Czy Ks. Rafał Jarosiewicz słusznie ocenił książkę ,, Chrzest w Duchu SW" jako oficjalne nauczanie Kościoła?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Marcin Jóźwiak
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 31 lip 2021
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Czy Ks. Rafał Jarosiewicz słusznie ocenił książkę ,, Chrzest w Duchu SW" jako oficjalne nauczanie Kościoła?

Post autor: Marcin Jóźwiak » 2022-07-14, 12:08

- Od około 9:37 minuty

Padają stwierdzenia, że fragment z książki ,, Chrzest w Duchu SW"
https://e-serafin.pl/chrzest-w-duchu-sw ... ,6806,2694
jest oficjalną nauka Kościoła, a sama książka dokumentem Kościoła.

Zapytałem z czego to wynika, czy Kongregacja to zatwierdziła. W odpowiedzi otrzymałem, że Komisja doktrynalna podlega pod Kongregacje, że to jest oficjalny dokument Kościoła.
Ostatnio zmieniony 2022-07-14, 12:44 przez Marcin Jóźwiak, łącznie zmieniany 1 raz.

Siostra

Re: Czy Ks. Rafał Jarosiewicz słusznie ocenił książkę ,, Chrzest w Duchu SW" jako oficjalne nauczanie Kościoła?

Post autor: Siostra » 2022-07-14, 12:35

@Marcin Jóźwiak
Ks Jaroszewicz mówi o tym dokumencie:
https://e-serafin.pl/chrzest-w-duchu-sw ... ,6806,2694
a nie o książce ks Glasa.
A w 11 minucie ks mówi wprost że opinie ks Glasa nie jest oficjalnym Nauczanie KK.
Proszę przesłuchaj to raz jeszcze.
Ostatnio zmieniony 2022-07-14, 12:38 przez Siostra, łącznie zmieniany 1 raz.

Marcin Jóźwiak
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 31 lip 2021
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy Ks. Rafał Jarosiewicz słusznie ocenił książkę ,, Chrzest w Duchu SW" jako oficjalne nauczanie Kościoła?

Post autor: Marcin Jóźwiak » 2022-07-14, 12:43

No przecież nie napisałem o książce ks. Glasa tylko tej od komisji doktrynalnej.
Ostatnio zmieniony 2022-07-14, 12:57 przez Marcin Jóźwiak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Czy Ks. Rafał Jarosiewicz słusznie ocenił książkę ,, Chrzest w Duchu SW" jako oficjalne nauczanie Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-14, 13:11

Są to twierdzenia nieuprawnione.
ICCRS, mimo oficjalnego zatwierdzenia statutu przez Papieską Radę ds. Świeckich, pozostawała stowarzyszeniem prywatnym (zaś statutowo "międzynarodowym ciałem służebnym"). Jako taka nie posiadała żadnych uprawnień do wydawania dokumentów magisteryjnych w Kościele. Nie była ona też żadnym formalnym ciałem "przełożonym" nad wspólnotami charyzmatycznymi. Dla uwypuklenia tego faktu, zmieniono w 1993 roku jej nazwę z "Międzynarodowe Biuro Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej (ICCRO)" na "Międzynarodowa Służba Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej".
W 2017 roku ICCRS została przekształcona w CHARIS („Międzynarodową Służbę Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej”) zachowując ów charakter "ciała służebnego". W myśl statutu CHARIS "propaguje i umacnia jedność pomiędzy wszelkimi rzeczywistościami charyzmatycznymi, rozbudzając poczucie istnienia światowej rodziny Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej". Nadal nie jest to instytucja nadrzędna wobec wspólnot Odnowy (statut mówi o tym wprost „Jako ciało służebne CHARIS nie sprawuje jurysdykcji nad Katolicką Odnową Charyzmatyczną"), nie mówiąc już o innych katolikach.
CHARIS, choć oficjalnie erygowana i mająca status publicznej osoby prawnej, pozostaje jednak prywatnym stowarzyszeniem wiernych (o czym świadczy powołanie się w statucie na 321 kanon Prawa Kanonicznego). Jako takie nie jest uprawnione do wydawania dokumentów magisteryjnych, ani żadnych innych dokumentów w imieniu Kościoła.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Ks. Rafał Jarosiewicz słusznie ocenił książkę ,, Chrzest w Duchu SW" jako oficjalne nauczanie Kościoła?

