Ważność spowiedzi

ODPOWIEDZ
czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Ważność spowiedzi

Post autor: czlowiek123 » 2022-06-30, 18:12

Witam,
czasami jak przygotowywałem się do spowiedzi i miałem bardzo wstydliwe grzechy to pojawiała się we mnie chęć zapomnienia tych grzechów, żeby potem nie musieć mówić o nich na spowiedzi. Nie przypominam sobie żebym podejmował jakieś praktyki odnośnie zapomnienia tych grzechów, po prostu miałem chęć żeby zapomnieć. Moje pytanie brzmi: czy to miało jakiś wpływ na waźność spowiedzi? Jak się później spowiadałem to mówiłem wszystko to co mi przyszło do głowy i nic nie zatajałem, spowiadałem się szczerze.
Uwaga. Uprzedzam odpowiedzi odsyłające do spowiednika - już się pytałem, ale powiedział że spowiedź jest nieważna jak się zataja grzech.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Ważność spowiedzi

Post autor: Morkej » 2022-06-30, 18:29

Wstyd jest rzeczą normalną, a nawet bym powiedział, że pożądaną. Jeżeli jak piszesz - "jak się później spowiadałem to mówiłem wszystko to co mi przyszło do głowy i nic nie zatajałem, spowiadałem się szczerze".
To ciężko znaleźć coś, co czyniłoby tę spowiedź nieważną. Nie staraj się "zapominać" popełnionych grzechów przed spowiedzią. Pójdź do niej, wyznaj te grzechy, a następnie nie wracaj do nich, ponieważ zostały Ci odpuszczone.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ważność spowiedzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-30, 18:55

czlowiek123 pisze: 2022-06-30, 18:12 Uwaga. Uprzedzam odpowiedzi odsyłające do spowiednika - już się pytałem, ale powiedział że spowiedź jest nieważna jak się zataja grzech.
No właśnie. SPowiadając się, zatajałeś? Wątpię.

ODPOWIEDZ