Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Abstract » 2022-08-01, 14:19

Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na pytania czy Bóg ingeruje w wolną wolę człowieka, a jeśli tak to w jakich okolicznościach.
Np dopuszcza śmierć grzesznika, ponieważ zna potencjalny wynik braku zmian w jego sercu gdyby żył nadal?
Jeśli moją złą wolą jest odebranie komuś życia, Bóg dopuszcza ten czyn ponieważ inaczej determinowałby mój wybór, odebrał wolność w wyborze?

Moim zdaniem nic co jest moją złą wolą, złym wyborem nie pokrywa się z wolą Boga, Bóg wówczas jedynie dopuszcza mój czyn. Bóg zna wynik w momencie tworzenia, jest poza czasem. Nikogo nie zabiera przed jego czasem, ani nie przedłuża życia ponad to. Uwzględnił całą pajęczynę naszych wyborów, ciągów przyczynowo skutkowych świata przyrody, naszych próśb, modlitw, szans na zmianę i dopuścił do zakończenia życia w taki a nie inny sposób. Można nazywać coś karą, dopustem lub wolą, finalnie pewną wolą Boga jest dar wolności wyboru i zamknięcie wszystkiego co jest z tym związane w jedną skończoną całość dziejów każdego z nas i całego wszechświata.
Ostatnio zmieniony 2022-08-01, 14:21 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Black Fox

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Black Fox » 2023-01-02, 20:49

Zacznijmy tę dyskusję lepiej od pytania komu wierzą wierni. Bogu czy Biblii? Nawet Nowy Testament nie jest przecież dobry skoro usprawiedliwia ten stary ( czyli ten który Cię przeraża ).

Skoro już mówimy o przymierzu. Kiedyś słyszałem o tym, że Jezus powróci żeby zniszczyć krzyż bo chrześcijanie odrzucili prawo. Zatem nie ma co się dziwić, że ludzie uważają, że Jezus jest zły skoro odrzuci On swoich wyznawców za życie wbrew prawu które dopuszczało choćby niewolnictwo.

Ale wróćmy do tematu. Bóg nigdy się nie odwrócił od nikogo, nawet Saula. Bóg nie nakazał nikomu i niczemu nikogo i niczego zabić czy skrzywdzić. Bo jak sam mówisz to niszczy wizerunek Jego dobroci i miłości.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Dezerter » 2023-01-02, 20:57

Black Fox pisze: 2023-01-02, 20:49 Zacznijmy tę dyskusję lepiej od pytania komu wierzą wierni. Bogu czy Biblii? Nawet Nowy Testament nie jest przecież dobry skoro usprawiedliwia ten stary ( czyli ten który Cię przeraża ).

Skoro już mówimy o przymierzu. Kiedyś słyszałem o tym, że Jezus powróci żeby zniszczyć krzyż bo chrześcijanie odrzucili prawo. Zatem nie ma co się dziwić, że ludzie uważają, że Jezus jest zły skoro odrzuci On swoich wyznawców za życie wbrew prawu które dopuszczało choćby niewolnictwo.
To mówisz jakieś dziwne rzeczy ty, ...
a Pismo ustami Pawła tak
DRUGIE CZYTANIE
Ga 4, 4-7
Bracia:
Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z Niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, byśmy mogli otrzymać przybrane synostwo.
Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg zesłał do serc naszych ducha Syna swego, który woła: «Abba, ojcze!» A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.

Ale wróćmy do tematu. Bóg nigdy się nie odwrócił od nikogo, nawet Saula. Bóg nie nakazał nikomu i niczemu nikogo i niczego zabić czy skrzywdzić. Bo jak sam mówisz to niszczy wizerunek Jego dobroci i miłości.
Znów jakieś dziwne i nieprawdziwe, rzeczy od siebie piszesz, tylko czemu nie w Kwiarence tylko na forum religijnym?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Black Fox

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Black Fox » 2023-01-02, 21:17

Dezerter pisze: 2023-01-02, 20:57 To mówisz jakieś dziwne rzeczy ty, ...
a Pismo ustami Pawła tak
DRUGIE CZYTANIE
Ga 4, 4-7
Bracia:
Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z Niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, byśmy mogli otrzymać przybrane synostwo.
Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg zesłał do serc naszych ducha Syna swego, który woła: «Abba, ojcze!» A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.

Mateusz 5: 17 - 19
"17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim."

