Dar modlitwy językiami

Dzielimy się dowodami Bożego działania w naszym życiu i życiu znanych osób, jak i naszych bliskich i innych ludzi; piszcie to, co zbuduje wszystkich w wierze w Boga.
Chlebo
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 lip 2022
Been thanked: 8 times

Dar modlitwy językiami

Post autor: Chlebo » 2022-07-30, 20:28

W trakcie filmu poczułem miłość i dostałem Dar modlitwy językami! Oto film w języku angielskim.
Nie mogę się powstrzymać żeby tym się nie podzielić. Czy ktoś dostał z was ten dar? Mam ciocię która otrzymała to lata temu!

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Jozek » 2022-07-30, 20:33

A mozna ogladajac ten filmik dostac daru jezyka francuskiego? ;)
Juz 7 lat sie mecze i jakos nie wchodzi mowienie. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-07-30, 20:34 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2480
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 934 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Susanna » 2022-07-30, 21:13

Chlebo pisze: 2022-07-30, 20:28 W trakcie filmu poczułem miłość i dostałem Dar modlitwy językami! Oto film w języku angielskim.
Nie mogę się powstrzymać żeby tym się nie podzielić. Czy ktoś dostał z was ten dar? Mam ciocię która otrzymała to lata temu!
Nigdy nie otrzymałam tego daru
Znasz angielski? Ja bym nic nie zrozumiała bo nie znam aż tak dobrze języka angielskiego.
Ostatnio zmieniony 2022-07-30, 21:13 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Jozek » 2022-07-30, 21:43

Ja znam angielski az za dobrze, ake francuski mi nie idzie w gadaniu. ;)
Jakbym taki dar dostal, gadania po francusku to bylby to chyba cud. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Dezerter » 2022-07-30, 22:53

Jozek pisze: 2022-07-30, 21:43 Ja znam angielski az za dobrze, ake francuski mi nie idzie w gadaniu. ;)
Jakbym taki dar dostal, gadania po francusku to bylby to chyba cud. ;)
A czemu chcesz się modlić po francusku?
Skończ z tym błaznowaniem, bo ci to słabiutko wychodzi i staje się uciążliwe i żałosne, więcej ostrzegał nie będę. Jak nie masz w jakimś temacie nic do powiedzenia, to nie zabieraj w nim głosu proszę.

Chlebo możesz dokładnie opisać to zdarzenie?
Ostatnio zmieniony 2022-07-30, 22:53 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Jozek » 2022-07-31, 06:34

Mysle ze chyba znow zaczales przesadzac.
Czyzby chec modlitwy w jez. francuskim we francji na Mszach Sw. po francusku bylo dla ciebie blaznowaniem?
To raczej twoj wpis jest zalosny.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Nenderen » 2022-07-31, 07:07

Dezerter, bardzo lubię Twoją osobę (podobnie jak resztę naszej wesołej gromadki) więc z pewnym onieśmieleniem Cię skrytykuje.
Jan Paweł Drugi w żartach powiedział do wiernych słowa "papież-łupież" (inna sprawa, że tylko On miał prawo tak żartować), święta Teresa z Avila już jako zakonnica ironicznie skomentowała słowa kierowane do niej przez Jezusa a święty Filip Neri zaczynał lewitować w towarzystwie wiewiórki. Przy tym wszystkim żart Józka to mały pikuś, w dodatku podobnie wypowiadany przez samych charyzmatyków z Odnowy chcących ubarwić kazania i spotkania (różnica dotyczy narodowości języków). Ja słyszałem na czuwaniach opcje z japońskim i meksykańskim. W tym drugim przypadku kaznodzieja żartował też że może Matka Boża z Guadelupe da mu dar języków w sensie znoszenia meksykańskich potrwaw (chyba chodziło o papryczkę chili). Na temat innych rzekomych błazenad Józka się nie wypowiem bo nie znam wszystkich jego wpisów.
Z drugiej strony zarzut Józka o rzekomej "żałośnosci" Twojego wpisu to przegięcie. Kierowales się miłością do wiary i ja to doceniam.
Drodzy Józku i Dezerterze pozdrawiam Was obu w Bogu i życzę dojścia do porozumienia.
Ostatnio zmieniony 2022-07-31, 07:20 przez Nenderen, łącznie zmieniany 6 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Andej » 2022-07-31, 07:14

Chlebo pisze: 2022-07-30, 20:28 Mam ciocię która otrzymała to lata temu!
Czy możesz zdradzić jak język w ten sposób poznała? Czy tylko w mowie, czy także w piśmie? I jak korzysta z tego daru?

