Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: konserwa » 2022-08-09, 18:23

Ja nie zgodze sie na jedno: twierdzenie, ze nie ma dowodow na istnienie Boga jest czysta demagogia.
Rozwinieciem tezy o argumentach na temat Boga jest samo zaistnienie Kosmosu.
Kosmologia jest argumentem na istnienie Boga.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Albertus » 2022-08-09, 19:16

Quinque pisze: 2022-08-09, 13:36
Albertus pisze: Trzeba się pogodzić z tym że w Biblii są metafory i głębszy przekaz ukryty nie raz pod pozornymi błędami
Metaforą może być to że Ewa zerwała owoc a tak naprawdę chodziło o co innego. Natomiast metaforą nie może być to że Bóg bezpośrednio tworzył ludzi albo ze była ich dwójka, czy to że istnial potop itd. Owszem, mogą mieć one jaki przekaz ale to dodatkowo. Ateista nie uzna tego za prawdę bo interesują go fakty historyczne. Od zawsze uczono mnie i gdy czytałem Biblię że to wszystko to fakty
Wszyscy pochodzimy od jednej pary ludzi. Takie jest nauczanie Kościoła.

Nie bardzo rozumiem jednak co masz na myśli pisząc że Bóg bezpośrednio tworzył ludzi?

Lepił ich z gliny rękami?

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Ate » 2022-08-09, 22:02

konserwa pisze: 2022-08-09, 18:23 Ja nie zgodze sie na jedno: twierdzenie, ze nie ma dowodow na istnienie Boga jest czysta demagogia.
Rozwinieciem tezy o argumentach na temat Boga jest samo zaistnienie Kosmosu.
Kosmologia jest argumentem na istnienie Boga.
Nie wydaje mi się, aby tak było, bo wtedy tak wielu światowej sławy naukowców, w tym także kosmologów, nie byłoby ateistami. Na przykład Carl Sagan.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: konserwa » 2022-08-09, 22:18

Ale to zaden argument. To wybor danej osoby, jaki swiatopoglad akceptuje, a nie zaden dowod naukowy.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Ate » 2022-08-10, 07:15

konserwa pisze: 2022-08-09, 22:18 Ale to zaden argument. To wybor danej osoby, jaki swiatopoglad akceptuje, a nie zaden dowod naukowy.
Ale ja nie mówię, że to jest dowód naukowy, tylko właśnie że argument kosmologiczny to nie jest żaden dowód za albo przeciw istnieniem Boga. To Ty napisałeś, że to jest argument za istnieniem Boga, a ja tylko podaję przykład, że to nie jest argument ani za ani przeciw istnieniem Boga, bo wielu ludzi nie interpretuje tego wcale jako argument za istnieniem Boga.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Albertus » 2022-08-10, 08:12

Ate pisze: 2022-08-10, 07:15
konserwa pisze: 2022-08-09, 22:18 Ale to zaden argument. To wybor danej osoby, jaki swiatopoglad akceptuje, a nie zaden dowod naukowy.
Ale ja nie mówię, że to jest dowód naukowy, tylko właśnie że argument kosmologiczny to nie jest żaden dowód za albo przeciw istnieniem Boga. To Ty napisałeś, że to jest argument za istnieniem Boga, a ja tylko podaję przykład, że to nie jest argument ani za ani przeciw istnieniem Boga, bo wielu ludzi nie interpretuje tego wcale jako argument za istnieniem Boga.
Samo istnienie świata jest argumentem na istnienie Boga dlatego że możemy w nim dostrzec przejawy rozumu przejawiającego się w istnieniu stałych praw fizycznych a przede wszystkim w istnieniu życia z którego rozumnych sposobów funkcjonowania człowiek czerpie tworząc własne konstrukcje.

Jeżeli nie jest to dla naukowców argumentem za istnieniem Boga to chyba tylko dlatego że kierują się inną wiarą. Wiarą w to że wszystko jakoś samo z siebie powstało i nagle wybuchło i materia się nagle pojawiała sama z siebie i same z siebie zaistniały stałe i jednakowe wszędzie prawa fizyczne. A jeszcze więcej wiary potrzeba w to że materia nieożywiona nagle jakoś sama z siebie zamieniła się w żyjącą istotę. Nie wiadomo jak, nie wiadomo dlaczego ale na pewno samo życie się wyplęgło z jakiejś kałuży. To dopiero jest potężna wiara!

