Proszę o rade!

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Anonjm
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022

Proszę o rade!

Post autor: Anonjm » 2022-06-22, 20:24

Dzień dobry!
Mam pytanie dzisiaj oparłem się na kanapie i odczułem uczucie masturbacji nie myślałem o niczym złym ani nic złego nie oglądałem, wszystko uznałbym za wypadek gdyby nie fakt że przez jakieś 5 sekund nic z tym nie zrobiłem, dopiero po upływie tego czasu zdałem sobie sprawe co ja odwalam. Czy powinienem się z tego wyspowiadać?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: sądzony » 2022-06-22, 20:30

Wszystko jest najbardziej w porządku. Moim zdaniem nie musisz się z tego spowiadać.
Masturbacja jest grzechem, ale dajcie mi mistrza, który nie upadł.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Anonjm
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022

Proszę o rade!

Post autor: Anonjm » 2022-06-23, 18:56

Dzień dobry!
Byłem dzisiaj u spowiedzi i po wyznaniu grzechów ksiądz najpierw zadał mi pytanie: a czy przeprosiłeś rodziców?
odpowiedziałem że nie i powiedział mi żebym postarał się ich przeprosić po powrocie do domu.
Po czym zadał kolejne pytanie: czy modlisz się rano i wieczorem?
Rozmowa trochę się potoczyła dał mi pokutę i wróciłem do domu.
Wie ktoś może co ksiądz miał na myśli?
I czy jeśli ominę ten aspekt spowiedzi to moje grzechy nie zostaną wybaczone?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: Andej » 2022-06-23, 19:12

Sądzę, że wszyscy wiedzą, gdyż napisałeś to wyraźnie i jednoznacznie.
Czego nie rozumiesz? Czy znasz warunki spowiedzi?

1. Przeprosić rodziców. Koniecznie. Bez tego żadna spowiedź nie ma sensu.
2. Czy modlisz się codziennie rano? Lub przynajmniej, czy się starasz? Choć króciutko.
2. Czy modlisz się codziennie wieczorem? Lub przynajmniej, czy się starasz? Choć króciutko.

Jeśli nie masz zamiaru przeprosić rodziców, jeśli nie masz zamiaru się modlić, to jaki sens ma chodzenie do spowiedzi? Jeśli nie spełniasz warunków spowiedzi, to nie jest ona ważna. Przykro mi.


Jestem przekonany, że jak przeprosisz rodziców, poczujesz się lepiej. Poczujesz się bardziej wartościowy. Jeżeli nie potrafisz stanąć i tak uczynić, to napisz na karteczce. Dziś Dzień Ojca, wykorzystaj sytuację. Przeproś go. Sprawisz mu tym przyjemność.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Anonjm
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022

Re: Proszę o rade!

Post autor: Anonjm » 2022-06-23, 19:17

Andej pisze: 2022-06-23, 19:12 Sądzę, że wszyscy wiedzą, gdyż napisałeś to wyraźnie i jednoznacznie.
Czego nie rozumiesz? Czy znasz warunki spowiedzi?

1. Przeprosić rodziców. Koniecznie. Bez tego żadna spowiedź nie ma sensu.
2. Czy modlisz się codziennie rano? Lub przynajmniej, czy się starasz? Choć króciutko.
2. Czy modlisz się codziennie wieczorem? Lub przynajmniej, czy się starasz? Choć króciutko.

Jeśli nie masz zamiaru przeprosić rodziców, jeśli nie masz zamiaru się modlić, to jaki sens ma chodzenie do spowiedzi? Jeśli nie spełniasz warunków spowiedzi, to nie jest ona ważna. Przykro mi.


Jestem przekonany, że jak przeprosisz rodziców, poczujesz się lepiej. Poczujesz się bardziej wartościowy. Jeżeli nie potrafisz stanąć i tak uczynić, to napisz na karteczce. Dziś Dzień Ojca, wykorzystaj sytuację. Przeproś go. Sprawisz mu tym przyjemność.
Problemem nie jest to że nie chce przeprosić rodziców tylko to że nie wiem za co przeprosić rodziców

Dodano po 22 minutach 7 sekundach:
Andej pisze: 2022-06-23, 19:12 Sądzę, że wszyscy wiedzą, gdyż napisałeś to wyraźnie i jednoznacznie.
Czego nie rozumiesz? Czy znasz warunki spowiedzi?

