Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: Nenderen » 2022-07-16, 16:51

Podobnie jak ojciec Kolbe oddał życie za bliźniego zaraziwszy się od jednej ze swoich pacjentek śmiertelnie w trakcie swej posługi. Wzór lekarza-katolika. Jak to możliwe, że nie ma jeszcze własnej strony na Wikipedii? Zwracajmy się do niego w modlitwie o to by wymodlił współczesnym lekarzom wierność Bogu i sprzeciw wobec takich patologii jak aborcja i eutanazja.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-16, 17:05

Nenderen pisze: 2022-07-16, 16:51 Zwracajmy się do niego w modlitwie o to by wymodlił współczesnym lekarzom wierność Bogu i sprzeciw wobec takich patologii jak aborcja i eutanazja.
Ale on nie został ogłoszony świętym ani błogosławionym , więc dlaczego niby mamy się konkretnie do niego zwracać w modlitwie?
Ostatnio zmieniony 2022-07-16, 17:06 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: Nenderen » 2022-07-16, 17:07

Żeby został beatyfikowany lub kanonizowany potrzebne są cuda wyproszone poprzez niego w modlitwie prywatnej, odmiennej i poprzedzającej publiczny kult.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-16, 17:09

Wielu było dobrych ludzi na świecie, ale to nie znaczy, że od razu mamy ich prosić o wstawiennictwo.
Ostatnio zmieniony 2022-07-16, 17:10 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: Nenderen » 2022-07-16, 17:12

Jak dla mnie idea beatyfikacji brata Karola to słuszny zamysł.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-16, 17:20

Może i słuszny, ale jakoś to nie przekonuje. Wielu lekarzy zmarło w trakcie swojej posługi. Wielu było naprawdę z powołania. Wszystkich mamy beatyfikować? Dlaczego akurat Edmunda Wojtyłę należy? Tylko dlatego, że był bratem świętego?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: Andej » 2022-07-16, 17:26

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-07-16, 17:20 Może i słuszny, ale jakoś to nie przekonuje. Wielu lekarzy zmarło w trakcie swojej posługi. Wielu było naprawdę z powołania. Wszystkich mamy beatyfikować? Dlaczego akurat Edmunda Wojtyłę należy? Tylko dlatego, że był bratem świętego?
Słusznie. Wydaje mi się, że w ostatnich kilkudziesięciu latach zbyt łatwo przychodzi kanonizowanie. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle.
Czy przypadkiem proces nie został zbyt uproszczony?
I dlaczego beatyfikacja / kanonizacja jednych natrafia na wielkie opory i innych idzie jak z płatka?

Proszę o wstawiennictwo nie tylko uznanych świętych, ale także tych, którzy w mojej opinii są świętymi. Sam fakt ogłoszenia przez Kościół nie wpływa na to, czy ktoś jest świętym. O tym decyduje Najwyższa Instancja. A my, na podstawie znaków, jedynie przyjmujemy to do wiadomości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: Nenderen » 2022-07-16, 17:54

Andej pisze: Proszę o wstawiennictwo nie tylko uznanych świętych, ale także tych, którzy w mojej opinii są świętymi.
No właśnie. Ja czynię tak w kwestii Edmunda.

Dodano po 3 minutach 8 sekundach:
Andej pisze: 2022-07-16, 17:26 Proszę o wstawiennictwo nie tylko uznanych świętych, ale także tych, którzy w mojej opinii są świętymi.
I tak właśnie czynię w przypadku Edmunda.

Ps: pierwszy cytat był niepoprawny w kodzie, kajam się
Ostatnio zmieniony 2022-07-16, 17:58 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: Nenderen » 2022-09-03, 19:19

Miłośniczko, masz w nicku zawarte posłannictwo świętej Faustyny a przecież według niektórych interpretacji częścią zapowiadanej przez nią iskry wychodzącej z Polski jest Jan Paweł Drugi który w dzieciństwie był duchowo formowany i uczony min. Przez brata Edmunda. Więc przy przyjęciu tej interpretacji i wierze w objawienia Faustyny można stwierdzić że Edmund miał swój wkład w wyjście z Polski iskry. Kształtując charakter Karola Edmund pośrednio przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie wschodniej przez papieża-Polaka.

O rety, nie wiem czemu ten tekst nie dołączył do poprzedniego mojego postu skoro jest zaraz pod nim. Przepraszam...
Ostatnio zmieniony 2022-09-03, 19:21 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-09-03, 20:21

Nenderen pisze: 2022-09-03, 19:19 Miłośniczko, masz w nicku zawarte posłannictwo świętej Faustyny a przecież według niektórych interpretacji częścią zapowiadanej przez nią iskry wychodzącej z Polski jest Jan Paweł Drugi który w dzieciństwie był duchowo formowany i uczony min. Przez brata Edmunda. Więc przy przyjęciu tej interpretacji i wierze w objawienia Faustyny można stwierdzić że Edmund miał swój wkład w wyjście z Polski iskry. Kształtując charakter Karola Edmund pośrednio przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie wschodniej przez papieża-Polaka.
Nie wiem, co Faustyna miała na myśli w tym fragmencie "Dzienniczka". Traktuję słowa w nim zapisane, jako przekaz dotyczący Miłosierdzia Bożego, kiedy czytam, to działa bardziej na moje uczucia, na nadzieję, na pragnienie Boga, reflekcję nad sobą, a nie na myślenie analityczne. Nie zajmuję się interpretacją każdego zdania pod kątem tego "co Autor miał na myśli". Pozostawmy to teologom i historykom, niech oni się męczą nad tym. Ale jeśli już mamy ochotę się w to bawić, to niby dlaczego miałoby jej chodzić o Edmunda Wojtyłę? W ten sposób możemy się posunąć do każdej niemal nadinterpretacji.
Piszesz, że chodziło jej, Twoim zdaniem, o Jana Pawła II. To właśnie potwierdza częściowo moją tezę z tego wątku: spekulacje dotyczące ewentualnej beatyfikacji Edmunda Wojtyły, wzięły się z tego, że jest on bratem świętego. Oczywiście, ja nie umniejszam jego bohaterskich czynów.
Ale przypominam tylko, że wielu ludzi tego typu czynów szlachetnych dokonało, a beatyfikowani nie są. Jego uczynki, jako lekarza, są może i pełne poświęcenia, ale gdyby nie Jan Paweł II, to pewnie nikt by na niego nie zwrócił większej uwagi w tym zakresie beatyfikacji. A chyba nikt nie lubi być w cieniu własnego brata, więc nie sądze, aby Edmund Wojtyła był zadowolony z takiego powodu beatyfikowania go.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14810
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: Dezerter » 2022-09-03, 20:46

A ja nawet nie wiedziałem, że miał brata
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Brat Jana Pawła Drugiego: Edmund Wojtyła

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-09-03, 21:04

Też nie wiedziałam, dopiero ten wątek mi to uświadomił. Ale jak zaczęłam szukać o nim informacji, to też pojawiała się w tym właśnie kwestia ewentualnej beatyfikacji, czyli tego typu rozterki istnieją. Mam na myśli to https://pl.aleteia.org/2022/06/03/kim-b ... d-wojtyla/
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”