzechow wobec innych i jak one na innych wplynely? Ilu przez nie zostalo potepionych?
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 22:07 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14998
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-06-22, 23:04

Jozek pisze: 2022-06-22, 18:57 Problem jest taki ze upadle Anioly nie maja ani wiedzy, ani doswiadczenia bycia w ciele.
Natomiast demony tak, choc nie bede tlumaczyl w jaki sposob, bo to ponoc herezja.
Poproszę źródła twoich mniemań
Kto stworzył demony? i skąd ta wiedza
Logan pisze: 2022-06-22, 21:29
Hildegarda pisze: 2022-06-22, 17:34 Słuchałam w jakimś filmie wypowiedzi egzorcystów, gdzie naiązywali do tego tematu (chodziło bodajże o egzorcyzmy Annellise Michael) i tam ksiądz mówił, że z tymi duchami Hitlera, Nerona, chodzi o to, że są to te same duchy, które ich opętały.
Nie wierzę, że Hitler był opętany. Pełnił jednak wolę szatana, był jego wiernym odbiciem.
Również nie widzę objawów opętania u Hitlera
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Andy72 » 2022-06-22, 23:07

Jest coś takiego jak opętanie doskonałe
Prawdopodobnie Gebels był opętany, jak przemawiał to raz modlili się za niego dwaj egzorcyści, taki zwykle elokwentny Gebels przerywał i wątek mu nie szedł.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-06-22, 23:16

Dezerter pisze: 2022-06-22, 23:04
Jozek pisze: 2022-06-22, 18:57 Problem jest taki ze upadle Anioly nie maja ani wiedzy, ani doswiadczenia bycia w ciele.
Natomiast demony tak, choc nie bede tlumaczyl w jaki sposob, bo to ponoc herezja.
Poproszę źródła twoich mniemań
Kto stworzył demony? i skąd ta wiedza
No, daruj sobie abym herezje tlumaczyl. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14998
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-06-22, 23:37

Jozek pisze: 2022-06-22, 23:16
Dezerter pisze: 2022-06-22, 23:04
Jozek pisze: 2022-06-22, 18:57 Problem jest taki ze upadle Anioly nie maja ani wiedzy, ani doswiadczenia bycia w ciele.
Natomiast demony tak, choc nie bede tlumaczyl w jaki sposob, bo to ponoc herezja.
Poproszę źródła twoich mniemań
Kto stworzył demony? i skąd ta wiedza
No, daruj sobie abym herezje tlumaczyl. ;)
Herezja nie bierze się z niczego - sam to wymyśliłeś?, że jest jakieś istnienie w świecie, którego Stwórca nie jest stwórcą?
Józku przyjmij Prawdę, że Bóg jest dawcą życia wszystkich istnień we wszechświecie i nie ma innego źródła życia i istnienia
- to podstawa wiary nie tylko katolickiej, ale i chrześcijańskiej, judaizmu, islamu
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 23:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-06-22, 23:52

Ja to wiem.;)
Jednak nie zauwazasz tego co Marek napisal, bo jesli bys zauwazyl, to usunal bys te swoje uwagi w moim wpisie. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 23:55 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-23, 05:33

Logan pisze: 2022-06-22, 21:29 Nie wierzę, że Hitler był opętany. Pełnił jednak wolę szatana, był jego wiernym odbiciem.
Możesz rozwinąć, bo nie bardzo rozumiem? Wydaje mi się, że jeśli faktycznie istnieją jakieś złe duchy, to właśnie poprzez różne formy zniewolenia duchowego powodują, że ktoś pełni wolę szatana.
To co pisałam, to była opinia egzorcystów.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-06-23, 09:15

Imponujecie mi. Jestem pełen podziwu. Wiecie, kto został potępiony. Wiecie, co się dzieje ze zbrodniarzami. To przełom w historii Kościoła.
Do tej pory Kościół, tj. nikt z przedstawicieli Kościoła nie ośmielił się stwierdzić czegoś takiego.
Kościół, po długich badaniach ośmielał się wypowiadać na temat świętości. Ale też nie czynił nikogo świętym, a jedynie uznawał za świętego. Całą kompetencję zostawiając w rękach Boga.
Jak stwierdzić, że ktos potępiony? Albo ze przemienił się w ...

