Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-08, 09:22

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-08, 08:53 Jaskrawo niesprawiedliwie wysłanej do nas - ludzi, którzy sprawiedliwie, aby zostali potępieni.
Nie rozumiem tego zdania.
Kto niesprawiedliwie wysłał tę łódź?
A tego to już totalnie - tu chyba jest jakiś błąd:
"którzy sprawiedliwie, aby zostali potępieni." - czy coś Ci tu nie ciekło?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andy72 » 2022-07-08, 11:14

Zbawienie to niezasluzony dar a nie cos co "sie nalezy jak psu micha"
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andej » 2022-07-08, 12:49

Zbawienie to w pełni zasłużony dar. Zasłużony dzięki Jezusowi. Ale musi chcieć z tego skorzystać.

Uważam, że każdy człowiek zasługuje na zbawienie. Tak zostali stworzeni ludzi. Jestem przekonany, że taki jest zamiar Boga.
Ale, niestety, ludzie postępują tak, aby nie zasługiwać. Pogardzają darem świętości i nie wybierają drogi świętości.
Bóg stworzył człowieka na swój obraz, z tego wnoszę, że stworzył człowieka dobrego. Zasługującego na zbawienie.

To tak, jak każde dziecko zasługuje na to, aby matka je przytuliła. Tak, jak syn marnotrawny zasługiwał na przytulenie. Zatem każdy człowiek POTENCJALNIE ZASŁUGUJE na zbawienie. Niestety, grzechami niszczy ten potencjał. Traci te "zasługi", którymi został wstępnie obdarowany.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-08, 12:56

sądzony pisze: 2022-07-08, 09:22
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-08, 08:53 Jaskrawo niesprawiedliwie wysłanej do nas - ludzi, którzy sprawiedliwie, aby zostali potępieni.
Nie rozumiem tego zdania.
Kto niesprawiedliwie* wysłał tę łódź?
Bóg.
A tego to już totalnie - tu chyba jest jakiś błąd:
"którzy sprawiedliwie, aby zostali potępieni." - czy coś Ci tu nie ciekło?
Skrót myślowy. "W stosunku do których sprawiedliwe byłoby, gdyby zostali potępieni".

---------------------
*używam słowa "sprawiedliwie" w znaczeniu, w jakim używamy go w języku polskim (tj. 'sprawiedliwie - czyli to, co się komu należy').
Słowo "sprawiedliwość" w Biblii znaczy co innego.
Andej pisze:Bóg stworzył człowieka na swój obraz, z tego wnoszę, że stworzył człowieka dobrego. Zasługującego na zbawienie
Nie bardzo widzę związku pomiędzy stworzeniem kogoś jako dobrego a jego zasługiwaniem na zbawienie.
"Pośród nich także my wszyscy niegdyś postępowaliśmy według żądz naszego ciała, spełniając zachcianki ciała i myśli zdrożnych. I byliśmy potomstwem z natury zasługującym na gniew, jak i wszyscy inni."/Ef 2,3/

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Jozek » 2022-07-08, 13:19

Mysle ze Andejowi chodzilo o to ze Bog dal, zaplanowal, przeznaczyl Czlowieka do Nieba i na tym polega ta niezasluzona nagroda.
Nie nalezy tez tego mieszac ze zbawieniem przez Jezusa, bo o co inne tu chodzi.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 111
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 14 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: zdrogi » 2022-07-10, 22:48

Jednak pytanie brzmi co Bóg zrobi z wyznawcami innej wiary czy szerzej z niewierzącymi. Czy zatem wiara w Boga jest niezbędna ( Boga którego my wyznajemy ) do tego co nazywamy zbawieniem. Co Bóg zrobi z chrześcijaninem, hindusem, muzułmaninem, buddystą, ateistą, wyznawcom kościoła mchu i paproci, których wspólnym mianownikiem jest najkrócej miłość bliźniego, ale różni przynależność religijna lub jej brak. Co zrobi z człowiekiem, który neguje istotę istnienia Boga, ale jednocześnie podnosi chorego z ulicy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Jozek » 2022-07-10, 22:50

Nie nasza w tym glowa.
Taka gdybologia odciaga jedynie od wiary i jest marnowaniem czasu ktory nam dano.
Ostatnio zmieniony 2022-07-10, 22:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Abstract » 2022-07-11, 08:19

Obok mamy podobny obszerny temat
viewtopic.php?t=11351
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 08:19 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andej » 2022-07-11, 08:45

zdrogi pisze: 2022-07-10, 22:48 Czy zatem wiara w Boga jest niezbędna ( Boga którego my wyznajemy ) do tego co nazywamy zbawieniem.
Pełną i wiarygodną odpowiedź dał św. Mateusz. I to już blisko 20 wieków temu. Przeczytaj i zastanów się. Tam jest zawarta odpowiedź.

Mt 22.36-40 «Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?» On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy».

W szczególności zastanów się na ostatnim zdaniem. Tam podane kryteria.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-11, 11:00

Niestety (a właściwie na szczęście) nie. To jest przykazanie, a nie kryterium.
Głównie dlatego, że nie jesteśmy w stanie na tyle wypełnić tego przykazania, by na jego podstawie być zbawionym.
Kryterium jakie nam podano, jest inne:
Mk 16:16 BT5 "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andej » 2022-07-11, 11:40

Wierzę, że tak wierzysz.

