Co to jest gnoza?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 21:52

Wiem, że nie o to bytasz, ale
Hildegarda pisze: 2022-06-22, 11:50 Uważam, że osoba, która faktycznie jest duchowo odrodzona nawet nie ma powodu, by kierować się tym co mówią zasady religijne, bo wiadomo, że w życiu codziennym będzie współpracować z Duchem Świętym, będzie się kierować miłością, będzie oceniać sytuację z szerszego, bardziej świadomego duchowo poziomu i będzie się kierować dobrem innych
będziesz poniekąd "owładnięta Bogiem" i zasady religijne nie będą stały w opozycji do współpracy z DŚ. W niedualny sposób dostrzeżesz ich jedność.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-24, 21:53

sądzony pisze: 2022-06-24, 21:41 Nie wiem czym jest gnoza.
Może się nie zrozumieliście.

Generalnie w rozwoju duchowym chrześcijaństwa (piszę o karmelu) można wyróżnić pewne "poziomy". Są one jednakże dość indywidualne i zasadniczo nie do porównania. Poza tym to nie jest nic "stałego". Dodatkowo jeżeli mówisz o "rozwoju duchowym" w kontekście chrześcijańskim nie ma opcji, by osoba nie kierowała się wiarą, zasadami religijnymi czy prawem kanonicznym. Oczywiście poza upadkami w grzech. Jeżeli zbliżam się do Boga staję się Sobą oddalając się od siebie. Szerszy, bardziej świadomy punkt widzenia, poszerza, a nie zawęża perspektywę. Dlaczego miałabyś kierować się sobą, a nie wspólnotą?

(nie wiem czy faktycznie nie rozumiesz czy mnie podpuszczasz :) )
Serio pytam, po prostu staram się zrozumieć dokładnie czym jest ta gnoza, bo nawiązują do niej różni chrześcijanie, nie tylko katolicy. Czasami spotykałam się z określeniem, że coś jest gnozą w rozmowach protestantów. Jakoś wcześniej się w to nie zgłębiałam, poczytałam coś o Demiurgu, ale wydało mi się nieciekawe i w sumie nie wiem jak to się ma do współczesności, bo ta gnoza ponoć się przewija w różnych wierzeniach od początku jak powstała.

Czyli coś takiego jak "osobista relacja z Bogiem" bez życia wspólnotowego w KK, to będzie już podchodziło pod gnozę? O to Ci chodzi?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 21:53

Jozek pisze: 2022-06-24, 21:52 To trudno. nie moj problem ;)
To nie problem. Pytam jedynie co to za Pisma?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: Jozek » 2022-06-24, 21:57

Nie mam zamiaru tlumaczyc ci cos co glupio udajesz ze nie rozumiesz.
Nie naleze do ludzi ktorzy owijaja w bawelne i piekne slowka to co chca wyrazic, wiec nie dziw sie ze dostajesz odpowiedzi adekwatne do twojej postawy w dyskusjach.
Ostatnio zmieniony 2022-06-24, 22:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 21:58

Hildegarda pisze: 2022-06-24, 21:53 Czyli coś takiego jak "osobista relacja z Bogiem" bez życia wspólnotowego w KK, to będzie już podchodziło pod gnozę? O to Ci chodzi?
:)
Moim zdaniem nie będzie podchodziło pod gnozę choć nie jestem specjalistą.
(może jestem już zmęczony)

Dodano po 3 minutach 55 sekundach:
Jozek pisze: 2022-06-24, 21:57 Nie mam zamiaru tlumaczyc ci cos co glupio udajesz ze nie rozumiesz.
Nie naleze do ludzi ktorzy owijaja w bawelne i piekne slowka to co chca wyrazic, wiec nie dziw sie ze dostajesz odpowiedzi adekwatne do twojej postawy w dyskusjach.
Jest Pismo Święte. Czy pisma św. Jana od Krzyża to pisma czy Pisma?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: Jozek » 2022-06-24, 22:03

Pod gnoze moze nie, ale pod sprzecznosc z Chrzescijanstwem tak.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 22:05

Jozek pisze: 2022-06-24, 22:03 Pod gnoze moze nie, ale pod sprzecznosc z Chrzescijanstwem tak.
"chrześcijaństwem" się pisze.
A pisma miały być przez "P" czy "p"?
Ostatnio zmieniony 2022-06-24, 22:06 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-24, 22:12

sądzony pisze: 2022-06-24, 22:02 :)
Moim zdaniem nie będzie podchodziło pod gnozę choć nie jestem specjalistą.
(może jestem już zmęczony)
Ale nie śmiej się, bo ja poważnie o to pytam :). W KU zafascynowała mnie duchowość, taki nacisk na osobistą relację z Bogiem i mega wolność w Chrystusie, właśnie pozbawiona zasad religijnych, kościołów itp. Dlatego właśnie chciałabym wiedzieć, czy takie podejście do wiary może pochodzić z gnostycyzmu, czy w tym mogły być jakieś nawiązania.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: sądzony » 2022-06-24, 22:15

Hildegarda pisze: 2022-06-24, 22:12 Ale nie śmiej się, bo ja poważnie o to pytam :). W KU zafascynowała mnie duchowość, taki nacisk na osobistą relację z Bogiem i mega wolność w Chrystusie, właśnie pozbawiona zasad religijnych, kościołów itp. Dlatego właśnie chciałabym wiedzieć, czy takie podejście do wiary może pochodzić z gnostycyzmu, czy w tym mogły być jakieś nawiązania.
Moim zdaniem nie (co to KU?).

