Biblia - nauka 0 1 ?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: Andy72 » 2022-06-22, 08:39

Co sie dzieje gdy jakas prawda biblijna nie zgadza sie z nauka? Czy wtedy wyposrodkowujemy poglady?
Nie, obowiazujaca metodologia jest taka ze odrzucamy historie z Biblii , alegoria, przyjmujac w calosci aktualna prawde naukowa.
Biblia jest niezmienna od wiekow, prawdy naukowe sie ciagle zmieniaja. Najpierw uwazano ze pochodzimy od malpy, teraz ze mamy z malpa wspolnego przodka a moze za 20 lat naukowo będziemy uwazac ze ludzkosc powstala w wyniku eksperymentu genetycznego Plejadian.
Mowi sie ze bylo wielu Adamow i wiele Ew bo tak nauka mowi, a przeciez grzech i smierc przyszly przez jednego czlowieka, mozna przeczytac w Nowym Testamencie.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: sądzony » 2022-06-22, 09:03

Nauka wciąż się rozwija. Moim zdaniem często się zmienia, a bywa, że i diametralnie.
Podstawy wiary są stałe i stabilne. Zmienia się natomiast do wiary "podejście".
W procesie rozwoju duchowego, skierowanego zasadniczo do wewnątrz, w dół, w głąb siebie samego, zbliżając się do Boga, doświadczasz swego rodzaju "zrozumienia pozornych sprzeczności". Można nazwać to niedualnością lub logiką paradoksową. Poniekąd o tym pisze Henri de Lubac. Również kontemplacja czy rozwój duchowy św. Jana od Krzyża lub św. Teresy z Avila dają pewne zrozumienie.
To co materialne "pozornie" zawsze będzie sprzeczne z tym co duchowe.

Ja osobiści w sprawach duchowych rozum zastępuję wiarą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-22, 09:09

Problem zaczyna się wówczas, gdy z Biblii zaczynamy czerpać informacje, które nie są treścią Jej przesłania.
Na przykład na temat sposobu stworzenia, budowy Wszechświata itd.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: Jozek » 2022-06-22, 09:12

Albo z nauki czerpac informacje o Bogu.

Bog nie zmienia sie tak jak "naukowe" teorie.
Ostatnio zmieniony 2022-06-22, 09:14 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: Andej » 2022-06-22, 09:14

sądzony pisze: 2022-06-22, 09:03 Ja osobiści w sprawach duchowych rozum zastępuję wiarą.
Nie rozumiem.

Czy nie lepiej, aby kierować się rozumna wiarą?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: Andy72 » 2022-06-22, 09:36

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-22, 09:09 Problem zaczyna się wówczas, gdy z Biblii zaczynamy czerpać informacje, które nie są treścią Jej przesłania.
Na przykład na temat sposobu stworzenia, budowy Wszechświata itd.
Czytanie Psalmow moze pomoc zrozumiec to ze Biblia zostala natchniona a nie podyktowana. Mamy tam obraz swiata jako tace nakryta lustrzana kopula nieba. A wazne co autor chcial przez to powiedziec a nie jak wiwczas wyobrazani sobie swiat. Podobnie w Ksiedze Koheleta mamy marnosc z powodu cyklicznosci, obecna nauka naucza ze cykle sie wyczerpuja z powodu entropii, ale wlasnie entropia nie przeszkadza w przeslaniu tej ksiegi na temat marnosci
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-22, 09:44

Andy72 pisze: 2022-06-22, 09:36
Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-22, 09:09 Problem zaczyna się wówczas, gdy z Biblii zaczynamy czerpać informacje, które nie są treścią Jej przesłania.
Na przykład na temat sposobu stworzenia, budowy Wszechświata itd.
Czytanie Psalmow moze pomoc zrozumiec to ze Biblia zostala natchniona a nie podyktowana. Mamy tam obraz swiata jako tace nakryta lustrzana kopula nieba. A wazne co autor chcial przez to powiedziec a nie jak wiwczas wyobrazani sobie swiat. Podobnie w Ksiedze Koheleta mamy marnosc z powodu cyklicznosci, obecna nauka naucza ze cykle sie wyczerpuja z powodu entropii, ale wlasnie entropia nie przeszkadza w przeslaniu tej ksiegi na temat marnosci
Otóż to.
Jozek pisze: 2022-06-22, 09:12 Albo z nauki czerpac informacje o Bogu.
Nie bardzo rozumiem.
Z jakiej nauki (poza może teologią czy biblistyką, ale rozumiem, że nie o takie nauki CI chodzi) można czerpać informacje o Bogu.
I jakie informacje?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: sądzony » 2022-06-22, 10:06

Andej pisze: 2022-06-22, 09:14 Czy nie lepiej, aby kierować się rozumna wiarą?
Nie wiem czy lepiej. Pewnie zależy dla kogo. A co to "rozumna wiara"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: Andej » 2022-06-22, 13:28

sądzony pisze: 2022-06-22, 10:06 Pewnie zależy dla kogo. A co to "rozumna wiara"?
Przeciwieństwo ślepej wiary i oddzielania wiary od rozumu. Można też nazwać to wiarą świadomą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: sądzony » 2022-06-22, 14:01

Andej pisze: 2022-06-22, 13:28 Przeciwieństwo ślepej wiary i oddzielania wiary od rozumu. Można też nazwać to wiarą świadomą.
Nie wiem Andej. Jak uważasz.
Droga każdego jest na tyle tożsama na ile prowadzi w Chrystusie ku Bogu i na tyle odmienna na ile wewnętrzna.