Nie mówimy tutaj o prawdziwym Jezusie, ale o Jezusie Biblii, czyli postaci wykreowanej przez św. Hieronima - czyli tej postaci w którą wierzysz. Wierzę, że ten prawdziwy Jezus nigdy nie uznawał prawa miłości które dopuszczało zniewalanie ludzi i inne obrzydliwości moralne.
Ale jak sam widzisz. Paweł swoje, a Ewangelia swoje. W co wierzysz? Co wybierzesz jako prawdę?

Znów jakieś dziwne i nieprawdziwe, rzeczy od siebie piszesz, tylko czemu nie w Kwiarence tylko na forum religijnym?
Bo sam choć nie nazywam się chrześcijaninem wierzę w Boga. I co jest Twoim zdaniem dziwne? To, że chcę wierzyć w miłość i dobro jako ciś co nie niszczy? Jeśli tak to w jakie "dobro" powinienem wierzyć?
Ostatnio zmieniony 2023-01-02, 21:53 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Andej » 2023-01-02, 21:32

Po pierwsze pisownia.
Po drugie, jakiś bezsens. Powyższe nie trzyma się kupy.

Podaj przykład, w którym Jezus namawia do czynów sprzecznych ze zdefiniowanymi przez Niego przykazaniami!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Dezerter » 2023-01-02, 22:14

Black Fox pisze: 2023-01-02, 21:17
Dezerter pisze: 2023-01-02, 20:57 To mówisz jakieś dziwne rzeczy ty, ...
a Pismo ustami Pawła tak
DRUGIE CZYTANIE
Ga 4, 4-7
Bracia:
Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z Niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, byśmy mogli otrzymać przybrane synostwo.
Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg zesłał do serc naszych ducha Syna swego, który woła: «Abba, ojcze!» A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej.

Mateusz 5: 17 - 19
"17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim."

Nie mówimy tutaj o prawdziwym Jezusie, ale o Jezusie Biblii, czyli postaci wykreowanej przez św. Hieronima - czyli tej postaci w którą wierzysz. Wierzę, że ten prawdziwy Jezus nigdy nie uznawał prawa miłości które dopuszczało zniewalanie ludzi i inne obrzydliwości moralne.
Ale jak sam widzisz. Paweł swoje, a Ewangelia swoje. W co wierzysz? Co wybierzesz jako prawdę?

Znów jakieś dziwne i nieprawdziwe, rzeczy od siebie piszesz, tylko czemu nie w Kwiarence tylko na forum religijnym?

Bo sam choć nie nazywam się chrześcijaninem wierzę w Boga. I co jest Twoim zdaniem dziwne? To, że chcę wierzyć w miłość i dobro jako ciś co nie niszczy? Jeśli tak to w jakie "dobro" powinienem wierzyć?
Uwaga :!:
Nie mówimy tutaj o prawdziwym Jezusie, ale o Jezusie Biblii, czyli postaci wykreowanej przez św. Hieronima

Czarny lis wszedł do kurnika i chce przemycić jakiegoś swojego wymyślonego Jezusa :ymblushing:
ale my wiemy co z takimi robić
Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą od nas otrzymaliście – niech będzie przeklęty!
Ostatnio zmieniony 2023-01-02, 22:17 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18944
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-02, 22:37

Szczególnie zabawna jest teza o wymyśleniu Biblii przez św.Hieronima, biorąc pod uwagę liczbę dokumentów duuuużo wcześniejszych.

Black Fox

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Black Fox » 2023-01-02, 22:53

Dezerter pisze: 2023-01-02, 22:16





Czarny lis wszedł do kurnika i chce przemycić jakiegoś swojego wymyślonego Jezusa :ymblushing:
ale my wiemy co z takimi robić
Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą od nas otrzymaliście – niech będzie przeklęty!
Czyli, że nadepnąłem na odcisk? Dla takich jak Ty jest lepiej usłyszeć zniewagę od bezbożnika niż poznać odmienną wiarę w tego samego Boga.

I jak widzę lubisz mnie straszyć, co? Brawo! Naprawdę, nawróciłeś mnie... Dobra. Już bez sarkazmów. Faktycznie. Biblia straszy nas różnymi klątwami. Także i tą... Ale po pierwsze, pismo święte tak jak i cała ewangelia nie są słowem Bożym. Po drugie, jeśli nim jest to nie ja jestem przeklęty tylko Paweł i Ty ( wszak się na niego powołałeś ) albowiem nie tylko usunęliście tę jedną jotę ( przed czym przestrzegał tzw. Jezus Biblii ), ale całe prawo mojżeszowe. Zatem wedle ewangelii jesteś tym najmniejszym teraz... Z resztą, zawsze nim byłeś.

