Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 06:45

Albertus pisze: 2022-07-11, 23:09 Czy wiara w różne bóstwa zamiast Boga Jedynego ( hinduizm i pogaństwo) szukanie samozbawienia i usiłowanie własnymi siłami pozbycia się cierpienia ( buddyzm), odrzucenie prawdy o Jezusie Chrystusie (islam) albo w ogóle zaprzeczanie istnienia Boga ( ateizm) nie jest brakiem otwartości na Boga i stanem zamknięcia się na Niego?
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie rozciągając odpowiedź na każdego człowieka na ziemi. "Otwartość na Boga" jest kwestią indywidualną.
Ja, patrząc, z dzisiejszej perspektywy, na własne życie, błądzenie, poszukiwania, upadki, potknięcia, wydaje mi się, że musiałbym stwierdzić, że, w pewnym sensie, zawsze, w jakiś indywidualny sposób, pozostawałem "otwarty na Boga".

Wydaje mi się, że czytając słowa papieża na temat niezbawienia:

„Nie polega on na wydarzeniach politycznych, ekonomicznych, rasowych lub kosmicznych ani też na takich czy innych stosunkach zewnętrznych dla człowieka, lecz wynika z osobowej istoty człowieka, który w istocie od swojego narodzenia znajduje się na drodze egoizmu i przez to w stanie buntu przeciw roszczeniu Boga (grzech pierworodny)”

można wysnuć hipotezę, iż niezbawienie nie wynika z nieprzynależności do danego systemu religijnego, a "z osobowej istoty człowieka, który (...) znajduje się na drodze egoizmu".

Np. ateizm nie musi być, moim zdaniem, brakiem otwartości na Boga, a na przykład etapem Jego poszukiwania. Pamiętaj, że "może" nie oznacza "jest zawsze".

Dodano po 3 minutach 53 sekundach:
Andej pisze: 2022-07-11, 23:21 Nie tyle zamknięciem się, ale odwróceniem placami. Pogardzeniem. Odcięciem.
Wierzę, że prawdziwe doświadczenie Bożej Miłości w Jezusie Chrystusie wyklucza jej odrzucenie i odwrócenie się do niej plecami.
Ale może się mylę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-12, 08:01

Aby o tym dyskutować, trzeba odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie:
Co jest powodem, przyczyną zbawienia (kogokolwiek, kto zostanie zbawiony)?
UWAGA: NIE pytam, co jest konieczne do zbawienia, tylko co jest jego przyczyną.
Czy jego własne postępowanie, dobre czyny, bycie "dobrym człowiekiem" itd, czy może darmowa Łaska Boga, płynąca z Krzyża Chrystusowego?

Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi na to pytanie, dużo się wyjaśnia w dyskutowanej kwestii.

Dodano po 3 minutach 17 sekundach:
sądzony pisze: 2022-07-11, 22:35
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-11, 20:47
My również, o ile wejdziemy do nieba, nie wejdziemy tam jako katolicy ale pomimo tego jako dzieci Boże.
Przeciwnie. Niebo to Kościół. A dokładnie jego chwalebna część.
Nie widzę związku. Znam multum katolików, którzy nie mają nic wspólnego z Kościołem.
Nie widzę związku.
Jesli będą mieli problem ze zbawieniem, to właśnie z powodu ulomności swojego katolicyzmu, a nie dlatego, że "nie wejdą jako katolicy" (równa się, jako członkowie Kościoła).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 08:09

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-12, 08:04 Co jest powodem, przyczyną zbawienia (kogokolwiek, kto zostanie zbawiony)?
Nie co tylko Kto.

