Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Dezerter » 2022-08-07, 12:24

Jozek pisze: 2022-08-03, 19:34 Ciekawe czytanie.
Czy ktos moglby wyjasnic jak slowa "Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercach. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi ludem.
I nie będą się musieli wzajemnie pouczać, mówiąc jeden do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie, mówi Pan"
.
Jak te slowa maja sie do dzisiejszego tzw. powszechnego kaplanstwa?
Jest jakis odwazny by wystapic przeciw tym Slowom Pana, albo je wyjasnic wzgledem obecnie rozumianego powszechnego kaplanstwa?
Jr 31, 31 - 34
Pan mówi: «Oto nadchodzą dni, kiedy zawrę z domem Izraela i z domem Judy nowe przymierze. Nie takie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich władcą, mówi Pan.
Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach, mówi Pan: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercach. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi ludem.
I nie będą się musieli wzajemnie pouczać, mówiąc jeden do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie, mówi Pan, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał

Wbrew powszechnej opinii ja bym widział tutaj opis stanu po Paruzji - wskazują na to następujące fragmenty:
- Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie. Józku czy wszyscy chociażby forumowicze należący do ludu Bożego mogą o sobie powiedzieć, że poznali Boga
- ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał - Jozku, czy to jest nasz stan na teraz? moim zdaniem nie, bo i do spowiedzi muszę chodzić a odpuszczone są grzechy a winy nie i będą kiedyś "wspomniane"
Jednak doświadczamy już pewnego uczestnictwa jako chrześcijanie mający " prawo w głębi ich jestestwa i (...) sercach
w postaci Ducha Świętego i Łaski wiary
ale
z tą Łaską i Duchem trzeba współpracować, pielęgnować i ożywiać, jeśli robilibyśmy to w sposób doskonały to bylibyśmy święci i doskonali i wówczas druga część tekstu też by do nas pasowała.
Ostatnio zmieniony 2022-08-07, 20:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Nenderen » 2022-08-07, 12:27

Twoje twierdzenie Dezerterze jest logiczne i spójne.
Ostatnio zmieniony 2022-08-07, 12:27 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Dezerter » 2022-08-07, 15:11

A co @Jozek na to?
ps
Jozku i inni, temat
Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...
nie jest tematem z założenia do dyskusji, tylko do dzielenia się tym co Słowa w nas porusza, ma być dzieleniem się naszą odpowiedzią na Słowo, które Kościół w tym dniu do nas kieruje
Ostatnio zmieniony 2022-08-07, 15:12 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Andej » 2022-08-07, 15:15

Dezerter pisze: 2022-08-07, 15:11 nie jest tematem z założenia do dyskusji, tylko do dzielenia się tym co Słowa w nas porusza, ma być dzieleniem się naszą odpowiedzią na Słowo, które Kościół w tym dniu do nas kieruje
Tak też uważam. Jednak, po pewnym wahaniu odpowiedziałem. Ale już będę starał się inaczej. Chyba, że teraz uda mi się usunąć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Dezerter » 2022-08-07, 15:50

Andeju - pojedyncza odpowiedź, to jeszcze nie dyskusja
moja uwaga była głównie do Jozka, ty wiesz najlepiej co pisać a co nie w tamtym wątku
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Pytający » 2022-08-07, 17:02

Chciałbym Dezerter, żebyś zechciał zastanowić się nad swoją wypowiedzią w obliczu pewnych okoliczności. W istocie zapowiedź z Jer.31:31-34 wydaje się nie w pełni zrealizowana. Jak i większość innych starotestamentowych w mojej ocenie. Pewne jest, że w przypadku Jer.31:31-34 w obliczu kontekstu tego rozdziału, mamy zapowiedź przyszłości. To o czym tam czytamy, d l a proroka było zapowiedzią przyszłości. W Jer.31:1-30 mamy z a p o w i e d ź odnowy. wer.31-37, nowego przymierza, wer.38-40 odbudowy żydowskiej stolicy. patrz. Jer.32:40
W wer. 1 czytamy: "W tym czasie...". czy w wer.31 i 38 "Oto idą dni..."
Jednak w wer.15 czytamy o tym co się wydarzyło.patrz. Mat.2:16-18 wer.18
O rzezi niemowląt czytamy jako spełnieniu zapowiedzi z Jer.31:15.

