Piątek

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5204
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1379 times

Re: Post w piątek

Post autor: abi » 2022-07-25, 21:19

a jednak w wielki piatek nie wolno jesc rosolu

Dodano po 2 minutach 28 sekundach:
https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/c83e8
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 21:27

abi pisze: 2022-07-25, 21:21 a jednak w wielki piatek nie wolno jesc rosolu

Dodano po 2 minutach 28 sekundach:
https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/c83e8
Jesc nie, ale ugotowac i dac glodnym tak.
W ogole to nalezalo by zrozumiec sens ofiar ST, zwlaszcza tych calopalnych.
Co Jezus mowil na temat tych ofiar?
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 21:39 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5204
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1379 times

Re: Post w piątek

Post autor: abi » 2022-07-25, 21:40

jak calopalne to w ogole nikt nic nie zjadl
co mowil?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 21:43

Tego co mowil to rzeczywiscie nikt nie zjadl, ale mial sporo do przetrawienia. ;)
A niektorych zoladki tego nie przyjmowaly, by po przetrawieniu trafilo do serca.

A Jezus mowil ze nie potrzebuje ofiar, tylko milosierdzia.
A wczesniej nawet Jahwe podobnie mowil do Izraelitow, ze nie sa mu mile ich ofiary.

Dodano po 14 minutach 51 sekundach:
A tak w ogole to z tym piatkowym postem to zapominamy o Prawie Bozym, a uczepiamy sie jak rzep psiego ogona, prawa koscielnego, jakby ono bylo wazniejsze od Prawa Boga.
To nie wina Kosciola, tylko samych wierzacych, bo nie rozumiejac wiary, wylewaja dziecko z kapiela.
Prawa Koscielne sa wazne, ale one sa pomoca w wierze i jej rozumieniu, a nie bezwzglednym prawem i wiara same w sobie.
Dlatego tez Kosciol udziela dyspensy z waznych powodow i szczegolnych przypadkach i okolicznosciach.
Pamietam ze jednym z kryteriow byla ciezka praca, np. gornicy w kopalniach, ktorzy potrzebuja duzo kalorii dziennie.
Watpie by np. ta dyspensa dla gornikow zostala cofnieta.
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 22:10 przez Jozek, łącznie zmieniany 7 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Post w piątek

Post autor: Czarny » 2022-07-25, 22:07

Ja kidneys jadłem żurek i skwarki sie trafiły spowiednik nie uznał to za grzech.

Myślę ze na rosole robi sie wiele zup w tym okresie, to nie sadze by jedzenie krupniku mogło by dopuszczalne a rosołu już nie.
Moim zdaniem nie ma co się bać jeść rosołu, jedynie absolutnie powstrzymać się od ogryzania udek lub mięsa na którym sie gotował.
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 22:29 przez Czarny, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 22:18

Bo te udka to Bog chce bysmy przeznaczyli na ofiare dla Niego, czyli dla ubogich i potrzebujacych.
Na tym wlasnie polegaly te wszystkie ST ofiary, by czlowiek byl zdolny do poswiecenia czegos najlepszego (jagnie bez skazy itp.)
A Jezus jeszcze raz przypomina ze nie potrzebuje ofiar, tylko milosierdzia.
To co odejmujemy sobie od ust poszczac, jest przeznaczone jako ofiara dla Boga, ktory jest w bliznim.
To chyba nie jest az takie trudne do zrozumienia.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Post w piątek

Post autor: Czarny » 2022-07-25, 22:27

Ale zgoda @Jozek podobnie jak z tym:
Dlatego tez Kosciol udziela dyspensy z waznych powodow i szczegolnych przypadkach i okolicznosciach.
Pamietam ze jednym z kryteriow byla ciezka praca, np. gornicy w kopalniach, ktorzy potrzebuja duzo kalorii dziennie.
Watpie by np. ta dyspensa dla gornikow zostala cofnieta.

Też to pamiętam i wielokrotne tłumaczenia księży na kazaniach itp.
Ale wielu ludzi ma sporo skrupułów, Prawo Kościelne prawem jest, czyli nas obowiązuje, dlatego wyraziłem swoją opinie.
By była jasność, moim zdaniem rosół można jeść.
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 22:31 przez Czarny, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 22:35

Tak, bo prawa sa dla czlowieka, a nie czlowiek dla prawa.
Aby respektowac prawo, trzeba je rozumiec.
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 22:41 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Post w piątek

Post autor: Andej » 2022-07-26, 00:22

Czarny pisze: 2022-07-25, 22:27 By była jasność, moim zdaniem rosół można jeść.
W KPK, ani w KKK nie jest napisane, aby nie wolno było.
Ale tu nie tyle chodzi o wywar mięsny, ani nawet mięso. Przede wszystkich chodzi o szacunek Dla Jezusa i Jego Męki, Ofiary. To, ze czegoś sobie odmawiamy wynika z Miłości do Boga.
Jeśli wierzysz Bogu, to otaczasz Go miłością i szacunkiem. A powstrzymywanie się od czegoś i ofiarowanie Mu tego jest tego przejawem.
Kościół uznaje za najważniejsze trzy drogi, a właściwie jedną zawierającą post, jałmużnę i modlitwę. A wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych jest forma postu.
Ino dlaczego mięsnych? Tak, jak dla mięsożercy powstrzymanie się od mięsa, tak dla łasucha właściwszą metodą będzie powstrzymanie się od słodyczy. A dla palacza zrezygnowanie z papierosów. Czy dla alkoholika, albo lubiącego się napić, zrezygnowanie z alkoholu.
A jeśli już się zdarzy złamać zalecenie, to należy okazać miłość i szacunek modlitwą i jałmużną. I dobrym czynem. Bo jałmużna nie zawsze musi być finansowa czy materialna.

