Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-12, 10:08

@sądzony
Cokolwiek byśmy głosili, Prawdę o Bogu "uistatnia" w relacja z Nim Samym.
A tymczasem Biblia (Ewangelia dzisiejsza):

"Jezus zaczął czynić wyrzuty miastom, w których dokonał najwięcej cudów, za to, że się nie nawróciły. „Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Gdyby w Tyrze i Sydonie działy się te cuda, które u was się dokonały, już dawno by pokutowały, w worze pokutnym i popiele, i nawróciłyby się. Dlatego mówię wam: Lżej będzie Tyrowi i Sydonowi w dniu sądu niż wam. A ty, Kafarnaum: «Czy aż do nieba masz być wywyższone? Aż do piekła zstąpisz!». Bo gdyby w Sodomie dokonały się cuda, które u ciebie miały miejsce, ocalałaby aż po dziś dzień. Dlatego mówię wam, że ziemi Sodomy lżej będzie w dniu sądu niż tobie"


Dodano po 5 minutach 52 sekundach:
@AdamS. ja akurat rozmawiam z ludźmi na tego rodzaju tematy. Że Bóg - Stwórca i pierwsza przyczyna istnieje, że cuda po dziś dzień są dowodem Objawienia i że Kościół (katolicki) został założony przez Chrystusa.

Jeśli chcesz, mogę Ci polecić różnej maści literaturę na ten temat.
Ostatnio zmieniony 2022-07-12, 10:14 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 11:01

krystian.zawistowski pisze: 2022-07-12, 10:14 @sądzony
Cokolwiek byśmy głosili, Prawdę o Bogu "uistatnia" w relacja z Nim Samym.
A tymczasem Biblia (Ewangelia dzisiejsza):

"Jezus zaczął czynić wyrzuty miastom, w których dokonał najwięcej cudów, za to, że się nie nawróciły. „Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Gdyby w Tyrze i Sydonie działy się te cuda, które u was się dokonały, już dawno by pokutowały, w worze pokutnym i popiele, i nawróciłyby się. Dlatego mówię wam: Lżej będzie Tyrowi i Sydonowi w dniu sądu niż wam. A ty, Kafarnaum: «Czy aż do nieba masz być wywyższone? Aż do piekła zstąpisz!». Bo gdyby w Sodomie dokonały się cuda, które u ciebie miały miejsce, ocalałaby aż po dziś dzień. Dlatego mówię wam, że ziemi Sodomy lżej będzie w dniu sądu niż tobie"
Zgadzam się w całej rozciągłości. Inaczej jednak rozumiemy pojęcie "cudu". Dla mnie jest nim łaska, a nie "Matka Boska na chmurze".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1406
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 539 times
Been thanked: 773 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: AdamS. » 2022-07-12, 11:38

krystian.zawistowski pisze: 2022-07-12, 10:14 @AdamS. ja akurat rozmawiam z ludźmi na tego rodzaju tematy. Że Bóg - Stwórca i pierwsza przyczyna istnieje, że cuda po dziś dzień są dowodem Objawienia i że Kościół (katolicki) został założony przez Chrystusa. Jeśli chcesz, mogę Ci polecić różnej maści literaturę na ten temat.
Chyba nie do końca się tutaj rozumiemy, bo moim dylematem nie jest to CZY rozmawiać, lecz KIEDY rozmawiać. Jeszcze raz przypomnę, że Jezus nie zawsze podejmował rozmowę - to powinno nam dać do myślenia. Czasem potrzebne jest SŁOWO zasiewające wiarę, a czasem MILCZENIE - zasiewające niepokój.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-12, 12:03

@sądzony

Chrystus i postronni rozumieją te słowa tak, że dostali adekwatny dowód, że Chrystus od Boga pochodzi i należy Mu się wiara i będą z tego rozliczeni.

"Nauczycielu! Wiemy, że zostałeś posłany przez Boga, bo nikt nie mógłby czynić takich cudów, jakie Ty czynisz, gdyby On go nie posłał."
"Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!"


Jest to dokładnie potwierdzone w Starym Testamencie: https://apologetyka.org/ddowody-na-istn ... ologiczny/
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 12:19

krystian.zawistowski pisze: 2022-07-12, 12:03 @sądzony

Chrystus i postronni rozumieją te słowa tak, że dostali adekwatny dowód, że Chrystus od Boga pochodzi i należy Mu się wiara i będą z tego rozliczeni.

"Nauczycielu! Wiemy, że zostałeś posłany przez Boga, bo nikt nie mógłby czynić takich cudów, jakie Ty czynisz, gdyby On go nie posłał."
"Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!"


