Geneza moralności

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Geneza moralności

Post autor: Quinque » 2022-07-29, 17:34

Według Paula Blooma niemowlaki potrafią odroznic zachowania dobre od złych, bardziej podobają im się zachowania empatyczne. Dodatkowo współcześni badacze raczej są zgodni że moralność ( zachowania empatyczne itp.) Są wynikiem ewolucji. Skoro tak, to jak to połączyć z poglądem że moralność pochodzi od Boga. Wychodzi na to że Jezus nie mówił nic odkrywczego w przykazaniu miłości

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Geneza moralności

Post autor: Tek de Cart » 2022-07-29, 17:46

a czy ewolucja pochodzi od Boga?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Rafał » 2022-07-29, 17:48

Psychologia ewolucyjna to ciekawa dziedzina nauki. Zachowania empatyczne są istotnie częściej odbierane jako pozytywne gdyż empatia zwiększała szansę przetrwania naszego gatunku.
Psychologia ewolucyjna zdecydowanie odrzuca koncepcję „niezapisanej karty” –po narodzeniu nasze umysły zawierają całe zestawy podręczników (pisanych pod dyktando naszych genów) na temat tego, jak żyć (jak reagować), by dożyć przynajmniej powielenia swojego DNA. Zapisane w umysłach „instrukcje zachowań” są również podręcznikami historii – historii tego, z jakimi przeciwnościami losu zmagali się nasi przodkowie i jak musieli ewoluować, by nie utonąć, nie połamać sobie kręgosłupów, nie dać się zjeść i samemu nie zginąć z głodu czy wyziębienia.
Nauka nie daje jasnej odpowiedzi kim jest Bóg. Póki co nie ma także żadnych przesłanek, by sądzić że Bóg istnieje.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Quinque » 2022-07-29, 18:31

Tek de Cart pisze: 2022-07-29, 17:46 a czy ewolucja pochodzi od Boga?
Uważam że nie. dodatkowo nie ma żadnych dowodów na ewolucję, ewolucja służy jedynie ateistom do zwalczania religi. Natomiast gdyby ateiści mieli rację to mają argumenty że nie trzeba nam Boga bo nauka wszystko wyjaśnia. I wcale to nie ma nic wspólnego z tezą Newtona od Boga zapychającego dziury w wiedzy bo stwórcze działanie Boga jest wyrazem jego chwały

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Rafał » 2022-07-29, 18:50

Quinque pisze: 2022-07-29, 18:31
Tek de Cart pisze: 2022-07-29, 17:46 a czy ewolucja pochodzi od Boga?
Uważam że nie. dodatkowo nie ma żadnych dowodów na ewolucję, ewolucja służy jedynie ateistom do zwalczania religi.
Nie wiem jacy ateiści zwalczają religię. Brzmi to dla mnie trochę jak mentalność oblężonej twierdzy. Nauka ma ateistyczny charakter bo:
a) musi pozostać neutralna - na świecie szacuje się istnienie od 4200 do 10 000 różnych religii. Powodzenia w tworzeniu postępu w świecie czy odkrywaniu lekarstw, gdy w miejscu pracy powstanie chlew, taki jaki tworzą religie na świecie - z kościołem włącznie. Ostatnią rzeczą jaką chcielibyśmy oglądać są wojenki ideologiczne w nauce. Pewnie niewielu z was wie, że Galileusz tylko cudem uniknął stosu. Natomiast z powodu prześladowania go przez Inkwizycję, jego potencjał twórczy został potężnie zahamowany. Uznaje się, że gdyby nie kościół, Galileusz już w XVII wieku odkryłby mechanikę kwantową,
b) nie ma żadnego dowodu, że Bóg istnieje toteż badamy świat taki jakiego doświadczamy, zamiast kierować się ideologią czy myśleniem magicznym.