Odnosząc się do Twoich przekonań które jak widać są bardzo silne, jak się czujesz wiedząc, że Bóg który jak wierzysz jest wierny pismu wtrąci Cię do piekła za to, że dałeś zwieść się Pawłowi?

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Albertus » 2023-01-02, 23:04

Black Fox pisze: 2023-01-02, 22:53
Dezerter pisze: 2023-01-02, 22:16





Czarny lis wszedł do kurnika i chce przemycić jakiegoś swojego wymyślonego Jezusa :ymblushing:
ale my wiemy co z takimi robić
Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą od nas otrzymaliście – niech będzie przeklęty!
Czyli, że nadepnąłem na odcisk? Dla takich jak Ty jest lepiej usłyszeć zniewagę od bezbożnika niż poznać odmienną wiarę w tego samego Boga.

I jak widzę lubisz mnie straszyć, co? Brawo! Naprawdę, nawróciłeś mnie... Dobra. Już bez sarkazmów. Faktycznie. Biblia straszy nas różnymi klątwami. Także i tą... Ale po pierwsze, pismo święte tak jak i cała ewangelia nie są słowem Bożym. Po drugie, jeśli nim jest to nie ja jestem przeklęty tylko Paweł i Ty ( wszak się na niego powołałeś ) albowiem nie tylko usunęliście tę jedną jotę ( przed czym przestrzegał tzw. Jezus Biblii ), ale całe prawo mojżeszowe. Zatem wedle ewangelii jesteś tym najmniejszym teraz... Z resztą, zawsze nim byłeś.

Odnosząc się do Twoich przekonań które jak widać są bardzo silne, jak się czujesz wiedząc, że Bóg który jak wierzysz jest wierny pismu wtrąci Cię do piekła za to, że dałeś zwieść się Pawłowi?
W dzisiejszych czasach jest dosyć popularne szukanie Boga w swoim własnym humanistycznym serduszku zamiast w Bożym Objawieniu.
Może to być bardziej umiarkowane zjawisko zachowujące pozory sensowności ale może też być bardzo infantylne i na bakier z podstawami logiki.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18944
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-02, 23:09

2Tm 4:3 "Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli."
Przyjmij po prostu do wiadomości, że nas uszy nie świerzbią.
Poza tym to, co piszesz, nie trzyma się kupy i w dodatku zdradza duże braki w wiedzy. W połączeniu z odrobiną pychy mieszanka jest piorunująca: wychodzą właśnie takie banialuki jakie tu wypisujesz.

Nie namawiam Cię do tego, byś nam uwierzył na słowo: to zrozumiałe, że możesz nam nie ufać a wskazanie, że piszesz androny nie jest zbyt przyjemne i budzić może Twoją - w pewnym sensie zrozumiałą - niechęć.
Namawiam Cię natomiast do nauki: źródła zarówno naukowe, jak i teksty z epoki są dostępne. Nie będziesz wówczas sadził takich kwiatków, jak ten o napisaniu NT przez św.Hieronima ;)
Jeśli chcesz, chętnie pomożemy Ci, wskazując wiarygodne żródła.

Black Fox

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Black Fox » 2023-01-02, 23:18

Jedyne w co chcę wierzyć to w to, że Pan Bóg jest pełen dobroci.

Nie chcę wierzyć w to, że jest On bogiem pedofilów, gwałcicieli, zboczeńców, ludobójców, dzieciobójców, morderców, rabusiów i tych co brali do niewoli innych ludzi, antropocentryków, mizoginów, homofobów i innych złych ludzi bo tak każe mi jakaś książka której autentyczności nikt nie zdołał nijak potwierdzić.