Modlą się o zbawienie każdego człowieka. Zbawienie jest w wyłącznej gestii samego Boga. A ja mam nadzieję, że każdy skorzysta ze swojej szansy. Niezależnie od ogromu zła, które uczynił. I każdy dostanie swojego denara, tak jak robotnicy w winnicy.
Może jestem zboczony, bo wspomniany niże Bozowski bardzo wpłynął na moje życie. On praktycznie i rzeczywiście kochał Boga i ludzi. I promieniował tą miłością. I jestem mu wdzięczny za to, że i mnie oświecał miłością Bożą.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-06-23, 09:37

Hildegarda pisze: 2022-06-23, 05:33
Logan pisze: 2022-06-22, 21:29 Nie wierzę, że Hitler był opętany. Pełnił jednak wolę szatana, był jego wiernym odbiciem.
Możesz rozwinąć, bo nie bardzo rozumiem? Wydaje mi się, że jeśli faktycznie istnieją jakieś złe duchy, to właśnie poprzez różne formy zniewolenia duchowego powodują, że ktoś pełni wolę szatana.
To co pisałam, to była opinia egzorcystów.
Nie bardzo znam się na opętaniach, a to co pisze Hill, z psychologicznego punktu widzenia, jest dość "logiczne". Osobiście uważam, że Hitler, Putin by/jest opętany.

Zastanawiające jest, że chyba w dwu wydawnictwach dotyczących mistyki, rozwoju duchowego i kontemplacji spotkałem się z pozytywnym, metaforycznym określeniem "opętany" przez Boga, "złapany w sieci Boże", "zniewolony w Bogu". Dotyczy to człowieka pozostającego w Bliskiej relacji z Bogiem, na wysokim poziomie rozwoju duchowego, mistyka. Dlaczego więc opętanie przez złego nie może, w gruncie rzeczy, stanowić o totalnej upadłości i grzeszności człowieka pozostającego w bliskiej relacji ze złym.

Pojawia się tu jedynie kwestia świadomości, samoświadomości, inteligencji, rozeznania z sobą samym, rzeczywistością, religią, wiarą.

Nie twierdzę, że tak jest, ale granica pomiędzy byciem mistykiem, dobrym człowiekiem, chorym, złym człowiekiem czy opętanym nie jest taka jednoznaczna.

Mistyków często czytano jako "chorych".
"Dobrzy" ludzie bywają opętani poprzez jaskrawość tła, na którym widać zniewolenie.
U ludzi "złych" opętanie może być jest po prostu niedostrzegalne.
"Chorzy" często charakteryzują się symptomami zarówno quasimistycznymi jak i quasiopętaniowymi.

Nie chcę powiedzieć, że to wszystko to jedno i to samo, ale sprawa jest niełatwa i głębsza niż się pozornie wydaje.

Moje zachowania sprzed nawrócenie spokojnie mógłbym przypisać złemu. Zresztą moja matka przez całe życie wkręcała mi, że siedzi we mnie diabeł.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Zuben Ninja » 2022-06-28, 00:41

Andej pisze: 2022-06-23, 09:15 Imponujecie mi. Jestem pełen podziwu. Wiecie, kto został potępiony. Wiecie, co się dzieje ze zbrodniarzami. To przełom w historii Kościoła.
Do tej pory Kościół, tj. nikt z przedstawicieli Kościoła nie ośmielił się stwierdzić czegoś takiego.
Kościół, po długich badaniach ośmielał się wypowiadać na temat świętości. Ale też nie czynił nikogo świętym, a jedynie uznawał za świętego. Całą kompetencję zostawiając w rękach Boga.
Jak stwierdzić, że ktos potępiony? Albo ze przemienił się w ...

Modlą się o zbawienie każdego człowieka. Zbawienie jest w wyłącznej gestii samego Boga. A ja mam nadzieję, że każdy skorzysta ze swojej szansy. Niezależnie od ogromu zła, które uczynił. I każdy dostanie swojego denara, tak jak robotnicy w winnicy.
Nie bądź naiwny. Jezus wyraźnie dał do zrozumienia, że nie wszyscy będą zbawieni. W tym momencie jest już cała masa potępionych dusz i każdego dnia przybywa wielu nowych potępieńców. Nie masz żadnego wpływu na tych którzy zostali już potępieni - nic im już nie pomogą Twoje modlitwy.

