Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18964
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-11, 13:16

Andej pisze: 2022-07-11, 12:48 Ano, odniosłem się to tematu rozmowy.
NIe. Odniosłeś sie do chochoła jakiego wymyśliłeś.
A chochołem nie ośmieliłbym się nazwać rozmówcy.
A kto tak czyni?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andej » 2022-07-11, 19:14

Masz we wszystkim rację. Przepraszam, że zareagowałem. Zdaję sobie, że masz imperatyw. Ale ja nie mam. Napisałem to, co uważam.
Mógłbym się cofnąć o przytoczyć post, który zakwestionowałeś. Ale skoro sam tego nie zrobiłeś i uważasz, że go nie było, to nie ma sensu wracać.
Twoje górą. Wygrałeś (jeśli w takich kategoriach oceniasz).
Napisałem, com napisał. I zdanie podtrzymuję. Jak też użyte argumenty. I przyjmuję do wiadomości, ze uznałeś iż nie mam racji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18964
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-11, 19:59

I znów gładkie, śliskie słówka zamiast odniesienia do treści. Paskudna maniera.
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 19:59 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4438
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-11, 20:17

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-11, 19:59 I znów gładkie, śliskie słówka zamiast odniesienia do treści.
Nie zauważyłam takowych. Czy taka jest Twoja hipoteza co do potraktowania po śmierci wyznawców innych religii? Tego typu słowami będą przywitani? Wspaniale, to już coś, bardzo oryginalny pomysł.
Andej pisze: 2022-07-11, 12:48 Ano, odniosłem się to tematu rozmowy.
I warto byłoby Wam ponownie się do niego odnieść.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Abstract » 2022-07-11, 20:24

Andej pisze: 2022-07-11, 12:30 1260 Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej Paschalnej Tajemnicy". Każdy człowiek, który nie znając Ewangelii Chrystusa i Jego Kościoła, szuka prawdy i pełni wolę Bożą, na tyle, na ile ją zna, może być zbawiony. Można przypuszczać, że
te osoby zapragnęłyby wyraźnie chrztu, gdyby wiedziały o jego konieczności.
jak na razie nie byłbym w stanie przyjąć innej możliwości. To jest spoiwo do wszelkich wątpliwości związanych z miejscem i okolicznościami w jakich przyszło nam żyć, a na które kompletnie nie mamy wpływu.
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 20:26 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Albertus » 2022-07-11, 20:36

zdrogi pisze: 2022-07-10, 22:48 Jednak pytanie brzmi co Bóg zrobi z wyznawcami innej wiary czy szerzej z niewierzącymi. Czy zatem wiara w Boga jest niezbędna ( Boga którego my wyznajemy ) do tego co nazywamy zbawieniem. Co Bóg zrobi z chrześcijaninem, hindusem, muzułmaninem, buddystą, ateistą, wyznawcom kościoła mchu i paproci, których wspólnym mianownikiem jest najkrócej miłość bliźniego, ale różni przynależność religijna lub jej brak. Co zrobi z człowiekiem, który neguje istotę istnienia Boga, ale jednocześnie podnosi chorego z ulicy.
Moim zdaniem Bóg daje się znaleźć tym którzy Go szukają i miłosiernym okazuje miłosierdzie dlatego możliwe jest że Bóg w swojej łaskawości daje w chwili śmierci łaskę wiary i nawrócenia również tym którzy świadomie Go w życiu wcześniej nie przyjęli.

Jednak nie jest możliwe że ludzie wchodzą do nieba jako muzułmanie, buddyści, hinduiści czy ateiści. Jeżeli już to wchodzą tam pomimo tego ze byli buddystami, muzułmanami,hindusami czy ateistami ale w ostatniej chwili zostali uratowani przez Pana.

