HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-07, 15:20

Elektroniczny drobiazg wyświetlający na przedniej szybie prędkościomierz, obrotomierz i parę innych informacji (zależnie od wersji).
Pozwala nie odrywać oczu od drogi. Instalowany w droższych samochodach, możliwy do zrobienia niewielkim kosztem w dowolnym aucie z lat od 2001 czy 2003 roku (wyposażonym w interfejs obd2). Korzystacie?

Obrazek

Dodano po 4 minutach :
Ewentualnie są apki na smartfona pod interfejs diagnostyczny obd2 na bluetooth.
Ostatnio zmieniony 2022-07-07, 15:22 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: sądzony » 2022-07-07, 20:04

Wiele samochodów już ma takie urządzenie. Jeździłem takim. Spoko, ale ja nie lubię gadżetów.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: konserwa » 2022-07-28, 11:22

Jeszcze jedno g...o, z ktorym trzeba bedzie wciaz biegac do warsztatu i doic pieniedze z wlasnej kieszeni ( bo jest tak skonstruowane, aby wymagalo jak najczestszej i to platnej kalibracji ).

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: Jozek » 2022-07-28, 19:03

Problem w tym ze wyswietlanie znajduje sie w odleglosci ok. 1 m od kierowcy, a droga powinna byc obserwowana na jak najwieksza odleglosc.
Po prostu kierowca gdy widzi wyswietlenie, nie widzi drog, mimo ze patrzy w tym samym kierunku.
Jesli ostrosc wzroku nastawi sie na wyswietlacz, to widok drogi nie ma ostrosci, a jako nowy gadzet to taki kierowca bedzie sie wiecej gapil w wyswietlacz niz na droge.
Takie zmiany ostrosci bez zmiany kierunku patrzenia powoduja dokladnie taki sam efekt jak zmeczenie dlugo trwajaca jazda.
Kiedys mi sie przytrafil taki efekt zmeczenia dluga jazda i go nigdy nie zapomne.
Po prostu obraz przed przednia szyba nagle traci wymiarowowosc i staje sie jak plaskie zdjecie przyklejone do szyby, tyle tylko ze widac ruch.
Mysle ze niewielu jest w stanie to opisac, bo juz nie mieli ani czasu ani mozliwosci.
Mysle ze mozna to nazwac zajeczy sen, czyli z otwartymi oczami.
Kiedys na jednej stacji paliw w UK, widzialem takie jakby ostrzezenie, " Jon zmarl we snie, bylo mu cieplo, wygodnie i jechal tylko 50 mil na godzine.

Dodano po 1 godzinie 45 minutach 5 sekundach:
Te wszystkie elektroniczne gadzety prowadza jedynie do nie tylko ubezwlasnowolnienia kierowcy, ale i czlowieka.
To taki trend robienia z ludzi inwalidow, nie tylko intelektualnych, ale i umyslowych.
To jest nic innego jak zmuszanie wszystkich uzytkownikow do myslenia na kopyto programisty ktory napisal jakas aplikacje, program, czy gadzet ktory dziala tak a nie innaczej i ma takie a nie inne zadanie.
to taka nowomoda uzalezniania ludzi od wymyslow jednosyek, bez wzgledu na to jak uzyteczne sa te wymysly.
To taki wyzszy wymiar reklam.
"Chcesz wygody, sluchaj mnie. Ja cie zaprowadze tam gdzie ci sie nawet nie snilo. ;)
Nawet do piekla."
Ostatnio zmieniony 2022-07-28, 21:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: Andej » 2022-07-28, 20:59

Jozek pisze: 2022-07-28, 20:48 Po prostu kierowca gdy widzi wyswietlenie, nie widzi drog, mimo ze patrzy w tym samym kierunku.
Dokładnie tak samo, jak raz zerka na szosę, a raz na wskaźniki wewnątrz auta.
Akomodacja. To nieuniknione.

Dla jednym pomoc, dla innych gadżet, a dla jeszcze innych ryzyko przeoczenie sytuacji na drodze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: Jozek » 2022-07-28, 21:07

Andej, jest kolosalna roznica miedzy zmiana ostrosci wzroku gdy spojzysz na szybkosciomierz i po sekundzie na droge, a patrzeniem caly czas w jednym kierunku i zmienianie ostrosci wzroku.
Po prostu mozg to innaczej przerabia i ma swiadomosc tego ze to sa inne punkty i kierunki, a jak patrzysz ciagle w jednym kierunku, to mozg zaczyna zatracac roznice miedzy roznymi ostrosciami obrazu ktory widzi.
To prosta droga do czegos podobnego do mirazu, czy nawet fatamorgany.