Czy to źle? Czy Twoim zdaniem jest czymś złym, że nie chcę wierzyć, że Pan Bóg zabił królowi Dawidowi syna za to, że Dawid zrobił coś złego mimo iż to dziecko nie zawiniło niczemu?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Dezerter » 2023-01-02, 23:41

Pójdę wszędzie tam gdzie Paweł, daj Boże
Jeśli nie wierzysz w cały NT, to nie jesteś chrześcijaninem, nawet ŚJ wierzą w całe Nowe Przymierze
skoro to Nowe Przymierze nie jest twoje, to zaniechaj proszę pisania w dziale chrześcijańskim
pisz proszę w dziale Kawiarenka, albo Inne wyznania i ruchy religijne potraktuj to proszę jako polecanie Admina
Obrażasz Boga, Biblie i wierzących - łamiesz regulamin - zaniechaj proszę
Ostatnio zmieniony 2023-01-02, 23:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Black Fox

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Black Fox » 2023-01-02, 23:49

Dezerter pisze: 2023-01-02, 23:41 Pójdę wszędzie tam gdzie Paweł, daj Boże
Jeśli nie wierzysz w cały NT, to nie jesteś chrześcijaninem, nawet ŚJ wierzą w całe Nowe Przymierze
skoro to Nowe Przymierze nie jest twoje, to zaniechaj proszę pisania w dziale chrześcijańskim
pisz proszę w dziale Kawiarenka, albo Inne wyznania i ruchy religijne potraktuj to proszę jako polecanie Admina
Obrażasz Boga, Biblie i wierzących - łamiesz regulamin - zaniechaj proszę
Nie obrażam Boga - to po pierwsze.
Tak, nie jestem chrześcijaninem, to fakt - ale wierzę w tego samego Boga co Ty.
Jeśli uważasz, że trzeba mi zamknąć usta to jest to dla mnie nic innego jak cenzura. A cenzurę stosowali komuniści, a więc bezbożnicy. Mamy wolność słowa tak przy okazji.

Dodano po 1 minucie 9 sekundach:
Przy okazji, co do obrażania chrześcijan. Ich obrażają cudze przekonania bardziej niż kpiny z ich własnych.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2363
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 319 times

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Arek » 2023-01-03, 01:34

Black Fox pisze: 2023-01-02, 23:50
Dezerter pisze: 2023-01-02, 23:41 Pójdę wszędzie tam gdzie Paweł, daj Boże
Jeśli nie wierzysz w cały NT, to nie jesteś chrześcijaninem, nawet ŚJ wierzą w całe Nowe Przymierze
skoro to Nowe Przymierze nie jest twoje, to zaniechaj proszę pisania w dziale chrześcijańskim
pisz proszę w dziale Kawiarenka, albo Inne wyznania i ruchy religijne potraktuj to proszę jako polecanie Admina
Obrażasz Boga, Biblie i wierzących - łamiesz regulamin - zaniechaj proszę
Nie obrażam Boga - to po pierwsze.
Tak, nie jestem chrześcijaninem, to fakt - ale wierzę w tego samego Boga co Ty.
Jeśli uważasz, że trzeba mi zamknąć usta to jest to dla mnie nic innego jak cenzura. A cenzurę stosowali komuniści, a więc bezbożnicy. Mamy wolność słowa tak przy okazji.

Dodano po 1 minucie 9 sekundach:
Przy okazji, co do obrażania chrześcijan. Ich obrażają cudze przekonania bardziej niż kpiny z ich własnych.
Dezerter daj Mu mówić. Spokojnie. Nie bójmy się. Rozmawiamy z człowiekiem. To będzie dla nas dobrą nauką.

Dodano po 58 sekundach:
Black Fox dla czego tutaj jesteś?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Stary testament - Bóg nakazuje wymordowanie ludzi którzy złamali przymierze

Post autor: Hildegarda » 2023-01-03, 05:29

Dezerter pisze: 2023-01-02, 22:16 Czarny lis wszedł do kurnika i chce przemycić jakiegoś swojego wymyślonego Jezusa :ymblushing:
ale my wiemy co z takimi robić
Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą od nas otrzymaliście – niech będzie przeklęty!
Nie ma czarnych lisów, tylko srebrne

"Ich sierść jest całkowicie czarna (poza końcówką ogona-białą) lub srebrnoniebieska z możliwymi przebarwieniami na bokach. W zależności od stopnia posrebrzenia rozróżnia się cztery typy lisa srebrnego: pełnosrebrzysty, trzy czwarte srebrzysty, półsrebrzysty i ćwierćsrebrzysty. Zakończenie ogona jest białe, głowa zaś czarna z rozjaśniającym posrebrzeniem i tzw. maską"

Lisy srebrne
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lis_srebrny


Ten, który wszedł do Waszego kurnika jest pełnosrebrzysty, trzy czwarte srebrzysty, półsrebrzysty i ćwierćsrebrzysty ?
Ostatnio zmieniony 2023-01-03, 05:33 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”