Jest to dokładnie potwierdzone w Starym Testamencie: https://apologetyka.org/ddowody-na-istn ... ologiczny/
Ja nie potrzebuję dowodów. Ja wierzę. A świadectwem Boga jest każdy dzień, oddech, radość czy uderzenie serca.
„Błogosławieni ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli”

Staram się patrzać w serce.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-12, 12:41

@AdamS.
jak ktoś Cię zaczepia, albo rozgłasza jakieś głupoty to warto odpowiedzieć w sposób sensowny, proste. Nawet jest to obowiązkiem.

List Św Piotra:
15 Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego6 i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest.


@sądzony owszem.

A błogosławieni ci którzy zmajstrowali sobie własny kult wedle swego uznania, a wbrew dowodom? Nope, ziemi Sodomy lżej będzie w dniu sądu niż tobie""
.
Ostatnio zmieniony 2022-07-12, 12:42 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 12:43

krystian.zawistowski pisze: 2022-07-12, 12:41 @sądzony owszem.

A błogosławieni ci którzy zmajstrowali sobie własny kult wedle swego uznania, a wbrew dowodom? Nope, ziemi Sodomy lżej będzie w dniu sądu niż tobie""
. Pragnę zauważyć, że Faryzeusze są wierzący i to w Biblię.
Myśl co chcesz. Dla mnie wiara nie jest nauką.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: Jozek » 2022-07-12, 12:56

Jezus nie dyskutowal z ludzmi tylko mowil co mial powiedziec, a jak nie trafialo to do tego kogos to zostawial go.
Po prostu ktos kto ma jakies bledne przekonania nie odstapi od nich, a dyskusja nie ma wtedy sensu.
Zwykle widac to juz w pierwszych zdaniach jakie uslyszymy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 13:11

Bóg Miłuje i czeka za drzwiami, by Mu choć uchylić.
Ostatnio zmieniony 2022-07-12, 14:00 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: Andej » 2022-07-12, 17:40

Poprosiłem Marka, aby zabrał głos w tej dyskusji. A on w odpowiedzi przytoczył słowa Nauczyciela: Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!» (Mk 6.11)
Myślicie, ze ma rację? Czy wyrost przeciwnie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1406
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 539 times
Been thanked: 773 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: AdamS. » 2022-07-12, 18:22

Andej pisze: 2022-07-12, 17:40 Poprosiłem Marka, aby zabrał głos w tej dyskusji. A on w odpowiedzi przytoczył słowa Nauczyciela: Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!» (Mk 6.11)
Myślicie, ze ma rację? Czy wyrost przeciwnie?
Powyższe słowa są doskonałym dopełnieniem mojego dylematu i w pełni się do nich skłaniam.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-12, 20:33

sądzony pisze: 2022-07-12, 12:43
Myśl co chcesz. Dla mnie wiara nie jest nauką.
Nauką? Bóg dostarczył adekwatnych dowodów dla każdego w oparciu o zdrowy rozsądek.

Nauka to jedna strona zagadnienia.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: sądzony » 2022-07-12, 21:35

krystian.zawistowski pisze: 2022-07-12, 20:33
sądzony pisze: 2022-07-12, 12:43 Myśl co chcesz. Dla mnie wiara nie jest nauką.
Bóg dostarczył adekwatnych dowodów dla każdego w oparciu o zdrowy rozsądek.
Dla Ciebie to dowód, dla mnie to po prostu wybór pomiędzy życiem, a śmiercią.
Wierzę, by żyć i żyję bo wierzę.

Życie, radość, miłowanie, sens, dobro, bliskość, relacja, poświęcenie, miłosierdzie, pogodzenie z krzyżem, miłosna akceptacja, dystans do siebie, dostrzeganie Chrystusa w drugim, modlitwa, słońce, drzewo, wiatr, łza, ciepło, ziemia pod bosymi stopami, spojrzenie żony, luka po zębie mlecznym w uśmiechu mojej córki, umyty kubek koleżanki w pracy, czereśnie podarowane bezdomnej, stary 25 golf, przezwyciężona niechęć do pójścia w niedzielę na mszę św., lovesong - the cure, smak porannej kawy, piękno zachodu słońca, gotowość śmierci, frytki z solą, piasek, szczekanie psa ...

Żaden dowód nie przekona mnie, że Bóg istnieje.
Wiara jest mi bliższa i "prawdziwsza" niż jakakolwiek wiedza, którą człowiek jest w stanie udowodnić.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-14, 17:17

@sądzony Bardzo dobrze jeśli to obok katolickiej ortodoksji. W przeciwnym razie NIE.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Reakcja na prowokacje - podejmować rozmowę czy milczeć??

Post autor: sądzony » 2022-07-14, 18:15

Cała ortodoksja opiera się na Miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