Dlatego zawsze można mieć nadzieję na zbawienie dla innowierców czy ateistów ale nigdy nie można zapomnieć że Ewangelia jest im do zbawienia koniecznie potrzebna i że każde nasze słowo na temat wiary w Jezusa Chrystusa może się przypomnieć takiemu człowiekowi w jakiejś dramatycznej sytuacji a najbardziej w chwili śmierci i pomimo że na razie te słowa odrzuca, to mogą się dla niego stać deską ratunku której się chwyci i zwróci do Pana po ratunek.
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 20:41 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-11, 20:46

Albertus pisze: 2022-07-11, 20:36 Jednak nie jest możliwe że ludzie wchodzą do nieba jako muzułmanie, buddyści, hinduiści czy ateiści. Jeżeli już to wchodzą tam pomimo tego ze byli buddystami, muzułmanami, hindusami czy ateistami ale w ostatniej chwili zostali uratowani przez Pana.
My również, o ile wejdziemy do nieba, nie wejdziemy tam jako katolicy ale pomimo tego jako dzieci Boże. O ile w ostatniej chwili "ogarniemy bazę".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18964
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-11, 20:47

My również, o ile wejdziemy do nieba, nie wejdziemy tam jako katolicy ale pomimo tego jako dzieci Boże.
Przeciwnie. Niebo to Kościół. A dokładnie jego chwalebna część.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-11, 20:56

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-11, 20:47
My również, o ile wejdziemy do nieba, nie wejdziemy tam jako katolicy ale pomimo tego jako dzieci Boże.
Przeciwnie. Niebo to Kościół. A dokładnie jego chwalebna część.
Królestwo Boże jest w nas na tyle na ile Jesteśmy, by w nas Było.

Bycie chrześcijaninem stawia przede mną poprzeczkę wyżej niż przed buddystą czy mahometaninem.
Fakt, że jestem ochrzczony nie oznacza, że "zdobyłem bramy nieba".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Albertus » 2022-07-11, 21:12

sądzony pisze: 2022-07-11, 20:46
Albertus pisze: 2022-07-11, 20:36 Jednak nie jest możliwe że ludzie wchodzą do nieba jako muzułmanie, buddyści, hinduiści czy ateiści. Jeżeli już to wchodzą tam pomimo tego ze byli buddystami, muzułmanami, hindusami czy ateistami ale w ostatniej chwili zostali uratowani przez Pana.
My również, o ile wejdziemy do nieba, nie wejdziemy tam jako katolicy ale pomimo tego jako dzieci Boże. O ile w ostatniej chwili "ogarniemy bazę".
Jeśli wytrwamy w łasce to wejdziemy do Nieba jako członkowie Ciała Chrystusa którym jest Kościół.

Chrześcijanin może wypaść z łodzi - arki Kościoła a niechrześcijanin może zostać do tej łodzi wciągnięty w ostatniej chwili.

Różnica jednak jest zasadnicza.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18964
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-11, 21:16

sądzony pisze: 2022-07-11, 20:56
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-11, 20:47
My również, o ile wejdziemy do nieba, nie wejdziemy tam jako katolicy ale pomimo tego jako dzieci Boże.
Przeciwnie. Niebo to Kościół. A dokładnie jego chwalebna część.
[
Królestwo Boże jest w nas na tyle na ile Jesteśmy, by w nas Było.
Nie gniewaj się, ale nie widzę związku.
Bycie chrześcijaninem stawia przede mną poprzeczkę wyżej niż przed buddystą czy mahometaninem.
Jak wyżej.
Fakt, że jestem ochrzczony nie oznacza, że "zdobyłem bramy nieba".
Ktoś tak twierdzi?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: sądzony » 2022-07-11, 21:22

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-11, 20:47
My również, o ile wejdziemy do nieba, nie wejdziemy tam jako katolicy ale pomimo tego jako dzieci Boże.
Przeciwnie. Niebo to Kościół. A dokładnie jego chwalebna część.
Nie widzę związku. Znam multum katolików, którzy nie mają nic wspólnego z Kościołem.

Dodano po 1 godzinie 13 minutach 10 sekundach:
<<„To Bóg jest tym, który wychodzi ku człowiekowi i „przez swe osobiste działanie, przez swoją łaskawość czyni go uczestnikiem zbawienia”588. Należy więc powiedzieć, że zbawienie to „panowanie Boga”589 w życiu ludzi, którzy „pochodzą z prawdy”590. Zbawienie bowiem jest Osobą591. Dla Ratzingera „wszędzie tam, gdzie panuje Chrystus (a przez Niego Bóg), tam jest zbawienie”592. Można zatem stwierdzić, że zbawienie to osobista relacja człowieka z Jezusem, oddająca go pod panowanie Boga i dająca uczestnictwo w Królestwie Bożym, które On przynosi na ziemię i do którego zaprasza. Dokonawszy określenia, na czym polega zbawienie, należy odpowiedzieć na pytanie, na czym polega stan niezbawienia?