Nie będę ukrywał, że sceptycznie podchodzę do zjawiska. Owszem, wielokrotnie czytałem, że ktoś po przebudzeniu ze śpiączki po jakimś wypadku, zaczął mówić w obcym języku. I to zupełnie poprawnie. Nie wiem, na ile są to udokumentowane przypadki. Ale jest trochę takich opisów. Jednak zawsze związane było to z poważnymi urazami. Nie słyszałem, aby ktoś opanował inny język pod wpływem filmu. Ale, jeśli masz wiarygodne informacje na ten temat, to proszę podziel się nimi z nami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-31, 09:10

Dezerter pisze: 2022-07-30, 22:53
Jozek pisze: 2022-07-30, 21:43 Ja znam angielski az za dobrze, ake francuski mi nie idzie w gadaniu. ;)
Jakbym taki dar dostal, gadania po francusku to bylby to chyba cud. ;)
A czemu chcesz się modlić po francusku?
Skończ z tym błaznowaniem, bo ci to słabiutko wychodzi i staje się uciążliwe i żałosne, więcej ostrzegał nie będę. Jak nie masz w jakimś temacie nic do powiedzenia, to nie zabieraj w nim głosu proszę.
Zupełnie nie rozumiem oburzenia. Komentarz Jozka jest wyjątkowo trafny, skłaniający do myślenia, a w dodatku dowcipny. Skoro już jesteśmy tacy szczerzy ze swoimi opiniami, to przyznam, że uważam go za najbardziej rozsądny w tym wątku.
Ostatnio zmieniony 2022-07-31, 09:11 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5347
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 851 times
Been thanked: 1404 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: abi » 2022-07-31, 09:16

W Odnowie w Duchu Świętym charyzmat języków najczęściej przejawia się jako modlitwa w niezrozumiałym języku, w językach bywają też wypowiadane przesłania Ducha Świętego do grupy i wówczas znajduje się ktoś, kto otrzymuje dar tłumaczenia

http://www.marana-tha.pl/artykuly/wykla ... w-jezykach
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Andej » 2022-07-31, 11:31

abi pisze: 2022-07-31, 09:16 W Odnowie w Duchu Świętym charyzmat języków najczęściej przejawia się ...
Jako żem sceptyk i niedowiarek pozwolę sobie na:
1. Wklejenie tekstu, który wydaje mi się być sensownym:
Ten "dziwny" dar od samego początku budził kontrowersje. Dziś jest bardzo rozpowszechniony wśród grup Odnowy w Duchu Świętym. Na czym polega i jak go rozpoznać?
Charyzmat języków - glosolalia - to jeden z nadzwyczajnych darów Ducha Świętego. W Starym Testamencie nie ma o nim wzmianki. Został zapowiedziany przez Jezusa dopiero po Jego zmartwychwstaniu.
Od samego początku ten "dziwny" dar budził polemiki: "Zdumiewali się wszyscy i nie wiedzieli, co myśleć: Co ma znaczyć? - mówili jeden do drugiego. Upili się młodym winem - drwili inni." (Dz. 2,12-13).
Ujawnianie daru języków dzieli się formalnie na dwie postacie: powszechniejszą modlitewną (modlitwa w językach) i rzadszą prorocką (wygłoszenie proroctwa).
Modlitwa w językach jest przede wszystkim formą modlitwy prywatnej, nawet wtedy gdy odbywa się w obecności innych, na spotkaniach modlitewnych. Modlący się w ten sposób człowiek jest świadomy, że mówi (nie wpada w trans, modli się w pełni władz umysłowych, może zacząć i skończyć kiedy uzna za stosowne), nie wie tylko co mówi.
Proroctwo w językach ma miejsce wówczas, gdy ktoś odczuwa potrzebę modlitwy w językach, a ktoś inny wie, co to znaczy i tłumaczy ("Szum z Nieba").
Oprócz glosolalii istnieje również ksenoglosja, która polega nie tylko na rozumieniu nieznanych języków ale również na posługiwaniu się nimi w mowie oraz piśmie. Błażej Strzchmiński OFMCap pisze, że do wyróżnionych takim charyzmatem należał św. Ojciec Pio i było to potwierdzenie "obecności Ducha Świętego w jego świętym życiu". ("Głos Ojca Pio", nr 45/2007)

I nie ma to nic wspólnego z blablaniem.

