Jak adorować Najświętszy Sakrament?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Marcin 1337
Początkujący
Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 27 mar 2022

Jak adorować Najświętszy Sakrament?

Post autor: Marcin 1337 » 2022-07-01, 07:22

Byłem w spowiedzi i dostałem za pokutę adorować Pana Jezusa przed najświętszym sakramentem. Jak się adoruje najświętszy sakrament ?
Ostatnio zmieniony 2022-10-11, 16:15 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pokuta

Post autor: sądzony » 2022-07-01, 08:08

Marcin 1337 pisze: 2022-07-01, 07:22 Byłem w spowiedzi i dostałem za pokutę adorować Pana Jezusa przed najświętszym sakramentem. Jak się adoruje najświętszy sakrament ?
Też nie wiem, ale gdzieś czytałem, że jest to bliskie "kontemplacji", ale ja nie ogarniam bazy.
Wydaje mi się, ż jeżeli medytowałbym lub praktykował modlitwę kontemplacyjną przed Najświętszym Sakramentem byłoby to formą adoracji.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Pokuta

Post autor: bei » 2022-07-01, 08:44

Ktoś powiedzial o adoracji" ja patrze na Niego, On patrzy na mnie". Ogólnie dużo ludzi adoruje modląc się różnymi gotowymi modlitwami np. litanią czy też własnymi słowami. Sa też adoracje prowadzone przez księdza czy różne grupy modlitewne. Mi się wydaje , że adoracia to jest przebywanie z Panem Jezusem w jego obecności w Najświetszym Sakramencie. Kiedyś ksiądz opowiadal jak jeden człowiek chyba niezbyt bliski Kościołowi postanowił adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Jak wyszedł to pytają go inni jak było? Powiedzial że, tak się starał adorować ten krzyżyk jak tylko umial, a inni na to że przecież miał adorować Najswietszy Sakrament. Czlowiek sie zdziwil że chodziło o Bialy Opłatek, ale myślę że Panu Jezusowi i tak się podobało.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Pokuta

Post autor: sądzony » 2022-07-01, 09:32

bei pisze: 2022-07-01, 08:44 Ktoś powiedzial o adoracji" ja patrze na Niego, On patrzy na mnie".
To było o kontemplacji i był to chłop z Ars.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Pokuta

Post autor: bei » 2022-07-01, 13:04

sądzony pisze: 2022-07-01, 09:32
bei pisze: 2022-07-01, 08:44 Ktoś powiedzial o adoracji" ja patrze na Niego, On patrzy na mnie".
To było o kontemplacji i był to chłop z Ars.
Może ktoś powiedzial o kontemplacji a ktoś inny :-j o adoracji, ja to usłyszałam albo w kościele albo na yt.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Pokuta

Post autor: AdamS. » 2022-07-01, 13:24

Marcin 1337 pisze: 2022-07-01, 07:22 Byłem w spowiedzi i dostałem za pokutę adorować Pana Jezusa przed najświętszym sakramentem. Jak się adoruje najświętszy sakrament ?
Istnieją gotowe modlitwy na tę okazję, choć osobiście uważam, że najlepszą formą jest szukanie osobistej relacji z Jezusem poprzez przedstawienie mu wszystkich swoich ciężarów, lęków i radości - tak, bym przez ten czas adoracji nie koncentrował się na swym życiu, ale złożył je w całości u Jego stóp, zawierzając przeszłość i przyszłość, swoje zranienia i obawy, spełnienia i nadzieje. To ma być czas, w którym człowiek staje przed Bogiem zupełnie nagi i bosy - bezbronny jak nowonarodzone dziecko, a jednocześnie zawierzający się w całości, jak starzec na łożu śmierci.

Rak

Re: Pokuta

Post autor: Rak » 2022-09-20, 17:16

Coś dzisiaj "odgrzewam kotlety", bo komentuję uśpione już posty :). Jednak temat adoracji jest dla mnie ważny, bo lubię ten rodzaj modlitwy. Wrócę tu jeszcze do opisywanego przez was cytatu- "Ja patrzę na niego, a On patrzy na mnie ". Jan Maria Vianney zauważył, że jego starszy parafianin długo adoruje Najświętszy Sakrament tylko siedząc, zapytał więc co robi tylko tak siedząc a ten odpowiedział -'Nic, ja patrzę na Niego a On patrzy na mnie".
I to według wielu duchownych i teologów jest kwintesencją modlitwy-trwać przy Jezusie. Ja często jestem na adoracji, gdy tylko mogę i mam okazję. I też wówczas lubię "tylko" klęczeć czy siedzieć. Jeżeli są prowadzone w tym czasie głośne, wspólne modlitwy to mi to przeszkadza, dekoncentruje mnie i rozprasza, najczęściej więc wychodzę. Ale to moje odczucia, ktoś inny lubi modlić sie wspólnotowo.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2355
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 317 times

Re: Pokuta

Post autor: Arek » 2022-09-21, 20:11

Rozmowa z czystym sercem z Panem Jezusem.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak adorować Najświętszy Sakrament?

Post autor: Nenderen » 2022-10-20, 19:04

Zawsze można pomodlić się do Maryi by pomogła w kontemplowaniu Jej Eucharystycznego Syna. Jan Paweł Drugi nazywał Ją Niewiastą Eucharystii.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Jak adorować Najświętszy Sakrament?

Post autor: sądzony » 2022-10-20, 19:10

Może chodzi o to by być w Jego obecności.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak adorować Najświętszy Sakrament?

Post autor: Nenderen » 2022-10-20, 19:45

Ja staram patrzeć się na Jezusa spojrzeniem Maryi. Polecam to podejście, jest bardzo budujące. Tak jak Maryja niosła Chrystusa swej kuzynce Elżbiecie tak my nieśmy kult Jezusa Eucharystycznego naszym braciom protestantom.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5326
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 845 times
Been thanked: 1403 times

Re: Jak adorować Najświętszy Sakrament?

Post autor: abi » 2022-10-20, 20:54

mozna Mu troche pospiewac, ale w mysli
(jak pusty kosciol to mrucze bardzo cicho)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Jak adorować Najświętszy Sakrament?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-10-20, 20:55

abi pisze: 2022-10-20, 20:54 mozna Mu troche pospiewac, ale w mysli
(jak pusty kosciol to mrucze bardzo cicho)
Są też muzyczne adoracje uwielbienia. Takie zwykle najbardziej lubię.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Jak adorować Najświętszy Sakrament?

Post autor: Nenderen » 2022-10-23, 11:57

Miłośniczko, masz na myśli bardziej te w kategorii oazowych piosenek czy ogółem?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jak adorować Najświętszy Sakrament?

Post autor: Dezerter » 2022-10-23, 12:08

My śpiewaliśmy np te "odnowowe " gdy były spokojne, to byliśmy na kolanach, ale jak była bardziej porywająca, to wielu wstawało i wielbiło Boga w tej pozycji, a to już powodowało u niektórych zgorszenie i po wielu dyskusjach z księdzem i centralą biskupią zaprzestaliśmy adoracji tej bardziej ekspresyjnych na stojąco
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