„Nie polega on na wydarzeniach politycznych, ekonomicznych, rasowych lub kosmicznych ani też na takich czy innych stosunkach zewnętrznych dla człowieka, lecz wynika z osobowej istoty człowieka, który w istocie od swojego narodzenia znajduje się na drodze egoizmu i przez to w stanie buntu przeciw roszczeniu Boga (grzech pierworodny)”593

Można zatem stwierdzić, że bycie niezbawionym dotyczy duchowego wnętrza człowieka i, jak pisze Ratzinger, nie jest uwarunkowane okolicznościami zewnętrznymi, które zostały wymienione. Człowiek jawi się jako ten, który według swej natury, od urodzenia jest na drodze egoizmu i buntu przeciw Bogu, który prowadzi do potępienia. Jednocześnie jest tym, który nie potrafi o własnych siłach wyjść z tego stanu. Osoba ludzka jest tą, która potrzebuje Zbawiciela, ponieważ „do największej głębi ja może dotrzeć tylko sam Bóg”594 – który jeden potrafi wybawić człowieka z jego grzechu. Warto zauważyć, że to, aby Bóg mógł dotrzeć do owej głębi ludzkiego serca, domaga się od człowieka otwartości wobec Boga, który w Jezusie Chrystusie przychodzi, aby go zbawić. Wynika z tego, że niezbawienie to brak otwartości na Boga, czyli stan zamknięcia się na Niego.>>

586 J. Ratzinger, Zbawienie, [artykuł w Leksykonie z 1960r.], [w:] Opera Omnia. Jezus z Nazaretu VI/2, Lublin 2015, s. 824.
587 Tamże, s. 824.
588 Tamże, s. 824.
589 Tamże, s. 824.
590 Tamże, s.824.
591 Tamże, s. 825.
592 Tamże, s. 825.
593 Tamże, s. 825.



Ks. Dawid Perlik
Formuła extra Ecclesiam nulla salus w interpretacji Josepha Ratzingera
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andej » 2022-07-11, 22:49

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-07-11, 20:17 I warto byłoby Wam ponownie się do niego odnieść.
Wybacz, ale nie bardzo mam ochotę powtarzać to samo. Zatem krótko:
Uważam, że Bóg odniesie się z Miłością i Miłosierdziem.
Zatem z realizacji przykazań miłości.

Przypominam, że w stopce są istotne wyjaśnienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Albertus » 2022-07-11, 23:09

sądzony pisze: 2022-07-11, 22:35 Wynika z tego, że niezbawienie to brak otwartości na Boga, czyli stan zamknięcia się na Niego[/size][/b].
Czy wiara w różne bóstwa zamiast Boga Jedynego ( hinduizm i pogaństwo) szukanie samozbawienia i usiłowanie własnymi siłami pozbycia się cierpienia ( buddyzm), odrzucenie prawdy o Jezusie Chrystusie (islam) albo w ogóle zaprzeczanie istnienia Boga ( ateizm) nie jest brakiem otwartości na Boga i stanem zamknięcia się na Niego?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jak Bóg potraktuje wyznawców innych religii po śmierci?

Post autor: Andej » 2022-07-11, 23:21

Albertus pisze: 2022-07-11, 23:09 odrzucenie prawdy o Jezusie Chrystusie (islam) albo w ogóle zaprzeczanie istnienia Boga ( ateizm) nie jest brakiem otwartości na Boga i stanem zamknięcia się na Niego?
Nie tyle zamknięciem się, ale odwróceniem placami. Pogardzeniem. Odcięciem.
Jezus powiedział [Mt 10.32-33] Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.
A to wyjaśnia sprawę.
Ale Katechizm (co już dziś cytowałem: 1260) stwierdza, że szczere poszukiwanie Prawdy może wystarczyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”