Katolicy w pracy

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Katolicy w pracy

Post autor: Viridiana » 2022-08-12, 20:50

Jaki Waszym zdaniem powinien być katolik w pracy?
Wiem, że od razu nasuwają się pewne oczywiste odpowiedzi typu "uczciwy", ale tak mnie natchnęło dzisiaj, żeby rzucić takie pytanie, więc spróbujmy zastanowić się nad tym głębiej. :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Katolicy w pracy

Post autor: Dezerter » 2022-08-12, 21:39

Katolik w pracy powinien dawać swoim zachowaniem świadectwo tego, że jest uczniem Jezusa a więc w praktyce
- miłośc bliźniego dla wszystkich a szczególnie do tych trudnych, złośliwych, czy przesadnie dowcipkujących
- uprzejmość, uczynność, bycie przyjaznym, pomocnym
- nie nosić urazy, nie obrażać się jak ktoś nas opieprzy
- uczciwym w traktowaniu wszystkich jak się jest szefem
Dla mnie jako szefa bardzo ważna jest atmosfera w pracy, by pracownice chętnie przychodziły do pracy, by czuły się swobodnie i traktowały firmę jak swoja, by czuły się za nią odpowiedzialne - pomimo moich wad i braków jakoś się udaje
a to dla mnie bardziej ważne niż wyższy stan konta
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: AdamS. » 2022-08-12, 22:22

Przede wszystkim nigdy nie kryję się z moim przywiązaniem do Chrystusa, ale też staram się nie być nachalnym wobec osób niewierzących. Gdy osoby żyjące daleko od Kościoła wiedzą, że jestem chrześcijaninem, to podstawowym świadectwem z mej strony jest wówczas: 1) życzliwość, 2) uczciwość, 3) pracowitość, 4) bezinteresowność, 5) spolegliwość (celowo użyłem tego starego słowa, które nagminnie bywa dziś niewłaściwie rozumiane i stosowane).

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2415
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 914 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: Susanna » 2022-08-13, 07:40

Oj tak, życzliwość, pracowitość ale i punktualność. :)

Mnie moja praca dziennie uczy pokory..sprzątam w przychodni, często napotykam wzrok pełen pogardy. Nie odpowiadają na moje Dzień dobry czy Do widzenia.

Zdarzają sie też uszczypliwe dowcipy, zlosciwe usmieszki zestrony dwóch osób w pracy. Miałam kiedys z tego powodu sie zwolnić bo źle to znosiłam, trzymałam to wszystko w sobie.
Ale teraz jest lepiej. :) nie reaguje na te zaczepki.

Dodano po 7 minutach 53 sekundach:
Modle się za osoby z którymi pracuje.
Ostatnio zmieniony 2022-08-13, 07:40 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: Andej » 2022-08-13, 09:41

Dayy pisze: 2022-08-13, 07:48 Mnie moja praca dziennie uczy pokory..sprzątam w przychodni, często napotykam wzrok pełen pogardy. Nie odpowiadają na moje Dzień dobry czy Do widzenia.
To najlepsze wskazania, jak dotychczas. Jesteś wielka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2415
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 914 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: Susanna » 2022-08-13, 16:13

Andeju-jaka tam wielka. Jestem małym okruszkiem potrzebującym Boga jak nigdy :)
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5199
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1377 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: abi » 2022-08-13, 16:36

Dayy pisze: 2022-08-13, 07:48 Oj tak, życzliwość, pracowitość ale i punktualność. :)

Mnie moja praca dziennie uczy pokory..sprzątam w przychodni
ojej, nie chcialabym sprzatac. ostatnio jak mylam okna w domu - tylko pare godzin - to padlam na godzine
a jakbym miala 8 godzin to nie dalabym rady #:-s

ja w pracy czesto mam zastepstwa na religii, a jak nie to uczniowie ktorzy nie chodza siedza u mnie w bibliotece
mam nadzieje ze daje dobre swiadectwo tym co mowie i robie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: krz30 » 2022-08-13, 16:46

Katolik w pracy... myślę, że powinien starać się ją wykonywać jak najlepiej, angażować się w nią w pełni, na tyle, na ile może. Jeśli praca jest nudna, to starać się to znosić i nie poddawać się zniechęceniu.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2415
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 914 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: Susanna » 2022-08-13, 17:22

@abi pracuje tylko po 5 godzin ale te zmęczenie, to kwestia przyzwyczajenia. Chyba nie dałabym rady po 8.

