Czy można być szczęśliwym w piekle?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
Konwalia

Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: Konwalia » 2022-08-22, 16:02

Czy jeśli kogoś za życia nie pociąga dobro, tylko zło, to piekło będzie dla niego rajem?

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 303
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 157 times

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: hektolitr » 2022-08-22, 16:04

Nie. Nie będzie. A taka osoba, którą pociąga zło, powinna iść do psychiatry, psychologa zanim zrobi komuś krzywdę.
Ostatnio zmieniony 2022-08-22, 16:07 przez hektolitr, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19057
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2623 times
Been thanked: 4635 times
Kontakt:

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-22, 16:10

Nie. Nie można być szczęśliwym bez Boga. Tyle, że można doprowadzić się do takiego stanu, że woli się to skrajne cierpienie, od bycia z Bogiem.

Konwalia

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: Konwalia » 2022-08-22, 16:19

hektolitr pisze: 2022-08-22, 16:04 Nie. Nie będzie. A taka osoba, którą pociąga zło, powinna iść do psychiatry, psychologa zanim zrobi komuś krzywdę.
Zależy jakie zło. Jeśli nie ma ochoty atakować ludzi nożem na ulicy, to nie. ;)
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 16:10 Nie. Nie można być szczęśliwym bez Boga. Tyle, że można doprowadzić się do takiego stanu, że woli się to skrajne cierpienie, od bycia z Bogiem.
Jeśli za życia człowiek potrafi być bez Boga szczęśliwy (a z Bogiem cierpi), to po śmierci powinien się ten stan utrwalić.

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 303
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 157 times

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: hektolitr » 2022-08-22, 16:21

Konwalia pisze: 2022-08-22, 16:19 Zależy jakie zło. Jeśli nie ma ochoty atakować ludzi nożem na ulicy, to nie. ;)
A myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem?
Konwalia pisze: 2022-08-22, 16:19 Jeśli za życia człowiek potrafi być bez Boga szczęśliwy (a z Bogiem cierpi), to po śmierci powinien się ten stan utrwalić.
Co nazywasz szczęściem w życiu doczesnym?
Ostatnio zmieniony 2022-08-22, 16:23 przez hektolitr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19057
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2623 times
Been thanked: 4635 times
Kontakt:

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-22, 17:35

W życiu doczesnym człowiek nie cierpi, bo nie wie co stracił. Doczesność przytłumia naszą percepcję.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: Andej » 2022-08-22, 17:46

Konwalia pisze: 2022-08-22, 16:02 Czy jeśli kogoś za życia nie pociąga dobro, tylko zło, to piekło będzie dla niego rajem?
W momencie wyboru, tak. Całą wieczność, przeciwnie.
Tak jak pijak, który dostanie się do magazynu alkoholem. Najpierw zachwycony. A potem zaczyna odczuwać brak wszystkiego, bo nie mam nic poza alkoholem. Gorzej, gdy przyjdą ochroniarze i na siłę zaczną go poić. Tym, co najbardziej lubił. Przez całą wieczność.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: bei » 2022-08-22, 18:32

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 17:35 W życiu doczesnym człowiek nie cierpi, bo nie wie co stracił. Doczesność przytłumia naszą percepcję.
Jak to nie? A np. depresja, cierpienie fizyczne. Jest wiele przykładów cierpienia "na ziemi". Może nie każdy cierpi tak jak ktoś inny.
Ostatniego zdania nie rozumiem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19057
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2623 times
Been thanked: 4635 times
Kontakt:

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-22, 20:26

bei pisze: 2022-08-22, 18:32
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 17:35 W życiu doczesnym człowiek nie cierpi, bo nie wie co stracił. Doczesność przytłumia naszą percepcję.
Jak to nie? A np. depresja, cierpienie fizyczne. Jest wiele przykładów cierpienia "na ziemi". Może nie każdy cierpi tak jak ktoś inny.
Ostatniego zdania nie rozumiem.
Nieporozumienie: mówiłem to w kontekście pytania, które nawiązywało do cierpienia z powodu oddalenia od Boga.
Oczywiście również z tego powodu cierpimy, ale to nieporównane do cierpienia w stanie pełnej wiedzy.
A o cierpieniach "innych" w ogóle nie pisałem.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: bei » 2022-08-22, 21:09

