Niepewność spowiedzi

ODPOWIEDZ
W.N.
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2022
Wyznanie: Katolicyzm

Niepewność spowiedzi

Post autor: W.N. » 2022-07-11, 22:19

Dzień dobry,
Na ostatniej spowiedzi, kiedy wyznałem pierwszy grzech i zacząłem mówić drugi to ksiądz zaczął dawać mi już rozgrzeszenie. Ja nie wiedząc co robić po prostu klęczałem tam trochę przestraszony ta nowa sytuacją. I z tego wszystkiego nawet nie dosłyszałem pokuty.
I teraz mam pytania:
Czy ta spowiedź była ważna?
Jeśli ta spowiedź była ważna to czy grzechy których nie zdążyłem powiedzieć też zostały mi odpuszczone?

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Niepewność spowiedzi

Post autor: bei » 2022-07-11, 22:45

Ja miałam kiedyś (kilkanaście lat temu) podobną sytuację. Potem powiedziałam o tym temu księdzu i on powiedział że grzechy trzeba wyznać żeby zostały odpuszczone. Powtórzyłabym spowiedź.
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 22:46 przez bei, łącznie zmieniany 1 raz.

W.N.
Przybysz
Przybysz
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2022
Wyznanie: Katolicyzm

Re: Niepewność spowiedzi

Post autor: W.N. » 2022-07-12, 06:38

Czyli ten który wyznałem został mi odpuszczony?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Niepewność spowiedzi

Post autor: Andej » 2022-07-12, 07:47

W.N. pisze: 2022-07-12, 06:38 Czyli ten który wyznałem został mi odpuszczony?
Żadna odpowiedź udzielona przez się nie jest wiążąca. Nawet odpowiedź księdza. Uważam, że powinieneś, czym prędzej, iść do spowiedzi i wyznać wątpliwości.
Do spowiedzi można (i trzeba) tak często, jak często sumienie gryzie, ale nie rzadziej niż raz w miesiącu. Nie czekaj. Idź, powiedz spowiednikowi. Błyskawicznie Ci ulży.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

tmsiwy
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2022

Re: Niepewność spowiedzi

Post autor: tmsiwy » 2022-11-16, 12:24

Witam ja mam pytanie również o rozgrzeszenie, a mianowicie po spowiedzi ksiądz dał bardzo krótką naukę i pokutę powiedział idź w pokoju żałuj za grzechy i zapukał w konfesjonał a nie jak zwykle "odpuszczam tobie grzechy idź w pokoju lub coś takiego. Dodam że to był ksiądz przyjezdny na spowiedzi ogólnej w czasie misji parafialnych, może u niego się praktykuje takie zakańczanie spowiedzi ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Niepewność spowiedzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-16, 13:39

tmsiwy pisze: 2022-11-16, 12:24 Witam ja mam pytanie również o rozgrzeszenie, a mianowicie po spowiedzi ksiądz dał bardzo krótką naukę i pokutę powiedział idź w pokoju żałuj za grzechy i zapukał w konfesjonał a nie jak zwykle "odpuszczam tobie grzechy idź w pokoju lub coś takiego. Dodam że to był ksiądz przyjezdny na spowiedzi ogólnej w czasie misji parafialnych, może u niego się praktykuje takie zakańczanie spowiedzi ?
Chcesz powiedzieć, że nie było:
„Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła.
I JA ODPUSZCZAM TOBIE GRZECHY W IMIĘ OJCA I SYNA, I DUCHA ŚWIĘTEGO”.

?!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13691
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Niepewność spowiedzi

Post autor: sądzony » 2022-11-18, 13:53

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-16, 13:39
tmsiwy pisze: 2022-11-16, 12:24 Witam ja mam pytanie również o rozgrzeszenie, a mianowicie po spowiedzi ksiądz dał bardzo krótką naukę i pokutę powiedział idź w pokoju żałuj za grzechy i zapukał w konfesjonał a nie jak zwykle "odpuszczam tobie grzechy idź w pokoju lub coś takiego. Dodam że to był ksiądz przyjezdny na spowiedzi ogólnej w czasie misji parafialnych, może u niego się praktykuje takie zakańczanie spowiedzi ?
Chcesz powiedzieć, że nie było:
„Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła.
I JA ODPUSZCZAM TOBIE GRZECHY W IMIĘ OJCA I SYNA, I DUCHA ŚWIĘTEGO”.

?!
Tego to ja nigdy nie słyszałem. A może nie słuchałem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

tmsiwy
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2022

Re: Niepewność spowiedzi

Post autor: tmsiwy » 2022-11-23, 22:17

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-16, 13:39
tmsiwy pisze: 2022-11-16, 12:24 Witam ja mam pytanie również o rozgrzeszenie, a mianowicie po spowiedzi ksiądz dał bardzo krótką naukę i pokutę powiedział idź w pokoju żałuj za grzechy i zapukał w konfesjonał a nie jak zwykle "odpuszczam tobie grzechy idź w pokoju lub coś takiego. Dodam że to był ksiądz przyjezdny na spowiedzi ogólnej w czasie misji parafialnych, może u niego się praktykuje takie zakańczanie spowiedzi ?
Chcesz powiedzieć, że nie było:
„Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła.
I JA ODPUSZCZAM TOBIE GRZECHY W IMIĘ OJCA I SYNA, I DUCHA ŚWIĘTEGO”.

?!
Tak wydaje mi się że nie było

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Niepewność spowiedzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-24, 09:41

Tu na forum mogę tylko powiedzieć: powiedz o tym spowiednikowi.

tmsiwy
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 16 lis 2022

Re: Niepewność spowiedzi

Post autor: tmsiwy » 2022-11-25, 20:53

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-24, 09:41 Tu na forum mogę tylko powiedzieć: powiedz o tym spowiednikowi.
No nie mogę mu powiedzieć bo nie wiem kto to. To była "duża" spowiedź w parafii i było dużo przyjezdnych księży, których nie znałem i nigdy wcześniej nie widziałem.

ODPOWIEDZ