Ja wierzę, że miłość do Boga i wypełnianie z miłością Jego woli jest ważniejsze od spełniania określonych formalności. Choćby sakramentalnych.
Nie potrafię uwierzyć w Boga, który sprawdza w kartotece każdego człowieka, czy wszystko ma odfajkowane. I jakoś mi się to kłóci z tym, że do nieba dostali się także ludzie, którzy ochrzczeni nie byli. Ale to moje subiektywne zdanie.

Obłudnie napiszę, że jako szary mysz nie mam prawa przemawiać z pozycji autorytetu. Ani wiedzącego. Potrafię tylko dzielić się swoimi myślami, poglądami. Bez roszczenia sobie, że są one prawdziwe. Albo obowiązkowe do przyjęcie przez kogokolwiek. Chętnie zastanawiam się na zdaniami przeciwnymi. I ostre kryterium, że ten, kto nie został ochrzczony, nie zostanie zbawiony nie przemawia do mnie. Ale nie chcę filozofować. Ani nie przekonuję. Nikogo nie mam zamiaru przekonywać do niczego. Napisałem to, co myślę. To, w co wierzę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-11, 12:06

Andej pisze: 2022-07-11, 11:40 Wierzę, że tak wierzysz.
Nie sprowadzaj tego do poglądów. Tak czytamy w Biblii.
Ja wierzę, że miłość do Boga i wypełnianie z miłością Jego woli jest ważniejsze od spełniania określonych formalności.
Wiara to "formalność"?
Choćby sakramentalnych.
Na przykład takich?
J 6,53-54 BT5 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. (54) Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym."
Nie potrafię uwierzyć w Boga, który sprawdza w kartotece każdego człowieka, czy wszystko ma odfajkowane. I jakoś mi się to kłóci z tym, że do nieba dostali się także ludzie, którzy ochrzczeni nie byli.
Mylisz różne rzeczy i różne twierdzenia.
  1. kryterium, jakie otrzymaliśmy (a więc jest pewne), jest wiara
  2. czy istnieją wyjątki od tego kryterium? Podobnie jak Ty, mam taką nadzieję. Kościół w swoich dokumentach takąż nadzieję wyraża, podkreślając jednak, że są oni w sytuacji, w której zbawienia pewni być nie mogą.
  3. natomiast zupełnym nieporozumieniem jest mniemanie, iż jesteśmy w stanie (ktokolwiek, w Kościele czy poza nim) sobie wysłużyć zbawienie własnymi uczynkami (a więc wypełnianiem jakiegokolwiek przykazania). Po prostu jesteśmy na to za krótcy.
    Owszem, uczynki miłości są do zbawienia niezbędne, ale nie są jego przyczyną - to jest ZAWSZE za mało.
    Dlatego właśnie Twoje odwołanie się do Przykazania Miłości nie może być kryterium zbawienia.
Twoje przyrównywanie wiary czy sakramentów do formalności jest podobne do tego, gdyby ktoś mówił, że tonący nie musi chwycić rzuconego mu przez Ratownika koła ratunkowego, bo to "formalność".
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 12:29 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andej » 2022-07-11, 12:30

Ano nie. I to zupełnie nie.

Bóg Buchalter rozliczający z przyjęcia chrztu?

Oczywiście KKK ma niższą rangę niż Biblia, ale i niego można cos wyczytać i wnioski wyciągać.

1257 ... Chrzest jest konieczny do zbawienia dla tych, którym była głoszona Ewangelia i którzy mieli możliwość proszenia o ten sakrament.
...
Bóg związał zbawienie z sakramentem chrztu, ale sam nie jest związany swoimi sakramentami.

1260 Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej Paschalnej Tajemnicy". Każdy człowiek, który nie znając Ewangelii Chrystusa i Jego Kościoła, szuka prawdy i pełni wolę Bożą, na tyle, na ile ją zna, może być zbawiony. Można przypuszczać, że
te osoby zapragnęłyby wyraźnie chrztu, gdyby wiedziały o jego konieczności.



Konkludując. Jako regułę można i należy przyjąć, że chrzest jest warunkiem koniecznym. Ale tylko dla ściślej określonych osób. Zatem, nie jest to kryterium uniwersalne. Ani sztywne.

To prawda. Tonący nie musi chwytać rzuconego koła. Chwycenie koła nie jest jedynym sposobem na ratunek. Tonący nie musi stosować się to zasad wywieszonych przy wieszaku z kołem ratunkowym. Nie musi podpisywać deklaracji, że zna zasady używania koła. Żaden z tych warunków nie jest warunkiem koniecznym do skorzystania z ratunku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-11, 12:43

Odpowiedziałeś zupełnie lekceważąc to, co napisałem. Jakby tego nie było, dyskutujesz z chochołem jaki wymyśliłeś, a nie ze mną.
Już o demagogii komentarza z kołem nie wspomnę.
Szkoda klawiatury.
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 12:43 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andej » 2022-07-11, 12:48

Ano, odniosłem się to tematu rozmowy.
A chochołem nie ośmieliłbym się nazwać rozmówcy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”