Z tym brakiem dowodów na ewolucję to jedno Ci muszę oddać. Mało znam katolików którzy aż tak zakłamują rzeczywistość.
Ostatnio zmieniony 2022-07-29, 18:58 przez Rafał, łącznie zmieniany 3 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Geneza moralności

Post autor: konserwa » 2022-07-29, 19:01

Nie moge zgodzic sie z twierdzeniem, iz nauka ma ateistyczny charakter - moze to byc taktowane, jako jeden z kilku trendow swiatopogladowych w nauce, ale sam ateizm w nauce jest ( jesli chodzi chocby o nauki fizyczne ) trendem co najmniej przebrzmialym.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Rafał » 2022-07-29, 19:07

konserwa pisze: 2022-07-29, 19:01 Nie moge zgodzic sie z twierdzeniem, iz nauka ma ateistyczny charakter - moze to byc taktowane, jako jeden z kilku trendow swiatopogladowych w nauce, ale sam ateizm w nauce jest ( jesli chodzi chocby o nauki fizyczne ) trendem co najmniej przebrzmialym.
Mógłbyś rozwinąć co masz na myśli?

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Quinque » 2022-07-29, 19:07

Rafałek pisze: a) musi pozostać neutralna - na świecie szacuje się istnienie od 4200 do 10 000 różnych religii. Powodzenia w tworzeniu postępu w świecie czy odkrywaniu lekarstw, gdy w miejscu pracy powstanie chlew, taki jaki tworzą religie na świecie - z kościołem włącznie
Ateuszku, wyjaśniłeś się sam. Oczywiście to ateizm robił chlew na świecie czego przykładem są Rewolucja AntyFrancuska i kolejne Republiki jak Hizpańska czy Portugalska. Gdzie w imię ateizmu i po części nauki (jak w III Rzeszy gdzie Himmler wyraznie mówił że program NSDAP to ewolucjonizm w spolecznym wydaniu. A przed II wojną na wszystkich Uniwersytetach uznawano istnienie ras gorszych i lepszych, Zresztą wasz guru Darwin tam samo głosił) chadzano z głowami wbitymi na pal po miastach
pisze:Pewnie niewielu z was wie, że Galileusz tylko cudem uniknął stosu
XD
pisze: toteż badamy świat taki jakiego doświadczamy,
wy niczego nie badacie. Jedynie głosicie hasła. Jak chciałem empiryczny przykład przejscia np. ryby w ssaka jak zakłada ewolucja to żaden z was nie potrafi mi go przedstawić

Możesz juz iść z mojego wątku?
Ostatnio zmieniony 2022-07-29, 19:07 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Rafał » 2022-07-29, 19:47

Quinque pisze: 2022-07-29, 19:07
Rafałek pisze: a) musi pozostać neutralna - na świecie szacuje się istnienie od 4200 do 10 000 różnych religii. Powodzenia w tworzeniu postępu w świecie czy odkrywaniu lekarstw, gdy w miejscu pracy powstanie chlew, taki jaki tworzą religie na świecie - z kościołem włącznie
Ateuszku, wyjaśniłeś się sam.
Maniery masz wspaniałe. To z pewnością efekt uboczny czytania Pisma Świętego.
Quinque pisze: 2022-07-29, 19:07 Oczywiście to ateizm robił chlew na świecie czego przykładem są Rewolucja AntyFrancuska i kolejne Republiki jak Hizpańska czy Portugalska. Gdzie w imię ateizmu i po części nauki (jak w III Rzeszy gdzie Himmler wyraznie mówił że program NSDAP to ewolucjonizm w spolecznym wydaniu. A przed II wojną na wszystkich Uniwersytetach uznawano istnienie ras gorszych i lepszych, Zresztą wasz guru Darwin tam samo głosił) chadzano z głowami wbitymi na pal po miastach
Nie znasz historii nawet w najmniejszej części. Odnośnie rewolucji francuskiej: tego pewnie już nie wiesz, że duchowni byli czynnymi uczestnikami prac Zgromadzenia Prawodawczego (Konstytuanty), a część z nich poparła gruntowną reformę monarchii francuskiej i jej przekształcenie w monarchię konstytucyjną? Ponadto, prawdą jest, że Kościół, a szczególnie jego hierarchia, symbolizowały arystokrację i szlachtę. Arcypasterze często byli ludźmi, w których żyłach płynęła błękitna krew. Kościół był bogaty, a mówiąc precyzyjniej bajecznie bogaty. Należy też dodać, że napięcie nie przebiegało jedynie między klerem a ludem. Wyraźny podział istniał również między klerem niższym, rekrutującym się zazwyczaj z plebsu, a kościelną arystokracją.

