Zespół niewrażliwości na androgeny

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
darek
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 22 sie 2022

Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: darek » 2022-08-22, 13:22

Chciałbym wyrobić sobie zdanie o LGBT i na podobne tematy, bo coraz częściej spotykam się z tym że jawnie oczekuje się ode mnie zachowań zgodnych z pewnymi światopoglądami. Nie jestem wierzący ani nie mam obecnie opinii na temat LGBT. Pomyślałem że porozmawiam z ludźmi z różnych grup aby mieć większą szansę na dojście do prawdy. Szczególnie interesuje mnie zespół niewrażliwości na androgeny ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_ni ... _androgeny ). Zaburzenie to występuje w postaci kompletnej (complete androgen insensitivity syndrome, CAIS) albo częściowej (partial androgen insensitivity syndrome, PAIS). Na polskiej Wikipedii napisane jest że osoby z CAIS są chromosomalnie męskie (mają chromosomy XY), ale wyglądają jak kobiety, identyfikują się jako kobiety, zakładają rodziny, choć jednocześnie mają jądra oraz nie mają miesiączki i to jest najczęstsza przyczyna zgłoszenia się osoby z tym zespołem do lekarza. Z kolei osoba z PAIS może mieć zarówno cechy męskie jak i żeńskie - więcej informacji znajduje się w punkcie https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_ni ... la_Quigley.

Moje pytanie to czy Kościół wypowiadał się na temat płci osób z zaburzeniami CAIS oraz PAIS? Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat oraz za podanie źródeł tych informacji.

Darek

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Albertus » 2022-08-22, 17:42

darek pisze: 2022-08-22, 13:22 Chciałbym wyrobić sobie zdanie o LGBT i na podobne tematy, bo coraz częściej spotykam się z tym że jawnie oczekuje się ode mnie zachowań zgodnych z pewnymi światopoglądami. Nie jestem wierzący ani nie mam obecnie opinii na temat LGBT. Pomyślałem że porozmawiam z ludźmi z różnych grup aby mieć większą szansę na dojście do prawdy. Szczególnie interesuje mnie zespół niewrażliwości na androgeny ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_ni ... _androgeny ). Zaburzenie to występuje w postaci kompletnej (complete androgen insensitivity syndrome, CAIS) albo częściowej (partial androgen insensitivity syndrome, PAIS). Na polskiej Wikipedii napisane jest że osoby z CAIS są chromosomalnie męskie (mają chromosomy XY), ale wyglądają jak kobiety, identyfikują się jako kobiety, zakładają rodziny, choć jednocześnie mają jądra oraz nie mają miesiączki i to jest najczęstsza przyczyna zgłoszenia się osoby z tym zespołem do lekarza. Z kolei osoba z PAIS może mieć zarówno cechy męskie jak i żeńskie - więcej informacji znajduje się w punkcie https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_ni ... la_Quigley.

Moje pytanie to czy Kościół wypowiadał się na temat płci osób z zaburzeniami CAIS oraz PAIS? Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie informacje na ten temat oraz za podanie źródeł tych informacji.

Darek

Nie wiem czy Kościół wypowiadał się konkretnie na temat tych zaburzeń, raczej rzadko występujących.

Na pewno takie zaburzenia jak też inne należy się starać jakoś leczyć


Ale co to ma wspólnego z ideologią lgbt?

Przecież ta ideologia nie zajmuje się ludźmi z takimi zaburzeniami tylko ludźmi których problem nie leży w zaburzeniach cielesnych tylko raczej duchowych.

I ideologia ta nie przyznaje że są to zaburzenia tylko stara się zmusić wszystkich aby uznali że wszystko jest w porządku i że żadnych zaburzeń nie ma...
Ostatnio zmieniony 2022-08-22, 17:42 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

darek
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 22 sie 2022

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: darek » 2022-08-22, 21:27

Albertus pisze: 2022-08-22, 17:42 Ale co to ma wspólnego z ideologią lgbt?
Nigdy nie interesowałem się tymi tematami, więc na razie nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Według mnie może mieć to coś wspólnego, ale wolę nie pisać o swoich przemyśleniach, bo nie mam wystarczającej wiedzy. Stąd moje pytanie - by zdobyć trochę informacji na ten temat.

