Kim jest Bóg?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Kim jest Bóg?

Post autor: Nenderen » 2022-08-08, 09:24

Gdybyście poznali przesympatyczną babcię ateistkę która zaciekawiona waszą religią pyta:

Kim jest Bóg?

Jakiej odpowiedzi byście jej udzielili? Uwzględniając, że ta babcia nie przepada za zbyt naukowym żargonem.

Wyobraźcie też sobie że jesteście na przystanku autobusowym i macie tylko kilka chwil zanim przyjazd i odjazd autobusu Was rozdzieli z babcią. Wasza odpowiedź musiałaby być więc krótka i szybka. Jak byście ją sformułowali?
Ostatnio zmieniony 2022-08-08, 09:29 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Kim jest Bóg?

Post autor: Susanna » 2022-08-08, 10:10

Bóg jest miłością.
Pozwolił by Jezus umarł dla nas.
Do tego dał nam Maryje za matkę i całą rzeszę Aniołów i świętych
Ostatnio zmieniony 2022-08-08, 10:11 przez Susanna, łącznie zmieniany 2 razy.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Rak

Re: Kim jest Bóg?

Post autor: Rak » 2022-08-08, 23:19

Nieproste to pytanie. Dla mnie Bóg jest kimś kto prowadzi mnie drogą mojego życia. Wiele razy schodziłam z tej drogi, zdarzało się, że znikała mi z oczu. Ale zawsze, gdy Go zawołałam pomagał mi tę drogę odnaleźć i na nią wrócić. Zawsze mogę na Niego liczyć i mu zaufać.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Kim jest Bóg?

Post autor: AdamS. » 2022-08-09, 14:51

Bóg jest Ojcem i Przyjacielem w jednej osobie. Jest światłem, w którym wszystko mogę zobaczyć takim, jakie naprawdę jest - i jest Skałą, na której stoję w sytuacji, gdy wszystko się chwieje. Jest podstawą mojego istnienia i najgłębszą tęsknotą mojej duszy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Kim jest Bóg?

Post autor: Dezerter » 2022-08-09, 20:30

Nenderen pisze: 2022-08-08, 09:24 Gdybyście poznali przesympatyczną babcię ateistkę która zaciekawiona waszą religią pyta:

Kim jest Bóg?

Jakiej odpowiedzi byście jej udzielili? Uwzględniając, że ta babcia nie przepada za zbyt naukowym żargonem.

Wyobraźcie też sobie że jesteście na przystanku autobusowym i macie tylko kilka chwil zanim przyjazd i odjazd autobusu Was rozdzieli z babcią. Wasza odpowiedź musiałaby być więc krótka i szybka. Jak byście ją sformułowali?
Bóg jest Miłością i to taką wszechogarniającą wszystkich ludzi, również tych niewierzących, bo jest Istotą, która zawsze istniała, która jest źródłem piękna, porządku, prawa, istnienia i życia we wszechświecie. Jest tym, który Jest, Był i Będzie, to nasze źródło istnienia i życia, nasz Ojciec miłosierny i Stwórca, który chce dla nas życia wiecznego w Jego obecności, w szczęśliwości, bez chorób, cierpienia i zmartwień ...
chcesz tego?
Wyobraź sobie, że wystarczy tylko przyjąć jego Syna za Pana i Zbawiciela ....
i tu zaczynam opowiadać Kerygmat wplatając swoje własne doświadczenia Miłości Boga i działania Ducha w moim życiu
Ostatnio zmieniony 2022-08-09, 22:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Kim jest Bóg?

Post autor: abi » 2022-08-09, 20:42

Nenderen pisze: 2022-08-08, 09:24

Wyobraźcie też sobie że jesteście na przystanku autobusowym i macie tylko kilka chwil zanim przyjazd i odjazd autobusu Was rozdzieli z babcią. Wasza odpowiedź musiałaby być więc krótka i szybka. Jak byście ją sformułowali?
wie pani...trzeba miec Kogos kto zawsze da wskazowke, poradzi, zrozumie....do Kogo sie mozna zwrocic...z Kim mozna posiedziec...
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kim jest Bóg?

Post autor: sądzony » 2022-08-10, 07:47

Nenderen pisze: 2022-08-08, 09:24 Kim jest Bóg?
On "po prostu" JEST.
Jego Osob(a)y są bardziej czasownikiem (relacją) niż rzeczownikiem.
Jest Życiem, a więc "ruchem, procesem, rozwojem, dążeniem, zmianą" niż "stagnacją, podmiotem, bezruchem, zatwardziałością".
Oddechem, uderzeniem serca, szumem krwi w żyłach, światłem wpadającym w oczy, ciemnością pod powiekami.
Trwałością w zmianie, istnieniem "tu i teraz", spokojem w burzy, radością w cierpieniu, paradoksem, łamaniem wszystkiego co o Nim pomyślisz.
Niewyczerpalną Nadzieją, Pięknem, Miłością.
Byciem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Rak

Re: Kim jest Bóg?

Post autor: Rak » 2022-09-01, 18:29

Czy mogę troszkę odmienić pytanie-jaki jest Bóg?
W dzieciństwie uczono mnie, że Bóg za dobro wynagradza, za zło każe. To takie starotestamentalne myślenie, ktoś był chory, ślepy, kulawy, to znaczy, że on zgrzeszył, albo jego rodzice. Potem to się zmieniło, zaczęto głosić, że Bóg nie karze, Bóg jest miłością i chce dla swojego stworzenia tylko dobra. I robi wszystko co dla nas najlepsze, mimo, że my nie zawsze to widzimy, bo myślimy, że my wiemy lepiej co jest dla nas dobre. A dobry rodzic, tata, mama, , zabroni dziecku wyjąć z ogniska samochodzik, który tam wpadł, bo wie, że to byłoby wielką krzywdą, bólem poparzonej rączki dziecka. Wszystko co złe na tym świecie jest konsekwencją grzechu, a nie Bożą karą. Grzesząc, czyli wybierając zło prędzej czy później doświadczymy skutków tego zła. Poza tym ponosimy też konsekwencje grzechu pierworodnego, poznajemy i dobro i zło. I ja się z tym zgadzam, że nie Bóg nas karze za grzechy, ale my sami ponosimy skutki naszych grzechów. W tej czy innej formie.
A wczoraj w mojej parafii ksiądz powiedział- cytat:.....Pan Bóg zawsze za dobro wynagradza a za zło karze. A kiedyś jeden z księży zwrócił mi uwagę, że mówię nieprawdę. Powiedzcie mi, i to jest ksiądz?.....koniec cytatu.
A ja mam pytanie, co wy o tym sądzicie. Dodam jeszcze, że to dość młody ksiądz, nie taki ksiądz senior.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kim jest Bóg?

Post autor: Nenderen » 2022-09-01, 18:43

W starym testamencie też były nauki o Bogu który niechętnie karze i chce naszego dobra. Przypomnijmy sobie historię Jonasza i Niniwy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