Rozumienie rozumienia

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: sądzony » 2023-04-26, 11:27

pom pisze: 2023-04-26, 11:08 A czy sny nie są `poligonem` na którym Bóg bada serce człowieka (jaka będzie jego reakcja w hipotetycznej sytuacji)?
Nigdy tak na to nie spoglądałem. Poligonem jest życie doczesne :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Andej » 2023-04-26, 11:52

pom pisze: 2023-04-26, 11:08 A czy sny nie są `poligonem` na którym Bóg bada serce człowieka (jaka będzie jego reakcja w hipotetycznej sytuacji)?
Po cóż miałby badać, skoro wie? Sen to nie serum prawdy, aby się do niego uciekać.
A skoro masz Opiekuna, który oddala złe majaki senne, to ino mu dziękuj. Ciesz się opieką.

Ale 1 Sm 3?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: faraon » 2023-04-26, 11:55

pom pisze: 2023-04-26, 11:08 A czy sny nie są `poligonem` na którym Bóg bada serce człowieka (jaka będzie jego reakcja w hipotetycznej sytuacji)?
Sen jest raczej rodzajem konfrontacji swiadomosci z podswiadomoscia.
Mozna by powiedziec ze wewnetrznego konfliktu, czyli checi bycia dobrym, z rzeczywistym postepowaniem.
Im mniejszy jest ten konflikt, tym spokojniejszy sen a im wiekszy konflikt, tym bardziej niespokojny sen, az do koszmarow sennych.
Mozna by to okreslic jako nieswiadomy, lub podswiadomy rachunek sumienia.
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 12:01 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 759
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 83 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: pom » 2023-04-26, 14:47

Ciekawy pogląd, tym bardziej, że osoby o bogatym życiu duchowym nie miewają koszmarów w mojej opinii. Interesuje mnie geneza jego :ymblushing: .
Andej pisze: 2023-04-26, 11:52 Ale 1 Sm 3?
To było objawienie na pograniczu snu. Czym innym moim zdaniem jest zwykły sen, a czym innym sen w którym Bóg do nas mówi. Taki sen jest wydaje mi się często pouczeniem i penitent wie, że jest skierowany do niego przez Boga.
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 15:18 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: faraon » 2023-04-26, 16:21

w kwestii pouczen to nie jest taka prosta sprawa, bo bardzo latwo ulec wyobrazni, albo zwiedzeniu, jednak zdarza sie czesto.
Przede wszystkim nie nalezy do tego dazyc albo rozmyslac by cos sie dzialo, bo wtedy samemu mozna sobie to zasugerowac i mozg zacznie platac figle, albo zly to wykozysta.
Jesli cos jest dzialaniem Boga, to nie bedzie zadnych watpliwosci i szukania odpowiedzi w snach. Swoimi dazeniami do tego, albo rozmyslaniem o tym mozna sobie zrobic kuku. ;)
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 16:26 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 759
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 83 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: pom » 2023-04-26, 17:08

Sen jest jedną z form udzielanych pouczeń człowiekowi przez Boga więc o pomyłce tu nie ma mowy. Ale rozumiem Twoje pouczenie bo dla osoby nie będącej w stanie łaski Uświęcającej, a zafascynowanej new age to jest realne zagrożenie. Czy można liczyć na genezę analizy z Twego poprzedniego postu, czy to własna interpretacja?
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 17:21 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: faraon » 2023-04-26, 20:29

Sen jest zwykle odzwierciedleniem dnia, lub nawet kilku dni go poprzedzajacych. Czesto robimy cos zle wiedzac ze to zle, a pozniej zapominamy.
Mozg niczego tak od razu nie zapomina i z roznych fragmentow dnia i zdarzen kreuje sen, czesto w dziwny sposob laczac rzeczy ktore nie maja ze soba wiele wspolnego, tak jakby pracowal na innej logice niz my w swiadomym dzialaniu.
Mozna wlasnie w takiej analizie snu i zdarzen z dnia poprzedniego zauwazyc pewne prawidlowosci, ktore maja wlasnie charakter konfliktu, jakby czlowiek sam sobie wypominal co zrobil zle. Dlatego pisalem ze to jakby konflikt swiadomosci z podswiadomoscia.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 759
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 83 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: pom » 2023-04-26, 22:08

To ja zaproponuję objawienia "Bóg Ojciec mówi do swoich dzieci" - Orędzie Boga Ojca zatwierdzone przez Kościół posiadające Imprimatur. A dla chętnych poznania bliżej Ducha Świętego zaproponuję Odnowę w Duchu Świętym, czyli taki wg mojej opinii zakon Ducha Świętego, a o Bogu Jezusie obecnym w Eucharystii dałem zagadkę, na którą chyba będę musiał sam odpowiedzieć. :ymblushing:

