Piosenki zakazane przez Kościół?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Drwal » 2022-06-29, 11:57

Szczęść Boże ,
Natknąłem się na tę listę : https://m.joemonster.org/phorum/read.php?f=15&t=2032787 tu są rzekomo "zakazani przez Kościół wykonawcy" są również listy z innymi wykonawcami. Lista ta czy jakaś inna podobno pochodziła z portalu katolickiego.I teraz chciałbym się zapytać , czy owa lista jest zatwierdzona przez Kościół , czy podpisał się pod nią jakikolwiek Biskup , czy Papież? Z niektórymi wykonawcami się zgadzam , najbardziej tymi metalowymi. Ale jeśli chcę posłuchać piosenki np. Michaela Jacksona, która nie niesie w sobie negatywnego przekazu , to czy miałbym grzech?
Albo jak włącze radio , to tam też można spotkać piosenki tych wykonawców , nawet o tym nie wiedząc.
Lubię słuchać muzyki i chciałbym wiedzieć co i jak.
Bardzo proszę o podpowiedzi. Dziękuję
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Andy72 » 2022-06-29, 12:00

Jak patrzylem, sa same takie ktorych nie warto sluchac.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Tek de Cart » 2022-06-29, 14:21

Kościół nie zajmuje się publikowaniem takich list... zresztą jak sobie to wyobrażasz? że w Watykanie czy gdzieś siedzi parę tysięcy księży / zakonników i 24h/7 oglądają teledyski i słuchają wszystkich piosenek we wszystkich językach świata i codziennie robią 'update' takiej listy? ;)

nawet jeśli jakiś ksiądz zrobił gdzieś taką listę - to ma to najwyżej walor informacyjny o upodobaniach takiego księdza.

Kościół natomiast stara się tak formować sumienie wiernych aby sami potrafili rozpoznać co jest dla nich dobre, a co szkodliwe.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Andej » 2022-06-29, 14:41

Kiedyś był indeks zakazanych ksiąg. Ale to już historia. To se ne wrati.

Jednak każdy powinien mieć w rozumie taką listę. Sumienie powinno mu dyktować, czego nie należy słucham popularyzować. Co szkodzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Morkej » 2022-06-29, 16:32

Kościół nie zakazuje słuchania piosenek. Chyba jedyną formą przepisów w tej kwestii, którą władza Kościelna reguluje, jest muzyka kościelna. Chodzi tutaj oczywiście o jej wykonywanie podczas sprawowania liturgii.
Tak jak tutaj przedmówcy napisali - w sumienia trzeba rozeznać, czy jakaś piosenka może mieć negatywny wpływ. Takim jednym z sygnałów ostrożności może być choćby życiorys oraz poglądy danego twórcy.
Gdy dany twórca swoimi poglądami zwalcza religię, Kościół i moralność, to z całą pewnością ma to swój wyraz także w jego muzyce, nawet jeśli nie podejmuje ona tej tematyki wprost.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4451
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-06-29, 16:54

Andy72 pisze: 2022-06-29, 12:00 Jak patrzylem, sa same takie ktorych nie warto sluchac.
Ale jak to? Są tam niektóre wspaniałe i bezpieczne duchowo zespoły takie jak np. Nirvana, której, tak nawiasem mówiąc, dzisiaj słuchałam z 1,5 godziny. Ta lista to jakaś bzdura. Owszem, istnieją chyba pewne zespoły, których słuchanie może nieść ze sobą zagrożenia, dopuszczam taką możliwość. Ale na pewno nie wszystkie tam wymienione, nie popadajmy w paranoiczne lęki...
Ostatnio zmieniony 2022-06-29, 17:06 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Andy72 » 2022-06-29, 16:57

Jak to? zdecydowana większość nazw, to taka, o których nawet jednorazowo nie słyszałem.
NIrvana - to zespół, którego wokalista się zabił, a jak widziałem teledysk to był chory - jakiś krzyżowany staruszek, dziewczynka z kwiatem ociekającym krwią.
Na liscie nie znalazłem żadnego zespołu,którego byłoby mi szkoda

Ja bym dodał do listy jeszcze Nergala i Donatana
Ostatnio zmieniony 2022-06-29, 16:59 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4451
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-06-29, 17:01

