Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Post autor: abi » 2022-08-07, 21:03

to odejdz w pokoju dobry czlowieku jak nic nie rozumiesz
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Post autor: Nenderen » 2022-08-07, 21:33

abi pisze: 2022-08-07, 16:10
Nenderen pisze: 2022-08-07, 13:57 Chwaliłem Miłośniczkę to teraz przyklaskuję abi (klask, klask)
obawiam sie ze skoro tak latwo popadasz w entuzjazm, to rowniez w zlosc :-?


Bez obaw, więcej optymizmu. Każdy czasem czuje gniew ale nie zamierzam Wam nim tutaj zatruwać życia. Osobiście staram się być łagodnym człowiekiem.
Ostatnio zmieniony 2022-08-07, 21:34 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-08-07, 21:35

Co mam rozumieć? Wedle tych wytycznych 10 latek może pić codziennie 1 puszkę napoju i to jest bezpieczny poziom jeśli chodzi o kofeinę. Europejskie wytyczne (EFSA) są podobne - (3 mg na kg, czyli jakieś 100 mg w wieku 10 lat)

O tym zaś że demoralizacja polskiej młodzieży postępuje wielkimi krokami słyszałem, ale wiązanie tego z jakimś napojem to pomysł co najmniej dziwny. Są inne ciekawsze wątki.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

mz3r
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 2 sie 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Post autor: mz3r » 2022-08-09, 01:02

krystian.zawistowski pisze: 2022-08-07, 21:01 Również nie widzę związku dzieci w wieku niemowlęcych z tematem dyskusji.

Według norm kanadyjskich zalecany dzienny limit kofeiny jest następujący, zależnie od wieku dzieci.

4 – 6: 45 mg
7 – 9: 62.5 mg
10 – 12: 85 mg
12+ 85 – 100 mg

Puszka energetyka to 80 mg kofeiny, kawa 90 mg, herbata 48 mg. Ja tu nie widzę zdrowotnego problemu by w wieku szkolnym pić takie rzeczy.
Kofeina podobnie jak alkohol to używka. Nie ma więc czegoś takiego jak "zalecany dzienny limit", czyli po prostu bezpiecznej dziennej ilości kofeiny. Analogicznie jak w przypadku alkoholu: "Nie ma całkowicie bezpiecznej, nie niosącej żadnego ryzyka dla zdrowia ilości alkoholu. Można jedynie mówić o ilości, z którą wiąże się niskie ryzyko" – czytamy w brytyjskich dokumentach rządowych.

https://zdrowie.pap.pl/uzaleznienia/jak ... e-szkodzic

Z energetykami jest podobnie jak z alkoholem czy kawą, więc niektóre dzieci są po prostu już uzależnione. Ktoś kto pije codziennie jedno piwo czy lampkę wina, co wielu osobom wydaje się bezpieczną ilością, może być przecież alkoholikiem. Zresztą widać tu pewną analogię do alkoholu, chociażby w ryzykownym piciu energetyków przez dzieci. Zazwyczaj nie kończy się na jednej puszce dziennie.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Post autor: Czarny » 2022-08-09, 02:02

Z energetykami jest podobnie jak z alkoholem czy kawą, więc niektóre dzieci są po prostu już uzależnione. Ktoś kto pije codziennie jedno piwo czy lampkę wina, co wielu osobom wydaje się bezpieczną ilością, może być przecież alkoholikiem. Zresztą widać tu pewną analogię do alkoholu, chociażby w ryzykownym piciu energetyków przez dzieci. Zazwyczaj nie kończy się na jednej puszce dziennie.

To prawda @mz3r :) dodam tylko ze spotkałem się z ludźmi którzy dziećmi już nie byli a problemy z zaprzestaniem picia energetyków mieli. Takie wymuszone okresy abstynencji, zmniejszanie ilości i podobne.
Czyli zachowania typowe dla uzależnienia.
https://odzywianie.hellozdrowie.pl/nie- ... leznienie/
Jak energetyki uzależniają?
Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego, nie tylko od alkoholu czy od papierosów. Energetyki są grupą napojów, która ma wysoki poziom ryzyka uzależnienia, ponieważ oddziałują one na organizm i nasz mózg. Uzależniać może zawarta w nich kofeina, ale też uzależniający może być po prostu efekt pobudzenia, który dają. Warto wiedzieć, jakie są objawy początków uzależnienia i jak sobie z nimi radzić.

Typowe objawy uzależnienia od energetyków
Uzależnienie od energetyków daje objawy, które mogą być jasną wskazówką na temat tego, że mamy już problem. Osoby, które uzależnione są od energetyków, mają takie symptomy jak:

mocna chęć wypicia energy drinka,
ciągłe myślenie o piciu energetyków,
brak kontroli nad liczbą wypitych napojów;
po odstawieniu mogą pojawiać się nerwowość, bóle głowy, zmęczenie, smutek.

Takie objawy świadczą o tym, że problem jest poważny i trzeba jak najszybciej pozbyć się energetyków ze swojego życia. W ich przypadku można mówić w dużym stopniu o uzależnieniu psychicznym – sięgamy po nie, ponieważ sprawiają, że pijąc je, dobrze się czujemy i mamy więcej energii.

POLEC
Ostatnio zmieniony 2022-08-09, 02:13 przez Czarny, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Post autor: sądzony » 2022-08-14, 21:53

Zdelegalizować reklamy dokumentnie.
Dobry produkt broni się sam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Post autor: konserwa » 2022-08-15, 09:27

To nieprawda, a takze i demagogia.
Kazdy produkt musi najpierw dla odbiorcy zaistniec informacyjnie - kiedys wystaraczala reklama od sasiadki do sasiadki ... na wsi gdzie bylo 100 mieszkancow.
W spolecznosci wielomilionowej taki przekaz zanim sie zareklamuje, to sie juz zestarzeje i bedzie nieaktualny.
Ostatnio zmieniony 2022-08-15, 09:28 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Post autor: sądzony » 2022-08-15, 09:34

konserwa pisze: 2022-08-15, 09:27 To nieprawda, a takze i demagogia.
Spoko. Rozumiem. Więc moje zdanie jest fałszywe i demagogiczne.
Takie jednak pozostaje.
Pozdrawiam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Zakaz reklamy alkoholu – petycja

Post autor: lambda » 2022-08-18, 05:58

Od wychowywania są rodzice, nie zakazy państwowe. Jak coś zakazane to tymbardziej kuszące dla dzieciaków.

ODPOWIEDZ