Piątek

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Post w piątek

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-25, 10:06

a w mieście mają lodówki :)

Dodano po 2 minutach 27 sekundach:
Marcin 1337 pisze: 2022-07-25, 08:15 Jak widzicie jak ktoś spożywa mięsne potrawy w piątek to was to też irytuje?
To zalezy kto.
Jak nie katolik, to czemu miałby nie spożywać?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Post w piątek

Post autor: sądzony » 2022-07-25, 10:09

Jozek pisze: 2022-07-25, 08:54 A ja zadam pytanie, czy potrawa miesna ktora pozostala z czwartkowego obiadu, czy kolacji, a ktora w sobote nie bedzie nadawala sie do jedzenia powinna byc wyrzucona?
Co bedzie zle? Zjedzenie jej w piatek, czy wyrzucenie?
Na wsiach raczej nie ma takiego dylematu bo zwykle w gospodarstwach jest jakas gadzina ktora to zje by sie jedzenie nie marnowalo.
"Robić zło w dobrym celu? Pomyśl: nawet, gdybym mógł jednym kłamstwem zakończyć ten konflikt [tj. II wojnę światową], nie zrobiłbym tego, choć może zdziałałbym wiele dobrego!"

O. Pio
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 10:57

Widze ze nie lapiecie o co mi chodzilo.
Jesli ktos caly tydzien poscil bo mie mial nic do jedzenia a w piatek udalo mu sie zdobyc troche schabu, ktory jest w ostatnim dniu terminu waznosci.
Co ten glodny czlowiek powinien zrobic?
Poscic kolejny dzien i wyrzucic ten schab, bo nie ma lodowki, a w sobote bedzie juz oslizly i nienadajacy sie do jedzenia?

Dodano po 2 minutach 57 sekundach:
sądzony pisze: 2022-07-25, 10:09
Jozek pisze: 2022-07-25, 08:54 A ja zadam pytanie, czy potrawa miesna ktora pozostala z czwartkowego obiadu, czy kolacji, a ktora w sobote nie bedzie nadawala sie do jedzenia powinna byc wyrzucona?
Co bedzie zle? Zjedzenie jej w piatek, czy wyrzucenie?
Na wsiach raczej nie ma takiego dylematu bo zwykle w gospodarstwach jest jakas gadzina ktora to zje by sie jedzenie nie marnowalo.
"Robić zło w dobrym celu? Pomyśl: nawet, gdybym mógł jednym kłamstwem zakończyć ten konflikt [tj. II wojnę światową], nie zrobiłbym tego, choć może zdziałałbym wiele dobrego!"

O. Pio
Kompletnie nie na temat i bez zwiazku.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Post w piątek

Post autor: Andej » 2022-07-25, 12:26

Jozek pisze: 2022-07-25, 11:00 Jesli ktos caly ...
... jest katolikiem, to postępuje zgodnie z zasadami katolicyzmu.
... kocha Chrystusa i chce uszanować Jego Mekę, to ja szanuje.

Ale, jeśli dla kogoś ważniejsza uczta, data na nalepce, własna wygoda, to olewa sprawy Boskie.

Sądzę, że to wyimaginowany problem. Wierzący katolik nie ma z tym problemu. Miłość do Boga i szacunek dla Męki właściwie ukierunkowują.
Poza tym, jak słusznie zauważył Marek, do niektórych miejsc na świecie dotarła cywilizacja techniczna i jest tam prąd, lodówki i zamrażarki. Gorzej z innymi rodzajami cywilizacji. Na przykład imperatywem zaoszczędzenia kilku złotych kilku złotych w markecie. I wmówienia sobie, że to przecież działanie proekologiczne, więc Bóg i Greta będą szczęśliwi. I właściciele marketu też.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 12:47

Andej, uwazasz ze dla osoby bezdomnej pod mostem to bedzie uczta w piatek?
Moze i masz racje, bo jak nie jadl przez tydzien i wrabie pare schaboszczakow bez ziemniakow lub chleba to bedzie jak uczta.
Wiesz, pod mosty sprzety gospodarstwa domowego docieraja w dosc znacznych ilosciach, sa kuchenki, sa lodowki czasem pelne ryb i zasilane pradem , z niewielka roznica bo jest to prad rzeki, a lodowka i kuchenka w niej zatopiona.

A glowna mysl moich wpisow jest taka ze nie nam oceniac kogos kto je mieso w piatek.
Powodow moga byc dziesiatki.
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 12:59 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Post w piątek

Post autor: Andej » 2022-07-25, 13:02

Często zaskakuje mnie Twoje poczucie humoru. Ale lubię takie żarty na poważnie. Jak też żartobliwe rozmowy na poważne tematy (pod warunkiem, że tylko forma żartobliwa, ale treść poważna i na poważnie).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Post w piątek