Pan Jezus powiedział, że nie wszyscy będą zbawieni

A to, że Hitler został potępiony jest wysoce prawdopodobne i jestem w stanie uwierzyć tutaj Brianowi Melvinowi.
Ostatnio zmieniony 2022-06-28, 01:04 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 5 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-06-28, 07:53

Zuben Ninja pisze: 2022-06-28, 00:41 Nie bądź naiwny.
Dziękuję za radę. Proszę jeszcze o instrukcję, jak to zrobić.
Zuben Ninja pisze: 2022-06-28, 00:41 Jezus wyraźnie dał do zrozumienia, że nie wszyscy będą zbawieni.
Jezusowi wierzę. I rozumiem to w ten sposób, że nikt nie ma gwarancji zbawienia.
Zuben Ninja pisze: 2022-06-28, 00:41 W tym momencie jest już cała masa potępionych dusz i każdego dnia przybywa wielu nowych potępieńców.
Ale to Ty o tym wiesz, znasz fakty, masz dowody. Szkoda, ze ich nie przedstawiasz.
Zuben Ninja pisze: 2022-06-28, 00:41 Nie masz żadnego wpływu na tych którzy zostali już potępieni - nic im już nie pomogą Twoje modlitwy.
Skoro nie wierzysz w skuteczność modlitwy ... Ja wierzę, że Bóg wysłuchuje modlitw i próśb ludzkich.
Przykro mi, ale nie oglądam telewizji. Zatem nie miałem okazji oglądania i wysłuchania Jezusa, gdy tam występował.

Zuben Ninja pisze: 2022-06-28, 00:41 A to, że Hitler został potępiony jest wysoce prawdopodobne i jestem w stanie uwierzyć tutaj Brianowi Melvinowi.
Każdy ma swojego idola, kogoś komu wierzy.
Sam wolę wierzyć Chrystusowi. Staram się wierzyć w orzeczenia Kościoła. Uznaję autorytet Kościoła.

-----------------
Niestety, moja znajomość Biblii jest znikoma. Nazwałbym ja wstydliwą niewiedzą. Dlatego proszę Cię o podanie jakichś cytatów z Biblii świadczących jednoznacznie o tym, że ktoś został potępiony. Że ktoś został skazany na wieczne piekło.
Jak będziesz podawał, to proszę, korzystaj z katolickich wydań Biblii. I podawaj sygnatury, aby mógł sprawdzić czy cytowane słowa nie są przeinaczone.


Dla jasności, proszę jedynie o udowodnienie, że ktoś został potępiony. Wystarczą trzy przypadki. Nie udowadniaj "całej masy" jak napisałeś. Ale trzy wypowiedzi Chrystusa stwierdzające, że ktoś konkretny został potępiony.
Choć jedno takie autorytatywne stwierdzenie. Uważam, że to ważne. Dlatego proszę o przekonanie mnie.
Ostatnio zmieniony 2022-06-28, 07:54 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2633 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-28, 08:41

Chodzi o udowodnienie przy pomocy Biblii, że ktoś (w sensie "ktokolwiek") był/jest/będzie potępiony, czy też że ktoś (w sensie "konkretny człowiek") był/jest/będzie potępiony?
Bo to dwa zupełnie różne zagadnienia.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zły duch, demon, diabeł, upadły anioł - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-06-28, 09:54

W poście wskazany był konkretny człowiek. I było kategoryczne stwierdzenie, że wielu już zostało potępionych.

Ale nie można do jednego worka wkładać: był - jest - będzie. A tym bardzie: może być.

Bezsprzecznie można zasłużyć na potępienie. To oznacza możliwość i prawdopodobieństwo. Nie zawiera jednak jednoznacznego stwierdzenia, że fakt taki miał miejsce w odniesieniu do jakiejś osoby.

Jestem ignorantem, wiec nie wiem. Ale skoro Kościół nigdy nie orzekł czyjegoś potępienia (z na temat zbawienia, to i owszem), to znaczy, że nie znaleziono w Piśmie podstaw do orzekania takiego faktu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