Nie mówię, że ateizm nigdy nie robił chlewu. Ludzie to ogólnie strasznie zawistne, egoistyczne zwierzęta i w naturze ich leży przemoc patrz palenie na stosie heretyków przez kościół. Ateizm w nauce gwarantuje spokój międzyrasowy ponieważ eliminuje problem jaki od tysiącleci mieli między sobą ludzie i który prowadził do niepotrzebnych starć czyli wyznanie i wiara w mojszego boga. Hitlerowcy mieli naszywki "Bóg z nami" więc jednak jakaś tam wyższa idea im przyświecała i trudno podciągać ich pod ateizm. Dość powiedzieć, że rekrutowani do armii nazistowskiej Niemcy byli zwykłymi ludźmi, nierzadko chrześcijanami właśnie.
Quinque pisze: 2022-07-29, 19:07
pisze:Pewnie niewielu z was wie, że Galileusz tylko cudem uniknął stosu
XD
Jak wspomniałem, znajomość historii nie jest Twoją mocną stroną.
Quinque pisze: 2022-07-29, 19:07
wy niczego nie badacie. Jedynie głosicie hasła. Jak chciałem empiryczny przykład przejscia np. ryby w ssaka jak zakłada ewolucja to żaden z was nie potrafi mi go przedstawić
Nie wiem skąd te rewelacje. Ssaki wywodzą się od synapsydów, których przodkami były owodniowce, a tych poprzedziły czworonogi. Nie tylko historia wymaga u Ciebie zaktualizowania danych.
Quinque pisze: 2022-07-29, 19:07
Możesz juz iść z mojego wątku?
Nie mogę. Załóż swoje forum, tam będziesz mógł rościć sobie jakiekolwiek prawa. :)

Zawsze mnie fascynuje, jak niektórzy ludzie nie zadają sobie trudu, by używać szarych komórek i ograniczają się wyłącznie do prostackich, impulsywnych reakcji jak forumowicz/ka wyżej. Interesująca jest także ich skłonność do postrzegania świata tylko w białych i czarnych barwach oraz uciekania się w swych osądach tylko do skrajności. Widocznie niektórzy osobnicy w toku ewolucji nie zostali obdarzeni na tyle bogatym kwasem rybonukleinowym, by stać ich było na rozwinięcie choćby zalążków kultury toteż nie żywię do Ciebie urazy, drogi użytkowniku. To nie Twoja wina, że taki jesteś. :)
Ostatnio zmieniony 2022-07-29, 19:49 przez Rafał, łącznie zmieniany 4 razy.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Quinque » 2022-07-29, 19:57