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-25, 13:03

Jozek pisze: 2022-07-25, 12:47 uwazasz ze dla osoby bezdomnej pod mostem to bedzie uczta w piatek?
Kiedyś w Wielki Piątek spotkałam bezdomnego, który w śmieciach szukał jedzenia. Bez najmniejszych wątpliwości moralnych poszłam z nim i kupiłam mu obiad, w którym były także produkty mięsne (nie było za bardzo innych opcji, bo nie miałam zbyt wiele pieniędzy przy sobie, żeby mu np. zrobić zakupy, poza tym nie myślałam wtedy o tym). Uznałam w tamtym momencie, że jego żaden post nie obowiązuje, bo na codzień jest wygłodzony, codziennie ma przymusowy post ścisły albo nawet gorzej, bo często nie ma nic. Czułam się mocno niezręcznie zamawiając to jedzenie w Wielki Piątek. To znaczy miałam wrażenie, że się jakoś ludzie patrzą dziwnie na mnie, bałam się co pomyślą o mnie złego, ale przecież to tak naprawdę nieistotne, wiedziałam, że tak właśnie powinnam zrobić.
Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Celowe łamanie postu czy wstrzemięźliwości na ogół uważam za grzech ciężki, ale na pewno nie wtedy, gdy dotyczy to osoby wygłodzonej, która ma okazję coś zjeść. Można by się zastanawiać, czy nie powinnam kupić mu czegoś innego, ale wtedy jakoś zupełnie się nad tym nie zastanawiałam.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 13:15

I wlasnie o to chodzi.
Tak jak z luskaniem klosow w szabas, czy jedzeniem chlebow pokladnych.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Post w piątek

Post autor: Andej » 2022-07-25, 13:18

Jak najbardziej tak, czyli zupełnie, nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 13:27

Czyzbys zapomnial ze Jezus jest w bliznich?
Jak Go lepiej uczcic, zwlaszcza jak jest glodny, albo spragniony?

A moze by tak przy okazji piatkowego postu, zamiast kupowac to mieso, kupic komus glodnemu cos do jedzenia, albo dac pieniadze potrzebujacym?
Ci glodni choc raz w tygodniu w piatki by sie najedli, niekoniecznie miesnych potraw.
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 13:34 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Post w piątek

Post autor: Andej » 2022-07-25, 13:51

Cieszę się, że zrozumiałeś sedno. Tak trzymaj.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Post w piątek

Post autor: sądzony » 2022-07-25, 14:46

Jozek pisze: 2022-07-25, 13:15 I wlasnie o to chodzi.
Tak jak z luskaniem klosow w szabas, czy jedzeniem chlebow pokladnych.
Twoje pytanie pierwotnie dotyczyło zupełnie innego kontekstu:
Jozek pisze: 2022-07-25, 08:54 A ja zadam pytanie, czy potrawa miesna ktora pozostala z czwartkowego obiadu, czy kolacji, a ktora w sobote nie bedzie nadawala sie do jedzenia powinna byc wyrzucona?
Co bedzie zle? Zjedzenie jej w piatek, czy wyrzucenie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 15:34

Dotyczylo tego samego, a to byl byl przyklad ze nie zawsze jest tak jak nam sie wydaje i nie do nas nalezy osad czy ktos je mieso w piatek, czy nie je.
Ja raczej pisze podobnie jak kiedys Zydzi przypowiesci. ;)
Problem w tym ze niektorzy wyczytuja nie tresc tylko slowa. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Post w piątek

Post autor: abi » 2022-07-25, 20:49

zawsze mnie zastanawialo jedzenie zupy w piatek
ktora bylo nie bylo jest na wywarze miesnym
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Post w piątek

Post autor: Jozek » 2022-07-25, 21:05

Nalezalo by chyba zrobic kuchemme rozgraniczenia tak jak Zydzi.
Albo po prostu miec 3oddzielne kuchnie z garnkami na lancuchach, by nie przenosic nawet garnkow z jednej kuchni do drugiej. 3 lodowki, 3 zamrazarki, 3zlewozmywaki i 3 zestawy nakryc i porcelany stolowej. ;)
Jesli ktos nie wie, to przynajmniej niektorzy Zydzi maja osobne naczynia i garnki do potraw miesnych, osobne do potraw rybnych i osobne do potraw mlecznych. ;)
A wszystko po to by nic sie nawet jednym atomem nie zmieszalo.
Zastanawiajace jest ze uzywaja jednego zlewozmywaka i tych samych talerzy. ;)

Dodano po 6 minutach 47 sekundach:
Abi, zupa to zupa, a kotlet to kotlet. ;)
Chyba nie masz zamiaru gotowac zupy na oleju roslinnym. ;)
No, tek szczrze mowiac to mozna by w piatek robic kotlety z soi. ;)
Kiedys w pracy koledzy zazdroscili jednemu z pracownikow ze codziennie zona mu daje do pracy kanapki z ladnie wysmarzonymi kotletami. A niektorzy, szczegolnie w piatek, byli oburzeni i zgorszeni.
A gosciu po prostu skromnie zyl i jadl.
Te kotlety to byly plastry ziemniakow pozostalych z obiadu z poprzedniego dnia i ladne wysmarzonych na zloty kolor.
A tak w ogole to jadlem takie i sa bardzo smaczne.
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 21:25 przez Jozek, łącznie zmieniany 5 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”