Geneza moralności

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 694
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Quinque » 2022-07-30, 18:30

No ale w takim wypadku Jezus nie mówi nic odkrywczego. Co najwyżej nakazuje rozwijać przyrodzone zdolności

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Andej » 2022-07-30, 19:39

Quinque pisze: 2022-07-30, 15:23 No sorry, ale widać że typ jest typowym prymitywnym ateistą. A ja z takimi miałem wiele doczynienia. Dlatego nie mam zamiaru w stosunku do nich być kulturalny
Tym samym zrównujesz się z nimi. Przyjmujesz właśnie taki poziom. To bardzo przykre, bo świadczy o braku posiadania wartości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 694
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Quinque » 2022-07-30, 20:06

Wiem jak oni dyskutują, chamsko i prostacko. Jeżeli ktoś w sposób ordynanry obraża KK to wiem z kim mam doczynienia. Ateiści często lewaccy wyzywają mnie i KK bardzo brzydkimi słowami. A ja w sumie nie napisałem nic takiego. On sam się uważa za potomka małpy więc napisałem tylko to co on

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Geneza moralności

Post autor: abi » 2022-07-30, 20:09

wg mnie ty dyskutujesz chamsko i prostacko
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Geneza moralności

Post autor: Tek de Cart » 2022-07-30, 20:25

Quinque pisze: 2022-07-29, 17:34 Według Paula Blooma niemowlaki potrafią odroznic zachowania dobre od złych, bardziej podobają im się zachowania empatyczne. Dodatkowo współcześni badacze raczej są zgodni że moralność ( zachowania empatyczne itp.) Są wynikiem ewolucji. Skoro tak, to jak to połączyć z poglądem że moralność pochodzi od Boga. Wychodzi na to że Jezus nie mówił nic odkrywczego w przykazaniu miłości
przychylam się do głosu forumowiczów @Quinque mógłbyś być grzeczniejszy...

a wracając do tematu wątku - człowiek stworzony jest przez Boga z pewną naturą - czy ta natura nie może być przez Boga stworzona tak by "niemowalki potrafią odroznic zachowania dobre od złych, bardziej podobają im się zachowania empatyczne" ?

Jezus w przykazaniu miłości nakazał coś bardzo odkrywczego i przeciwnego naturze grzesznego człowieka - bo czym innym jest 'złota zasada' (nie czyń bliźniemu co Tobie niemiłe) która w zasadzie z natury człowieka (empatii) można wywieść. Miłość nieprzyjaciela jest zranionej ludzkiej naturze obca, bo każdy grzesznik chce chronić swoje życie (nawet kosztem życia innych).
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 694
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Quinque » 2022-07-30, 21:40

Nie będę się więcej tłumaczył i będę dyskutował jak chce. Mogę nawet dostać stałego bana wisi mi to
pisze: a wracając do tematu wątku - człowiek stworzony jest przez Boga z pewną naturą - czy ta natura nie może być przez Boga stworzona tak by "niemowalki potrafią odroznic zachowania dobre od złych, bardziej podobają im się zachowania empatyczne" ?
Po czym
pisze: Jezus w przykazaniu miłości nakazał coś bardzo odkrywczego i przeciwnego naturze grzesznego człowieka
To albo czlowiek ma grzeszną naturę i nie jest skłonny do dobrych zachowań sam z siebie. Albo Bóg stworzył człowieka jako dobrego. Co sugerowałby eksperymenty Paula Blooma

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Geneza moralności

Post autor: Tek de Cart » 2022-07-30, 22:24

człowiek ma dobrą naturę (bo Bóg stworzył go dobrego, a nawet bardzo dobrego), ale zranioną przez grzech pierworodny. Więc taka zraniona natura działa nie tak jak pierwotnie stworzona - objawia się to przede wszystkim w zerwaniu bezpośredniej relacji z Bogiem oraz w lęku przed śmiercią (zarówno tą fizyczną jak i metaforycznie - przed każdym cierpieniem). Więc natura człowieka po grzechu pierworodnym jest inna niż natura w raju, i w pewnym uproszczeniu misją Jezusa było pomóc nam osiągnąć znów tą rajską naturę (a nawet więcej). A taka przebóstwiona natura objawia się tym że m.in. potrafi kochać jak Bóg - czyli pomimo cierpienia i śmierci
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14932
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Geneza moralności

Post autor: Dezerter » 2022-07-30, 22:34

Nie można powiedzieć i Kościół wcale tak nie uczy, że "człowiek nie ma grzeszną naturę i nie jest skłonny do dobrych zachowań sam z siebie". Bóg stwarzając człowieka stwierdził, że jest bardzo dobry, natomiast po grzechu pierworodnym ta bardzo dobra natura człowieka została skażona, popsuta, nadgryziona u jednych mniej u innych więcej.
Więc tak - Bóg stworzył człowieka jako dobrego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Geneza moralności

Post autor: sądzony » 2022-07-31, 08:24

Quinque pisze: 2022-07-29, 17:34 Według Paula Blooma niemowlaki potrafią odroznic zachowania dobre od złych, bardziej podobają im się zachowania empatyczne. Dodatkowo współcześni badacze raczej są zgodni że moralność ( zachowania empatyczne itp.) Są wynikiem ewolucji. Skoro tak, to jak to połączyć z poglądem że moralność pochodzi od Boga. Wychodzi na to że Jezus nie mówił nic odkrywczego w przykazaniu miłości
Masz może jakiś link do artykułu na ten temat?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Abstract » 2022-07-31, 12:12

Quinque pisze: 2022-07-30, 18:30 No ale w takim wypadku Jezus nie mówi nic odkrywczego. Co najwyżej nakazuje rozwijać przyrodzone zdolności
Miłowanie nieprzyjaciół i prześladowców raczej nie spijamy z mlekiem matki. Pomijając to, kluczowa jest ofiara Chrystusa.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”