Rzym.11:25-27 wer.27 wydaje się być streszczeniem Jer.31:33-34. patrz. Izaj.27:9
W 2 Kor.3:6 wydaje się ze swoimuzdolnił nas do bycia sługami nowego przymierza, nie litery lecz ducha odwołuje nas do Jer.31:31:31. Jak wer.3:3 o byciu przez nas listemnapisanym nie atramentem, ale duchem...nie na tablicach kamiennych, lecz na tablicach żywych sercodwołuje do Jer.31:33
Patrz też 1 Kor.11:25
Nie można pominąć Heb.8:7-13 wer.8-12 to cytaty z Jer.31:31-34 ukazujące wyższość nowego przymierza nad starym.patrz. Heb.9:15
I wszystko co było sprawa przyszłości dla proroka. W taki czy inny sposób, stopniu, wypełniło się.
I tak naprawdę nawet słowaI już nie będą pouczać każdy swego bliźniego...w pewnym stopniu znalazły swe spełnienie o czym czytamy w 1 Jana 2:27
Ostatnio zmieniony 2022-08-07, 17:39 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Dezerter » 2022-08-07, 20:34

To, że mamy nowe przymierze, że mamy Ducha Świętego od chrztu i nałożenia rąk, który nas o wszystkim poucza i prowadzi, że mamy niczym nieskrępowany dostęp do Boga to oczywistość dla każdego chrześcijanina
natomiast to co napisałeś na końcu powołując się na 1 Jana 2: 27 słowami
I tak naprawdę nawet słowaI już nie będą pouczać każdy swego bliźniego...w pewnym stopniu znalazły swe spełnienie o czym czytamy w 1 Jana 2:27
całkowicie się nie zgadza z treścią, która mówi o tym by trwać w tradycji apostolskiej a nie słuchać jakichś antychrystów, którzy po setkach lat przychodzą, oddzielają się od nas, od Kościoła i wiedzą lepiej niż Kościół trwający w Tradycji Apostolskiej - zobacz sam w całym kontekście
Należy wystrzegać się nauczycieli fałszu

18 Dzieci, jest już ostatnia godzina,
i tak, jak słyszeliście, Antychryst5 nadchodzi,
bo oto teraz właśnie pojawiło się wielu Antychrystów;
stąd poznajemy, że już jest ostatnia godzina.
19 Wyszli oni z nas, lecz nie byli z nas;
bo gdyby byli naszego ducha, pozostaliby z nami
;
a to stało się po to, aby wyszło na jaw,
że nie wszyscy są naszego ducha.
20 Wy natomiast macie namaszczenie od Świętego6
i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą.
21 Ja wam nie pisałem,
jakobyście nie znali prawdy,
lecz że ją znacie

i że żadna fałszywa nauka z prawdy nie pochodzi.
22 Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten,
kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem?
Ten właśnie jest Antychrystem,
który nie uznaje Ojca i Syna.
23 Każdy, kto nie uznaje Syna7,
nie ma też i Ojca,
kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca.
24 Wy zaś zachowujecie w sobie to,
co słyszeliście od początku8.
Jeżeli będzie trwało w was to,
co słyszeliście od początku,
to i wy będziecie trwać w Synu i w Ojcu.

25 A obietnicą tą, daną przez Niego samego, jest życie wieczne.
26 To wszystko napisałem wam o tych, którzy wprowadzają was w błąd.
27 Co do was, to namaszczenie,
które otrzymaliście od Niego, trwa w was
i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo,
ponieważ Jego namaszczenie9 poucza was o wszystkim.
Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem.
Toteż trwajcie w nim tak,
jak was nauczył
.


Owym namaszczeniem jest nauka Jezusa/apostołów/ich następców, która słyszeliśmy od początku,
Jan i poucza i ostrzega swój lud, swój Kościół do którego pisze (a nie do jakichś pojedynczych osób)
8 Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu,
to samych siebie oszukujemy
i nie ma w nas prawdy.
9 Jeżeli wyznajemy nasze grzechy,
[Bóg] jako wierny i sprawiedliwy
odpuści je nam
i oczyści nas z wszelkiej nieprawości.
10 Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy,
czynimy Go kłamcą
i nie ma w nas Jego nauki5.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Jozek » 2022-08-09, 23:03

Dezerter pisze: 2022-08-07, 15:11 A co @Jozek na to?
ps
Jozku i inni, temat
Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...
nie jest tematem z założenia do dyskusji, tylko do dzielenia się tym co Słowa w nas porusza, ma być dzieleniem się naszą odpowiedzią na Słowo, które Kościół w tym dniu do nas kieruje
Dez, a jak bys to rozumial w kontekscie nawrocen?
Czy ktos kto sie nawrocil nie poznal Boga?
Wiesz, jesli ktos sie nawrocil, a nie poznal Boga, to bylo by raczej dziwne i mozna by powiedziec ze w glowie cos mu sie pomerdalo. Zreszta, tak mysla o wierzacych ateisci.
Ostatnio zmieniony 2022-08-09, 23:09 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Dezerter » 2022-08-09, 23:17