Dodano po 6 minutach 34 sekundach:
Tu po prostu zaczynaja sie ujawniac pewne braki w dzialaniu mozgu.
Zaczyna sie jakby przyzwyczajac do jednakowej interpretacji tego co mu pokazuje wzrok ustawiony na krotka odleglosc tak samo jak w,tedy gdy wzrok jest nastawiony na duza odleglosc.
Tu wystarczy moment blednej, czy nadinterpretacji i ladujesz w najlepszym przypadku w rowie, a w najgorszym, zjedziesz przez barierki na nizszy poziom petli na autostradzie, pod jadaca ciezarowke.
Ostatnio zmieniony 2022-07-28, 21:15 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: sądzony » 2022-07-28, 21:19

Jeździłem z takim urządzeniem. Nie jest niebezpieczne. To po prostu zbędny gadżet.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: Andej » 2022-07-28, 21:32

Jozek pisze: 2022-07-28, 21:14 Andej, jest kolosalna roznica
Piszesz tak poważnie, że czasem myślę, że wierzysz w to co piszesz. Ale zdaję sobie sprawę z twojej inteligencji, więc wiem, że robisz sobie jaja. Ale bardzo fajne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: konserwa » 2022-07-28, 22:27

Im wiecej zbednych rzeczy w pojezdzie, tym bardziej pusty portfel uzytkownika tegoz pojazdu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-29, 11:49

No cóż, że też o tych zastrzeżeniach nie wiedzą twórcy ekranów przeziernych w samolotach :)

Osobiście nie gustuje w podobnych rozwiązaniach, ale nie wykluczam, ze to kwestia przyzwyczajenia. Są też dodatki do aplikacji nawigatorów w telefonach komórkowych, które działają na podobnej zasadzie, wyświetlając strzałki gdzie jechać.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: konserwa » 2022-07-29, 17:35

Ekrany przezierne w samolotach podlegaja po kazdym locie kalibracji ... to tak po pierwsze,
Po drugie - sa one uzupelnieniem ( a nie glownym instrumentem ) ... to tak po drugie
A swego czasun doprowadzily do kilku katastrof - stad zaniechanie takich rozwieazan w najnowszych obiektach latajacych jako rozwiazan glownych ( podstawowych ).
Glowna ich wada jest niemoznosc wyswietlenia wszystkich koniecznych informacji ( chaos informacyjny ).
Jako wyswietlacz jedynie predkosci ( czy w samolotach wojskowych jako dane celu na obiekt namierzany ) wypelniaja swoje funkcje wystarczajaco dobrze.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: Jozek » 2022-07-29, 18:15

konserwa pisze: 2022-07-29, 17:35 Ekrany przezierne w samolotach podlegaja po kazdym locie kalibracji ... to tak po pierwsze,
Po drugie - sa one uzupelnieniem ( a nie glownym instrumentem ) ... to tak po drugie
A swego czasun doprowadzily do kilku katastrof - stad zaniechanie takich rozwieazan w najnowszych obiektach latajacych jako rozwiazan glownych ( podstawowych ).
Glowna ich wada jest niemoznosc wyswietlenia wszystkich koniecznych informacji ( chaos informacyjny ).
Jako wyswietlacz jedynie predkosci ( czy w samolotach wojskowych jako dane celu na obiekt namierzany ) wypelniaja swoje funkcje wystarczajaco dobrze.
Wiesz, teraz pewnie niektorzy beda chcieli sobie w autach zainstalowac systemy namierzania, np. policjantow. ;)
A tak w ogole to ostatnimi laty to byle bzdety reklamowane sa w kazdej dziedzinie, bez jakiegokolwiek sensu, byle by tylko sprzedac jak najwiecej.
Pozniej te bzdety poniewieraja sie na wysypiskach smieci i sa problemy z ich utylizacja.
Nie wspominajac o energii i zanieczyszczaniu srodowiska, po to tylko by na byle bzdecie sie nachapac jak najwiecej.
Ostatnio zmieniony 2022-07-29, 18:17 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: konserwa » 2022-07-29, 18:30

No coz ... to jest syndrom "tulipanowy" - swego czasu wmowiono ludziom, ze cebulki kwiatow sa drozsze od zlota.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: Jozek » 2022-07-29, 18:46

Jeszcze pare lat temu jezdzilem na dlugich trasach bez nawigatora, a i przy okazji jak ktores z dzieciakow ze mna jechalo to nauczylem ich czytac mapy i znaki drogowe, kierunkowe.
Zdarzalo mi sie gdzies pomylic i zjechac na niewlasciwym zjezdzie i np. na trasie do Polski trafialy sie pomylki przez ktore nadrabialem dodatkowe 50 km.
Teraz uzywam nawigatora i pomylki nawigatora czesto przekraczaja 200km.
Wczoraj nawet, pojechalem do Lesneven, by kupic troche potrzebnego mi piasku kaolinowego, niezbednego w technologii wykonywanej pracy.
Bedac juz w Lesneven, wlaczylem nawigatora i wpisalem nazwe ulicy i nr. Zaprowadzil mnie do sasiedniej miejscowosci i nadrobilem 15km, choc sklep, hurtownia byla 2 km od miejsca w ktorym wlaczylem nawigatora.
Ot caly urok tych bzdetow techologicznych. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-07-29, 19:25 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: HUD do samochodu - urządzenie poprawiające bezpieczeństwo.

Post autor: konserwa » 2022-07-29, 20:42

:-o Nawigacja przydala mi sie wiele racji ... ba, bez nawigacji kilka razy nigdy bym nie trafil tam, gdzie okazalo sie, mialem trafic.
Ale - satelita krazy w odleglosci kilkuset km. od ziemii, dlatego sygnal jest opozniony, nieraz mapa jest niezaktualizowana, a nieraz wlasnie zachodzi nadmiar impulsow ( informacji ) z ktorych algorytm wybiera trase najblizsza w linii prostej miedzy orbita a ziemia, a nie najprostsza ( czyli najczesciej najblizsza ) do zadanego punktu.
Stad zachodza pomylki. I takie rowniez mi sie przydarzyly ( jak np. milym glosem polecenie, abym na srodku rzeki skrecil z mostu w ... no, wprost do wody 8-|

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”