Post autor: Dezerter » 2022-07-14, 16:40

Kościół powołał oficjalnie i otoczył opieką duszpasterską min biskup Siemieniewski (i 3 innych biskupów- piszę o oddziale polska ICCRS) ICCRS
Marek oficjalnie bojkotuje i dyskredytuje ICCRS, pomimo bliskiej współpracy przez wiele lat z b. Siemieniewskim
Jak ci się to Marku wszytko zgadza?, ja nie rozumiem

ks Jarosiewicz jest kontrowersyjnym, wyrazistym, odważnym, szczerym i wierzącym księdzem - miałem okazję go poznać i wspólnie ewangelizować przez tydzień, na Przystań z Jezusem. Stoczyliśmy kilka ostrych dyskusji, ale i wiele razy mnie zachwycił swoją wiarą i postawą, więc na pewno warto rozważyć to co mówi, bo często jego uwagi są trafne.
Ostatnio zmieniony 2022-07-14, 16:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Marcin Jóźwiak
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 31 lip 2021
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy Ks. Rafał Jarosiewicz słusznie ocenił książkę ,, Chrzest w Duchu SW" jako oficjalne nauczanie Kościoła?

Post autor: Marcin Jóźwiak » 2022-07-14, 19:00

Dezerter pisze: 2022-07-14, 16:40 Kościół powołał oficjalnie i otoczył opieką duszpasterską min biskup Siemieniewski (i 3 innych biskupów- piszę o oddziale polska ICCRS) ICCRS
Marek oficjalnie bojkotuje i dyskredytuje ICCRS, pomimo bliskiej współpracy przez wiele lat z b. Siemieniewskim
Jak ci się to Marku wszytko zgadza?, ja nie rozumiem

ks Jarosiewicz jest kontrowersyjnym, wyrazistym, odważnym, szczerym i wierzącym księdzem - miałem okazję go poznać i wspólnie ewangelizować przez tydzień, na Przystań z Jezusem. Stoczyliśmy kilka ostrych dyskusji, ale i wiele razy mnie zachwycił swoją wiarą i postawą, więc na pewno warto rozważyć to co mówi, bo często jego uwagi są trafne.
Nie widzę żeby z odpowiedzi Marka wynikało, że coś bojkotuje i dyskredytuje. Odpowiedział konkretnie na konkretne pytanie.
Ocena ICCRS oraz ks. Rafała, to inne tematy. Rozważam często pozytywnie co mówi Ksiądz, ale chyba Jemu też może zdarzyć się błąd.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Czy Ks. Rafał Jarosiewicz słusznie ocenił książkę ,, Chrzest w Duchu SW" jako oficjalne nauczanie Kościoła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-14, 22:16

Dezerter pisze: 2022-07-14, 16:40 Kościół powołał oficjalnie i otoczył opieką duszpasterską min biskup Siemieniewski (i 3 innych biskupów- piszę o oddziale polska ICCRS) ICCRS
Marek oficjalnie bojkotuje i dyskredytuje ICCRS, pomimo bliskiej współpracy przez wiele lat z b. Siemieniewskim
Jak ci się to Marku wszytko zgadza?, ja nie rozumiem
Po prostu nie ma możliwości, by stowarzyszenie prywatne pełniło rolę ciała wydającego dokumenty magisteryjne.
Co więcej, wystarczy przeczytać status tej organizacji, żeby przekonać się, że nie upoważnia on jej do tego rodzaju działań.
I nie zmienia tego współpraca z biskupami, a nawet gdyby sam papież współpracował.
Kodeks Prawa Kanonicznego jest w tej sprawie wyjątkowo klarowny.

Moje (nie tylko moje, zdziwisz się - także wyrażane przez bp. Siemieniewskiego - zastrzeżenia wobec niektórych broszurek wydawanych przez tę organizację np. wzywających do zwracania się wprost do szatana) to inna sprawa (omawialiśmy to zresztą w innym wątku).

Tu pozostaję na gruncie formalnym - ani ICCRS ani CHARIS nigdy nie było, nie jest do tego przeznaczone, i nigdy nie będzie ciałem mogącym wydawać dokumenty w imieniu Kościoła.
ks Jarosiewicz jest kontrowersyjnym, wyrazistym, odważnym, szczerym i wierzącym księdzem - miałem okazję go poznać i wspólnie ewangelizować przez tydzień, na Przystań z Jezusem. Stoczyliśmy kilka ostrych dyskusji, ale i wiele razy mnie zachwycił swoją wiarą i postawą, więc na pewno warto rozważyć to co mówi, bo często jego uwagi są trafne.
Nie wypowiadam się w sprawie księdza Jarosiewicza (choć rzeczywiście jest kontrowersyjny - ma na koncie fatalne wpadki, ale i niewątpliwie wielką gorliwość), natomiast nie widzę powodu by przytakiwać, kiedy mówi rzeczy nieprawdziwe (zresztą niemal cytując ks. Remigiusza Recława).
Przy czym wcale nie twierdzę, że robi to ze złą wolą - przeciwnie, jestem pewien że tak mu się zdaje.
Ostatnio zmieniony 2022-07-14, 22:17 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”