Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
MadziaGasior
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2022
Wyznanie: Katolicyzm

Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: MadziaGasior » 2022-07-19, 01:24

Mam syna, 16 lat. Starałam się przez całe życie wychowywać go w duchu chrześcijańskim. Chodził na posługę, w piątek do spowiedzi, nawet był ministrantem przez kilka lat. W szkole też chodził na religię. Wczoraj podszedł do mnie i powiedział, że dużo się nad sprawą zastanawiał i zdecydował, że on w Boga już nie wierzy i do kościoła nie będzie chodził! Powiedział, że "dowodów nie ma a wy gadacie ciągle to samo". Nie wiem gdzie zrobiłam błąd? To przyszło jakby znikąd. Jednego dnia wszystko było dobrze a drugiego coś takiego. Co mogę na to zaradzić? Co mogę zrobić żeby się od Boga nie odwracał? Proszę o pomoc i niech Bóg będzie z wami.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 702
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Quinque » 2022-07-19, 07:49

Nie ma sensu go na siłę nawracać. Jeżeli będziesz go namawiać na chodzenie do Kościoła to tylko go zrazisz, możesz mieć nadzieję że sam kiedyś dojdzie do wiary

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-19, 08:09

@MadziaGasior ja się zajmuję dowodami, polecam np moją książkę ze stopki, no i też różne inne (np "Apologetyka Podręczna" Bartynowskiego, jest na polona.pl, https://www.apologetyka.info/)..

Co do zrozumienia sytuacji młodych i szkoły polecam się z tym zapoznać: https://stuff.kzaw.pl/mro.html
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Viridiana » 2022-07-19, 09:10

MadziaGasior pisze: 2022-07-19, 01:24 Nie wiem gdzie zrobiłam błąd?
Na początek warto zaznaczyć, że to, że Twój syn jest ateistą nie oznacza z automatu, że coś Ci nie wyszło. Na poglądy człowieka wpływa nie tylko rodzina, ale też środowisko oraz własne przemyślenia.
Co zrobić? Ciężko mi stwierdzić, nie jestem nawet matką, więc nie chcę się jakoś bardzo przemądrzać. Na pewno nie ma sensu próbować na siłę wciskać mu wiarę czy praktyki religijne, bo to niezbyt skuteczne rozwiązanie. Myślę, że warto być otwartym na rozmowę na te tematy oraz zachowywać cierpliwość i modlić się za syna.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Rafał » 2022-07-19, 12:08

Twój syn osiągnął etap w życiu, w którym zaczyna myśleć krytycznie. To oznaka zdrowego umysłu. Gratuluję! :)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: konserwa » 2022-07-19, 12:27

Twoj syn MadziuGasior chce sie uniezaleznic: moim zdaniem to naturalny stan. Czy jego aklamacja to rzeczywisty ateizm, czy zwykly bunt dorastania - na to nie bedziesz chyba miala wplywu. Jesli on przyjmie sam pewna opcje swiatopogladowa, to i on sam moze sie otworzyc kiedys na glos Jezusa,
Teraz silowe przekonywanie/nacisk/przymus psychologiczny moze jedynie utwierdzic Twego syna w slusznosci obranej drogi.
Nie przestawaj sie modlic. To jest najwieksza bron ( Boza bron ) ktora daje Bog.
I z niej korzystaj.
Sw. Augustyn zanim zostal chrzescijaninem, potrzebowal kilkudziesieciu lat modlitwy swej matki, aby poznac Boga i sie Nim zachwycic.
Badz jak ta matka ... miala na imie Monika, i z powodu tej wytrwalej modlitwy i z powodu nawrocenia sie syna ( pod wplywem jej wytrwalosci i modlitwy ) rowniez dostapila zaszczytu swietosci w Kosciele.
Pozostan z Bogiem; Jemu zaufaj; nie poddawaj sie zwatpieniu - w najzwyklejszych czynnosciach codziennego dnia.
Serecznie pozdrawiam ( wychowany jako ateista, teraz katolik ).
Ostatnio zmieniony 2022-07-19, 12:29 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Tek de Cart » 2022-07-19, 12:29

w dzisiejszy czasach bycie prawdziwie 'buntownikiem' to bycie wierzącym katolikiem ;) reszta to 'mainstream' ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Rafał » 2022-07-19, 12:33