2. Zauważenie, że Chlebo opisuje zdarzenie w trakcie oglądania filmu, ani w trakcie uwielbiania w Odnowie.

A poza tym, nie wspomina i jaki język chodzi. Ani na ile trwała jest jego znajomość. Ani, w jaki sposób dar ten jest wykorzystywany na chwałę Pana.
Chlebo nie napisał o darze modlitwy (domyślam się, że po angielsku). Zatem pytam: W czym modlitwa w języku obcym, np. po angielsku jest lepsza od modlitwy po polsku?
Czy jest ona prorocka? Bo o ksenoglosję raczej nie chodzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-31, 12:04

Nie ma w Piśmie Świętym, patrystyce ani w całej historii Kościoła (dopóki niektóre grupy w latach 60-tych XX wieku nie zaczęły małpować nawiedzonych grup pseudocharyzmatycznych z innych wyznań) "daru modlitwy językami" ktory polega na tym, że nie mówi się żadnymi językami, tylko blabla ;)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Nenderen » 2022-07-31, 12:10

Marek, nie używaj określenia "blabla" bo są osoby które bardzo wierzą w takie rzeczy. Gdyby któryś z protestantów odwiedzających to forum określił odmawianie zdrowaś... Jako "blabla" byłbyś słusznie oburzony razem ze mną. Traktujmy religijne uczucia innych z wrażliwością z jaką chcemy by traktowano nasze religijne uczucia.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Jozek » 2022-07-31, 12:35

Musial bym posluchac tych "modlitw jezykami", by nabrac jakiegos obiektywnego rozeznania.
Mi np. czesto zdarza sie slyszec cos jak modlitwe w obcym jezyku, jakims mi nieznanym.
Ogolnie, brzmi to pieknie, jak spiew-modlitwa mnichow w duzym kosciele, z uwagi na poglos jak echo, ktory jest dosc wyrazny, tworzac z tego spiew na dwa glosy.
Jedno takie udalo mi sie zidentyfikowac po modulacji i tonacji glosu i czyms co przypomina refren, powtarzajacy sie fragment, ze jest to po prostu modlitwa podczas Drogi krzyzowej. "zes przez krzyz i meke swoja, swiat odkupic raczyl".
Ciekawi mnie czy udalo by mi sie cos wyluskac z tych modlitw i mowienia w jezykach u tych co uwazaja ze mowia w jezykach.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Dar modlitwy językiami

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-31, 12:50

Nenderen pisze: 2022-07-31, 12:10 Marek, nie używaj określenia "blabla" bo są osoby które bardzo wierzą w takie rzeczy.
Tym lepiej. Może to nimi wstrząśnie...
Gdyby któryś z protestantów odwiedzających to forum określił odmawianie zdrowaś...
Zaraz, niech zrozumiem: mam na bzdurę nie mówić bzdura bo ktoś nazywa prawdę bzdurą? Taki "pakt o nieagresji"? Ja nie będę wskazywał na bzdurność bzdury, by ktoś nie nazwał prawdy bzdurą?
To nie ze mnią, @Nenderen .
Zresztą "wynalazca" pseudodaru pseudojęzyków, Charles Parcham, gdy zobaczył co się dzieje na Azusa Street, właśnie tak to określił (dosłownie „blablanie, bełkotanie i mamrotanie”). Swoją drogą, to komiczna historia, opowiadana przez "charyzmatyków" (także, niestety, katolickich i także, niestety, z tytułami naukowymi) w sposób całkowicie niezgodny z prawdą i dokumentami z epoki - jeśliś ciekaw, opowiadam ją dość dokładnie w tym filmie:


Ale jak chcesz zaprzeczyć moim słowom, to proszę, podaj przykład blablania w Piśmie Świętym lub u Ojców...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Świadectwa działania Boga”