Ja osobiście w Boga, Bogu i ku niemu staram się wierzyć ślepo, więc moja wiara bywa ślepa, oczy prowadzą mnie na manowce.
"Wiara świadoma" dla Ciebie pewnie znaczy co innego niż dla mnie. Dla mnie wiara świadoma to taka gdy sam świadomie decyduję o tym, że chcę zbliżać się do Boga. Decyduję o tym zarówno w danym momencie swego życia, jak i w każdej chwili. To słowa świętego:
"w każdej chwili podejmuję decyzję wyboru pomiędzy Bogiem, a sobą".

Moim zdaniem ważne w wierze jest jaj "żywość". Jest procesem, dzianiem się, zmianą, rozwojem, doświadczeniem, relacją, modlitwą, życiem.

A co do oddzielanie "wiary od rozumu" to napisałem:
sądzony pisze: 2022-06-22, 09:03
Ja osobiści w sprawach duchowych rozum zastępuję wiarą.
nie pojmiesz spraw duchowych ciałem rozumu.

Jeśli już to nie wiara ma być rozumna, a "rozum wierny".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: Andej » 2022-06-22, 14:09

sądzony pisze: 2022-06-22, 14:01 Ja osobiście w Boga, Bogu i ku niemu staram się wierzyć ślepo, więc moja wiara bywa ślepa, oczy prowadzą mnie na manowce.
Tak, jak napisałeś. Każdy wybiera swoją drogę.
Ja nie potrafię na ślepo. Muszę najpierw odczytać sens. Staram się najpierw odczytać Bożą wole skierowaną do mnie. Nie dla mnie owczy pęd. Ani skakanie na głowę, gdy nie wiem, czy jest woda. Najpierw staram się rozpoznać, że jest to dobre w oczach Boga.

Zastanawiam się też, na ile różne słownictwo, którego używamy utrudnia zrozumienia. Wydaje mi się, że dużym stopniu. Bowiem ja pełzam prochu ziemi, a Ty wysoko unosisz się w duchowości. Dla mnie to uduchowienie jest niedosiężne. poprzestaję na tym, co w moim zakresie.
Zatem idę powolutku, bez zrywów, bez sprintu. I marzę o tym, aby sił starczyło, aby dojść.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Biblia - nauka 0 1 ?

Post autor: sądzony » 2022-06-22, 14:41

Andej pisze: 2022-06-22, 14:09 Zastanawiam się też, na ile różne słownictwo, którego używamy utrudnia zrozumienia. Wydaje mi się, że dużym stopniu.
Bardzo.
„Słowo stało się ciałem”, my ciało (obecność) staramy się zastąpić słowem.
Andej pisze: 2022-06-22, 14:09 Bowiem ja pełzam prochu ziemi, a Ty wysoko unosisz się w duchowości. Dla mnie to uduchowienie jest niedosiężne. poprzestaję na tym, co w moim zakresie.
Wydaje mi się i wierzę, że z „boskiego punktu widzenia” nie ma to znaczenia. Każdy ma własną drogę, krzyż, własną pojemność duchową (św. Jan od Krzyża), twierdzę wewnętrzną (św. Teresa z Avili), relację z Tatą. Każdy ma inną, a jednocześnie On, każdego miłuje w ten sam sposób.

Nie wiem czy unoszę się w duchowości. Jeżeli tak jest to ona mnie unosi i żadną miarą nie jest wynikiem mych starań. Zresztą to nie takie proste. Czasem zastanawiam się czy to nie jakaś ściema. Jestem chory, znam swój umysł, wiem do czego jest zdolny, wiem co może uczynić, jak mnie oszukać, wiem, że mogę się zagubić. To rodzi wątpliwości, lęk i w pewien sposób narzuca autokontrolę. Może dlatego bardziej cenię wiarę, a nie rozum. Wiem na co go stać.

Twoja duchowość opiera się na czymś innym. Ja nie umiem odmawiać różańca, a uważam, iż stanowi to swego rodzaju modlitwę medytacyjno-kontemplacyjną. W zasadzie, kiedyś Ci pisałem, uważam, że na tej modlitwie również się „unosisz”.

Jakby nie patrzeć wszystko kończy się na stwierdzeniu chłopa z Ars:
„Patrzę na Niego, a On patrzy na mnie”. To w zasadzie cała duchowość chrześcijańska.
Andej pisze: 2022-06-22, 14:09 Zatem idę powolutku, bez zrywów, bez sprintu. I marzę o tym, aby sił starczyło, aby dojść.
Ja również się nie spieszę. Nie jestem mnichem. Mam żonę, dziecko, psa, królika, pracę, rodzinę, kredyt, remont, przyjaciół, znajomych …
Nie wiem czy to możliwe i czy to nie herezja, czasem odnoszę wrażenie, że „część drogi” przeszedłem poza Kościołem. Poszukując samego siebie odnalazłem Boga.

Ja wierzę, że dojdziesz, a w zasadzie to jeszcze Cię tam nie ma?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”