Chociaż nie ukrywam czasem jest ciężko, jak naprzyklad trzeba okna myć zwlaszcza dla mnie niskiej osoby

Abi ty w głębi serca jestes dobra kobietka. :)

@krz30 tak, masz rację. :)
Myślę ze jeśli chodzi o moją pracę to długo bym nie popracowała tam gdybym sprzątała niezbyt dobrze zwlaszcza że są czasem kontrole sanepidu. Chyba raz w roku chodzą #:-s wtedy to trzeba dać z siebie max zaangażowania
Ostatnio zmieniony 2022-08-13, 17:23 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

Rak

Re: Katolicy w pracy

Post autor: Rak » 2022-08-13, 17:45

Katolik w pracy? a czy katolik ma być inny w pracy, w kinie, w sklepie, w domu? No nie, albo się jest katolikiem i żyje według przykazań i Ewangelii, albo udaje się, że jest się katolikiem i jest się dwulicowym. Przepracowałam 43 lata, mam więc doświadczenie jeżeli chodzi o pracę, o różne sytuacje, o różnych ludzi, o stres, negatywne stosunki między ludźmi. Oj, różnie bywa. Ale nie wydaje mi się, abym inaczej traktowała moje życie z Jezusem będąc w pracy, inaczej w tramwaju, inaczej na urlopie itp.
Ostatnio zmieniony 2022-08-13, 17:46 przez Rak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: Andej » 2022-08-13, 18:04

Słusznie. Całym życiem świadczyć o Chrystusie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: sądzony » 2022-08-13, 20:27

Viridiana pisze: 2022-08-12, 20:50 Jaki Waszym zdaniem powinien być katolik w pracy?
Chrześcijanin w pracy powinien być wolny.
Powinien mieć ciągłą świadomość, że każda jego minuta jest jego wyborem i albo tę minutę spożytkuje, albo straci.
Praca nie jest więzieniem. Zawsze można wstać i wyjść. To decyzja, za którą stoi konsekwencja wyboru.
Kolejna ważna rzecz to możliwość krótkiej modlitwy i budowania relacji z ludźmi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: konserwa » 2022-08-13, 20:50

Zawsze mozna wstac i wyjsc - pod warunkiem, ze dzieci nie placza , bo wystarcza na chleb.
Za wysoko w chmurach to wszystko.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: Viridiana » 2022-08-14, 07:54

Rak pisze: 2022-08-13, 17:45 Katolik w pracy? a czy katolik ma być inny w pracy, w kinie, w sklepie, w domu? No nie, albo się jest katolikiem i żyje według przykazań i Ewangelii, albo udaje się, że jest się katolikiem i jest się dwulicowym. Przepracowałam 43 lata, mam więc doświadczenie jeżeli chodzi o pracę, o różne sytuacje, o różnych ludzi, o stres, negatywne stosunki między ludźmi. Oj, różnie bywa. Ale nie wydaje mi się, abym inaczej traktowała moje życie z Jezusem będąc w pracy, inaczej w tramwaju, inaczej na urlopie itp.
Nie chodzi mi o to, aby oddzielać życie od pracy, bardziej o to, aby się głębiej zastanowić nad tą sferą życia w tym wątku.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Katolicy w pracy

Post autor: Andej » 2022-08-14, 08:25

Viridiana pisze: 2022-08-14, 07:54 Nie chodzi mi o to, aby oddzielać życie od pracy, bardziej o to, aby się głębiej zastanowić nad tą sferą życia w tym wątku.
Ale w tej strefie musi być taka sama postawa. Czyli miłość do Boga i ludzi. I to co z tego wypływa. To wszystko, o czym wspomniano wynika z miłości.
Katolik musi być uczciwy w pracy, a także poza nią. Szanować czas pracy, bo jest on darem Bożym, tak samo jak pozostały czas.
Ale nie da się inaczej zachowywać w pracy niż w życiu. Czy można być w pracy punktualnym, a stosunku di krewnych i przyjaciół już nie? Czy da się szanować pracę wykonywaną zawodowo, a tę domową lekceważyć? Czy można być wolnym w pracy i szybkim w domu? To by było jakieś rozdwojenie jaźni. I na pewno nie katolickie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