Flamastry i Biblia?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Andej » 2022-09-03, 07:03

Byłoby wspaniale, gdyby nie to, ze na sygnalizatorach świetlnych musze liczyć od góry, która lampa się świeci. A jak są jednokomorowe, to nie mam jak liczyć i wtedy liczę, ze zachowanie innych kierowców wskaże mi właściwe postępowanie.

A kolory jednak są. I to w różnych systemach. Ostatnio ćwiczyłem RGB i TW. Ale masz rację, ze bardzo popularne są te, które różnią się kształtem. Od razu się domyśliłem, że pisałeś o tych czterech kolorach, tj. kier, karo, trefl i pik.

Ale zaraz przybiegnie Dez i nakrzyczy, że takich kolorów nie ma w Biblii. I nie wolno ich malować flamastrami na kartach Świętej Księgi. A co najgorsza, będzie to uwaga słuszna. Zatem kończmy robić sobie śmichy chichy w niewłaściwym miejscy.

Uważam, że zamiast bazgrolić po Biblii, lepiej wypisywać sobie wybrane fragmenty. Wtedy lepiej się zapamiętuje. A w samej Biblii można mieć zakładkę na odpowiedniej stronie. Monochromatyczną. Ale, gdy tematów kilka, można mieć zakładki o kilku barwach. A na nich też mogą być, co cenniejsze cytaty.
Ostatnio zmieniony 2022-09-03, 07:08 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-30, 19:32

sądzony pisze: 2022-08-14, 07:14 Abp Ryś mówił, że zaznacza, notuje na marginesach, podkreśla ..., a skoro on to ja nie widzę problemu. Biblia winna być studiowana. To podręcznik Życia i Miłości.
Lubię Rysia. Od jakiegoś czasu kupiłem Biblię w dużym formacie i też zakreślam, piszę na marginesach, rysuję, wklejam kolorowe karteczki. Jest kilka wydań Biblii z szerokimi marginesami i dużymi odstępami między wierszami, które szczególnie się do tego nadają.
To czytanie/rysowanie to dla mnie zawsze taki trochę mistyczny czas. Gdy czuję, że Pismo dotyka mojego serca. Gdy czuję taki wewnętrzny pokój i harmonię.

Na studiach profesor od socjologii zawsze mówił, że on książki - a szczególnie te trudniejsze - czyta z ołówkiem. Bo to pozwala mu lepiej skupić się na tekście i właściwie odczytać zdania. I ja się z tym zgadzam. To kreślenie pomaga mi narysować sobie - również w głowie - myśl, jaka zawarta jest za słowami.

Jest w ogóle taka Indukcyjna Metoda Studiowania Biblii, która ma swój schemat zaznaczania odpowiednim kolorem i stylem słów o odpowiednim znaczeniu. Fajna metoda - polecam. Być może to jakaś protestancka strona (wybaczcie), nie sprawdzałem, ale metoda jest uniwersalna.

A gdyby ktoś bał się, że cienki papier biblijny flamastry będą przebijać na drugą stronę, to są takie specjalne mikro markery (np. 0,2 czy 0,5 mm) np firmy Sakura Pigma Micron https://www.amazon.com/s?k=sakura+pigma+micron Można je spokojnie kupić w (lepszym) sklepie papierniczym.
Ostatnio zmieniony 2022-11-30, 19:33 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Nenderen » 2022-11-30, 22:54

Ojcze Pablito, im bardziej czytam niektóre Twoje posty tym bardziej dochodzę do wniosku że masz wiedzę niczym człowiek renesansu. Pogratulować. :)
Ostatnio zmieniony 2022-11-30, 22:55 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-01, 09:22

To zupełnie tak jak ja, Adamie. Pierwsza "osobista" Biblia była pokreślona okrutnie.
Dziś patrzę na to jednak nieco inaczej: podkreślenie "ustawia" rozumienie fragmentu w jeden sposób (takie, jakie mam w chwili podkreślania) i nieco "blokuje" świeżość kolejnych odczytów.
Dlatego - choć nie mam oporów - raczej nie podkreślam w Biblii.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-01, 09:40

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-01, 09:22 Dziś patrzę na to jednak nieco inaczej: podkreślenie "ustawia" rozumienie fragmentu w jeden sposób (takie, jakie mam w chwili podkreślania) i nieco "blokuje" świeżość kolejnych odczytów.
To może być zarówno wada tego, jak i zaleta. Kiedy wracam do różnych fragmentów, to sobie myślę czasem, że dobrze, że coś podkreśliłam, bo inaczej tym razem by mi to umknęło i nie zwróciłabym takiej uwagi na coś ważnego dla mnie.
Ostatnio zmieniony 2022-12-01, 09:40 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-01, 12:14

To prawda. Jednak podkreślenie "wymusza" trochę "czytanie Biblii wersetami", co nie jest właściwym sposobem.
Z tego samego powodu nie używam już w zasadzie Biblii Warszawskiej (kiedyś używałem, choć jest niekatolicka), bo ma wyraźny podział na wersety (każdy werset od nowej linii).

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-01, 22:47

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-01, 12:14 To prawda. Jednak podkreślenie "wymusza" trochę "czytanie Biblii wersetami", co nie jest właściwym sposobem.
Z tego samego powodu nie używam już w zasadzie Biblii Warszawskiej (kiedyś używałem, choć jest niekatolicka), bo ma wyraźny podział na wersety (każdy werset od nowej linii).
Zgadzam się, że podział na wersetu powoduje czasami zgubienie szerszej myśli.
A podkreślanie dla mnie raczej pomaga mi podzielić tekst na zdania, wyłapać całe bloki tekstu, jakieś konstrukcje struktury typu chiazm it'd itp
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Dezerter » 2022-12-01, 23:27

Andej pisze
Zastanawiam się, co mi da pisanie po monitorze?
=))
Ty to jednak potrafisz czasem rozbić bank
Ja pisałem i pookreślałem, ale na tej od ŚJ , ale na Tysiąclatce to jakoś nie podkreślałem :-?
A ja polecam specjalistę od Biblii i jej studiowania
Z podkreśleniami jest tak, że ciężko je usunąć, zwłaszcza, jeśli chodzi o bardzo cienki papier, czyli taki, jaki mamy w każdej Biblii. Dlatego, żeby uchronić Was przed ewentualnymi błędami, podaję mój sposób podkreślania i wymieniam zasady, których warto się trzymać.

~ Mikołaj Kapusta
https://wides.pl/film/142540/jak-podkre ... aj-kapusta
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Susanna » 2022-12-02, 12:13

Chętnie obejrzę ten filmik. W ogóle to ostatnio ciągle mam myśli zachęcające do czytana Biblii i jej rozważania więc taki filmik jest przydatny:)
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Nenderen » 2022-12-18, 09:09

O, Kapusta.
Nie przepadam za jego stylem z różnych filmików, za bardzo jest szyderczy. Zresztą w kwestii szyderstw określenie "za bardzo" jest nieco mylące bo nigdy nie ma normatywnego szyderstwa bo ono zawsze jest złe.
Ostatnio zmieniony 2022-12-18, 09:10 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”