Ale najważniejszy jest stosunek do Chrystusa. To właśnie z naszej postawy wobec Niego powinno wypływać nasze postepowanie.

To smutne, że ludzie kombinują jak koń pod górę, aby tylko obejść jakąś zasadę. I co gorsza starają się sprowadzać innych na złą drogę. Mam znajomego, który uważa, że drób, to nie mięso. I je w piątek. A w dawniejszych czasach uważano, że mięso stworzeń wodnych, też nie jest mięsem.
Teraz też można sobie wytłumaczyć, że to co sprzedają w marketach nie jest mięsem. Bo np. szynka może zawierać 70% mięsa. Od rzemyczka do koniczka. Najpierw olewanie wstrzemięźliwości piątkowej, potem postu, aby w końcu całkowicie odrzucić naukę Kościoła. Bo przecież Jezus nie zakazał spożywania mięsa. Dekalog też. Dosłownie czytając Biblię niewiele znajdziemy ograniczeń czy zakazów.
Ale ciekawe jest to, że ci, którzy na to się powołują, nie wszystko czytają. Bo na przykład to, co powiedział Jezus młodzieńcowi: Sprzedaj wszystko co masz i rozdaj biednym już nie dociera.
Nie lubię cwaniactwa. Ani w wierze, ani w życiu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Post w piątek

Post autor: Czarny » 2022-07-26, 02:42

Nie lubię cwaniactwa. Ani w wierze, ani w życiu.
O to tak jak ja.
Ale jako osoba słabo uduchowiona, na konkretne pytanie, tyczące się tego wywaru, odniosłem do do strony technicznej jedynie. Czasem nawet w Wielki Piątek jakąś zupę(wywar może) jadamy. No i cóż w tym złego by sie zastanowić
Ale tu nie tyle chodzi o wywar mięsny,


dałem mniej konkretna odpowiedź, pisząc ze moim zdaniem:
By była jasność, moim zdaniem rosół można jeść.
Dopuszczając możliwość ze sie mylę.
Przede wszystkich chodzi o szacunek Dla Jezusa i Jego Męki, Ofiary. To, ze czegoś sobie odmawiamy wynika z Miłości do Boga.
W 100% sie zgadzam. Dlatego takie rozważania(które nie sa targowaniem się, bo zupy jadam w niedziele i to nie zawsze), nie z powodów stricte kulinarnych, w których również orłem nie jestem :)
Pozdrawiam miło :)
Ostatnio zmieniony 2022-07-26, 03:07 przez Czarny, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5204
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1379 times

Re: Post w piątek

Post autor: abi » 2022-07-26, 07:15

ludzie, pytam sie czy sie powstrzymujecie od jedzenia zupy na wywarze miesnym w piatki? @Andej ?
a nie czy mam ja ugotowac i rozdac ubogim
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Post w piątek

Post autor: Andej » 2022-07-26, 08:06

Czarny pisze: 2022-07-26, 02:42 Czasem nawet w Wielki Piątek ...
Wielki Piątek to inna historia. To jeden ze szczególnych dni. W taki dzień szczególne rygory. Ale każdy we własnym sumieniu. Kiedyś potrafiłem całkowicie powstrzymywać się od jedzenia, ale dla zapewnienia osłony przewodowi pokarmowemu piłem wodę z mlekiem (fifty fifty) zamiast herbaty czy innych napojów. Teraz ograniczam ilość posiłków i ich zawartość. Choć z racji wieku mógłbym znacznie złagodzić. Ale dopóki mogę, to się staram. Czyli dwa posiłki sam chleb w nieco mniejszej ilości i pół jednego dania obiadowego. Ale to moje fanaberie. Przynajmniej wg żony.

Jestem daleki od narzucania komuś. Chyba, że małym dzieciom. "Dużym dzieciom" można jeno przypomnieć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-26, 13:02

abi pisze: 2022-07-26, 07:15 ludzie, pytam sie czy sie powstrzymujecie od jedzenia zupy na wywarze miesnym w piatki? @Andej ?
a nie czy mam ja ugotowac i rozdac ubogim
I tak i nie.
Jedni sie powstrzymuja, inni nie, bo to kazdego indywidualna sprawa, a nie ze zaraz pojdzie pod sad parafialny. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Post w piątek

Post autor: sądzony » 2022-07-26, 14:35

abi pisze: 2022-07-26, 07:15 ludzie, pytam sie czy sie powstrzymujecie od jedzenia zupy na wywarze miesnym w piatki? @Andej ?
a nie czy mam ja ugotowac i rozdac ubogim
Nie jem zup w ogóle. Bardzo, bardzo rzadko.
W piątki powstrzymuję się od potraw mięsnych.
Oczywiście w piątki używam lodówki w której jest kiełbasa, zdarzy mi się przygryźć wewnętrzną stronę policzka, a nawet strawić nieco swego żołądka. Oczywiście wierzę, iż to będzie mi wybaczone.

Tu chyba nie chodzi o skrupulatyzm.
Nie piję alkoholu, jednakże używam perfum na alkoholu, a co za tym idzie wchłaniam go siłą rzeczy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5204
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1379 times

Re: Post w piątek

Post autor: abi » 2022-07-26, 14:49

sądzony pisze: 2022-07-26, 14:35
Nie jem zup w ogóle.

i to jest odpowiedz
a nie enigmatyczne" i tak i nie"
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”