A co to ma wspólnego z wątkiem?
pisz na temat albo wcale
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Jozek » 2022-08-09, 23:22

A, to ten twoj pierwszy wpis w tym temacie to o czym innym jest?
Sorki, nie wiedzialem ze to inny temat.
A tak w ogole cos mi sie zdrowie porypalo, i od 3 dni ciagle spie i ciagle niewyspany.
Ostatnio zmieniony 2022-08-09, 23:34 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Pytający » 2022-08-18, 19:22

Dezerter pisze: 2022-08-07, 20:34 To, że mamy nowe przymierze, że mamy Ducha Świętego od chrztu i nałożenia rąk, który nas o wszystkim poucza i prowadzi, że mamy niczym nieskrępowany dostęp do Boga to oczywistość dla każdego chrześcijanina
natomiast to co napisałeś na końcu powołując się na 1 Jana 2: 27 słowami
I tak naprawdę nawet słowaI już nie będą pouczać każdy swego bliźniego...w pewnym stopniu znalazły swe spełnienie o czym czytamy w 1 Jana 2:27
całkowicie się nie zgadza z treścią, która mówi o tym by trwać w tradycji apostolskiej a nie słuchać jakichś antychrystów, którzy po setkach lat przychodzą, oddzielają się od nas, od Kościoła i wiedzą lepiej niż Kościół trwający w Tradycji Apostolskiej - zobacz sam w całym kontekście
Należy wystrzegać się nauczycieli fałszu

18 Dzieci, jest już ostatnia godzina,
i tak, jak słyszeliście, Antychryst5 nadchodzi,
bo oto teraz właśnie pojawiło się wielu Antychrystów;
stąd poznajemy, że już jest ostatnia godzina.
19 Wyszli oni z nas, lecz nie byli z nas;
bo gdyby byli naszego ducha, pozostaliby z nami
;
a to stało się po to, aby wyszło na jaw,
że nie wszyscy są naszego ducha.
20 Wy natomiast macie namaszczenie od Świętego6
i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą.
21 Ja wam nie pisałem,
jakobyście nie znali prawdy,
lecz że ją znacie

i że żadna fałszywa nauka z prawdy nie pochodzi.
22 Któż zaś jest kłamcą, jeśli nie ten,
kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem?
Ten właśnie jest Antychrystem,
który nie uznaje Ojca i Syna.
23 Każdy, kto nie uznaje Syna7,
nie ma też i Ojca,
kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca.
24 Wy zaś zachowujecie w sobie to,
co słyszeliście od początku8.
Jeżeli będzie trwało w was to,
co słyszeliście od początku,
to i wy będziecie trwać w Synu i w Ojcu.

25 A obietnicą tą, daną przez Niego samego, jest życie wieczne.
26 To wszystko napisałem wam o tych, którzy wprowadzają was w błąd.
27 Co do was, to namaszczenie,
które otrzymaliście od Niego, trwa w was
i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo,
ponieważ Jego namaszczenie9 poucza was o wszystkim.
Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem.
Toteż trwajcie w nim tak,
jak was nauczył
.


