Zespół niewrażliwości na androgeny

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Jozek » 2022-08-23, 22:51

To juz sa specyficzne szczegoly, kryteria uznania malzenstwa za zawarte niewaznie, a to juz jest poza zakresem mojej wiedzy na temat decyzji i kryteriow Kosciola gdy wchodzi w gre uznanie malzenstwa za zawarte niewaznie.
Pytaj o to biskupow, oni lepiej sie w tym orientuja niz swieccy, czy nawet ksieza.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Albertus » 2022-08-23, 23:00

darek pisze: 2022-08-23, 22:31
abi pisze: 2022-08-23, 21:37 nie mam pojecia...a jest ci to potrzebne w praktyce?
Początkowo nie chciałem pisać dlaczego o to się pytam aby nie kierować rozmowy na inne tory odbiegające od merytorycznej rozmowy która miałaby odpowiedzieć na moje pytanie. Jednak jeśli ma to pomóc w odpowiedzi na moje pytanie to mogę opisać powód. Chodzi o to że niedawno napisałem post na grupie fejsbukowej używając stwierdzenia "płeć przeciwna". Kilka osób stwierdziło, że dyskyminuję osoby o płci innej niż męska i żeńska. To był już drugi przypadek gdy spotkałem się z taką reakcją. Nie znam się na tych tematach i nigdy mnie to nie interesowało, dlatego dla świętego spokoju zmieniłem post tak aby nie używał płci męskiej i żeńskiej. Zmiana tekstu zajęła mi kilkadziesiąt minut a sam post wyszedł o kilkadziesiąt procent dłuższy. Pomyślałem że skoro coraz częściej spotykam się z sytuacją gdy wymaga się ode mnie zajęcia stanowiska w sprawach na których nie znam się, to postaram się wyrobić sobie opinię. Niezależnie od tego niedawno zastanawiałem się czy może są jakieś dobrze opisane przypadki medyczne na których mógłbym łatwiej zrozumieć ten i podobne problemy. Zaintrygowało mnie zaburzenie CAIS bo jest bardzo jaskrawe: osoby o chromosomach XY wyglądają jak kobiety i wchodzą w związki małżeńskie z mężczyznami. Jakiej płci są te osoby według Kościoła? Jeśli osoby z zaburzeniem CAIS są płci męskiej to czy mogą otrzymać ślub kościelny z mężczyzną? Z kolei jeśli są płci żeńskiej to co w takim razie z osobami z zaburzeniem PAIS (częściowa niewrażliwości na androgeny): jakiej płci według Kościoła są osoby z zaburzeniem PAIS i czy zależy to od typu zaburzenia PAIS według skali Quigleya?

Prawdopodobnie nasunęłoby mi się więcej pytań ale na razie zbyt wielu rzeczy nie rozumiem. Nie chciałbym komplikować dyskusji, więc proszę zignorować ten komentarz jeśli nie pomógł on w odpowiedzi na moje pierwotne pytanie o płeć osób z zaburzeniem CAIS.
Są tylko dwie płcie a więc wyrażenie "płeć przeciwna" jest jak najbardziej uprawnione i zasadne.

Zatrważające jest to że ludzie ze środowisk lgbt wymuszają przez presję zmiany w sposobie wyrażania się ludzi którzy mówią po prostu polszczyzną.

Na razie jeszcze tylko przez presję a nie przez totalniackie prawa. Ale agresja i równocześnie potęga i moc sprawcza na świecie tych środowisk wzrasta więc jeszcze nie takich rzeczy można się spodziewać.

Ludzie dotknięci hermafrodytyzmem nie mają z lgbt nic wspólnego.

darek
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 22 sie 2022

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: darek » 2022-08-23, 23:02

Jozek pisze: 2022-08-23, 22:51 To juz sa specyficzne szczegoly, kryteria uznania malzenstwa za zawarte niewaznie, a to juz jest poza zakresem mojej wiedzy na temat decyzji i kryteriow Kosciola gdy wchodzi w gre uznanie malzenstwa za zawarte niewaznie.
Pytaj o to biskupow, oni lepiej sie w tym orientuja niz swieccy, czy nawet ksieza.
Dziękuję za odpowiedzi, na razie przynajmniej częściowo zaspokoiłem swoją ciekawość.
Ostatnio zmieniony 2022-08-23, 23:14 przez darek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Viridiana » 2022-08-24, 12:02

darek pisze: 2022-08-23, 21:25 Czy zaburzenie CAIS też warto leczyć według Kościoła? Jeśli tak to wydaje mi się że chyba tylko w kierunku płci niezgodnej z chromosamami XY? Nie potrafię wyobrazić sobie leczenia zaburzenia CAIS w kierunku płci zgodnej z chromosomami XY w wieku kilkunastu lat.
Prawdę powiedziawszy, przydałby nam się teraz w tym wątku jakiś ksiądz oraz jakiś lekarz, bo nie wiem, czy jako forumowicze jesteśmy w stanie sami rozstrzygnąć tę kwestię. :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5196
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1373 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: abi » 2022-08-24, 13:35

zatrważające jest to ze niektorzy nie chca sie dokladnie wgryzc w temat i krzywdzaco zaliczaja tych chorych do srodowisk lgbt
a niektorzy nawet maja kilku takich wsrod znajomych przy czestosci wystepowania zaburzenia 1:62 000
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Jozek » 2022-08-24, 13:50

Mylisz sie, to LGBT-owcy zaliczaja tych chorych do swojego grona, choc ci chrzy wcale sie LGBT ani nie identyfikuja i nie chca miec z nimi nic wspolnego.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: krz30 » 2022-08-28, 14:14

darek pisze: 2022-08-23, 21:35 Pytanie które nurtuje mnie od początku to jakiej płci są osoby z zaburzeniem CAIS (całkowita niewrażliwość na androgeny) według Kościoła.
Bardzo ciekawe pytanie i problem.

Starałem się zrobić mały "research" zagadnienia i sprawa jest rzeczywiście bardziej skomplikowana, niż jeszcze niedawno przypuszczałem. Na chwilę obecną jestem pewien tylko tego, że każdemu należy się szacunek i braterska miłość niezależnie od płci i stopnia jej biologicznego zniekształcenia lub psychologicznego postrzegania. Co do reszty, jestem "głupi". :)
~Krzysztof

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”