Niektórzy jeszcze wierzą że życie samo wylęga się na innych planetach, wystarczy trochę wody i już.

Tylko pytanie - dlaczego życie na ziemi gdzie istnieją idealne warunki dla jego istnienia pojawiło się przez 4 miliardy lat tylko raz a nie wylęgało się częściej? Bo przecież jak twierdzą genetycy wszystkie organizmy żywe na ziemi maja wspólne geny świadczące o wspólnym pochodzeniu.
Ostatnio zmieniony 2022-08-10, 08:13 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Abstract » 2022-08-10, 08:34

Ate pisze: 2022-08-10, 07:15 Ale ja nie mówię, że to jest dowód naukowy, tylko właśnie że argument kosmologiczny to nie jest żaden dowód za albo przeciw istnieniem Boga. To Ty napisałeś, że to jest argument za istnieniem Boga, a ja tylko podaję przykład, że to nie jest argument ani za ani przeciw istnieniem Boga, bo wielu ludzi nie interpretuje tego wcale jako argument za istnieniem Boga.
U kosmologów przeważa pogląd o istnieniu Stwórcy jako pierwszej przyczyny, natomiast niekoniecznie ma on pokrycie - sposób wyrazu w danej religii która określa takie a nie inne atrybuty owej przyczyny. Ważne jest w jakich okolicznościach się ten ateizm objawia. Powoływanie się na pierwotny skutek bez przyczyny ma z nauką niewiele wspólnego, od momentu powstania praw fizyki nie ma logicznego przed, stąd Twórca praw fizyki jest od nich niezależny. Na ratunek dla niektórych przychodzą nowe teorie o wiecznym wszechświecie któremu przypisuje się część atrybutów Boga itp byleby pozostawać w ramach materialistycznej ideologii.
Ostatnio zmieniony 2022-08-10, 08:36 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Ate » 2022-08-10, 11:47

Abstract pisze: 2022-08-10, 08:34 U kosmologów przeważa pogląd o istnieniu Stwórcy jako pierwszej przyczyny, natomiast niekoniecznie ma on pokrycie - sposób wyrazu w danej religii która określa takie a nie inne atrybuty owej przyczyny.
Podaj mi dane, z których wynika, jakoby "u kosmologów przeważał pogląd o istnieniu Stwórcy jako pierwszej przyczyny". W książce "Czy nauka pogrzebała Boga?" John C. Lennox przytacza wynik badania z 1998 roku (Larson, Witham), wśród odpowiedzi uzyskanych od członków amerykańskiej National Academy of Sciences, 72,2% zdeklarowało się jako ateiści, 20,8% jako agnostycy, a 7% jako wierzący. W pierwszym rozdziale tej książki przytacza jeszcze inne badania z innych lat, w których ateiści jednak zawsze przeważają.

Powyższe dane nie pokazują podziału na specjalizacje, ale skoro średnio 93% badanych naukowców to ateiści lub agnostycy, to wątpliwym jest, by wśród kosmologów nagle u większości "przeważał pogląd" o istnieniu jakkolwiek pojmowanego Stwórcy. Więc jeśli już, to bliższe prawdy byłoby stwierdzenie, że to mniejszość wierzy w jakiegokolwiek stwórce, a większość z tej mniejszości wierzy w sposób raczej deistyczny lub niepowiązany z żadną religią.

(ed. literówki)
Ostatnio zmieniony 2022-08-10, 11:49 przez Ate, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Abstract » 2022-08-10, 12:22

viewtopic.php?t=381&start=240#p289549
Odnośnie kosmologów powołuje się na Meisnera i Hellera którzy mówią o ich środowisku, nie będę się przepychał o kłamstwa bo to nie ma sensu. W likowanym poście pierwszy link od tabeli prowadzi do danych z podziałem o specjalizacje naukowców.
viewtopic.php?t=12260
Ostatnio zmieniony 2022-08-10, 12:25 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: konserwa » 2022-08-10, 14:39