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-11, 20:47 Nie widzę związku.
Jesli będą mieli problem ze zbawieniem, to właśnie z powodu ulomności swojego katolicyzmu, a nie dlatego, że "nie wejdą jako katolicy" (równa się, jako członkowie Kościoła).
Nie widzę związku.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-12, 08:41

No cóż, kolejne mignięcie się od odpowiedzi.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 09:01

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-12, 08:41 No cóż, kolejne mignięcie się od odpowiedzi.
Bóg jest przyczyną zbawienia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-12, 11:56

Równie dobrze można powiedzieć, że jest nią Ofiara Chrystusa. I tak i tak jest dobrze.
Zakopanie tematu w tego rodzaju rozróżnieniach to też forma ucieczki od meritum.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 12:45

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-12, 11:56 Równie dobrze można powiedzieć, że jest nią Ofiara Chrystusa. I tak i tak jest dobrze.
Zakopanie tematu w tego rodzaju rozróżnieniach to też forma ucieczki od meritum.
Niestety nie wiem jakiej odpowiedzi oczekujesz.
Ale odnoszę wrażenie, iż z mojej strony, jakiejkolwiek byle błędnej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-12, 14:20

Na razie jakiejkolwiek, która byłaby odpowiedzią (tj. odnosiła się merytorycznie do tego co napisałem).
Jak widać jednak, raczej na nią liczyć nie mogę.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 14:39

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-12, 14:20 Na razie jakiejkolwiek, która byłaby odpowiedzią (tj. odnosiła się merytorycznie do tego co napisałem).
Jak widać jednak, raczej na nią liczyć nie mogę.
Pytasz:
Co jest powodem, przyczyną zbawienia (kogokolwiek, kto zostanie zbawiony)?
UWAGA: NIE pytam, co jest konieczne do zbawienia, tylko co jest jego przyczyną.
Czy jego własne postępowanie, dobre czyny, bycie "dobrym człowiekiem" itd, czy może darmowa Łaska Boga, płynąca z Krzyża Chrystusowego?
Odpowiadam:
Bóg jest przyczyną zbawienia.
A Ty posądzasz mnie o brak merytoryki?
Dobrze rozumiem?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Albertus » 2022-07-12, 16:12

Jest napisane że Jezus został wywyższony tak jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni.

Pamiętamy że Izraelici zgrzeszyli i zostali dotknięci plagą węży które ich zabijały.

Mojżesz wtedy sporządził węża miedzianego i ktokolwiek z ukąszonych przez węża spojrzał ( z wiarą jak się można domyślić) na węża miedzianego pozostawał przy życiu.

Ale ten kto nie spojrzał umierał...

Chrześcijaństwo jest religią łaski Boga. Zbawienia nie można sobie wysłużyć w żaden sposób bez przyjęcia wyciągniętej ręki Boga.

Jezus Chrystus ukrzyżowany i wiara w niego są taką wyciągniętą ręką Boga.
Ostatnio zmieniony 2022-07-12, 16:13 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 120
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 18 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: zdrogi » 2022-07-24, 23:06

Jakkolwiek dalej nie padła odpowiedź na ciekawe pytanie co Bóg zrobi z ludźmi innej wiary lub niewierzącymi. Chrześcijanie są przekonani, że nasz Bóg jest jedyny prawdziwy, a wszystkie inne wyznania to najkrócej pogaństwo. Każdego po śmierci czeka niebo czyli zbawienie, piekło czyli wieczne potępienie, lub czyścieć nieustająca pokuta. Co stanie się z chrześcijaninem, buddystą i niewierzącym, którzy wszyscy swoim życiem zasłużyli na zbawienie w naszym rozumieniu. Chrześcijanin będzie wierzył, że pójdzie bo nieba, buddysta, że osiągnie kolejny stan oświecenia, a niewierzący niczego nie będzie oczekiwał bo jest mu to obojętne. Czy zatem jednym nieodzownym warunkiem zbawienia jest wiara w Niego. W takim wypadku jeśli chrześcijanie to mniej więcej 1/6 ludzkości i tylko nieliczni z nich mają szansę na zbawienie to co z resztą ludzi. Czy aborygen bijący w bębenek i odprawiający swoje rytuały i jednocześnie starający się by jego ścieżka życia była prosta, zostanie potępiony, jak złoczyńca. Czy Bóg wrzuci wszystkich złych ludzi i dobrych ale nie wierzących w Niego do jednego worka.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-24, 23:19

