Jak pomóc zwalczyć grzech

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
PyZa
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Jak pomóc zwalczyć grzech

Post autor: PyZa » 2022-07-11, 20:06

Zwracam się z pytaniem jak mogę pomóc mojemu narzeczonemu z jego nawracającym grzechem masturbacji? Skoro rozmowy, że nie powinien tego robić, przypominanie o modlitwie w chwilach słabości nie pomaga? Bardzo chciałabym mu pomóc się uwolnić, ale nie wiem jak...

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Jak pomóc zwalczyć grzech

Post autor: Jozek » 2022-07-11, 20:29

Raczej trudno ci bedzie mu pomoc jesli sam tego nie zmieni.
A angazujac sie w jego problem sama mozesz wpasc w grzech wspolzycia przed slubem.
Obawiam sie ze wlasnie o to mu chodzi.
Z drugiej strony ktos kto jest uzalezniony od masturbacji nie jest po prostu w stanie odroznic milosci od zwierzecych imstynktow, wiec ewentualne przyszle malzenstwo to beda serie powaznych problemow mogacych doprowadzic do rozpadu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Jak pomóc zwalczyć grzech

Post autor: sądzony » 2022-07-11, 21:07

PyZa pisze: 2022-07-11, 20:06 Zwracam się z pytaniem jak mogę pomóc mojemu narzeczonemu z jego nawracającym grzechem masturbacji? Skoro rozmowy, że nie powinien tego robić, przypominanie o modlitwie w chwilach słabości nie pomaga? Bardzo chciałabym mu pomóc się uwolnić, ale nie wiem jak...
Wybacz @Jozek 'a.
Na początek spróbuj zrozumieć sytuację narzeczonego. Seksualność mężczyzn jest nieco ... "mniej do ujarzmienia" niż kobieca.
Na początek spróbuj Go zrozumieć.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

PyZa
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jak pomóc zwalczyć grzech

Post autor: PyZa » 2022-07-11, 21:09

Jozek pisze: 2022-07-11, 20:29 ktos kto jest uzalezniony od masturbacji nie jest po prostu w stanie odroznic milosci od zwierzecych imstynktow
Myślę, że to zupełna nieprawda, bo jeśli on jest świadomy grzechu, z którym walczy, raz jest lepiej raz gorzej, nie znaczy, że nie pojmuje miłości prawidłowo. Bardziej chodziło mi o jakieś praktyczne ćwiczenia, coś co pomoże, bo poprosił mnie o pomoc
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 21:15 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Jak pomóc zwalczyć grzech

Post autor: sądzony » 2022-07-11, 21:37

PyZa pisze: 2022-07-11, 21:09 Myślę, że to zupełna nieprawda, bo jeśli on jest świadomy grzechu, z którym walczy, raz jest lepiej raz gorzej, nie znaczy, że nie pojmuje miłości prawidłowo. Bardziej chodziło mi o jakieś praktyczne ćwiczenia, coś co pomoże, bo poprosił mnie o pomoc
Nie mam rad. Wiem, że u mężczyzny, szczególnie w pewnym wieku, powstrzymanie się od tego grzechu może być bardzo trudne, a czasami wręcz awykonalne. Co oczywiście nie oznacza, że masturbacja przestaje być grzechem.

Ważne jest, że walczycie. Bywa gorzej i lepiej, ale jest chęć walki. Upadki będą nam towarzyszyć do końca życia.

Sam grzeszyłem w ten sposób przez około 30 lat. Obecnie Bóg codziennie daje mi siłę i jestem "czysty" od ponad 1,5 roku.
Masturbacja oczywiście ma negatywny wpływ na relacje w związku, ale w żaden sposób nie przekreśla miłości. Jesteście narzeczeństwem z Bożą łaską jesteście w stanie "dźwignąć" dużo więcej i poradzić sobie z wieloma przeciwnościami.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak pomóc zwalczyć grzech

Post autor: Viridiana » 2022-07-12, 09:33

Zacznę od trochę niespodziewanej strony - brawa dla narzeczonego za to, że potrafił się Tobie przyznać do tego grzechu i że poprosił Cię o pomoc. Nieczystość lubi wydarzać się w ukryciu, więc jeżeli się odsłonił przed Tobą, to już zrobił pierwszy krok do wyjścia z tego.
Jakkolwiek jest rzeczą dobrą to, że chcesz go wesprzeć w tej walce, nie da się uniknąć w tym procesie rzeczy, które Twój narzeczony musi zrobić sam, ponieważ punktem wyjścia do zaplanowania konkretnych działań jest rozpoznanie tego, jakie czynniki sprzyjają masturbacji, kiedy najczęściej się ona zdarza - innymi słowy, Twój narzeczony powinien zrozumieć trochę to, jak działa jego seksualność, aby z tego wyjść. To, co Ty możesz zrobić, to nieustannie go wspierać i zachęcać do tego, aby po upadku jak najszybciej poszedł do spowiedzi. Możecie się także dogadać, że w chwilach, gdy Twój narzeczony będzie czuł, że może zaraz upaść, będzie np. dzwonił do Ciebie, aby w ten sposób "wyjść z ukrycia" i przetrwać czas, w którym jest narażony na pokusę.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

PyZa
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jak pomóc zwalczyć grzech

Post autor: PyZa » 2022-07-12, 16:43

Viridiana pisze: 2022-07-12, 09:33 Zacznę od trochę niespodziewanej strony - brawa dla narzeczonego za to, że potrafił się Tobie przyznać do tego grzechu i że poprosił Cię o pomoc. Nieczystość lubi wydarzać się w ukryciu, więc jeżeli się odsłonił przed Tobą, to już zrobił pierwszy krok do wyjścia z tego.
Jakkolwiek jest rzeczą dobrą to, że chcesz go wesprzeć w tej walce, nie da się uniknąć w tym procesie rzeczy, które Twój narzeczony musi zrobić sam, ponieważ punktem wyjścia do zaplanowania konkretnych działań jest rozpoznanie tego, jakie czynniki sprzyjają masturbacji, kiedy najczęściej się ona zdarza - innymi słowy, Twój narzeczony powinien zrozumieć trochę to, jak działa jego seksualność, aby z tego wyjść. To, co Ty możesz zrobić, to nieustannie go wspierać i zachęcać do tego, aby po upadku jak najszybciej poszedł do spowiedzi. Możecie się także dogadać, że w chwilach, gdy Twój narzeczony będzie czuł, że może zaraz upaść, będzie np. dzwonił do Ciebie, aby w ten sposób "wyjść z ukrycia" i przetrwać czas, w którym jest narażony na pokusę.
Ten pomysł z dzwonieniem jest dobry, dziękuję.

ODPOWIEDZ