Dodano po 23 minutach 29 sekundach:
Albertus pisze: 2022-08-22, 17:42 Na pewno takie zaburzenia jak też inne należy się starać jakoś leczyć
W jaki sposób miałoby wyglądać leczenie osób z kompletną niewrażliwością na androgeny (czyli CAIS)? Według Wikipedii CAIS jest najczęściej wykrywany z powodu zaobserwowania braku miesiączki u nastolatek które, z tego co rozumiem, wyglądają jak inne dziewczynki.
Ostatnio zmieniony 2022-08-22, 21:55 przez darek, łącznie zmieniany 4 razy.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Albertus » 2022-08-22, 22:20

darek pisze: 2022-08-22, 21:51
Albertus pisze: 2022-08-22, 17:42 Na pewno takie zaburzenia jak też inne należy się starać jakoś leczyć
W jaki sposób miałoby wyglądać leczenie osób z kompletną niewrażliwością na androgeny (czyli CAIS)? Według Wikipedii CAIS jest najczęściej wykrywany z powodu zaobserwowania braku miesiączki u nastolatek które, z tego co rozumiem, wyglądają jak inne dziewczynki.
Nie wiem w jaki sposób.

Jest wiele różnych chorób i zaburzeń których na obecnym poziomie wiedzy i medycyny nie jesteśmy w stanie leczyć.
Nie oznacza to jednak że nie trzeba próbować. Czyż nie?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Viridiana » 2022-08-23, 09:41

Trudny temat. Przyznam szczerze, że nie wiem, czy Kościół wypowiada się o hermafrodytyzmie, sprawdziłam, czy coś może znalazłoby się w artykule o szóstym przykazaniu w KKK, ale nic nie rzuciło mi się w oczy (przeglądałam pobieżnie, więc mogłam coś przegapić). Podejrzewam, że spore znaczenie dla osób o tego typu zaburzeniach ma omawianie sprawy indywidualnie, z kierownikiem duchowym. Nie tylko ze względu na ocenę moralną (bo możliwe, że jakieś materiały na ten temat są, tylko po prostu o nich nie wiem), ale też dlatego, że chyba ważne jest to, aby oferować takim ludziom nakierowaną na ich potrzeby opiekę duszpasterską.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1410
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: AdamS. » 2022-08-23, 12:17

Hermafrodytyzm jest zaburzeniem, które na różnym poziomie można leczyć (hormonalnie, operacyjnie) i - tak jak już wspomniał Albertus czy Viridiana - nie wynika z duchowego zaburzenia w postrzeganiu płci (nie ma nic wspólnego z ideologią LGBT), a jedynie z zaburzeń czysto fizjologicznych. Biblia natomiast odnosi się jedynie do świadomego odstępstwa od traktowania płciowości z szacunkiem i zgodnie z Bożym zamysłem.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Jozek » 2022-08-23, 16:51

Ja znam osobiscie pare osob z tym zaburzeniem i nawet im nie w glowie robic jakies manifestacje, czy zmieniac cokolwiek w swoim ciele, czy zyciu.
LGBT, to nurt glownie wykreowany przez transwestytow, ekschibicjonistow, homoseksualistow i lesbijki. Obawiam sie ze i pedofili, bo taki pedofil zmieniony na kobiete nie bedzie budzil podejzen gdy zblizy sie do dzieci.
Wykozystuja jedynie wrecz nieswiadomych ludzi ktorzy maja ten zespol niewrazliwosci na androgeny.
A ja musze powiedziec ze mam zespol niewrazliwosci na androny jakie LGBT ruch glosi. =))
Ostatnio zmieniony 2022-08-23, 17:07 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: abi » 2022-08-23, 17:04

nie mowi sie homoseksualistow i lesbijki, bo jedno jest podzbiorem drugiego
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Jozek » 2022-08-23, 17:05

Wiem o tym, ale chcialem zaznaczy ze chodzi o obie plcie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: abi » 2022-08-23, 17:11

jest takie slowo gej, ktore oznacza meskiego homoseksualiste
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: Jozek » 2022-08-23, 17:18