Mogą być i w KK:

"Ten krańcowy dualizm gnostycki wszedł niestety także do chrześcijaństwa, między innymi przez św. Augustyna, który był sympatykiem gnozy zanim nawrócił się na chrześcijaństwo. Generalnie dla gnostyka świat jest pełen zła, a jego stwórcę identyfikuje gnostyk z Bogiem Starego Testamentu."

https://teologia.deon.pl/gnoza-najbardz ... ijanstwie/
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-24, 22:37

sądzony pisze: 2022-06-24, 22:15 Moim zdaniem nie (co to KU?).
Księga Urantii (myślałam, że już całe forum wie, że ją czytam , to piszę skrótowo :p )

sądzony pisze: 2022-06-24, 22:15 Mogą być i w KK:

"Ten krańcowy dualizm gnostycki wszedł niestety także do chrześcijaństwa, między innymi przez św. Augustyna, który był sympatykiem gnozy zanim nawrócił się na chrześcijaństwo. Generalnie dla gnostyka świat jest pełen zła, a jego stwórcę identyfikuje gnostyk z Bogiem Starego Testamentu."

https://teologia.deon.pl/gnoza-najbardz ... ijanstwie/
Aha, ok :p

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: Logan » 2022-06-24, 22:55

Gnoza to wiedza tajemna niedostępna dla przeciętnej ciemnej masy. Gnostyk to osoba posiadająca ezoteryczną wiedzę tajemną. W takich kategoriach księga Urantii jest gnozą.
Korzenie gnostyckie posiada judaistyczna kabała jaki i sekta New Age. Gnostycyzm jest pomieszaniem wiedzy intelektualnej z mitologią.
Gnoza jest pseudoreligią lub antyreligią bo środkiem do poznania nie jest wiara, kontemplacja, Biblia a konkretna wiedza, transcendente oświecenie, ezoteryczna mistyka.
Ostatnio zmieniony 2022-06-24, 22:56 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-24, 23:09

Logan pisze: 2022-06-24, 22:55 Gnoza to wiedza tajemna niedostępna dla przeciętnej ciemnej masy. Gnostyk to osoba posiadająca ezoteryczną wiedzę tajemną. W takich kategoriach księga Urantii jest gnozą.
No nie bardzo właśnie, bo tam nie ma żadnej wiedzy tajemnej. Myślałam, że gnoza jest jakoś powiązana z osobistą relacją z Bogiem, bo na to nacisk stawia KU. Tłumaczy jak rozwijało się chrześcijaństwo, jak powstawał KK, ale ostatecznie mówi o całkowitej wolności w Chrystusie, wychodzącej poza ramy religijne.

Logan pisze: 2022-06-24, 22:55 Korzenie gnostyckie posiada judaistyczna kabała jaki i sekta New Age. Gnostycyzm jest pomieszaniem wiedzy intelektualnej z mitologią.
Gnoza jest pseudoreligią lub antyreligią bo środkiem do poznania nie jest wiara, kontemplacja, Biblia a konkretna wiedza, transcendente oświecenie, ezoteryczna mistyka.
New Age to bardzo szerokie pojęcie, można w to włożyć wszystko.
Nie wiem jak rozumieć transcedentne oświecenie w gnozie? Albo ezoteryczną mistykę? Czym się różni od nieezoterycznej?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-25, 04:44

Logan pisze: 2022-06-24, 22:55 Gnoza to wiedza tajemna niedostępna dla przeciętnej ciemnej masy. Gnostyk to osoba posiadająca ezoteryczną wiedzę tajemną. W takich kategoriach księga Urantii jest gnozą.
Korzenie gnostyckie posiada judaistyczna kabała jaki i sekta New Age. Gnostycyzm jest pomieszaniem wiedzy intelektualnej z mitologią.
Gnoza jest pseudoreligią lub antyreligią bo środkiem do poznania nie jest wiara, kontemplacja, Biblia a konkretna wiedza, transcendente oświecenie, ezoteryczna mistyka.
Widzę, że Antropozofia jest określana jako współczesna forma gnozy, przy czym doktrynalnie do KU też mi tu nic nie pasuje, bo ona jest bardziej przyziemna, bez szukania duchowych uniesień. Kładzie nacisk na realizację przykazań miłości i mówi, że człowiek najbardziej rozwija się w rodzicielstwie, gdyż tam uczy się miłości altruistycznej.