Tak, wokalista się zabił, ale to w żaden sposób nie oznacza, że jego twórczość jest zagrożeniem duchowym. Może Edwarda Stachury, wspaniałego pisarza i poety (polecam) , też nie wolno czytać... ?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Andy72 » 2022-06-29, 17:04

Avicii tez sie zabił a nazwa oznacza potworne buddyjskie piekło - ale utwory miał pozytywne
Wrażliwy Breguła też sie zabił - szkoda chlopa
Ale ten utwór Nirvany Heart-Shaped Box jest chory
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Ctrl
Bywalec
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: 6 sie 2021
Has thanked: 15 times
Been thanked: 8 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Ctrl » 2022-06-29, 19:58

Drwal pisze: 2022-06-29, 11:57 Szczęść Boże ,
Natknąłem się na tę listę : https://m.joemonster.org/phorum/read.php?f=15&t=2032787 tu są rzekomo "zakazani przez Kościół wykonawcy" są również listy z innymi wykonawcami. Lista ta czy jakaś inna podobno pochodziła z portalu katolickiego.I teraz chciałbym się zapytać , czy owa lista jest zatwierdzona przez Kościół , czy podpisał się pod nią jakikolwiek Biskup , czy Papież? Z niektórymi wykonawcami się zgadzam , najbardziej tymi metalowymi. Ale jeśli chcę posłuchać piosenki np. Michaela Jacksona, która nie niesie w sobie negatywnego przekazu , to czy miałbym grzech?
Albo jak włącze radio , to tam też można spotkać piosenki tych wykonawców , nawet o tym nie wiedząc.
Lubię słuchać muzyki i chciałbym wiedzieć co i jak.
Bardzo proszę o podpowiedzi. Dziękuję
Nie wierz, we wszystko co pisze w internecie. Powinieneś sam rozeznać czy możesz czegoś słuchać. Nie widziałem tej listy, ale nie wiem kto widział cokolwiek złego w Michaelu Jacksonie. Nawet Nirvana, do której nawiązali inni odpowiadający nie uważam osobiście, że jest zła (chociaż nie znam jej całej twórczości więc w tej kwestii się nie powinienem wypowiadać). Kurt popełnił samobójstwo, ale co z tego? W sensie, czy z tego powodu nie można słuchać piosenek Nirvany? Jego własne piosenki raczej nie zmusiły go do samobójstwa, ale raczej narkotyki i to, że nie czuł już radości z tworzenia muzyki, a tego oczekiwali fani.

Awatar użytkownika
miker
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwie 2022
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: miker » 2022-06-29, 23:13

Drwal pisze: 2022-06-29, 11:57 Szczęść Boże ,
Natknąłem się na tę listę : https://m.joemonster.org/phorum/read.php?f=15&t=2032787 tu są rzekomo "zakazani przez Kościół wykonawcy" są również listy z innymi wykonawcami. Lista ta czy jakaś inna podobno pochodziła z portalu katolickiego.I teraz chciałbym się zapytać , czy owa lista jest zatwierdzona przez Kościół , czy podpisał się pod nią jakikolwiek Biskup , czy Papież? Z niektórymi wykonawcami się zgadzam , najbardziej tymi metalowymi. Ale jeśli chcę posłuchać piosenki np. Michaela Jacksona, która nie niesie w sobie negatywnego przekazu , to czy miałbym grzech?
Albo jak włącze radio , to tam też można spotkać piosenki tych wykonawców , nawet o tym nie wiedząc.
Lubię słuchać muzyki i chciałbym wiedzieć co i jak.
Bardzo proszę o podpowiedzi. Dziękuję
O ile piosenka nie niszczy więzi z Bogiem, nie ma nic w tym złego ale i tak takie piosenki nie są warte słuchania.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-30, 06:53

Andy72 pisze: 2022-06-29, 17:04 Avicii tez sie zabił a nazwa oznacza potworne buddyjskie piekło - ale utwory miał pozytywne
Avicii był bardzo wrażliwym chłopakiem, miał miłość do muzyki, ale podobno ciężko znosił publiczne występy i ta kariera zaczęła się źle odbijać na jego psychice, nie radził sobie z tym

Jego utwrów można nie tylko słuchać, ale też do nich tańcować. Dobre zamiast porannej kawy :p Obrazek



Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2956 times
Kontakt:

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Dezerter » 2022-06-30, 22:44