Wiesz, dla mnie na to jest tylko jedno okreslenie," zboczency".
A to ze oni chca by ich nazywac innaczej mnie nie obchodzi. Nie maja najmniejszego prawa zmuszac mnie do innego myslenia.
Oni jedynie perfidnie wykozystuja schorzenia i problemy osob o nieokreslonej plci, do zalegalizowania swoich zboczen i uznania tych zboczen za cos normalnego i co gorsze to chca zmienic tym calkowicie pojecie moralnosci.
Jak im sie to uda, to wszyscy mamy pozamiatane.
Ostatnio zmieniony 2022-08-23, 17:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13777
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: sądzony » 2022-08-23, 19:38

W każdej grupie społecznej występuje pedofilia. Wg badań do największej z nich należy rodzina. Najczęstszymi oprawcami są wuj, ojciec, starszy kuzyn, starszy brat.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

darek
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 22 sie 2022

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: darek » 2022-08-23, 21:25

Na stronie Wikipedii znalazłem cytat z dokumentu "Male and female he created them: toward a path of dialogue on the question of gender identity in education":
From the point of view of genetics, male cells (which contain XY chromosomes) differ, from the very moment of conception, from female cells (with their XX chromosomes). That said, in cases where a person’s sex is not clearly defined, it is medical professionals who can make a therapeutic intervention. Instead, medical science should act with purely therapeutic ends, and intervene in the least invasive fashion, on the basis of objective parameters and with a view to establishing the person’s constitutive identity.
Wydaje się, że interpretując go można by odpowiedzieć na moje pytanie. Niestety nie potrafię samodzielnie go zinterpretować. Wikipedia interpetuje go jako: "men are men and male and that women are women and female due to their sex chromosomes", czyli że osoby z zaburzeniem CAIS są mężczyznami mimo tego że wyglądają jak kobiety. Z drugiej strony Trent Horn pisze by uważać i nie przesadzić z dychotomią XY i XX, mówiąc "Jeśli masz XY, jesteś mężczyzną, a jeśli masz XX, jesteś kobietą". Czy mogę prosić o pomoc w interpretacji w przypadku zaburzenia CAIS?

Czy zaburzenie CAIS też warto leczyć według Kościoła? Jeśli tak to wydaje mi się że chyba tylko w kierunku płci niezgodnej z chromosamami XY? Nie potrafię wyobrazić sobie leczenia zaburzenia CAIS w kierunku płci zgodnej z chromosomami XY w wieku kilkunastu lat.
Ostatnio zmieniony 2022-08-23, 21:31 przez darek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 847 times
Been thanked: 1404 times

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: abi » 2022-08-23, 21:31

"Całkowita niewrażliwość na androgeny
Dotyka ona osoby chromosomalnie męskie (XY), jednak osoby te są fenotypowo kobietami (piersi, wargi sromowe, łechtaczka są dobrze wykształcone; cewka moczowa, owłosienie, sylwetka, rysy twarzy są kobiece, brak jest prącia i moszny), występuje jednak brak miesiączki i to jest najczęstsza przyczyna zgłoszenia się osoby z tym zespołem do lekarza. Są to osoby trwale niepłodne, jednak dobrze wykształcona identyfikacja z płcią żeńską sprawia, że osoby te zakładają rodziny, prowadząc współżycie. W przypadku postaci niekompletnej zazwyczaj usuwa się jądra (w razie nieusunięcia istnieje 5-20% ryzyko rozwoju procesu nowotworowego), czasem konieczne jest wytworzenie sztucznej pochwy."

musialam sobie znalezc tekst po polsku.
na temat takich osob wydaje mi sie ze dobrze robia wstepujac w zwiazki malzenskie mimo nieplodnosci
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

darek
Przybysz
Przybysz
Posty: 10
Rejestracja: 22 sie 2022

Re: Zespół niewrażliwości na androgeny

Post autor: darek » 2022-08-23, 21:35

abi pisze: 2022-08-23, 21:31 na temat takich osob wydaje mi sie ze dobrze robia wstepujac w zwiazki malzenskie mimo nieplodnosci
Pytanie które nurtuje mnie od początku to jakiej płci są osoby z zaburzeniem CAIS (całkowita niewrażliwość na androgeny) według Kościoła.
Ostatnio zmieniony 2022-08-23, 21:43 przez darek, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”