zdrogi pisze: 2022-07-24, 23:06 Jakkolwiek dalej nie padła odpowiedź na ciekawe pytanie co Bóg zrobi z ludźmi innej wiary lub niewierzącymi. Chrześcijanie są przekonani, że nasz Bóg jest jedyny prawdziwy, a wszystkie inne wyznania to najkrócej pogaństwo.
Uważam się za chrześcijanina i nie jestem przekonany "że nasz Bóg jest jedyny prawdziwy ..." i tak dalej.
Wierzę, że "jest jeden Bóg". Nie jest on mój, chrześcijan czy kogokolwiek, ale Jest Jeden.
zdrogi pisze: 2022-07-24, 23:06 Każdego po śmierci czeka niebo czyli zbawienie, piekło czyli wieczne potępienie, lub czyścieć nieustająca pokuta.
Niekoniecznie po śmierci.
zdrogi pisze: 2022-07-24, 23:06 Co stanie się z chrześcijaninem, buddystą i niewierzącym, którzy wszyscy swoim życiem zasłużyli na zbawienie w naszym rozumieniu.
Jeżeli ktoś, jak piszesz, "zasłuży na zbawienie", będzie, moim zdaniem zbawiony. Nieważne jaką będzie miał "metkę".
zdrogi pisze: 2022-07-24, 23:06 Chrześcijanin będzie wierzył, że pójdzie bo nieba, buddysta, że osiągnie kolejny stan oświecenia, a niewierzący niczego nie będzie oczekiwał bo jest mu to obojętne. Czy zatem jednym nieodzownym warunkiem zbawienia jest wiara w Niego.
Nieodzownym warunkiem zbawienia jest, moim zdaniem, wybór.
zdrogi pisze: 2022-07-24, 23:06 W takim wypadku jeśli chrześcijanie to mniej więcej 1/6 ludzkości i tylko nieliczni z nich mają szansę na zbawienie to co z resztą ludzi.
Fakt, że jesteś chrześcijaninem nie oznacza, że będziesz zbawiony. I odwrotnie.
zdrogi pisze: 2022-07-24, 23:06 Czy aborygen bijący w bębenek i odprawiający swoje rytuały i jednocześnie starający się by jego ścieżka życia była prosta, zostanie potępiony, jak złoczyńca.
Nie sądzę.
zdrogi pisze: 2022-07-24, 23:06 Czy Bóg wrzuci wszystkich złych ludzi i dobrych ale nie wierzących w Niego do jednego worka.
Każdy zdecyduje czy chce wskoczyć do tego "worka".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-25, 07:35

zdrogi pisze: 2022-07-24, 23:06 Jakkolwiek dalej nie padła odpowiedź na ciekawe pytanie co Bóg zrobi z ludźmi innej wiary lub niewierzącymi.
Bo nikt tego nie wie na pewno. W ogóle nie da się odpowiedzieć na pytanie, co Bóg "zrobi" z jakąkolwiek większą grupą: sama przynależność do jakiejkolwiek grupy jeszcze nie przesądza (nawet uczestnictwo w Kościele).
Poza tym jest kolosalna różnica pomiędzy ludźmi: między buntem przeciw Bogu a człowiekiem, który trwa w błędzie w sposób niezawiniony (wychowanie, złe doświadczenia itd - jeśli ktoś nie został chrześcijaninem bo zgorszyło go postępowanie chrześcijan jakich znał, to wprawdzie nie jest bardzo mądre, ale czy to jest bardziej jego wina, czy owych - dających złe świadectwo swoim postępowaniem - chrześcijan?).
Chrześcijanie są przekonani, że nasz Bóg jest jedyny prawdziwy, a wszystkie inne wyznania to najkrócej pogaństwo.
To byłoby prawdziwe nawet wówczas, gdyby chrześcijanie się mylili co do Boga ;) "Pogaństwo" to termin techniczny na określenie nie-chrześcijanina.
Każdego po śmierci czeka niebo czyli zbawienie, piekło czyli wieczne potępienie, lub czyścieć nieustająca pokuta.
Pierwsze słyszę o "nieustającej pokucie w czyśćcu". Czyściec to sprawa z natury przejściowa, i nawet nie wiemy, czy trwa w czasie (zapraszam http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf).
Co stanie się z chrześcijaninem, buddystą i niewierzącym, którzy wszyscy swoim życiem zasłużyli na zbawienie w naszym rozumieniu.
Muszę Cię zmartwić: jeśli wyłączyć Jezusa Chrystusa, nikt, literalnie NIKT nie zasłużył na zbawienie.
Niezależnie od tego, co wyznaje, żaden święty - nie zasłużył.
Jesli będziemy zbawieni, to za darmo, mocą zasługi Ofiary Jezusa Chrystusa.