1. Przeprosić rodziców. Koniecznie. Bez tego żadna spowiedź nie ma sensu.
2. Czy modlisz się codziennie rano? Lub przynajmniej, czy się starasz? Choć króciutko.
2. Czy modlisz się codziennie wieczorem? Lub przynajmniej, czy się starasz? Choć króciutko.

Jeśli nie masz zamiaru przeprosić rodziców, jeśli nie masz zamiaru się modlić, to jaki sens ma chodzenie do spowiedzi? Jeśli nie spełniasz warunków spowiedzi, to nie jest ona ważna. Przykro mi.


Jestem przekonany, że jak przeprosisz rodziców, poczujesz się lepiej. Poczujesz się bardziej wartościowy. Jeżeli nie potrafisz stanąć i tak uczynić, to napisz na karteczce. Dziś Dzień Ojca, wykorzystaj sytuację. Przeproś go. Sprawisz mu tym przyjemność.
zastanawiam się nad jedną rzeczą ale nie wiem czy ksiądz może dać mi obowiązek wyznania moich grzechów rodzicom

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: Andej » 2022-06-23, 19:53

Anonjm pisze: 2022-06-23, 19:39 Problemem nie jest to że nie chce przeprosić rodziców tylko to że nie wiem za co przeprosić rodziców
Wydaje mi się, że musiałeś wyznać jakąś winę dotyczącą twoje postawy wobec rodziców. Nie znam sprawy. Nie wiem, w jaki sposób sprzeniewierzyłeś się rodzicom, jakiego nieposłuszeństwa dokonałeś. Lub zaniedbania.
Anonjm pisze: 2022-06-23, 19:39 zastanawiam się nad jedną rzeczą ale nie wiem czy ksiądz może dać mi obowiązek wyznania moich grzechów rodzicom
Na pewno nie musisz wyznawać swoich grzechów rodzicom.
Ale, jeśli zgrzeszyłeś wobec nich, to wypadałoby powiedzieć, za co przepraszasz.
----------
Co to jest "odczucie masturbacji"? Albo onanizowałeś się, albo nie.
Ostatnio zmieniony 2022-06-23, 19:56 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: Jozek » 2022-06-23, 19:55

Skoro ksiad mowil by przeprosic rodzicow, to znaczy ze owiedziales cos na spowiedzi co swiadczylo by o tym ze cos zlego zrobiles wobec rodzicow.
Nikt ci nie bedzi kazal wyznawac grzechow komus innemu.
No chyba ze bedzie to grzech co do ktorego ksiadz bedzie mial zastrzezenia co do odpuszczenia i moze kazac isc jeszcze raz do spowiedzi do innego ksiedza, wtedy jeszcze raz musisz sie spowiadac z tych samych grzechow by uzyskac rozgrzeszenie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Anonjm
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022

Re: Proszę o rade!

Post autor: Anonjm » 2022-06-23, 19:56

Andej pisze: 2022-06-23, 19:53
Anonjm pisze: 2022-06-23, 19:39 Problemem nie jest to że nie chce przeprosić rodziców tylko to że nie wiem za co przeprosić rodziców
Wydaje mi się, że musiałeś wyznać jakąś winę dotyczącą twoje postawy wobec rodziców. Nie znam sprawy. Nie wiem, w jaki sposób sprzeniewierzyłeś się rodzicom, jakiego nieposłuszeństwa dokonałeś. Lub zaniedbania.
Anonjm pisze: 2022-06-23, 19:39 zastanawiam się nad jedną rzeczą ale nie wiem czy ksiądz może dać mi obowiązek wyznania moich grzechów rodzicom
Na pewno nie musisz wyznawać swoich grzechów rodzicom.
Ale, jeśli zgrzeszyłeś wobec nich, to wypadałoby powiedzieć, za co przepraszasz.
nie powiedziałem niczego co mogłoby mieć związek z moimi rodzicami tylko :
- przeklinałem
- kłamałem
- a inne to zbyt prywatne by opublikować publicznie
może to był przypadek?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: Andej » 2022-06-23, 19:58

Jeśli przeklinałeś przy rodzicach, to należy ich za to przeprosić.
Jeśli okłamywałeś rodziców, to należy ich za to przeprosić.

I postanowić, aby przestać przeklinać i nie okłamywać rodziców.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Anonjm
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 22 cze 2022

Re: Proszę o rade!