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-06-29, 17:01 Tak, wokalista się zabił, ale to w żaden sposób nie oznacza, że jego twórczość jest zagrożeniem duchowym. Może Edwarda Stachury, wspaniałego pisarza i poety (polecam) , też nie wolno czytać... ?
I Stachurę - ziomka Kujawiaka i Nirwanę bardzo lubię i cenię
A listę przejrzałem bzdura piramidalna!
wymieszane zespoły w tym mój ulubiony Izrael, w którym grał np Maleo Malejonek, czy Stopa - bardzo wierzący katolicy
oceńcie sami
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-01, 15:50

@Drwal z tego co widzę jest to broszura ks. dra Przemysława Sawy
https://docplayer.pl/8342586-Ks-dr-prze ... ienie.html
Jeśli tak, ks. Sawa jest to raczej ktoś o stonowanych poglądach, np pisze dokumenty dla KEP. Nie jest to oficjalna lista jak kiedyś Indeks, niemniej głos który warto wziąć pod uwagę. https://dorzeczy.pl/religia/171816/auto ... bledy.html

O zagrożeniach duchowych w muzyce pop i rock mówił szeroko Grzegorz Kasjaniuk (nawrócony dziennikarz muzyczny) i jego zdaniem one są bardziej poważne, niż to się na ogół uważa (na youtube jest konferencja youtube.com/watch?v=i7ATPUyuPbE).

@Ctrl @Dezerter @miłośniczka Faustyny
O Nirvanie zaś pisze on tak:
https://wpolityce.pl/kultura/248758-nir ... a-in-utero
od siebie dodam, że jedna z piosenek na tej płycie jest o aborcji domowym sposobem.

Dodano po 5 minutach 34 sekundach:
Ks. dr Sawa istotnie taką broszurę sporządził i wyliczenie zespołów muzycznych uważa za wartościowe:
https://natemat.pl/70473,ks-przemyslaw- ... -dla-ducha
Ostatnio zmieniony 2022-07-01, 16:02 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 4 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2956 times
Kontakt:

Re: Piosenki zakazane przez Kościół?

Post autor: Dezerter » 2022-07-01, 22:07

Wchodzę i czytam
Ks. Przemysław Sawa wyjaśnił, dlaczego żółwie ninja są niebezpieczne dla ducha
=))
... to ja posłucham jakiegoś innego księdza, albo lepiej jeszcze raz "zakazanego" Izraela
tekst"
Gromadzą się dzieci Boga
Na wietrze łopoczą sztandary
Rozbłysła jasnością gwiazda Syjonu
Oświetla drogę wiernych
Oświetla drogę wiernych
Oświetla drogę wiernych
I tylko noc noc w Babilonie
I tylko noc noc w Babilonie
I tylko noc noc w Babilonie
I tylko płonie
Babilon płonie



Dodano po 21 minutach 41 sekundach:
Powstańcie wojownicy
Izrael

Chcą kupować nasze domy
Chcą kupować nasze dusze
Chcą kupować nasze serca
Chcą kupować naszą wiarę
Powstańcie wojownicy
Powstańcie wojownicy
Wojownicy powstańcie
Nadchodzi czas nadchodzi czas
Nadchodzi czas nadchodzi czas
Wojownicy w babilonie
Wojownicy w babilonie
Jedna miłość łączy nas
Jah Jah Jah *(Imię Boga (zdrobnienie) występujące w Biblii - wyjaśnia Dezerter)
Jah Jah Jah
Wojownikom dodaj sił
Powstańcie wojownicy


Dodano po 9 minutach 23 sekundach:
Babilon w języku zespołów grających reggae to zły świat, czyli biblijny " świat", "ten świat"
zobaczmy jak ten szkodliwy duchowo Izrael nawania młodzież do złego
Nie rób tego złego
Izrael

Nie rób tego złego
Nie rób tego złego
Politycy mydlą ci oczy
Dyplomaci okrążają namawiają cię
A ty nie rób tego złego
Nie rób tego złego
Babilon tylko czeka na ciebie
Babilon tylko czeka na ciebie
A ty nigdy nie rób tego złego
Nigdy nigdy nie chodź do niego
Nie rób tego złego
Nie rób tego złego
Jeśli tylko chcesz być wolny
Nigdy nie pracuj dla babilonu
Hipokryci mówią ciągle to zło
Telewizja mówi ciągle to zło
Głupcy mówią ciągle to zło
A ty nie rób tego złego
Ostatnio zmieniony 2022-07-01, 22:40 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