Flamastry i Biblia?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Rak

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Rak » 2022-08-10, 22:18

Ja od dziecka byłam uczona, że książki należy szanować, nie wolno ich niszczyć, a pisanie na stronach książki ją niszczy. I chyba bardzo mi to wpajano do głowy bo do dziś nie piszę ani na żadnej stronie beletrystyki, poradników, książek kucharskich itp. Tym bardziej po Biblii nie piszę, chociaż mam czasami ochotę coś podkreślić, zaznaczyć, to jednak ręka mi drży i rezygnuję :) Lecz wiem, że są ludzie, którzy robią mnóstwo notatek, uwag na marginesach stron. Jeżeli to komuś w czymkolwiek pomaga, to czemu nie?

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Susanna » 2022-08-11, 07:55

Ja też nie niszcze książek;) za słowem niszczyć mam na myśli zaginanie kartek, targanie kartek itp.
Ja tylko delikatnie zakreślam ulubione fragmenty które zawsze rzucaja mi się w oczy gdy otwieram Biblię. :) dla mnie to nie jest niszczenie. A tez rodzice uczyli mnie szacunku do książek czy Pisma sw. :) szanuje.
Ostatnio zmieniony 2022-08-11, 07:56 przez Susanna, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: sądzony » 2022-08-11, 08:19

Ja używam kredek. Moje książki są całe pomazane różnymi kolorami, a rogi stron pozaginane. Często wracam do myśli i całych fragmentów. U mie to raczej "studiowanie" książki niż jej czytanie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Susanna » 2022-08-11, 09:27

Ja kredek lub żółtego flamastra :)
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1720
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 349 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Morkej » 2022-08-11, 09:57

Osobiście nigdy nie zaznaczałem nic kolorami w Biblii. I jakoś do tej praktyki mi daleko. Ale taki sposób zapoznawania się z Biblią jest jak najbardziej w porządku. Forma jest tylko narzędziem do owocniejszego spotkania ze Słowem, a nie celem samym w sobie.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Viridiana » 2022-08-13, 10:00

Przynajmniej widać, że jest używana. ;) Chociaż wydaje mi się, że ołówek jest bardziej praktyczny, bo zawsze można wymazać.
Po Biblii nigdy nie zdarzyło mi się pisać, ale gdy byłam we wspólnocie, często pracowałam z podręcznikami formacyjnymi, w których było miejsce na swoje notatki i zarówno ja, jak i moje koleżanki zawsze pod tymi rozważaniami miałyśmy wypisane jakieś skojarzenia, a nieraz też podkreślałyśmy sobie jakiś fragment w tekście, który szczególnie nas poruszył. Myślę, że takie podręczniki to może być fajna rzecz dla ludzi, którzy lubią w ten sposób pracować z Słowem Bożym.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: sądzony » 2022-08-14, 07:14

Abp Ryś mówił, że zaznacza, notuje na marginesach, podkreśla ..., a skoro on to ja nie widzę problemu. Biblia winna być studiowana. To podręcznik Życia i Miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Andej » 2022-08-14, 08:32

mam problem. W zasadzie używam tylko Biblii w kompie. Papierową ma sporadycznie w ręce. Zastanawiam się, co mi da pisanie po monitorze? Zawsze okazywało się, że podkreślenie, zakreślenie zostaje w jakimś miejscu, a tekst się zmienia. Wtedy okazało się, że sa jeszcze dwa sposoby zaznaczania. jeden polegający na wydrukowaniu fragmentu, a drugi na zapamiętaniu w kompie. Nie wiem, czy można wspomnieć o trzecim z tych dwóch. Bo jest skrajnie prymitywny. Polega na zapamiętywaniu tego, co najważniejsze, Ale jest pójściem na łatwiznę. Więc trudno kogoś zachęcać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Nenderen » 2022-09-02, 21:36

Andej, podobno jest jeszcze czwarty sposób według którego potomkowie Inków "zapisują" ulubione cytaty z Biblii w formie zestawień różnokolorowych koralików umieszczonych na sznurku i odpowiadających różnym literom bądź słowom.
Ostatnio zmieniony 2022-09-02, 21:36 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Andej » 2022-09-02, 21:55

Dzięki. Z tym, że mam taki sznureczek z koralikami. Jest ich 59. Ale każdy odpowiada wielu literom. Właściwie, to całej modlitwie. Używam codziennie. Nawet zasypiam z nim w ręce.
Ale nie są kolorowe. Ale tylko (wcale nie tylko), bo jestem daltonistą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Jozek » 2022-09-02, 21:57

To skad wiesz ze nie sa kolorowe?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Andej » 2022-09-02, 22:10

Są takie urządzenia, które badają widmo. I jak już się pojawi widmo, to można go spytać, jakiego koloru coś jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Jozek » 2022-09-02, 22:12

A jak to bedzie zywe widmo?tez zapytasz? ;)

A tak powazniej, to domyslam sie ze duzo wyrazniej widzisz kontury przedmiotow, bo kolory najczesciej rozmywaja lub znieksztalcaja kontury co jest wykozystywane w kamuflazu.
Ostatnio zmieniony 2022-09-02, 22:16 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Andej » 2022-09-02, 22:20

Oczywiście. Spytam. Bo jestem przyjaźnie nastwiony do wszelkiego Boskiego stworzenia.

Widzę inaczej. Kiedyś syn chciał kupić autko. Bezwypadkowe. Stan idealny. Żadnych przygód. Pokazał zdjęcie. A ja na to spytałem, czemu jedne drzwi mają inny kolor. Wszyscy oglądający mówili, że wszystkie blachy identyczne. W końcu spytał sprzedawcę, dlaczego inny kolor. No i wyszło, że jednak miał przygody. Dalej nie drążył, bo jak jedno ukryte, to może być więcej niespodzianek.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Flamastry i Biblia?

Post autor: Jozek » 2022-09-02, 22:28

Czyli jak myslalem, widzisz wiecej niz kolorowcy.
Przypuszczam ze do przemalowania tych drzwi uzyto takiego samego koloru farby, ale koloru uzyskanego z mieszania innych pigmentow, co czesto wystepuje miedzy orginala farba z fabrycznej lakierni, a dobierana po paru latach, a dla ciebie byla ta roznica widoczna jako inny odcien, bo na niektore kolory pigmentow twoje oczy nie reaguja.
Widzisz, moglbys robic za eksperta w rozpoznawaniu tzw. bitych aut. ;)
Czyli masz dar rozpoznawania oszustow samochodowych.

A tak w ogole to kolorow przedmiotow nie ma, to tylko odbite swiatlo ma te wlasciwosci.
A w dzisiejszych czasach pigmenty sa robione z bezbarwnych materialow w technologii nano.
Sa to jedynie ksztalty mikrogranulek o odpowiednich katach czy ksztaltach scianek ktore w odpowiedni sposob zalamuja swiatlo by tylko jeden fragment widma zostal odbity. podobnie jak z piorami ptakow ktore nie zawieraja pigmentow, a jedynie odpowiedni ksztalt przestrzeni wewnatrz pior.
Ostatnio zmieniony 2022-09-02, 22:46 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”