Post autor: Anonjm » 2022-06-23, 20:00

Andej pisze: 2022-06-23, 19:53
Anonjm pisze: 2022-06-23, 19:39 Problemem nie jest to że nie chce przeprosić rodziców tylko to że nie wiem za co przeprosić rodziców
Wydaje mi się, że musiałeś wyznać jakąś winę dotyczącą twoje postawy wobec rodziców. Nie znam sprawy. Nie wiem, w jaki sposób sprzeniewierzyłeś się rodzicom, jakiego nieposłuszeństwa dokonałeś. Lub zaniedbania.
Anonjm pisze: 2022-06-23, 19:39 zastanawiam się nad jedną rzeczą ale nie wiem czy ksiądz może dać mi obowiązek wyznania moich grzechów rodzicom
Na pewno nie musisz wyznawać swoich grzechów rodzicom.
Ale, jeśli zgrzeszyłeś wobec nich, to wypadałoby powiedzieć, za co przepraszasz.
----------
Co to jest "odczucie masturbacji"? Albo onanizowałeś się, albo nie.
a jeśli chodzi o twoją wypowiedź: Co to jest "odczucie masturbacji"? Albo onanizowałeś się, albo nie.
to jednak to nie był grzech lecz lubię wyznawać grzechy do których nie jestem pewien czy to była moja wina gdyż sumienie mnie masakruje nawet jeśli grzech nie był popełniony z mojej winy a spowiedź jest jak lek na sumienie

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
Andej pisze: 2022-06-23, 19:58 Jeśli przeklinałeś przy rodzicach, to należy ich za to przeprosić.
Jeśli okłamywałeś rodziców, to należy ich za to przeprosić.

I postanowić, aby przestać przeklinać i nie okłamywać rodziców.
no właśnie o to chodzi że nie przeklinałem przy rodzicach a nie przypominam sobie abym okłamywał rodziców

Dodano po 5 minutach 37 sekundach:
Andej pisze: 2022-06-23, 19:58 Jeśli przeklinałeś przy rodzicach, to należy ich za to przeprosić.
Jeśli okłamywałeś rodziców, to należy ich za to przeprosić.

I postanowić, aby przestać przeklinać i nie okłamywać rodziców.
ale tak czy siak jestem niezmiernie wdzięczny za rade :)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: sądzony » 2022-06-23, 21:43

Przeproś rodziców na zaś :)
A jak zapytają to powiedz, że ksiądz Ci "kazał" i nie wiesz o co mu chodziło.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: Andej » 2022-06-23, 21:53

Ja bym spytał rodziców, czy mają do mnie jakiś żal, albo pretensje. Oczywiście wyjaśniając, że to polecenie od spowiednika.

A przy następnej spowiedzi opowiedzieć spowiednikowi o tej sytuacji.

Spowiadać się nie z grzechów? Można mówić o tym, co budzi wątpliwość. Ale ma się świadomość, że nie grzech, to nie powinno się zawracać głowy. Choć przyznam, ze czasem to jedyna okazja, aby pogadać z księdzem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: Jozek » 2022-06-23, 22:03

To trzeba po prostu albo zapytac spowiednika, albo po prostu skoncentrowac sie na rachunku sumienia i na spowiedzi, a nie na chybcika, a pozniej nawet nie pamieta z jakich grzechow sie spowiadal i o co ksiedu chodzilo.

W ogole takie pyrania na forum powinny byc usuwane i zabronione regulaminem, bo forum to nie konfesjonal, a forumowicze to nie ksieza w konfesjonale i nie maja prawa ani slucgac czyichs grzechow, ani wypowiadac sie na temat czyichs grzechow, lub cokolwiek w tym wzgledzie doradzac.
Od tego sa ksieza w konfesjonalach.
Ostatnio zmieniony 2022-06-23, 22:05 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: sądzony » 2022-06-23, 22:05

Jozek pisze: 2022-06-23, 22:03 W ogole takie pyrania na forum powinny byc usuwane i zabronione regulaminem, bo forum to nie konfesjonal, a forumowicze to nie ksieza w konfesjonale.
Myślę, że powinieneś zostać moderatorem albo administratorem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Proszę o rade!

Post autor: Jozek » 2022-06-23, 22:10

By to zrozumiec nie trzeba byc moderatorem. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