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 20:26
bei pisze: 2022-08-22, 18:32
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 17:35 W życiu doczesnym człowiek nie cierpi, bo nie wie co stracił. Doczesność przytłumia naszą percepcję.
Jak to nie? A np. depresja, cierpienie fizyczne. Jest wiele przykładów cierpienia "na ziemi". Może nie każdy cierpi tak jak ktoś inny.
Ostatniego zdania nie rozumiem.
Nieporozumienie: mówiłem to w kontekście pytania, które nawiązywało do cierpienia z powodu oddalenia od Boga.
Oczywiście również z tego powodu cierpimy, ale to nieporównane do cierpienia w stanie pełnej wiedzy.
A o cierpieniach "innych" w ogóle nie pisałem.
Mi się wydaje że nawet jak ktoś czegoś nigdy nie zaznał, to może cierpieć z powodu tego niezaznania.
O cierpieniu innych wspomniałam bo ktoś może powiedzieć, że nigdy nie czuł ogromnego bólu, ale pomimo tego wie że taki ból istnieje i ktoś inny go doświadczył.

Konwalia

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: Konwalia » 2022-08-22, 22:18

hektolitr pisze: 2022-08-22, 16:21 A myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem?
No, ale jak? Czynić zła nie można ani nawet myśleć o nim? Żadnej radości w życiu.
hektolitr pisze: 2022-08-22, 16:21 Co nazywasz szczęściem w życiu doczesnym?
Sytuację, gdy mam święty spokój od ludzi i są oni tylko po to, by mi służyć, gdy mogę rozwijać moje pasje bez przeszkód i gdy nikt niczego ode mnie nie wymaga. :)
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 17:35 W życiu doczesnym człowiek nie cierpi, bo nie wie co stracił. Doczesność przytłumia naszą percepcję.
W ostatnim zdaniu coś chyba musi być, bo gdy razu pewnego pojechałam w pewne miejsce, gdzie nie miałam „znieczulacza” w postaci internetu, myślałam, że oszaleję. Wniosek: człowiek musi się w życiu doczesnym znieczulać, a modlitwa bynajmniej nie znieczula (i ogólnie wiara), więc nie wiem, czy się tego trzymać. Ja tam wolę mieć ciągle podwyższony poziom hormonów szczęścia. :)

W każdym razie coraz bardziej zastanawiam się nad tym, czy piekło nie jest po prostu alternatywą pozytywną. W piekle przynajmniej człowiek czuje się trochę zwycięzcą. A nie, że dostał się do nieba, bo cierpiał na ziemi.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: konserwa » 2022-08-22, 22:44

ja chyba zyje w jakims innym swiecie, niz Ty Konwalio... w Twoim nie widze dla siebie miejsca.
Trzymaj sie.

Konwalia

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: Konwalia » 2022-08-22, 23:00

konserwa pisze: 2022-08-22, 22:44 ja chyba zyje w jakims innym swiecie, niz Ty Konwalio... w Twoim nie widze dla siebie miejsca.
Trzymaj sie.
Nie szkodzi. Choć Twoja wypowiedź jest mało konkretna.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: konserwa » 2022-08-22, 23:06

A jakie maja byc konkrety? Odpycha mnie jakos tak podswiadomie krecenie sie tylko wokol swojego grajdolka ( napisze wprost - krecenie sie wokol wlasnego "ja" i oczekiwanie/zadanie realizacji wlasnych wyobrazen, nie uwzgeldniajac bliznich i ich czyli bliznich realizacji drogi w zyciu i drogi ku Bogu.
Pozdrawiam.

Konwalia

Re: Czy można być szczęśliwym w piekle?

Post autor: Konwalia » 2022-08-22, 23:07

konserwa pisze: 2022-08-22, 23:06 A jakie maja byc konkrety? Odpycha mnie jakos tak podswiadomie krecenie sie tylko wokol swojego grajdolka ( napisze wprost - krecenie sie wokol wlasnego "ja" i oczekiwanie/zadanie realizacji wlasnych wyobrazen, nie uwzgeldniajac bliznich i ich czyli bliznich realizacji drogi w zyciu i drogi ku Bogu.
Pozdrawiam.
To już jest Twój problem.

Dodano po 1 minucie 3 sekundach:
Próbowałam się przekonać do innego myślenia i nie, to nie działa, bo to było tylko zewnętrzne. Ja lubię być sama dla siebie, sama jestem jakby istotą istnienia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”