Jedno co wiemy, to to, że Bóg uczyni więcej niż sprawiedliwie - uczyni miłosiernie. Nie po to za ludzi umarł, by ich nie przyjąć, jesli będzie mógł.
Nie, nie pomyliłem się: nasze potępienie jest możliwe tylko w sytuacji, gdy Wszechmogący Bóg będzie bezsilny - gdy na Sądzie wybierzemy potępienie.
Bo to będzie - nie daj Boże by była - nasza decyzja. Zapraszam http://analizy.biz/marek1962/pieklo.pdf

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andej » 2022-07-25, 08:04

zdrogi pisze: 2022-07-24, 23:06 Jakkolwiek dalej nie padła odpowiedź na ciekawe pytanie co Bóg zrobi z ludźmi innej wiary lub niewierzącymi. Chrześcijanie są przekonani, że nasz Bóg jest jedyny prawdziwy, a wszystkie inne wyznania to najkrócej pogaństwo. Każdego po śmierci czeka niebo czyli zbawienie, piekło czyli wieczne potępienie, lub czyścieć nieustająca pokuta. Co stanie się z chrześcijaninem, buddystą i niewierzącym, którzy wszyscy swoim życiem zasłużyli na zbawienie w naszym rozumieniu. Chrześcijanin będzie wierzył, że pójdzie bo nieba, buddysta, że osiągnie kolejny stan oświecenia, a niewierzący niczego nie będzie oczekiwał bo jest mu to obojętne. Czy zatem jednym nieodzownym warunkiem zbawienia jest wiara w Niego. W takim wypadku jeśli chrześcijanie to mniej więcej 1/6 ludzkości i tylko nieliczni z nich mają szansę na zbawienie to co z resztą ludzi. Czy aborygen bijący w bębenek i odprawiający swoje rytuały i jednocześnie starający się by jego ścieżka życia była prosta, zostanie potępiony, jak złoczyńca. Czy Bóg wrzuci wszystkich złych ludzi i dobrych ale nie wierzących w Niego do jednego worka.
1. Odpowiedź padła. I to nie jedna. Ale zawsze na poziomie naszej wiedzy, oczekiwań. Z autopsji nikt nie odpowie. To, co napisaliśmy to nasze domysły oparte o naszą wiarę i wiedzę biblijną.
2. Bóg nasz jest jedynym i prawdziwym. To oczywiste, że jeśli jest Jeden, to znaczy, że nie ma żadnego innego. Jest nasz, wszystkich stworzeń powołanych przez Niego do życia.
3. Wierzę, że każdy kto nie zasłużył na potępienie, będzie zbawiony. Jacy jesteśmy (byliśmy) zobaczymy dopiero w Boskim świetle. Między życiem biologicznym a śmiercią biologiczną. Wtedy w świetle Bezwzględnej Prawdy ujrzymy nas samych bez zniekształceń.
4. Wiara jest warunkiem koniecznym, ale nie zawsze i nie każda.
5. Szanse na zbawienie ma każdy człowiek. Nikt nie jest jej pozbawiony.
6. Aborygeni, nie wiem czy używają bębenków. Ale, proszę, podaj choć jeden powód dla którego Aborygeni względnie o=ludzie bijący w bębenki, mieliby zostać potępieni? Na czym polega zło czynione przez nich?
7. Z tym workiem, jednym dla wszystkich, w jakiś sposób możesz dobrze się domyślać. Są w nim różne "miejsca". Zależne od wykorzystanie darów, które otrzymaliśmy za życia. Ludzie żyjący nienawiścią, będą tkwić w nienawiści. A żyjący miłością, w miłości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Rak

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Rak » 2022-08-19, 19:44

Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii? No cóż, powiem krótko-to tylko Bóg wie i to jest Jego decyzja, bo wszystko co Bóg daje człowiekowi jest łaską. Reszta, to nasze, ludzkie wyobrażenia.
I nie będzie tak jak u Kargulów i Pawlaków-sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie :))
Ostatnio zmieniony 2022-08-19, 19:49 przez Rak, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”