Kto ile dał na Kościół

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Kto ile dał na Kościół

Post autor: Drwal » 2022-07-11, 22:22

Szczęść Boże, nurtuje mnie pytanie , dlaczego Ksiądz na Mszy w czasie ogłoszeń czyta , kto złożył swoje ofiary i ile złożył , Np. Podanie Imienia , i jeszcze jednej informacji (można też anonimowo). Chodzi mi w związku z tym fragment Ewangelii:. (Mt 6 1-4) w tym fragmencie jest napisane , żeby jałmużnę składać w ukryciu.
Nie mam na celu , żadnego ataku , krytyki ani nic z podobnych rzeczy , tylko Pytam z ciekawości i dziękuję za każdą odpowiedź
Ostatnio zmieniony 2022-07-11, 22:30 przez Drwal, łącznie zmieniany 1 raz.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: sądzony » 2022-07-11, 22:39

Bo błądzi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: Jozek » 2022-07-11, 22:47

Nie, to nie ksiadz bladzi, tylko parafianie.
Jest tego kilka aspektow, brak zaufania Kosciolowi i proboszczowi, biurokracja, chwalenie sie przed innymi, oraz duma i pycha.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2480
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 934 times

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: Susanna » 2022-07-11, 22:48

:-o dziwne zachowanie.. chyba że podczas składania ofiary, dana osoba prosi o to by ujawnić ile dała na ofiarę.. ale i tak, nie powinien ujawniać.. :-?
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: Andej » 2022-07-11, 23:26

Drwal pisze: 2022-07-11, 22:22 dlaczego Ksiądz na Mszy w czasie ogłoszeń czyta , kto złożył swoje ofiary i ile złożył ,
Po to, aby już teraz, ci wyczytani, odebrali swoja zapłatę.
Mt 6.5-6 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Aby w niebie było luźniej.
To proza życia. Ludzka próżność.
Sądzę, ze powinien wytłumaczyć. Tylko, ze wtedy miałby o wiele mniej kasy. A tak jest wyścig. Ranking, kto dał więcej. I kasa się sypie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: Jozek » 2022-07-11, 23:51

Dayy pisze: 2022-07-11, 22:48 :-o dziwne zachowanie.. chyba że podczas składania ofiary, dana osoba prosi o to by ujawnić ile dała na ofiarę.. ale i tak, nie powinien ujawniać.. :-?
Niektorzy chca kontrolowac Kosciol i ksiedza.
Poza tym dzis sa tzw. rady parafialne ktore wszystko kontroluja i w zasdzie taki proboszcz ma jedynie dostep do dokumentow parafialnych i ksiegowych a nie do pieniedzy.
Kiedys nawet myslalem by np. prace ktore wykonuja bezplatnie parafianie,( niektorzy przyjezdzajac swomi firmowymi wanami z reklama robia pewne prace, by zrobic sobie reklame) aby wystawili fakture, a zaplate przekazali na cele charytatywne, nawet do ksiedza wylacznej dyspozycji gdy trafi sie ktos potrzebujacy, bo tacy najpredzej przyjda do ksiedza niz do kogos swieckiego.
A przy okazji ze oplata za wystawione faktury uregulowana bedzie z funduszy parafii, to w ten sposob wszyscy parafianie beda uczestnikami prac przy kosciele. A wykonawca prac w pomocy charytatywnej.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: Tek de Cart » 2022-07-12, 01:09

pochodzę z małej miejscowości, już tam nie mieszkam, ale rodzice tak, więc bywam. Parę la temu na ogłoszeniach ksiądz proboszcz mówił że jest potrzeba remontu kościoła (zdaje się dach przeciekał czy coś takiego), więc po Mszy Świętej poszedłem do kancelarii i zgłosiłem że chętnie złoże darowiznę na remont, pod warunkiem że będzie to darowizna anonimowa. Ksiądz mnie nie znał osobiście, ale po nazwisku już wiedział kto jest moimi rodzicami itd, więc można powiedzieć że zostałem zidentyfikowany :)
Zrobiłem przelew z darowizną - w sumie dosyć spory, bo to były wtedy tak ze 2 pensje - policzyłem sobie, że przecież z tego kościoła korzystałem jakieś 15 lat co niedzielę, co oznacza 50 niedziel przez 15 lat - jakbym wrzucał na tacę to przecież trochę by się nazbierało ;)
Później się dowiedziałem, że ksiądz wyczytał darowiznę imiennie i jeszcze bardzo podkreślał że to duża suma przez co wykorzystał ten fakt żeby 'pokazać' parafianom, że można być hojnym w datkach na kościół...
Ale żeby była jasność - nie zniechęciło mnie to do ofiarności ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: inżynier » 2022-07-12, 20:08

Andej pisze: 2022-07-11, 23:26Aby w niebie było luźniej.
W niebie, które jest nieskończone, nie będzie luźniej ani ciaśniej. ;)
Ale znów na mojej wsi jest tak, że są osoby, nie potrafiące uszanować tego, który mimo że jest zamożniejszy, daje mniej na Kościół lub wcale. Dla mnie to jest osądzanie, bo może coś innego robi dla Kościoła, może jeszcze lepsze świadectwo w ogóle życia niż ja, uczęszczający na Mszę niedzielną. :)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: Nenderen » 2022-07-15, 13:20

Przepraszam ale lepiej jest założyć dobrą wolę księdza i parafian niż zaraz robić porównania do odbierania doczesnej nagrody. Święta Faustyna pytała we śnie święta Tereskę czy będzie kanonizowana i co, nazwiemy jej postawę faryzeizmem? Raczej nie. Niewinność bywa bardzo bezpośrednia.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-15, 13:53

Różne mogą być powody. Takie sobie (wzbudzenie niezdrowej konkurencji), średnie (danie dobrego przykładu, co jednak jest niebezpiecznie blisko wzbudzania konkurencji) albo może być sprawa przejrzystości (że ksiądz nie chowa do kieszeni)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kto ile dał na Kościół

Post autor: Andej » 2022-07-15, 13:54

Nenderen pisze: 2022-07-15, 13:20 Przepraszam ale lepiej jest założyć dobrą wolę księdza i parafian niż zaraz robić porównania do odbierania doczesnej nagrody.
Lepiej. Ale to nie alternatywa. Niezależnie od dobrej woli księdza i parafian donator otrzymuje nagrodę w postaci splendoru. Lub karę w postaci zazdrości, uszczypliwości. Czy zarzutów, że należałoby inaczej wykorzystać kasę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”