Tek de Cart pisze: 2022-07-19, 12:29 w dzisiejszy czasach bycie prawdziwie 'buntownikiem' to bycie wierzącym katolikiem ;) reszta to 'mainstream' ;)
Dawniej za mainstream uchodziło bycie katolikiem, a ateiści z powodu swych przekonań niejednokrotnie kończyli na stosie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Tek de Cart » 2022-07-19, 12:47

a teraz może być odwrotnie... przynajmniej jeśli chodzi o stosy internetowe to już nawet bywa
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Rafał » 2022-07-19, 13:09

Tek de Cart pisze: 2022-07-19, 12:47 a teraz może być odwrotnie... przynajmniej jeśli chodzi o stosy internetowe to już nawet bywa
I na prawdę uważasz, że ludzie związani z kościołem nie są niczemu winni i nie krzywdzą innych?
Musi Tobie się bardzo lekko żyć w takim wyparciu.
Ostatnio zmieniony 2022-07-19, 13:10 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Morkej » 2022-07-19, 13:34

MadziaGasior pisze: 2022-07-19, 01:24 Co mogę na to zaradzić? Co mogę zrobić żeby się od Boga nie odwracał?
Radą Viridiany również odradzałbym zachęcanie do religijnych praktyk wbrew woli syna. Skutek będzie odwrotny od zamierzonego. Może to kwestia buntu, a może zaczął interesować się tematami wiary. Na pewno jeżeli wyrazi osobistą chęć rozmawiać na takie tematy, to trzeba wysłuchać i odpowiadać. Przede wszystkim również dawać przykład, aby wiara była widoczna w czynach, a nie tylko po słowach. Często młodzi odchodzą od Kościoła, ponieważ ten pierwszy autorytet jaki stanowią rodzice, wykazywali pewną hipokryzję w postępowaniu według jego nauki. Jeżeli rodzic obgaduje ludzi, nadużywa alkoholu itd. To dziecko dość szybko powiąże to z wyznawanymi wartościami. Upraszczanie wiary i brak tłumaczenia, o co w tym wszystkim chodzi, również niewątpliwie wpływa na takie młodzieńcze deklaracje. Warto o tym pamiętać.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: konserwa » 2022-07-19, 13:35

Kazzdy moze kogos skrzywdzic.
Czyzbys mial za zle ludziom wierzacym, ze sa ludzmi, ktorzy maja podobne wady i zalety, jak wszyscy inni? Rafale ?

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Rafał » 2022-07-19, 13:38

konserwa pisze: 2022-07-19, 13:35 Kazzdy moze kogos skrzywdzic.
Czyzbys mial za zle ludziom wierzacym, ze sa ludzmi, ktorzy maja podobne wady i zalety, jak wszyscy inni? Rafale ?
Niczego podobnego nie pisałem. Staraj się, jeśli łaska, czytać całe wypowiedzi zamiast wyrywać pojedyńcze zdania z kontekstu i na nich budować swoje przemyślenia.
Ostatnio zmieniony 2022-07-19, 13:51 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: konserwa » 2022-07-19, 14:14

Staram sie.
Dlaczego uwzasz, ze zawsze mozna zrozumiec intencje ( jakze czesto zakryta ) piszacego?
Z moimi wypowiedziami jest tez ten problem - co dla mnie jasne, niekoniecznie jasne dla czytajacego.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Mój syn powiedział mi, że jest ateistą.

Post autor: Rafał » 2022-07-19, 14:32

konserwa pisze: 2022-07-19, 14:14 Staram sie.
Dlaczego uwzasz, ze zawsze mozna zrozumiec intencje ( jakze czesto zakryta ) piszacego?
Z moimi wypowiedziami jest tez ten problem - co dla mnie jasne, niekoniecznie jasne dla czytajacego.
Mimo wszystko aby dwoje ludzi mogło się dogadać, to po pierwsze warto, by Twoje intencje były jednak w miarę widoczne i zrozumiałe, a po drugie - dobrze by było, gdybyś nie starał się przypisywać innym swoich myśli i oczekiwał, aż uzasadnią dlaczego je mają. To czysty absurd.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”