Rafałek pisze: Maniery masz wspaniałe. To z pewnością efekt uboczny czytania Pisma Świętego.
To efekt gadania z (...) [Niepotrzebna agresja- mF] jak ty
pisze:Nie znasz historii nawet w najmniejszej części.
Po wypisaniu mądrości z wikipedii masz coś mądrego do powiedzenia? Oczywiście księża konstytucyjni nie mają tu nic do tego bo zostali uznani za heretyków. Już pomijając fakt że Kontytucja I rep robiła z nich urzędników państwowych gdzie część postulatów była wzorowana na postulatach jansenizmu jak nacjonalizacja Kościoła Francuskiego. A Katolików Rzymskich czyli nieheretyckich uważano za zdrajców jak Wandejczyków czy tych z Lyonu. Ale co to ma wspólnego z tematem nie wiadomo
pisze: Ludzie to ogólnie strasznie zawistne, egoistyczne zwierzęta i
zwierzętami są ateiści, sami uważacie się za potomków małpy więc (...)[Ostrzeżenie z dyskryminację i obrażanie]
pisze:Jak wspomniałem, znajomość historii nie jest Twoją mocną stroną.
Po czym
pisze: Hitlerowcy mieli naszywki "Bóg z nami"
Która była pozostałością po Pruskich mundurach z XVIII wieku a nie tworem III Rzeszy. Jeszcze jakieś mądrości rodem z propagandówek?
pisze: Ateizm w nauce gwarantuje spokój międzyrasowy ponieważ eliminuje problem jaki od tysiącleci mieli między sobą ludzie i który prowadził do niepotrzebnych starć czyli wyznanie i wiara w mojszego boga
Oczywiście nic takiego się nie dzieje, jak w przypadku ewolucji i jej praktycznego zastosowania

A przykładów przejścia ryby (czy tam synopsydów co nie ma znaczenia) w ssaka, jak nie było tak nie ma
pisze: Zawsze mnie fascynuje, jak niektórzy ludzie nie zadają sobie trudu, by używać szarych komórek i ograniczają się wyłącznie do prostackich, impulsywnych reakcji jak forumowicz/ka wyżej.
Mnie fascyjnuje jak wieśniaccy ateiści przyłażą do wątków nieproszeni i nie mają nic mądrego do napisania. Jak powyższy forumowicz. Idź na forum ateista
pisze: Widocznie niektórzy osobnicy w toku ewolucji
Spytaj swojego przodka orangutana
Ostatnio zmieniony 2022-07-29, 20:17 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Rafał » 2022-07-29, 20:01

Quinque pisze: 2022-07-29, 19:57
Rafałek pisze: Maniery masz wspaniałe. To z pewnością efekt uboczny czytania Pisma Świętego.
To efekt gadania z wsiórskimi ateuszkami jak ty
Szkoda na ciebie oczu i klawiatury.
Ostatnio zmieniony 2022-07-29, 20:04 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Nenderen » 2022-07-30, 15:08

Była już tutaj mowa o ewolucji organizmów a ja wypowiem się na temat ewolucji tego forumowego tematu. To przykre, że dochodzi do głosu obrażanie innych i czynienie napięć.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Quinque » 2022-07-30, 15:23

No sorry, ale widać że typ jest typowym prymitywnym ateistą. A ja z takimi miałem wiele doczynienia. Dlatego nie mam zamiaru w stosunku do nich być kulturalny

Po drugie, ja nie mówię o ewolucji. Bo powiedzmy że mógłbym przyjąć jakąś formę transformizmu. Ja mówię o próbach naturalistycznego wyjaśnienia genezy moralności
Ostatnio zmieniony 2022-07-30, 15:24 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Nenderen » 2022-07-30, 15:27

Ale bycie kulturalnym jest moralnym obowiązkiem od którego nie należy się uchylać...
Jeżeli nie będziesz pierwszy wyciągał ręki do zgody, nie pomożesz pójść światu do przodu.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Geneza moralności

Post autor: Abstract » 2022-07-30, 16:59

Jeśli każde stworzenie jest dobre i posiadamy bez względu na miejsce urodzenia i tym samym wyznania naturalne prawo moralne dane od Stwórcy, nie widzę tutaj jakiegoś konfliktu. Jeśli wszechświat ma jednego Stwórce, nic co odkryją naukowcy nie będzie świadczyć przeciwko Stwórcy, ponieważ nic nie wykracza poza obszar tworzenia. Nie ma takiego miejsca.
Ostatnio zmieniony 2022-07-30, 17:15 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”