Sposoby przyjmowania Komunii

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Rak

Re: Sposoby przyjmowania Komunii

Post autor: Rak » 2022-07-22, 16:28

Andej ma rację, dlaczego forma jest ważniejsza niż treść? To moim zdaniem zalatuje faryzejstwem, tak jak w Mt.23,25 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości.
Nigdy nie zrozumiem osób które są przeciwne przyjmowaniu Komunii na rękę. Nie znają historii chrześcijaństwa? pierwszych wieków chrześcijaństwa? Przez pierwsze 8 wieków Komunię przyjmowano na rękę, mało tego w pierwszych wiekach chrześcijanie mogli zabierać Komunię do domu, głównie z dwóch powodów, bo albo Msza Święta była odprawiana nie co tydzień, tylko np. raz w miesiącu, albo po to, bo był taki zwyczaj, aby mogli zaczynać dzień od Komunii Świętej. Religia na przestrzeni wieków zmieniała się, zmieniały się liturgie i przepisy je regulujące. Czy według tych "nabożnisiów" tamci ludzie zostali potępieni? Pan Jezus spojrzał i powiedział, o nie, nieważne są wasze serca, nieważna jest wasza miłość do Boga i ludzi, nieważne są wasze czyste dusze, Mojego Ciała nie przyjmowaliście do ust, więc ruszajcie do piekła. Tak? to oczywiście żartobliwie ujęłam, ale gdy czasem słyszę te pełne oburzenia "świętoszkowate" głosy to nie wiem czy śmaić się czy smucić.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Sposoby przyjmowania Komunii

Post autor: Viridiana » 2022-07-23, 11:08

Morkej pisze: 2022-07-21, 11:32 Jako że Viridiana tutaj wkleiła film Mikołaja Kapusty, to ja podam artykuł ks. Dariusza Olewińskiego jako jego odpowiedź do tego, co nagrał Mikołaj. Ksiądz Dariusz posługuje się zauważalnie emocjonalnym słownictwem, co może skutkować dla niektórych na wiarygodności tekstu, ale myślę, że wciąż warto się zapoznać:

https://teologkatolicki.blogspot.com/20 ... pusty.html
W moim odczuciu "emocjonalne" to mało powiedziane. Czytanie tego tekstu było dla mnie trudne, mam wrażenie, że narracja jest bardzo "konfliktowa". :(
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