Wydaje mi się, że dla wielu Jezus jest najbardziej rozpoznawalny dlatego bo jest dla nas widoczny w materii tego świata einsteinowego w Przenajświętszym Sakramencie.

http://osuch.sj.deon.pl/2013/11/26/bog- ... z-kosciol/
Przez dziesięć lat komisja biskupia badała to Orędzie, zanim Biskup Grenoble uznał i zatwierdził jego nadprzyrodzony charakter
Imprimatur: + Petrus Canisius van Lierde, Vic. Generalis e Vic. Civitatis Vaticanae, Roma die 13 Martii 1989.
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 22:12 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: faraon » 2023-04-26, 22:21

Jakaz to jest ta twoja zagdka na ktora nikt nie jest w stanie odpowiedziec?

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 759
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 83 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: pom » 2023-04-26, 22:34

viewtopic.php?t=14354

Teraz liczę, że to już będzie łatwiej skoro określiłem jakiej materii dotyczy zagadka.
Z jakim Cudem pośrednio jest związany papież Franciszek, który to Cud był użyty w badaniu porównawczym z innymi Cudami Bożymi?
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 22:35 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: faraon » 2023-04-26, 22:43

Faktycznie sam jedynie mozesz a to odpowiedziec, bo to wymagalo by czytania twoich mysli. ;)
Wiesz, przywyklem do zagadek ktorych glowne krwestie znaja wszyscy, a jedynie nie kojarza co z czym.
Tu zadales zagadke ktora rozwiazac mozesz jedynie ty sam, albo ktos kto zna wszystkie szczegoly dotyczace Papieza.
Wiesz, podobna zagadke moglbym tez zadac, np. kiedy Sw. Pawel zrozumial wszystko i zona mu pozwolila glosic Ewangelie. Chyba troche za latwe. ;)
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 22:50 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 759
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 83 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: pom » 2023-04-26, 22:51

Cudów Eucharystycznych nie ma znowu, aż tak wiele. A z iloma jest związany papież Franciszek przed swoim pontyfikatem? Chyba tylko z jednym z nich :ymblushing: . Ale mam już w głowie następną zagadkę, więc może jak nie będzie odpowiedzi udzielę ją.
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 22:53 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: faraon » 2023-04-26, 22:59

pom pisze: 2023-04-26, 22:51 Cudów Eucharystycznych nie ma znowu, aż tak wiele. A z iloma jest związany papież Franciszek przed swoim pontyfikatem? Chyba tylko z jednym z nich :ymblushing: . Ale mam już w głowie następną zagadkę, więc może jak nie będzie odpowiedzi udzielę ją.
Ja widzialem jeden, ale i tak nikt mi nie wierzy, wiec jak myslisz, czy jest wiele cudow Eucharystycznych by inni mogli uwierzyc?
Moze w koncy na emeryturze bede mial czas namalowac to co widzialem, bo chyba innaczej nikt nie bedzie w stanie uwierzyc, bo taka wlas nie jest ludzka mentalnosc, szczegolnie pod wplywem pewnych nauczan niektorych ludzi, ktorzy po prostu nie maja nawet zielonego pojecia czego nauczaja i jak to sie ma do Nauki Kosciola.
Ale te ostatniie wpiisy, chyba raczej nie sa na temat i nie pasuja do tego watku, wiec moderacja powinna je przeniesc, a ty nie kontynuj offtopu.
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 23:06 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 759
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 129 times
Been thanked: 83 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: pom » 2023-04-26, 23:10

Ten Cud Eucharystyczny jest niesamowity bo analiza badania porównawczego (analizy wyników naukowych) dowodzi prawdziwej realnej obecności Boga Jezusa z czasów Apostolskich w Eucharystii. Dla agnostyków może on być 100% dowodem na istnienie Jezusa w Eucharystii.
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 23:12 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Czytanie na każdy dzień - moje rozumienie, poruszenie , ...

Post autor: faraon » 2023-04-26, 23:13

Mi tego nie musisz mowic, zreszta wiekszosc katolikow to po prostu wie.
To ze widzialem to osobiscie niewiele znaczy wobec ogolnej wiary wiekszosci osob wierzacych.
Poza tym to chyba powinienem czyc sie szczesciarem, jednak wobec slow Jezusa, "blogoslawieni ktorzy nie widzieli a uwierzyli" jestem jednak w gorszym polozeniu niz ci co nie widzieli a uwierzyli.
Ostatnio zmieniony 2023-04-26, 23:19 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”