Owym namaszczeniem jest nauka Jezusa/apostołów/ich następców, która słyszeliśmy od początku,
Jan i poucza i ostrzega swój lud, swój Kościół do którego pisze (a nie do jakichś pojedynczych osób)
8 Jeśli mówimy, że nie mamy grzechu,
to samych siebie oszukujemy
i nie ma w nas prawdy.
9 Jeżeli wyznajemy nasze grzechy,
[Bóg] jako wierny i sprawiedliwy
odpuści je nam
i oczyści nas z wszelkiej nieprawości.
10 Jeśli mówimy, że nie zgrzeszyliśmy,
czynimy Go kłamcą
i nie ma w nas Jego nauki5.
W moim komentarzu chodziło mi o podobieństwo słów wyrażonych w Jer.31:34I nikt już nie będzie uczył swego towarzysza...Do 1 Jana 2:27...i nie potrzebujecie, żeby ktoś was uczył...
Powyższy wywód wartościowy w treści, nic nie ma wspólnego z tematem. I wielu komentatorów, podobnie jak ja, łączy ze sobą obie wypowiedzi.
A "owym namaszczeniem" według ciebie jest pozostawiona "nauka..."
Niewykluczone.
Gdy zajrzymy do 2 Kor.1:21-22 czytamy o pewnej danej nam gwarancji, w osobie...który nas n a m a ś c i łpatrz. 1 Jana 2:20 i 27
W istocie w 2:20 czytamyA wy macie namaszczenie od świętego...
Zgodnie z wer.24niech to co słyszeliście od początku, pozostaje w was...
I z tego powodu wezwania naprawdę wielu, z wielu wyznań do: "powrotu do początku". W 1 Jana 1:5 czytamyA jest to wieść, którą od niego usłyszeliśmy i wam zwiastujemy W przypadku podanego listu czytamy np. w wer.12 i 14piszę do w a sAdresaci są w liczbie mnogiej. Jedna z ewangelii kierowana jest do jednej osobyżebyś całkowicie poznał to... Łuk.1:4
Jest tak i tak.
I ja jestem zwolennikiem, żeby trwało we mnie to co było zwiastowane od początku
Ty wierzysz w prawowierność nauk katolicyzmu. Jednak nawet taka strona jak "Chronologiczna lista dogmatów katolickich niezgodnych z...", wydaje się, że ukazuje nauki zrodzone na przestrzeni wieków jako nie tych, któresłyszeliście od początku
M.Piotrowski polemizuje z tymi datami, i niektóre przesuwa do przodu. To znaczy ukazuje, że niektóre "doktryny" w sowom zarodku pojawiły się wcześniej. Nie wcześniej jednak zaistniały jako doktryny.
Jednego jednak jestem pewny. Powinniśmy sprawdzać, czy nasze wierzenia w istocie zgodne są z nowotestamentowymi. I niekoniecznie na zasadzie wierzenia w nie, z powodu uznawanego autorytetu, tylko, żeby przyjąć słowoz największą gotowością umysłu, każdego dnia starannie badając pisma, czy tak się rzeczy mająpatrz. Dz.Ap.17:11czy tak istotnie jest

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4615 times
Kontakt:

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-18, 19:30

Dokładnie to zrobiłem, kiedy rozważałem przed laty konwersję. I okazało się, że po dokładnym sprawdzeniu, WSZYSTKIE nauki Kościoła są zgodne, a WSZYSTKIE sprzeczne z katolicyzmem nauki niezgodne, z tym, co było na początku.
Za to wiele jest nauk Koscioła, które są niezgodne z tym, co się niektórym wydaje, że było na początku....

Oczywiście, nie wszystko było znane punktowo w chwili powstania Kościoła. Wystarczy przeczytać Dzieje Apostolskie, żeby zobaczyć, że nauka się rozwija pod wpływem Ducha Świętego w czasie (choćby sprawa jedzenia wieprzowiny czy należenia do Kościoła nie- Żydów).

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Pytający » 2022-08-18, 19:36

Nie mam nic przeciw zmianom w czasie ukazanym w natchnionym słowie, i przeciw nim i jako takim nie występuję. Występuję przeciw "urodzonym" wieki później, ukazywanych jako posiadające swoje uzasadnienie w natchnionym słowie. Przykład "spowiedź do uszu księdza".
Nie, nie wykluczam swojego pominięcia wersetów ukazujących taka praktykę. Jednak ich nie znam. I w mojej ocenie nie jest to praktyka nowotestamentowa. To tylko przykład.
Jest to jednak temat poza tematem, więc może nie warty dyskusji w tym miejscu.
Ostatnio zmieniony 2022-08-18, 19:38 przez Pytający, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Jozek » 2022-08-18, 19:46

Marku, chcialem zapytac by sie upewnic, bo jesli sie nie myle to spowiedz "uszna" byla w ST jakby wstepem podczas skladania ofiar za zle czyny.
Nie mam pewnosci jak rozumiane sa te fragmenty opisujace skladanie ofiar, ale w nich wlasnie wyczytuje cos co mozna by nazwac spowiedzia, bo kaplan raczej chyba musial wiedziec za co -z jakiego powodu ktos sklada ofiare.
Ostatnio zmieniony 2022-08-18, 19:47 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Rozumienie Jr 31, 31 - 34

Post autor: Dezerter » 2022-08-18, 22:55

Pytający pisze: 2022-08-18, 19:22 I ja jestem zwolennikiem, żeby trwało we mnie to co było zwiastowane od początku
Ty wierzysz w prawowierność nauk katolicyzmu.
Tak, bo one trwają w nauce apostolskiej czyli w tym co było zwiastowane od początku przez Jezusa, 12, apostołów, proroków, diakonów, ewangelizatorów, egzorcystów, ewangelistów i ich uczniów - bo to niektórzy z nich zapisali NT, ich uczniowie przejęli od nich naukę spisaną i przekazane w zwyczajach, opowieściach, nakazach, wyjaśnieniach jak rozumieć Pismo itd itp.
Ja trwam w tej nieprzerwanej tradycji i Tradycji
a ty ? w którym wieku powstała demoninacja do której należysz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”