Tu jest o antropozofii
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Antropozofia


sądzony pisze: 2022-06-24, 22:15 Mogą być i w KK:

"Ten krańcowy dualizm gnostycki wszedł niestety także do chrześcijaństwa, między innymi przez św. Augustyna, który był sympatykiem gnozy zanim nawrócił się na chrześcijaństwo. Generalnie dla gnostyka świat jest pełen zła, a jego stwórcę identyfikuje gnostyk z Bogiem Starego Testamentu."

https://teologia.deon.pl/gnoza-najbardz ... ijanstwie/
Tu coś znalzałam o gnostycyzmie. Jak tak czytam, to widzę, że poza tymi różnicami doktrynalnymi (Demiurg, Archonty) to w rozmowach chrześcijańskich wiele tematów możnaby pod tą gnozę podciągnąć. Właściwie ciężko to rozróżnić na jakim etapie wchodzimy w gnozę, a kiedy się sztywno trzymamy zasad tradycyjnych. Z artykułu, który wyżej udostępniłam, wynika, że właściwie medytacja chrześcijańska czy mistycyzm też mogą być podciągnięte pod gnozę.

Gnostycyzm
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Gnostycyzm



Znalazłam jeszcze coś takiego:

"Gnostycyzm twierdzi że posiadł doskonalszą wiedzę, „wyższą prawdę” znaną tylko nielicznym. Gnostycyzm pochodzi z greckiego słowa gnosis, które oznacza „wiedzieć.” Gnostycyzm twierdzi, że posiada doskonalszą wiedzę- pochodzącą nie z Biblii, lecz objawioną w jakichś mistycznych doświadczeniach oświecenia. Gnostycyzm upatruje sam siebie jako uprzywilejowaną klasę, wywyższoną spośród innych przez to że posiada większe i głębsze poznanie Boga.

Gnostycyzm oparty jest na mistycznym, intuicyjnym, subiektywnym, wewnętrznym, emocjonalnym sposobie poznania prawdy"


Myślę, że nawiązania do gnozy w chrześcijaństwie dotyczą głównie tego punktu, tylko nie bardzo widzę, żeby było w tym coś złego. Przecież w tradycyjnym chrześcijaństwie też wszystko koncentruje się wokół osobistego poznania, doświadczania Boga, jeśli ktoś tego "poznania" nie doświadczy, to mało porawdopodobne, żeby mógł się nawrócić. Przecież tu się wszystko kręci, wokół doświadczenia duchowego i osobistej relacji z Bogiem.
Ostatnio zmieniony 2022-06-25, 05:28 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: Andej » 2022-06-25, 08:08

Hildegarda pisze: 2022-06-25, 04:44 w tradycyjnym chrześcijaństwie też wszystko koncentruje się wokół osobistego poznania, doświadczania Boga,
Jestem zaskoczony. Byłby, wdzięczny za wskazanie źródeł tej wiedzy.
Hildegarda pisze: 2022-06-25, 04:44 jeśli ktoś tego "poznania" nie doświadczy, to mało porawdopodobne, żeby mógł się nawrócić.
No to jestem w czarnej. Nie doświadczyłem. tego "poznania" (a w Poznaniu byłem nie jeden raz). Może dlatego tak kiepsko z moim nawracaniem. Wiele dziesiątek lat już się nawracam i wcale nie widzę końca tego. Tego procesu, bo moje nawracanie się to proces. Ciągły. Ale mam iskierkę nadziei, skoro to moje nawrócenie jest tylko mało prawdopodobne, to znaczy, że istnieje margines prawdopodobieństwa, w którym upatruję nadzieję.
Hildegarda pisze: 2022-06-25, 04:44 Przecież tu się wszystko kręci, wokół doświadczenia duchowego i osobistej relacji z Bogiem.
Tu, to znaczy gdzie? Na Forum? Tak, jest tu kilka osób uduchowionych, które bardzo wysoko wzlatują. Są omnibusami. Operują pojęciami, które są dla mojego rozumu niepojęte. Dla mnie mistycyzm to terra incognita. Medytacje i transy też.
Wydaje mi się, że niektórych kręci, kręcenie się wokół tych zagadnień. Ale tematyka Forum już nie. Ale, może pisząc "tu" miałaś na myśli jakieś zupełnie inne miejsce. Może sprecyzujesz, o jakie miejsce chodzi? I na ile znasz to miejsce? Pytam na wszelki wypadek, bo nie chciałbym tam wdepnąć. Dlatego, że wierzę w to co Jezus powiedział: Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli (J 20.29).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Co to jest gnoza?

Post autor: sądzony » 2022-06-25, 08:21

Logan pisze: 2022-06-24, 22:55 Gnoza to wiedza tajemna niedostępna dla przeciętnej ciemnej masy. Gnostyk to osoba posiadająca ezoteryczną wiedzę tajemną. W takich kategoriach księga Urantii jest gnozą.
Korzenie gnostyckie posiada judaistyczna kabała jaki i sekta New Age. Gnostycyzm jest pomieszaniem wiedzy intelektualnej z mitologią.
Gnoza jest pseudoreligią lub antyreligią bo środkiem do poznania nie jest wiara, kontemplacja, Biblia a konkretna wiedza, transcendente oświecenie, ezoteryczna mistyka.
Czy psychologię jungowską, Twoim zdaniem, można określić jako gnostyczną?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”