Widze w tej dyskusji powazny mankament - utozsamienie dowodu na zaistnienie z argumentem o przyczynie zaistnienia.
A wiec - chodzi o to, ze kosmos jest dowodem na istnienie faktu/bytu/fenomenu w zastanej typo-czaso-przestrzeni.
Ale - dopoki ateisci nie podadza argumentu na przyczyne ( sposob, zjawisko) zaistnienia kosmosu, dopoty jedynym argumentem ( poszlakowym, gdyz innego nie ma ) jest twierdzenie o Pierwszej i Jedynej Przyczynie zaistnienia kosmosu.
Skad taki argument? Ano ponownie z tego, iz kosmos zaistnial.
Jaki moga podac teisci argument?
Ponownie - kosmos zistnial, bo zanim zaistnial, byla juz Pierwsza Przyczyna jego zaistnienia.
Jaki argument z dowodu kosmosu ( istnienia/zaistnienia kosmosu ) moga podac ateisci, ktory bylby kontrargumentem dla teistow?
Ostatnio zmieniony 2022-08-10, 14:40 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: sądzony » 2022-08-14, 21:50

Quinque pisze: 2022-08-08, 17:47 Na sąsiednim forum jeden ateista napisał mniej więcej tak: niby czemu ufać Biblii a nie Koranowi (lub innej księdze religijnej) skoro żadna z nich nie wygląda jakby jej autorzy mieli dostęp do nadprzyrodzonego źródła. Chodzi min. o to że Księga Rodzaju nie mówi prawdy jak powstał świat itd. Biblia tutaj się nie wyróżnia, inne religijne Księgi też mają jakieś wyobrażenie o tym jak powstał świat. I nie mówią one prawdy. Kościół Katolicki od zawsze uważał że Biblia przekazuje prawdę historyczną. Ale argumenty naukowe skłoniły teologów do wycofywania się z twierdzeń że Biblia przekazuje prawdę historyczną. I zaczęto kręcić że to metafory, że to jakiś głębszy przekaz. No tak tylko ateista ma prostsze wyjaśnienie. Tj: Biblia i inne Księgi się mylą ponieważ żaden Bóg nie istnieje, a autorzy tych Ksiag spisywali swoje wyobrażenia nt. działania świata
Wszystko jest kwestią wiary, a następnie decyzji i konsekwencji.

Wciąż ufam żonie, a żona mi.
Pomimo, że oboje, nawzajem czasem, z własnych "zaślepionych egoizmem" perspektyw, się zawodzimy.
Wierzę jej bo ją kocham, a kocham ją, tylko dlatego, bo wierzę, że Bóg kocha mnie.

Możesz ufać tarotowi, horoskopom, nauce czy plotkom sąsiadki.
Ja wybieram Słowo Boże, bo wierzę.
I z tego będę sądzony, a w zasadzie już jestem.
Ostatnio zmieniony 2022-08-14, 21:58 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-15, 13:33

Przede wszystkim Koran jest wtórny do Biblii.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Quinque » 2022-08-16, 12:50

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-15, 13:33 Przede wszystkim Koran jest wtórny do Biblii.
Nie przeczytałeś pierwszego postu. Chodzi o to że według ateistów Biblia jest tak samo wiarygodna jak Koran (czy inne księgi) bo nie przekazuje prawdy historycznych (np. Stworzenie świata). A co za tym idzie nie ma boskiego autora

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: Andej » 2022-08-16, 13:03

Quinque pisze: 2022-08-16, 12:50 Chodzi o to że według ateistów
I tu chcesz dyskutować z ateistami?
A dla daltonistów zielony jest czerwony. I co? Mogą w dowolnym momencie wjeżdżać na skrzyżowanie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego ufać Biblii a nie np. Koranowi?

Post autor: sądzony » 2022-08-16, 13:32

Quinque pisze: 2022-08-16, 12:50 Chodzi o to że według ateistów Biblia jest tak samo wiarygodna jak Koran (czy inne księgi) bo nie przekazuje prawdy historycznych (np. Stworzenie świata).
To chyba oczywiste. Dla mnie osoby "apolitycznej" PO czy PiS to ci sami ludzie. Ich celem jest władza i pieniądz.
Dla ateisty to zwykłe książki.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”